Gruodžio mėnesį porai savaičių į Uteną iš Jungtinės Karalystės sugrįžusios kraštietės labdaros ir paramos fondo „Gėrio trupinėlis“ savanorės Auksės Cijūnaitienės, jos bendražygių ir dosnių aukotojų dėka iš džiaugsmo suspurdo daugybė mažų širdelių – išpildyta bemaž 1 500 šalies vaikų svajonių. Išsipildė ir Utenos rajono vaikų troškimai – jie susitiko su ypatingu Kalėdų Seneliu, kuris dalijo išsvajotas dovanas.
Oficiali „Gėrio trupinėlio“ atstovė
Labdaros ir paramos fondas „Gėrio trupinėlis“ oficialiai buvo įkurtas 2016 metais. Šios nevyriausybinės organizacijos tikslas – padėti sunkiai gyvenančioms šeimoms, sergantiems vaikams, jų tėvams, globėjams. Idėja įkurti tokį fondą kilo socialinės dokumentikos laidoje „TV pagalba“ ne vienus metus dirbančiai Rūtai Filejevai, kuri kone kasdien mato su nepritekliumi susiduriančias šeimas, liūdnas ir alkanas akis.
A. Cijūnaitienė – oficiali „Gėrio trupinėlio“ atstovė Anglijoje. Moteris ne vienus metus padeda ir Utenos krašto žmonėms. „Anksčiau daugiausia dėmesio skyriau Pakalniams, nes ten augau, žinau kaimo gyvenimą, vaikus, – kalbėjo emigrantė. – Džiaugiuosi jau kelerius metus besitęsiančia draugyste su Utenos baikeriais – jie mielai sutinka nugabenti dovanėles senelių namų gyventojams, onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams.“
Kalėdos prasideda rugsėjį
Pašnekovė šypsodamasi sakė, kad Kalėdos Anglijoje prasideda rugsėjo pabaigoje – tuomet ji ima „krutinti“ socialinius darbuotojus, šeimas, pildo vaikų norų sąrašus. „Feisbuke esu sukūrusi grupę „Gėrio trupinėlis UK“. Prie jos prisijungę rėmėjai nekantriai laukia sąrašų, kad galėtų pradėti pildyti svajones, – teigė pašnekovė. – Už svetur gyvenančių lietuvių suaukotas lėšas viską perkame Anglijoje.“
Paklausta, ar nėra taip, kad norinčių pildyti svajones – daugiau nei pačių svajonių, savanorė linktelėjo galvą. „Žmonių geranoriškumas labai džiugina, tik gaila, jog neturime Lietuvoje tiek pajėgų, kad galėtume viską išvežioti, išdalyti…“ – apgailestavo A. Cijūnaitienė. Jai, sugrįžus į Lietuvą, įvykdyti gerumo misiją padėjo drauge atskridusi „Gėrio trupinėlio“ bendražygė Miglė Žilėnaitė, su kuria pirmą sykį gyvai susitiko oro uoste (iki tol geradarės bendravo internetu), ir uteniškė draugė Ovidija Grižienė.
Geri darbai vykdomi visus metus
Sužinoti Utenos rajono vaikų svajones savanorėms padėjo socialiniai darbuotojai.
„Yra šeimų, kurios pačios į mus kreipiasi. Visuomet stengiamės patikrinti, ar joms tikrai reikalinga pagalba. Dirbame visus metus, juk rūbų, batų, sauskelnių ar vaistų vaikams reikia ne tik per šventes, – apie savo veiklą pasakojo septintus metus svetur gyvenanti A. Cijūnaitienė. – Aišku, jeigu vaiko prašymas labai kuklus, pavyzdžiui, jis nori mašinėlės, nematome prasmės tikrinti, ar tėvai tikrai neturi galimybių jos nupirkti. Mes tikrai nenubiednėsime, o vaikas, gavęs norimą dovaną, bus laimingas. Žinoma, kai prašoma dviračių, kompiuterių ar kitų brangesnių daiktų, ypač rimtai išanalizuojame situaciją.“
Atkeliauja daug dviračių
Pasak pašnekovės, vaikų svajonės – labai įvairios. Prieš COVID-19 pandemiją dažniausiai tekdavo išgirsti norą turėti planšetę ar kompiuterį. Šiemet, kaip teigė A. Cijūnaitienė, tokių prašymų vos vienas kitas, mat prasidėjus nuotoliniam mokymui vargingiau gyvenančių šeimų vaikai buvo aprūpinti kompiuterine technika. „Iš Anglijos į Lietuvą atkeliauja labai daug mūsų išsiųstų dviračių, nebūtinai naujų. Šiemet juntame išaugusį drabužių, avalynės poreikį. Kai perskaitome, kad vaikui reikia, tarkime, šilto kombinezono, suprantame, kad tai ne jo, o tėvų prašymas. Tokiu atveju nuperkame ne tik kombinezoną, bet ir žaislą ar kokią kitą dovanėlę, nes suprantame, kad drabužis vaikui nėra svajonių dovana, – pasakojo savanorė. – Į Uteną atsivežėme ir papildomų dovanų. Visuomet taip darome – niekada negali žinoti, ar neateis daugiau vaikų, nei buvo planuota.“
Pasak Anglijoje gyvenančios uteniškės, šiemet išpildyta apie pusantro šimto mažųjų mūsų rajono gyventojų troškimų.
Džiaugiasi tvirta komanda
A. Cijūnaitienė – dirbanti trijų vaikų – Kornelijos (20 m.), Nojaus (13 m.) ir Ugniaus (6 m.) – mama. Kaip ji viską suspėja? „Su Rūta („Gėrio trupinėlio“ įkūrėja – aut. past.) juokėmės, kad po kiekvienų Kalėdų aš sakau: „Viskas – mano etatas baigėsi, pavargau…“ Motyvacijos nesustoti man suteikia vaikų šypsenos, – prisipažino kirpėja dirbanti moteris. – Viskas tik iš pažiūros atrodo lengva, iš tiesų taip nėra. Džiaugiuosi, kad turiu nedidelę, bet tvirtą komandą, kuri mane palaiko. Pavyzdžiui, Miglė, jeigu aš verksiu, duos man per kuprą bei lieps stotis ir eiti į priekį.“
Kaip sakė „Gėrio trupinėlio“ savanorė, Panevėžyje yra šios organizacijos sandėlis, į kurį iš įvairių miestų (taip pat ir Utenos) atvykę socialiniai darbuotojai gali paimti jų prižiūrimoms šeimoms reikalingų daiktų, drabužių, patalynės, higienos priemonių ir kt. „Sudėtinga, kai žmonės rašo tiesiogiai mums, kad, pavyzdžiui, įvyko gaisras, tad jiems reikalinga parama. Daiktų atgabenimas iš Anglijos užtrunka – reikia juos surinkti, surasti vežėjus, kurie sutiktų pargabenti viską nemokamai… Todėl geriausia kreiptis į Lietuvoje dirbančius socialinius darbuotojus. Dažniausiai savivaldybės suteikia transportą, o atvykus į Panevėžio sandėlį galima prisikrauti kad ir pilną autobusiuką, – kalbėjo A. Cijūnaitienė. – Socialiniai darbuotojai geriausiai pažįsta šeimas, žino, ko vaikams labiausiai reikia.“
Suskaičiuoti vargstančių šeimų neįmanoma
Utenos rajono socialinių paslaugų centro atvejo vadybininkė Irma Šapokienė „Utenos dienai“ sakė, kad neįmanoma tiksliai suskaičiuoti, kiek mūsų rajono šeimų susiduria su nepritekliumi, nes paprašyti vienokios ar kitokios pagalbos išdrįsta ne visi. „Svarbu, kad kiekvienas iš mūsų nebijotų prieiti prie tokių šeimų ir paklausti, ar joms reikalinga pagalba, ją pasiūlyti“, – pabrėžė ji.
Diena, kurios neįmanoma pamiršti
Utenos motociklininkus vienijančio klubo „Ugnies ratas“ prezidentas Žydrūnas Četrauskas kalbinamas apie kilnius baikerių darbus kuklinosi. „Kuo galime, tuo padedame…“ – sakė jis ir pridūrė, kad po odiniais rūbais slypi širdys.
Anot Ž. Četrausko, motociklai vaikams rūpi ne ką mažiau nei jais atvežtos dovanos, jau nekalbant apie galimybę pasivažinėti… „Mums tai būna eilinė diena, jiems – įspūdis, kuris išlieka visam gyvenimui“, – teigė „Ugnies rato“ prezidentas.
Ž. Četraukas tikino visuomet prisiminsiantis vieną lapkričio mėnesio dieną, kai, spaudžiant kelių laipsnių šaltukui, drauge su bendražygiais nepabūgo sėsti ant motociklo ir vykti į sostinę, kad išpildytų onkologinėmis ligomis sergančių vaikų svajones. „Niekada nepamiršiu berniuko, kuriam nupirkome telefoną, pritaikytą neregiams. Gavęs dovaną, jis paėmė mano ranką ir ėmė verkti iš dėkingumo. Kad ir koks būčiau stiprus, tuomet turėjau labai tvirtai suimti save į kumštį, jog nepravirkčiau. Be galo spaudžia širdį, kai žinai, kad tam vaikui, anot gydytojų, liko vos keli mėnesiai…“ – viena jautriausių gyvenimo akimirkų pasidalijo Ž. Četrauskas.