Savo verslo kūrimas ir puoselėjimas iš tiesų yra sunkus bei atsakingas darbas. Darbas ne tik dienomis, bet ir vakarais bei savaitgaliais, negailint nei laiko, nei jėgų. Žinoma, kartais kyla mintis: o kam? Dėl ko plėšaisi? Atpildas ateina tuomet, kai sulauki įvertinimo už vieną ar kitą, atrodo, visai natūralią veiklą, kurią, kaip ir kitas, atlikai su maksimaliu dėmesiu bei užsidegimu. Taip nutiko ir RL GYM sporto ir sveikatingumo centrui – jo vadovė Edita Narkutė-Leipuvienė kaip pranešėja buvo pakviesta į „Įvairovės chartijos“ konferenciją, surengtą pačioje Vilniaus širdyje – Valdovų rūmuose.
RL GYM – 21 metai
RL GYM sporto ir sveikatingumo centras yra vienas pirmųjų sporto klubų Utenos rajono savivaldybėje, kuris savo veiklą vykdo jau 21 metus. Sporto ir sveikatinimo veiklos sritys apima įvairias amžiaus grupes: vaikus, suaugusiuosius, senjorus ir neįgaliuosius. „Kasmet organizuojame neformaliojo švietimo veiklas, įvairias stovyklas, esame įvairių projektų, iniciatyvų organizatoriai ir įgyvendintojai“, – sakė E. Narkutė-Leipuvienė. Pasak jos, RL GYM sporto klubas yra ilgametis krepšinio klubo „Juventus“, „Utenio“ futbolo komandos ir daugelio kitų Utenos rajono savivaldybės profesionalių sportininkų, jaunimo organizacijų bei mokyklų rėmėjas. Kasmet klubas remia įvairias organizacijas paslaugomis, kurių vertė siekia apie 30 tūkst. eurų.
„Kadangi pati auginu 11 ir 14 m. vaikus, darbas su vaikais man yra bene pats įdomiausias ir atsakingiausias“, – pažymėjo dviejų vaikų mama. Kaip sakė E. Narkutė-Leipuvienė, šiuo metu RL GYM Fitneso akademijoje sportuoja apie 300 paauglių, o akademijos tikslas – pakloti sveiko gyvenimo būdo pamatą kuo ankstesniame amžiuje, išmokyti taisyklingai sportuoti, spręsti laikysenos, ortopedines, antsvorio, mitybos problemas ir užauginti jauną, stiprų, pasitikintį savimi jaunimą. „Džiaugiamės matydami kiekvienais metais didėjančias sportuojančių mokinių gretas“, – pabrėžė vadovė.
RL GYM vasarą organizuoja vaikų fizinio aktyvumo bei anglų kalbos įgūdžių lavinimo stovyklas ir mažiesiems sportininkams, taip siekiama sudaryti kuo palankesnes socialiai remtinų, socialinės rizikos šeimose augančių vaikų užimtumo vasaros metu sąlygas. „Pačią didžiausią aistrą klubo veikloje jaučiu vaikų vasaros stovykloms, kurių laukiu visus metus. Pirmaisiais metais turėjome 40 stovyklautojų, kitais 120, o pernai jau 320. Kas bus šiais metais, sunku prognozuoti…“ – vasaros stovyklų sėkme džiaugiasi E. Narkutė-Leipuvienė.
2022 metais Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų renginio metu, kai buvo apdovanojamos Rytų Aukštaitijos įmonės, RL GYM sporto ir sveikatingumo centras buvo įvertintas už aktyvų ir labai svarbų socialinį darbą padedant neįgaliesiems bei organizuojant vaikų poilsio stovyklas. Centras gavo apdovanojimą kaip „Geriausia Aukštaitijos paslaugų įmonė 2020 m.“ „Šis apdovanojimas įkvepia eiti į priekį ir stengtis mūsų miesto žmonių labui“, – pažymėjo vadovė.
Darbas su neįgaliaisiais
Konferencijoje „Įvairovės atradimai“ buvo dešimtys temų bei pranešėjų iš Lietuvos ir ne tik. Kaip pranešėja joje dalyvavo ir RL GYM vadovė E. Narkutė-Leipuvienė. Diskusijos pagrindinis tikslas buvo aptarti ir pasidalyti gerąja patirtimi apie žmonių su negalia įdarbinimą ir apskritai apie jų visavertį įsiliejimą į visuomenę. „Į RL GYM priimti dirbti žmogų su klausos negalia išties buvo iššūkis“, – atskleidė E. Narkutė-Leipuvienė. Pasak jos, tvyrojo nežinia: o kaipgi mes bendrausime? Inga Užimtumo tarnyboje buvo registruota penkerius metus ir jai vis nepavykdavo įsidarbinti. Ji pirmoji su gestų kalbos vertėja kreipėsi dėl darbo. „Iš tiesų ilgai nedvejoję nusprendėme pabandyti“, – sakė RL GYM vadovė. Anot jos, dirbant buvo susirašinėjama laiškais, o didžiausias iššūkis buvo tas, kad nebuvo galima rašyti ilgesnių nei trijų–keturių žodžių sakinių, nes moteris jų tiesiog nesuprasdavo. Bet tai nesukėlė didelių sunkumų kelti kvalifikaciją ir įgyti žinių mokantis higienos reikalavimų bei puikiai dirbti valytojo darbą. Kai Inga po ketverių metų išėjo iš darbo, centrui teko keisti ne vieną darbuotoją, nes surasti taip gerai dirbantį žmogų buvo didelis iššūkis. „Pradėjusi bendrauti su Inga, supratau pagrindinį dalyką, kad žmonės su negalia yra tokie patys kaip ir mes – nereikia jų bijoti“, – į sulaužytą mūsų visuomenės stereotipą dėmesį atkreipė centro direktorė. Anot jos, laikui bėgant vis dažniau sporto klube pradėjo lankytis žmonės, turintys įvairią negalią. Ir su kiekviena diena jų ateidavo vis daugiau. Dirbdamas su šia tiksline grupe, centras įgyvendino ne vieną projektą ir per penkerius metus turėjo daugiau nei 160 žmonių su negalia, iš kurių per 70 – nuolatiniai, aktyviai sportuojantys žmonės, tarp jų ir vaikai. Kalbant apie sportuojančiųjų klube negalios pobūdį, jis yra labai įvairus: nuo cerebrinio paralyžiaus ar judėjimo negalios iki klausos, protinės negalios. Klube sportuoja autistai vaikai ir netgi tie, kurie gali judėti tik su vežimėliu – ir tai nėra kliūtis judėti bei būti fiziškai aktyviems. Šiai tikslinei grupei yra labai svarbi socializacija ir integracija, todėl centre jiems yra skirtas tam tikras laikas, kada gali sportuoti visiškai nemokamai. „Man patinka dirbti, kurti bendrystę su šia bendruomene, kuri tapo kaip šeima, o pati jaučiu pareigą jais rūpintis“, – sakė E. Narkutė-Leipuvienė.
Sporto klubas RL GYM 2018 m. tapo Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos (LKFF) nariu. 2020 m. pirmą kartą Utenos rajono savivaldybėje suorganizavo Lietuvos kultūrizmo ir fitneso čempionatą bei inicijavo naujos – neįgaliųjų – kategorijos įtraukimą. Vienas iš labai reikšmingų pasiekimų yra LKFF čempionate neįgaliųjų kategorijoje dalyvavusio Utenos rajono savivaldybės atstovo pergalė. Sportininkas tapo Lietuvos kultūrizmo neįgaliųjų kategorijos pirmos vietos laimėtoju. „Mūsų sporto klubas intensyviai ruošė šį sportininką ketverius metus, tai puikus pavyzdys, skatinantis fizinį aktyvumą ne tik tarp neįgaliųjų“, – pažymėjo vadovė.
Savo veikla klubas siekia visavertės ir kokybiškos žmonių su negalia integracijos į visuomenę per judėjimą ir fizinę veiklą, siekia sudaryti tinkamas sąlygas treniruotis, sportuoti, būti fiziškai aktyviems, įtraukiant juos į bendrą Lietuvos sportinį judėjimą. Sudarant jiems lygias sąlygas dalyvauti nacionalinėse ir tarptautinėse varžybose, garsinant Utenos miesto vardą.
Šiandien centras ruošiasi vaikų vasaros stovyklų maratonui. Kaip ir pernai, planuojama sulaukti per 300 stovyklautojų. Tarp jų bus ir negalią turinčių, ir socialinę atskirtį patiriančių vaikų. „Labai džiaugiuosi, kad mūsų savanorių gretas aktyviai papildė žmonės, turintys negalią“, – sakė centro vadovė. Pasak jos, šiuo metu vyksta stovyklos savanorių mokymai pagal Sporto rėmimo fondo patvirtintą projektą. Tikimasi, kad ši patirtis padės lengviau įsidarbinti ir integruotis į darbo rinką.
RL GYM sporto ir sveikatingumo centro darbo su neįgaliaisiais sėkmę geriausiai iliustruoja viena istorija, kai atėjęs vienos įmonės vadovas pažymėjo: „Aš pakeičiau savo požiūrį į žmones, turinčius negalią, ir priimu juos tokius, kokie yra…“ Vadinasi, socializacija bei integracija labai reikšminga ir mums. Neįgalieji didelėje RL GYM sporto bendruomenėje jaučiasi puikiai, jų niekas nediskriminuoja, jiems visi stengiasi padėti ir prisideda prie socializacijos bei integracijos į bendruomenę.