Juknėnuose esančią A. ir M. Miškinių literatūrinę-etnografinę sodybą žino kiekvienas juknėniškis. Žinoma ji ir Aukštaitijos literatams, kurie kasmet varžosi dėl Antano Miškinio literatūrinės premijos. Sodyboje, kuri dabar yra Utenos kraštotyros muziejaus padalinys, vyksta ir kiti renginiai, edukacijos. Tokia yra nūdiena. O kadaise šiuose daugiau nei šimtmetį menančiuose namuose virte virė gyvenimas. Čia gimė poetas A. Miškinis, jo broliai vertėjas Motiejus ir policininkas Vincas. Sodyboje lankėsi ne vienas žymus žmogus. Karas ir pokaris stipriai apdraskė Miškinių likimus, o laikui bėgant išmirus nuolatiniams gyventojams, sodyba ne tik liko tuščia, bet ir susidūrė su laiko metamais iššūkiais.

Sumani Miškinienė
A. ir M. Miškinių literatūrinės-etnografinės sodybos muziejininkė Rimanta Gaidienė pasakojo, kad Miškiniai į vienkiemį iš kaimo išsikėlė 1914 m., tačiau šeimos netektys (nuo plaučių uždegimo mirė keturiolikmetė dukra Uršulė Miškinytė, o netrukus iš Utenos nevadeliojamas arklys parvežė užgesusią šeimos galvą Juozapą Miškinį) lėmė, kad įsikūrimas užtruko iki 1928 m. Liko našlė su nebaigta įkurti sodyba ir trimis paaugliais sūnumis. Vis dėlto, anot pašnekovės, Monikos Miškinienės būta apsukrios moters: ji ne tik sugebėjo vesti nemažą ūkį, bet ir visus sūnus išleisti į rimtus mokslus (Antanas ir Motiejus baigė universitetą, Vincas – policijos mokyklą). Našlės sesuo Cecilija gyveno Kanadoje, o dieveris Vincas Miškinis kunigavo lenkų okupuotame Vilniaus krašte, tad galimai pagalbos sulaukdavo ir iš jų.
Pašnekovė teigė, kad tradicinės aukštaičių trobos du galus jungdavo pirkaitė, dar vadinama podėliu, tačiau kadangi Miškinių gryčia statyta etapais, jos nėra. Kasdienį įėjimą naudojo namiškiai, o pro verandą kviesdavo svečius, kunigus, vestuvininkus, laidotuvininkus.
Anot R. Gaidienės, kad M. Miškinienė buvo protinga moteris, įrodo ir labai sumaniai suprojektuotas tvartas: trijuose atskiruose „kambariuose“ buvo laikomos karvės, kiaulės, avys (ar paukščiai). Karvidėje, muziejininkės įsivaizdavimu, galėjo tilpti septynios karvės, mėšlą išmesdavo per langelį sienoje. Tvarto dienyke laikydavo arklius, žemės ūkio padargus.
Pašnekovė teigė, kad yra ir senojo klojimo pamatų liekanų, tačiau jo neplanuojama atstatyti, nes etnografinėje sodyboje vykstantiems renginiams ir edukacijoms vietos kol kas ir taip pakanka.

Klaiki rašto žmogaus vienatvė
„2000 m. Miškinių vaikai sodybą padovanojo Utenos rajono savivaldybei. Tada ji jau buvo pobaisė: kiauras stogas, grybo išėstos grindys, beveik sugriuvęs tvartas…“ – sakė muziejininkė. Po M. Miškinio mirties 1974 m. nedidelė ekspozicija buvo įkurta klėtyje, vasaroti atvažiuodavo A. Miškinis, tačiau po jo mirties 1983-iaisiais sodyba liko be nuolatinės priežiūros. Numirti prie savų (šeimos) V. Miškinis į Lietuvą grįžo tik šiai atgavus nepriklausomybę.
„Lankytojams sakau, kad pagal Miškinių šeimos gyvenimą galima mokytis Lietuvos istorijos. Antanui buvo atseikėta 25 metai lagerio, Motiejui, užėjus sovietams, uždrausta likti Vilniuje, Kaune, jis grįžo čia, į Juknėnus, į savotišką tremtį. Kai aš perrūšiuoju gyvenimus, tai man Motiejaus gyvenimo taip iškada! Antanas, grįžęs iš tremties, atliko dirbtinę atgailą, buvo vertinamas, „Poezijos pavasario“ laureatu tapo, o Motiejus taip ir liko čia užmirštas, nors Lietuvai su savo turimais gebėjimais jis galėjo labai daug duoti. Savo gyvenimo etapą maždaug nuo 1946 m. iki mirties jis apibūdino kaip „klaikią vienatvę“. Vienatvė ne ta prasme, kad namai buvo tušti – jie buvo pilni. Jam labai trūko intelektualinės Vilniaus ir Kauno aplinkos. Laiku nepasitraukęs į Vakarus, Motiejus tėviškėje liko vienas vyras, kuriam reikėjo rūpintis 24-ių hektarų ūkiu. Tačiau Motiejus buvo rašto žmogus – kaimas juokėsi, kaip jis arklį pakinkė, kokia artojo vaga buvo, koks šienpjovio pradalgys… Ne ūkio žmogus“, – kalbėjo muziejininkė.
Kai ištrėmė A. Miškinį, Juknėnuose prisiglaudė jo žmona Aleksandra su dukrele Jolanta. Vis dėlto A. Miškinienė ilgai Juknėnuose neištvėrė – persikraustė pas Vaišnoraites į Antilgę. Tačiau ten ja greitai susidomėjo sovietų saugumas, kalbino vykti į savo kraštą, duoti dokumentus skyryboms. Tik fiktyviai išsiskyrusi, gavo darbą mokykloje. Policininkas Vincas, vokiečių okupacijos metais ėjęs nuovados vado pareigas, pasitraukė į Vokietiją. Galvojo greitai, po dviejų savaičių, sugrįžti. Deja, viskas pasisuko visai kita linkme – Vincas išvyko į Ameriką, o vieną vakarą pėsčiomis iš Daugailių į Juknėnus atėjo pabėgėlio žmona su motina ir dviem vaikais. Taip atskirai šeima išgyveno daugybę metų.

Pasak muziejininkės, be daugybės burnų, kuriomis privalėjo rūpintis šeimos galva, Motiejus dar turėjo atlaikyti spaudimą stoti į kolūkį: „Nestoji į kolūkį, tai kiekvieną kartą vis didesnes pyliavas reikia valdžiai atpilti. Tai Motiejus, būdavo, gauna pinigų už vertimus, važiuoja Utenon, perka grūdų ir čia pat juos atiduoda. Taip kiek prasilaikė, tačiau paskui vis tiek visus suvarė. Nusavino klėtį, tvartus…“

Kodėl Narčiai valgė žalią duoną?
Anot R. Gaidienės, A. Miškinis rašė ne tik poeziją, bet ir prozą. Į vieną iš žinomiausių jo knygų „Žaliaduonių gegužė“ papuolė tikri Tauragnų, Daugailių, Salako (Zarasų r.) parapijų žmonės su tikrais vardais, „jeigu žmogus tiktai mąstė, gyveno, elgėsi šiek tiek kitaip nei visi“. Yra čia ir pasakojimas apie žaliaduonius. „Priklausomai nuo pečiaus, kepalų dydžio, duona turi kepti apie tris valandas. Kai duona kepa, negalima garsiai kalbėti, durų varstyti, bartis, o Narčienė ištisai bardavosi ant savo vyro. Nesibarti tris valandas jai buvo neįmanoma, todėl Narčienė, praėjus pusantros valandos, traukdavo duoną iš pečiaus ir prasidėdavo jos litanija ant diedo. Narčiai valgė savo žalią duoną ir kaime buvo pravardžiuojami žaliaduoniais. Tikra pavardė – tikra istorija. Ir visos novelės su tikromis pavardėmis“, – pasakojo muziejininkė. Remdamasi minėta knyga ir Aldonos Kunčiuvienės (A. Miškinio krikšto dukters, Juknėnų senbuvės) pasakojimu, ji tęsė: „Vienoje novelėje Antanas rašė, kad tarpukariu Juknėnuose gyveno kelios žydų šeimos. Kol žydeliokai, atėję iš kaimo, šoko ir dainavo „Oi žilviti, tūta tūta“, viskas buvo gerai, bet kai tėvams pasigyrė, kad valgė blynus su dažiniu, o dažinys – iš lašinių spirgiukų, žydai susikrovė mantą ir išvažiavo Salakan, kur didesnė žydų bendruomenė, kur žydeliokai gali nueiti pas žydeliokus. O kai žydams ko nors prisireikdavo (jiems visada ko nors prisireikdavo: tai parduot, tai mainyt, tai supirkt, tai langus stiklint – tokia jau tauta), jie atvykę į šiuos kraštus visada apsistodavo pas Miškinienę. A. Kunčiuvienė pasakojo: „Miškinienė kuria pečių, stato savo puodą, o žydas šalimais savo. Daboja žydas: „Miškinien Miškinien, tavo puodas garuoja mano puodan, tavo puodas kupa mano puodan – aš daugiau šitaip nekaisiu.“ Tada žydas kurias plytą, Miškinienė – pečių. Ir kožnas verdas sau atskirai.“ Vaikams pramoga: svetimi žmonės, kitokie kvapai iš puodų, o kai žydai pradeda melstis, kaip susiturėsi nesusijuokęs. Tada Miškinienė nuvaro berniokus ant pečiaus ir prigrasina: „Pabandykit juoktis – aš jums skūras sukaposiu!“.
