Tikrame rojaus kampelyje – Ginučių kaime (Linkmenų sen.) – įsikūrusi ir pačioje pagrindinėje – Malūno – gatvėje, šalia garsiojo Ginučių vandens malūno atsitūpusi, svečius kviečia sodyba „Gervinė“. Darbščiomis paties nepaprastai svetingo ir vaišingo sodybos savininko Valdo Gervės rankomis net aštuonerius metus statyta troba dvelkia autentiškumu bei senove. Jau septintą sezoną čia priimami atvykėliai ne tik iš Lietuvos, bet ir visų pasaulio kampelių. Tiesa, koronaviruso pandemija gerokai apkarpė turistų iš svečių kraštų ratą, bet šeimininkas neprarado entuziazmo ir tikino, jog net ir pernykštę „karantininę“ vasarą vos spėjo suktis. Darbuotis jam padeda ne tik žmona Elena, bet ir šiltuoju metų laiku prie sodybos komandos prisijungiantys, jau bene nuolatiniai, sezoniniai darbuotojai. Ne tik apie tai, bet ir apie sodybos atsiradimą, mamos gamintus patiekalus primenantį maistą ir plačią V. Gervės širdį – šis straipsnis.
Kraštas pritraukė it magnetas
Paklaustas, kaip nuo Užpalių miestelio (Utenos r.) kilęs V. Gervė atsidūrė Ignalinos rajone, pašnekovas nusišypsojo, kad tai – net ne viena istorija. „Kai suaugau, subrendau, pastebėjau, jog viskas ateina savu laiku, tik reikia kažkaip panorėti ir mylėti Dievą, – tikino vyras. – Tačiau reikia norėti nesavanaudiškai. Ir tada tai, ko nori – atsiranda.“ V. Gervė mokyklą baigė Užpaliuose, Tartu institute (Estija) įgijo sportinės medicinos ir kūno kultūros specialybę, vėliau 14–15 metų dirbo treneriu Panevėžyje. Po kurio laiko pradėjo dirbti banko apsaugos tarnyboje, įkūrė inkasacijos paslaugas teikiančią įmonę.
„Šio krašto nepažinojau visiškai, nors esu uteniškis, – prisipažino pašnekovas. – Atvažiavau kartą į Ginučius pažvejoti su draugu, pavakarojome jo uošvių sodyboje. Kitą kartą atvažiavau su šeima.“ Anot vyro, taip jis pamažu prie šių vietovių priprato ir panoro čia pasistatyti žvejo namelį. Deja, viskas nebuvo taip paprasta, kaip atrodė iš pirmo žvilgsnio. Kartą apsidairęs pastebėjo seną pirtelę. „Pirtelė rūko ir išėjo iš jos visa suodina moteris, – prisiminė sodybos šeimininkas. – Paklausiau, gal galima čia ką nors įsigyti, ji atkirto, kad ne. Gal kokį trečią kartą pas ją apsilankęs, paprašiau parduoti man tą seną, surūkusią pirtelę ir pasiūliau savininkei ne pinigus, o penkias karves. Tuo metu, kokiais 1995 metais, gera karvė kainavo apie 500 litų. Taip ir pamačiau jos akyse, kaip ji įsivaizduoja savo tvarte pririštas tas penkias karves. Už 2 tūkst. litų ji pardavė man tą raistą, kur stovėjo pirtelė. Taip aš čia papuoliau. Lankausi Ginučiuose jau kokius 24–25 metus, o nuo 2014–2015 metų čia gyvenu nuolat. Priaugau prie šio krašto. Kai manęs klausia, kaip čia atsidūriau, atsakau, kad užmečiau čia meškerę ir ji vis dar tebėra kažkur užmesta, bet aš prie jos nebeprieinu – nebėra laiko.“
Anot V. Gervės, Ginučiuose anksčiau dominavo kelios pavardės – Žilėnai, Rūkai, Gaižučiai ir Brukštai. Gausiose to meto šeimose, pavyzdžiui, dviejų Gaižučių, augo daug vaikų ir visi vienodais vardais – Jonas, Petras, Marytė ir panašiai. Kad atskirtų, kuris kieno vaikas, duodavo pravardes. Tarkim, neseniai palaidotas ir visą gyvenimą Raimundėliu vadintas vyras pasirodė besąs Jonas. Moteris, pardavusi verslininkui žemę, buvo Žilėnienė, bet visi ją vadino Gerviene, nes kaimynai, kartą pokario metais pamatę kaip ji, susilenkusi it gervė, atavare gaudo kuojytes, kitaip jos ir nebešaukė, net laiškai ir kita korespondencija moteriai eidavo šia pravarde. „Kai nupirkau iš jos žemę, visi net klausdavo, ar mes ne giminės“, – juokėsi pašnekovas ir pridūrė, kad tokios netikėtos bei neįtikėtinos sąsajos verčia susimąstyti.
Sunkumai – įveikti
Pernai kovo viduryje prasidėjus pirmajam karantinui, pasak V. Gervės, visiems viskas buvo labai baisu ne tik dėl grėsmės sveikatai bei gyvybei, bet ir dėl nežinomybės sustabdžius verslus, atšaukus visus užsakymus. Vyro teigimu, iki pat pernai metų birželio 18 d. sodyba visai nedirbo, tačiau per vasarą atsigavo. Tuo labiau, kad keliauti į užsienį galimybių beveik nebuvo, todėl lietuviai suskato lankyti gimtojo krašto kampelius. Visgi, ši žiema buvo gerokai sunkesnė, nes nors ir nedirbant toliau reikėjo mokėti mokesčius valstybei, todėl jau rudenį teko susiplanuoti ir susidėlioti strategiją, kaip išgyventi.
Valstybės parama jo įmonė, V. Gervės teigimu, nesinaudojo. Anot pašnekovo, gelbėjo tai, kad vasarai pasibaigus, nutrūko ir sezoninių darbuotojų darbo sutartys, jiems darbo užmokesčio mokėti nebereikėjo, turto nuomos sau pačiam mokėti taip pat nereikia, o per vasarą įmonės sąskaitoje sukauptos lėšos buvo naudojamos valstybės mokesčiams padengti. „Niekam nesu skolingas ir ramiai bei pakančiai galiu laukti naujo sezono, nereikia pulti į isteriją, – džiaugėsi „Gervinės“ šeimininkas. – Tuo labiau, kad tai viso pasaulio bėda, todėl niekur nesidėsi. Reikia būti klusniems, lojaliems ir laikytis Vyriausybės bei kitų valdžios institucijų sprendimų – valstybėje turi būti tvarka.“ Be to, verslininko nuomone, kiekviena įmonė turi turėti tam tikrą atsargą arba „pagalvę“, kurią galėtų pasikišti ištikus bėdai, kad nebūtų taip, jog trumpam sustojus veiklai, tenka iškart skelbti bankrotą.
Tobulėja ir modernėja
Dabar, kai dar tik prieš porą savaičių buvo atlaisvinti karantino ribojimai, sodyba „Gervinė“ veikia tik savaitgaliais ir kol kas jos savininkas svečius priima dviese su žmona. Bet vasarą, kai pasipils poilsiautojai, į darbą grįš septyni–aštuoni nuolatiniai šiltojo sezono darbuotojai, kuriais šeimininkas labai didžiuojasi ir kartu labai pasitiki. „Ta pati mano komanda dirba jau ne vienerius metus, taigi, turiu stabilų pagrindą, todėl galiu užtikrinti savo nuolatiniams lankytojams, jog mūsų virtuvės patiekalų skoniai nesikeis, – sakė V. Gervė. – Nuolatiniai darbuotojai – didžiausias mano turtas, aš juos pažįstu, jie išmėginti, žino visas tvarkas, aplyginome vienas kito nelygumus. Tuo labiau, kad, prisipažinsiu, tarp vadovo, virtuvėje nesuprantančio nieko, ir personalo kartais iškyla šiokių tokių trinčių.“
Anot sodybos savininko, „Gervinė“ veikia septintus metus, todėl jau galima nujausti, kas, kaip ir kada bus. Šiemet jis tikisi gero sezono, nes, vyro teigimu, jau pasipylė užsakymai vasarai, pirmas didelis užsakymas numatomas jau gegužės viduryje. Be to, pašnekovas džiaugėsi ir tuo, kad nuolat tobulėjama, ieškoma įvairovių, naujovių, modernių sprendimų. Pavyzdžiui, šiemet šeimininkas sumanė palengvinti savo personalui darbą, todėl nupirko bulvių skutimo ir tarkavimo mašiną. „Penkis–šešis kibirus bulvių suskusti rankomis užtrunka maždaug tris valandas, tai yra tikrai daug, – pasakojo vyras. – Mačiau, kad tai gana sudėtinga vieta, todėl pasistengiau ją supaprastinti. Tuo labiau, kad verdame daug cepelinų, kepame bulvinius blynus.“ Taip pat V. Gervė ketina žengti koja kojon kartu su laiku, todėl planuoja artimiausiu metu šalia sodybos įrengti elektrinę automobilių krovimo stotelę, nes mato jai didelį poreikį.
Dėmesys ir gerumas – svarbiausia
Sodybos „Gervinė“ virtuvės maistą vertina ne tik paprasti lankytojai iš Lietuvos bei pasaulio, bet ir žymūs tautiečiai. V. Gervė prasitarė, kad kartą jam paskambino televizijos laidų vedėja Zita Kelmickaitė ir paprašė pagaminti pietus nedidelei aštuonių žmonių grupei. „Taip išėjo, kad nė viena virėja tą dieną negalėjo atvažiuoti, todėl pats pririnkau rūgštynių, nuvažiavau, nupirkau gabalą geros, riebios, rūkytos šoninės ir išviriau tikros aukštaitiškos rūgštynių sriubos, – prisiminė nutikimą pašnekovas. – Dar turėjau lyną, iškepiau jį. Pats viską dariau, laksčiau kaip bitė. Žmonės sėdėjo, valgė, gėrėjosi vaizdu. Z. Kelmickaitė, kaip tiesus žmogus, man pasakė: „Važiavom miškais, laukais, o čia vienas žmogus padarė mums nuostabius pietus. Mes esame labai patenkinti.“ Po kokio mėnesio ji man atvežė jau 60 žmonių. Lijo, kitose kavinėse tuščia, o mūsiškėje – valgo pulkas lankytojų.“ Sodybos savininko nuomone, svarbu ne vien pinigai ir pelnas, bet ir iniciatyva, parodytas dėmesys, supratingumas, o visa tai, ką įdėjai svečiui į širdį, sugrįžta atgal keleriopai.
Gal todėl dėl įvairių priežasčių negalinčiam susimokėti klientui V. Gervė pasiūlo tai padaryti vėliau. Taip buvo, anot jo, ne kartą. Sykį Ginučiuose viešėję ir „Gervinėje“ valgę islandai nesusimokėjo už pietus, nes kažkas atsitiko jų mokėjimo kortelei. Taigi, svečiai pažadėjo susimokėti kažkada vėliau ir skolą atvežė… po poros metų. Lietuvių šeima, vasarą valgiusi ir neturėjusi kuo susimokėti, skolą kartu su vyno buteliu ir nuoširdžiu dėkingumu atgabeno vėlų rudenį. „Aš gi dėl kokių 30 eurų nenuskursiu, o man smagu, kad atsiranda nerašytas sąlyčio taškas, – tikino verslininkas. – Stengiuosi būti geras. Štai, pernai, per Naujuosius metus, visiems maždaug 18–20 Ginučiuose gyvenančių vietinių žmonių (apie 1974 metus jų buvo net 250) išviriau po porciją cepelinų. Juk močiutei, kurios dėl karantino negali aplankyti artimieji, vieniša ir liūdna, o mes su žmona pasistengėme ją nors truputį nudžiuginti.“ Anot V. Gervės, ginutiškiai buvo labai nustebę, tuo labiau, jog dėl nuolatinio skurdo ir vargo jie nuo seno yra gana atšiaurūs, užsidarę ir net piktoki, nesutariantys su kaimynais. „Kas senais laikais maitino šių vietų žmogų? Tik ežeras ir miškas, nes žemė čia labai prasta“, – aiškino pašnekovas.
Galima paragauti gardėsių
Sodybos šeimininkui labai svarbu, kad jo svečiai išvažiuotų laimingi, sotūs ir patenkinti, sužavėti sodybos jaukumo, grožio ir svetingumo. V. Gervė, jo paties teigimu, vadovaujasi paprastu verslo modeliu, kurį iliustruoja virš Palūšės bažnyčios durų pakabintas posakis: „Atėjai geras, išeik geresnis“. Anot pašnekovo, kaip pas mamą gamintas valgis klientus atgal atvilioja dar ne kartą. Taigi, kokiu ypatingu maistu čia vaišinama? Be jau minėtos rūgštynių sriubos, „Gervinėje“ galima paragauti nuostabaus skonio cepelinų, tradiciško aukštaitiško patiekalo – keptų seliavų, kepto lyno, bulvinių, grikių blynų, firminio obuolių pyrago „Svajonių“, pavadinto pagal vienų klientų prisipažinimą, jog gyvendami užsienyje beprotiškai išsiilgo šio pyrago. Paklaustas, kuo ypatingi jų kepami bulviniai blynai, V. Gervė atskleidė, jog kiekvienai blynų porcijai bulvės kaskart tarkuojamas šviežiai, kad kuo mažiau oksiduotųsi, būtų aromatingesnės ir skanesnės. Be to, pasak verslininko, patiekalų skonį lemia ir kokybiška bei gera virtuvės įranga.
Sodyboje „Gervinė“ galima ne tik skaniai pavalgyti, bet ir apsistoti nakvynei. Pasak pašnekovo, antrame pastato aukšte yra įrengti apartamentai šeimai. „Orientuojamės į šeiminį, ramų, jaukų poilsį, – sakė vyras. – Ketinu visai atsisakyti didelių „balių“, nebenoriu to „kolchozo“. Aplink gyvena ir ilsisi žmonės, todėl reikia išlaikyti rimtį ir bendruomeniškumą. Pinigai gal ir didesni, tačiau jie nesuteikia džiaugsmo ne tik man, bet ir kitiems. Nežinau, galbūt bėgant metams keičiasi mano charakteris, bet darausi pirmiausia pakantesnis sau, o antra vertus – ir visiems kitiems.“
Pirmosios misijos dalyvis
Netikėtai kalbai pasisukus apie prasmę dalytis gerumu, V. Gervė prisiminė vieną svarbiausių savo gyvenimo įvykių – dalyvavimą pirmojoje ekspedicijoje „Misija Sibiras“, surengtoje dar 1989 metais. Deja, šiemet buvo paskelbta, kad „Misija Sibiras“ ekspedicijos nutraukiamos. Tąkart vykusioje misijoje jis buvo vienos iš keturių dalyvių grupių vadovas. „Su 14–16 metų paaugliais vykome į Irkutsko sritį, mūsų iš viso važiavo lyg ir 56 žmonės, iš Ignalinos vyko rašytoja publicistė Gintarė Adomaitytė, – pasakojo vyras. – Kitoms trims grupėms buvo paskirtos gyvenamos vietovės, o mūsų grupė išėjo į taigą. Ten buvo ištremti mano tėvai ir ten gimė mano sesuo. Tėvas man išaiškino, o aš nusibraižiau, kaip iš Irkutsko iki jų tremties vietos nuvykti važiuojant link Pabaikalės. Per taigą nuėjome su vaikais pėsčiomis 118 kilometrų. Perėjome gal kokius šešis kaimus, atlikome kapinių inventorizaciją. Po to žmonės iš Lietuvos važiuodavo ir parsigabendavo savo artimųjų palaikus atgal į gimtinę.“
Anot pašnekovo, toje misijoje pabuvę vaikai iš bjauriųjų ančiukų virto dailiomis gulbėmis ir jei išvažiavo dar naivūs bei vaikiški, tai grįžo jau visai suaugę bei subrendę. V. Gervė atskleidė, kad dar rengia tąkart į Sibirą vykusios grupės susitikimus, ketina susitikti ir šiemet, jei tik leis galimybės. „Tai mano gyvenimo dalis, kuria aš galiu pasidžiaugti ir jausti, kad visuomenei padariau kažką gero“, – prasitarė pašnekovas.
Vytauto Ridiko nuotr.