Krizinių situacijų akivaizdoje savanorystė įgavo pačią reikšmingiausią pilietinę galią, kurios anksčiau nebuvome tinkamai įvertinę bei suvokę. Anot Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Utenos skyriaus vadovės Skirmantės Kairytės-Grybauskienės, būtent savanorystė yra laimingos šalies dalis, todėl krizių metu noras neatlyginamai padėti tik didėja. S. Kairytė-Grybauskienė teigė, jog uteniškiai savanoriai ne tik padeda kitiems, bet ir išsklaido visą beprasmybės jausmą, kuris gali kilti krizinės situacijos akivaizdoje.
Uteniškiai noriai padeda
„Kartais gyvenimas supurto bei priverčia atsigręžti į tai, kas išties yra svarbu. Turbūt dėl šios priežasties pati atradau savanorystę bei prieš kelerius metus padėjau sukurti ir įsteigti Lietuvos Raudonojo Kryžiaus skyrių Utenoje. Esu tikra, jog savanoriška veikla nėra tik apie davimą, tai apie pasipildymą bei prasmės atradimą. Kartais žmonės pasirenka savanoriauti, nes patys išgyvena neįprastą gyvenimo etapą: ar tai būtų asmeninė krizė, ar visuotinė – reikia jausti prasmės bei šilumos jausmą, kuris tarsi veda į priekį“ – pasakojo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Utenos skyriaus vadovė.
2022-uosius Lietuvos Respublikos Seimui paskelbus Savanorystės metais, įvyko dar vienas išbandymas, kurį atnešė Rusijos sukeltas karas Ukrainoje. Karinės agresijos metu savanoriška veikla tapo ypač reikšminga tiek teikiant pagalbą žmonėms Ukrainoje, tiek organizuojant bei teikiant pagalbą nuo karo pabėgusioms ir Utenoje apgyvendintoms ukrainiečių šeimoms.
Pasak S. Kairytės-Grybauskienės, Utenos miesto gyventojai noriai teikia pagalbą, vienijasi bei visais įmanomais būdais renka paramą karo niokojamos šalies gyventojams. Gera žinia, jog prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą, prisijungti prie Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pagalbos iniciatyvų visoje Lietuvoje panoro daugiau nei 15 tūkst. žmonių.
„Nors tai yra jau trečioji krizė per pastaruosius metus, su kuria susiduriame akis į akį, savanorių pajėgos tik plečiasi. Karo Ukrainoje metu negalėjome likti abejingi, žmonės patys rašė bei klausė, kuo galėtų prisidėti, tad nuo pat pirmųjų dienų aktyviai padedame Ukrainos gyventojams“, – tvirtino S. Kairytė-Grybauskienė.
Savanoriška veikla suteikia prasmės jausmo
Žmogui įvairiais gyvenimo tarpsniais būdinga mąstyti apie savo gyvenimo prasmę, o krizinės situacijos akivaizdoje tą daryti sudėtingiau – tarsi atsiduriama liūdesio bei beprasmybės liūne. Tokiomis akimirkomis apčiuopiami darbai gali padėti neigiamus jausmus pakeisti į dėkingumą.
„Matymas, kaip kasdieniai darbai padeda kažkam išgyventi tą dieną ar pasijausti bent šiek tiek laimingesniam bei išklausytam, leidžia suprasti, kad pastaroji diena nepraėjo veltui“, – pasakojo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Utenos skyriaus vadovė.
Anot S. Kairytės-Grybauskienės, net krizinėse situacijose nereikėtų pamiršti kitų opių problemų. Pavyzdžiui, vienišumo problemos, kuri Lietuvoje yra tapusi masiniu reiškiniu. Kas trečias vyresnis negu 65 metų žmogus gyvena vienas. Kai kurie seneliai neišeina iš namų ištisus metus. Žmonės jaučiasi nereikalingi, neįdomūs bei pamiršti.
„Nemažai mūsų lankomų senolių turi ir artimųjų, ir vaikų, tačiau jaučia aštrų vienišumo bei skausmo jausmą. Taip yra todėl, kad jie nesulaukia nuoširdaus rūpesčio ar paprasto pasikalbėjimo, kuris praskaidrintų jų dieną ir leistų pasijausti svarbiam. Be viso to, nemažai mūsų lankomų senolių be pagalbos jau nebegali išeiti iš namų vieni“, – įžvalgomis dalijosi S. Kairytė-Grybauskienė.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Utenos skyriaus vadovė sakė, jog prie savanorystės gyventojai prisijungia kaip tik gali – pagal savo pajėgumus. Moteris prisiminė vieną iš neseniai įvykusių iniciatyvų: „Viena senjorė, kuri savanoriškoje veikloje nedalyvauja, primezgė didelį maišą kojinių ir paprašė išdalyti mūsų lankomiems senoliams. Šiltos kojinės suteikė be galo daug džiaugsmo mūsų vyresnio amžiaus draugams. Atrodo, tai tik maža smulkmena, bet vienišiems žmonėms tai – didelė dovana. Manau, kad kiekvienas gali atrasti būdą, kuriuo gali prisiliesti prie savanorystės.“
Priešakinėse linijose – nevyriausybinės organizacijos
Be galo svarbus vaidmuo krizinių situacijų metu tenka nevyriausybinėms organizacijoms, kurios ruošia savanorius, padeda juos mobilizuoti bei koordinuoja jų darbą. Per pastarąjį laiką organizacijos įrodė, jog gali operatyviai prisitaikyti prie kintančių, nenuspėjamų gyvenimo sąlygų ir padėti visuomenei.
„Lietuvos Raudonasis Kryžius turi platų veiklų spektrą: pirmosios pagalbos, šiltų apsikabinimų, migrantų ir pabėgėlių programos bei kitos svarbios regioninės veiklos, nepamirškime ir to, kokią pagalbą savanoriai suteikė koronaviruso pandemijos metu. Taip pat dabar, karo Ukrainoje įkarštyje, telkiami savanorių būriai psichosocialinei, pirmajai pagalbai teikti bei humanitarinių paketų ukrainiečiams rengimui dalyti. Svarbu suprasti, jog organizacijos skiria nemažai lėšų kokybiškam savanorių paruošimui, kad jie išsiugdytų reikiamas kompetencijas bei gebėtų veikti tikslingai ir operatyviai. Tad jei dėl laiko stokos negalime savanoriauti patys, turime galimybę prisidėti prie kitų žmonių paruošimo savanorystei finansiškai paaukodami organizacijos veikloms“, – ragino S. Kairytė-Grybauskienė.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus inf.
Kiekvienas norintis prisidėti prie organizacijos veiklų ir jos kasdienių gerų darbų turi galimybę skirti 1,2 proc. nuo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) Lietuvos Raudonajam Kryžiui. Organizacijos kodas (identifikacinis numeris) 1,2 proc. paramos formai – 190679146, daugiau informacijos https://www.redcross.lt/skirkite-2-procentus.