Utenos ligoninė žengė dar kelis žingsnius siekdama užtikrinti aukščiausios kokybės sveikatos priežiūrą Utenos apskrities gyventojams. Jau kurį laiką šioje ligoninėje atliekamos kataraktos operacijos, o visai neseniai akių ligomis sergantiems pacientams pasiūlyta dar viena nauja paslauga – injekcijos į akies stiklakūnį. Taip pat į Utenos ligoninės Konsultacijų polikliniką po trumpos pertraukos grįžo konsultuoti gydytoja hematologė. Džiaugiamės ir tuo, kad nuo birželio mėnesio konsultuoti pradėjęs gydytojas angiochirurgas (kraujagyslių chirurgas) jau ėmė atlikti pirmąsias kojų venų operacijas moderniu ir pažangiu lazeriu.
Katarakta – dažna apakimo priežastis
Į Utenos ligoninės Konsultacijų poliklinikoje dirbančias oftalmologes kreipiasi pacientai, turintys problemų su regėjimu. Dažnam jų diagnozuojama katarakta – dažniausia vyresnio amžiaus žmonių apakimo priežastis. Tai liga, kuria sergant lęšiukas, esantis akyje už rainelės ir reguliuojantis šviesos patekimą į tinklainę, pamažu netenka skaidrumo ir drumsčiasi. Dėl to regėjimas tampa neryškus, lyg žiūrint pro rūką, spalvos išblėsta, sumažėja ryškumas, sunkiau matyti naktį ar esant silpnam apšvietimui. Akyse jaučiamas jautrumas šviesai, akinimas, gali dvigubėti vaizdas, dažnai tenka keisti akinius ar kontaktinius lęšius.
Kataraktos priežastys gali būti įvairios: senėjimas (dažniausia), akių traumos, tam tikros ligos (cukrinis diabetas, artritas, aukštas kraujospūdis, nutukimas), tam tikrų vaistų vartojimas (steroidai), rūkymas ir per didelis saulės spindulių poveikis.
Pastebėjus kataraktos simptomus, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją oftalmologą. Ankstyva diagnozė ir gydymas padeda išvengti sunkių regėjimo problemų. Vienintelis veiksmingas gydymo būdas yra chirurginė operacija.
Moderni įranga ir kvalifikuotos specialistės
Utenos ligoninėje dabar siūlomos šiuolaikiškos kataraktos operacijos, kurių metu drumstas akies lęšiukas pakeičiamas dirbtiniu. Operacija atliekama ambulatoriškai taikant vietinę nejautrą ir trunka apie pusvalandį. Pacientai po operacijos gali grįžti namo tą pačią dieną.
Kita naujovė – injekcijos į stiklakūnį, tai efektyvus gydymo metodas, taikomas sergantiems amžinės geltonosios dėmės degeneracija, diabetine makulopatija, tinklainės venos tromboze bei tinklainės ir stiklakūnio uždegiminėmis ligomis. Ši procedūra leidžia sustabdyti ar net pagerinti regėjimo praradimą ir anksčiau nebuvo prieinama Utenos apskrityje.
Abi šios paslaugos teikiamos Utenos ligoninės akių operacinėje, kurioje yra visa būtina moderni įranga. Patyrusios ir kvalifikuotos gydytojos oftalmologės Ona Garlaitė bei Natalya Onyshchenko pasirūpins, kad akių gydymas būtų sklandus ir efektyvus. Injekcijos į stiklakūnį ir kataraktos operacijos yra kompensuojamos Valstybinės ligonių kasos.
Kraujo ligos – paslaptingos ir pavojingos
Gydytojas hematologas – tai specialistas, kuris diagnozuoja, gydo ir tiria ligas, susijusias su krauju, kraujodaros organais (kaulų čiulpais) ir limfine sistema. Kada reikėtų kreiptis į hematologą? Dažniausiai kraujo ligos pasireiškia nespecifiniais simptomais, tokiais kaip nuolatinis nuovargis, silpnumas, kraujosrūvos, padidėję limfmazgiai. Nors šie simptomai gali rodyti ir kitas ligas, svarbu kreiptis į gydytoją, jei jie ilgai nepraeina arba atsiranda naujų.
Utenos ligoninės Konsultacijų poliklinikoje konsultuojanti gydytoja hematologė Lina Aleškevičienė pabrėžė, kad nors sudėtingiausios procedūros, tokios kaip kaulų čiulpų transplantacijos, atliekamos didžiosiose gydymo įstaigose, Utenos ligoninė siūlo išsamią kraujo ir kraujodaros ligų diagnostiką bei gydymą. Utenos ligoninėje atliekami įvairūs tyrimai, įskaitant ultragarsą, biopsijas ir radiologinius tyrimus, kurie padeda tiksliai nustatyti ligos priežastį. Tai leidžia gydytojai hematologei kiekvienam pacientui parinkti individualų gydymo planą. Artimiausiu metu ligoninė planuoja atnaujinti kaulų čiulpų biopsijas – svarbų tyrimą, reikalingą tiksliai diagnozei nustatyti. Taip pacientai dar greičiau gaus reikalingą gydymą ir sutrumpintą kelią iki diagnozės patvirtinimo.
Kraujagyslės – organizmo logistikos sistema
Angiochirurgija – tai medicinos sritis, apimanti kraujagyslių (arterijų, venų ir limfinių takų) ligų diagnostiką, gydymą ir operacijas. Angiochirurgai gydo kraujagyslių ligas, tokias kaip venų varikozė, giliųjų venų trombozė, arterijų susiaurėjimas (aterosklerozė), aneurizmos (kraujagyslių išsipūtimai), trauminiai kraujagyslių pažeidimai, įgimtos kraujagyslių anomalijos, diabetinės pėdų opos ir limfinės sistemos ligos.
Į Utenos ligoninės Konsultacijų poliklinikos gydytoją angiochirurgą Nerijų Brazį rekomenduojame kreiptis, jeigu jaučiate kojų nuovargį, sunkumą ar tinimą, pastebite išsiplėtusias venas (varikozę), jaučiate skausmą, tirpimą ar dilgčiojimą kojose ar rankose, atsiranda opų ant kojų, kurios negyja, jaučiate staigų skausmą, susiduriate su kojos ar rankos paraudimu, sunku kvėpuoti. Gydytojas padės pasirinkti tinkamiausią gydymo būdą individualiai, atsižvelgdamas į Jūsų situaciją.
Kai nebepadeda vaistai ar kompresinės kojinės
Venų operacijos atliekamos norint pagerinti kojų venų būklę ir pašalinti nemalonius simptomus. Pagrindinės indikacijos operacijai yra venų varikozė, giliųjų venų trombozė, venų trombozės pasekmės ir kosmetinės problemos. Prieš priimdamas sprendimą dėl operacijos, gydytojas įvertins paciento amžių, bendrą sveikatos būklę, ligos sunkumą, simptomų intensyvumą, konservatyvaus gydymo efektyvumą bei paciento pageidavimus.
Angiochirurginės operacijos gali būti atliekamos įvairiais būdais, priklausomai nuo ligos ir jos stadijos. Utenos ligoninėje atliekamos lazerinės operacijos, t. y. naudojamas modernus lazeris pažeistai kraujagyslei uždaryti arba sutraukti.
Po angiochirurginės operacijos daugelis pacientų gali grįžti namo tą pačią arba kitą dieną. Svarbu laikytis gydytojo nurodymų dėl poilsio, fizinio aktyvumo ir vaistų vartojimo.
Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims kojų venų operacijos yra nemokamos.
Utenos ligoninės inf.
Utenos ligoninės nuotr.