Tęsiame Nijolės Juočepienės pasakojimą apie gyvenimą Žiedų šeimoje, laimingą vaikystę ir gerus žmones, kurie ją supo Garnelių krašte. Gabi matematikė mokytojų buvo mylima ne tik už mokėjimą skaičiuoti – vertintas ir jos balsas. Ilgametė mokytoja teigė puikiai sutarusi su mokiniais ir jų tėvais.
Dėkingumo ir meilės giesmė ašarotoje salėje
N. Juočepienė atsiminė, kai pirmą kartą nuėjo išsiimti paso. Darbuotoja paima gimimo liudijimą: „Ona Nijolė Krivickaitė, motina – Ona Jusiūtė, tėvas – Vladas Krivickas.“ Šešiolikmetė atrėžė, kad šis gimimo liudijimas ne jos, nes jos motina – Elena Žiedaitė. Kartu buvusi mamytė paaiškino: „Vaikiuk, tai tikrai tavo mama, aš tave tik užauginau.“ Tik tada Nijolė pirmą kartą sužinojo, kad E. Žiedaitė nėra jos biologinė motina. Kai mergina paklausė, kodėl įmotė šio fakto jai neatskleidė anksčiau, ši atsakė bijojusi, kad mergaitė ją ims mažiau mylėti. Pašnekovė apsiverkė: „Mamyte, aš dar labiau tave myliu.“
Anot pašnekovės, mamytė ją vadino Niliūte, tetutė – dukryte, jos vyras Antanas Šyvis pasididžiuodamas – lakštingala, o babunytė – mergiote. „Kaip gali mylėt svetimą vaiką? – iškėlė klausimą N. Juočepienė. – Iš Vyžuonų su koncertu atvažiavom į Sirutėnus (Sudeikių sen. – aut. past.). Manęs nuo scenos nepaleidžia. Mano akompaniatorė, mano žento mama, nebemoka man daugiau akompanuoti dainų. Būna taip. Galvoju, jie vis tiek nepaleis manęs – visi aplinkiniai žino visą istoriją apie mano gyvenimą. Tada aš ramiai sakau: „Gerai, dabar aš a cappella (it. kaip koplyčioje – dainavimas be muzikos instrumentų pritarimo – aut. past.) padainuosiu tau, mamyte, tau, babunyte, ir tau, tetute. Ir Jums visiems, tarp kurių aš užaugau ir buvau be galo laiminga. Jums skiriu italų kompozitoriaus Bixio „Mamma“. Ir aš padainavau: „Mama, aš laimės pasauly niekur tokios neradau…“ Patys žodžiai – pasaka! Visa salė atsistojo. Net vyrai ašaras braukė. Mamytei, tetutei ir babunytei stotis neleido. Vadinasi, visoj apylinkėj mamytė buvo garbinama, nes ji buvo verta to. Ir visa šita šeima.“
Abi brangiausios N. Juočepienės moterys – mamytė ir tetutė – nugyveno po 85-erius metus, babunytė – 87. Tetutė su dėde palaidoti naujosiose kapinėse Utenoje, mamytė ir seneliai – senosiose. „Ten ir aš gulsiu, ten mano vieta – mamytę glėby laikiau, mamytė turi ir likti visam gyvenimui“, – kalbėjo Garneliuose gyvenanti moteris.
Vien tik grožis aplink
„Vaikystė buvo nepaprastai graži, – svajingai kalbėjo Žiedų šeimoje užaugusi Krivickų dukra. – Yra Čaikovskio arija „Jolanta“. Aš tik žodžius jos pakartosiu: Vai kodėl aš anksčiau nepatyriau jokių rūpesčių, jokių vargų, / Tarp žmonių nuostabiausių išaugau, tarp gėlelių ir paukščių dainų. / Vos pražysdavo sode gėlelės, aš kvėpuodavau jomis ilgai, / Vos pragysdavo sode paukšteliai, aš pritardavau jiems patylom. Tikrai, tai – mano vaikystės apibūdinimas. Aš niekada nėjau paprastu žingsniu, ėjau pasišokinėdama, visada su daina. Viskas aplink man buvo grožis. Aplink mane buvo vien geri žmonės. Tai, kad per koncertą, kai aš dainavau, atsistoję žmonės verkė, turbūt viską pasako, kokie žmonės aplink.“
Senelis svajojo, kad anūkėlė mokysis, todėl sumeistravo dėžę, kad Nijolė, važiuodama į mokslus, turėtų kur susidėti daiktus. Jis iš klojimo viena ranka gyvuliams rezgine nešdavo pašarą, o kita savo padarytomis rogutėmis tempdavo anūkę.
Egzaminai pas Dievulį išlaikyti
1949 m. gegužės 26 d. mirė Jurgis Žiedas (jis buvo kilęs iš gausios šeimos, o jo brolio Juozapo anūkas Nerijus Ričardas Žiedas – pirmasis Utenos miesto viršaitis), gegužės 28 d. Nijolei suėjo septyneri, o Rugsėjo 1-ąją mergaitė nuėjo į pirmą klasę Sirutėnuose. Mokykla buvo įkurta išvežtųjų namuose (dabar juose gyvena Rutkauskai). Buvo dvi klasės: 1–3 ir 2–4. Pirmoje klasėje Nijolę mokė Ona Bernotaitė, tačiau vasarą ji ištekėjo už Vėgėlės ir pakeitė darbo vietą. Antroje klasėje atėjo mokytoja Bražėnienė iš Padbuožės (Sudeikių sen.). Pašnekovė atsiminė, kad ji buvo puiki mokytoja, tačiau pradėjus trečiųjų mokslo metų rugsėjį, vieną dieną mokytoja neatėjo – pasirodo, naktį Bražėnus ištrėmė. Ją pakeitė Anelė (Aneliutė) Purtinauskaitė, o šią ketvirtoje klasėje – jauna kolūkio pirmininko žmona Daubarienė.
Baigusi pradinę N. Juočepienė mokėsi Utenos 1-ojoje vidurinėje. Toliau mergina ketino studijuoti. Baigusi mokslus gerais pažymiais, mokinė turėjo parašyti nukreipiamąją charakteristiką. Pusseserė Gražina Pamakštytė, dirbusi Medicinos institute Kaune, siūlė stoti į mediciną, tačiau giminaitė atsisakė – ji bijojo kraujo, tad medicina jos netraukė. Pasirinko mokytojo kelią. Matematikos, nes šis dalykas labai gerai sekėsi. Auklėtojas buvo matematikas Vladas Kasperavičius, kuris irgi patarė studijuoti šią discipliną. Taip N. Juočepienė atsidūrė Pedagoginiame institute Vilniuje. Sekėsi labai gerai, buvo dėstytojų numylėtinė. Ir vis dėlto laimės vos nesugriovė… viena pavydi giminaitė. Pasipiktinusi ji paskambino į institutą ir išbėrė tiradą, kodėl „bandito“ dukrai leidžiama mokytis aukštojoje mokykloje. Anot pašnekovės, laimei, ragelį pakėlė pats rektorius Vytautas Uogintas. Jis išsikvietė studentę, kuriai anksčiau dėstė marksizmą, ir paklausė, ar tai, ką jam sakė iškviestosios giminaitė, yra tiesa. Mergina nesigynė. Tuomet rektorius pareiškė: „Niekam daugiau nesisakai. Ir aš niekam nesakau. Diplomą turėtum gaut.“ Ir diplomą gabi studentė tikrai gavo. Diplomų įteikimo dieną rektorius visiems ranką paspaudžia. Įteikia, paspaudžia. Kai priėjo N. Krivickaitė, apkabino, ir abu apsiverkė.
Pasak N. Juočepienės, pusbrolis Gediminas Pamakštys studijavo konservatorijoje – su juo visur tąsydavosi ir pusseserė. „Pavyzdžiui, Kipras Petrauskas mane girdėjo, – sakė moteris. – Gediminas nusivedė mane pas K. Petrauską, kad padainuočiau. Na, aš ir padainavau jam. Tai K. Petrauskas ir pasakė: „Į konservatoriją egzaminų jai nereikia laikyti – ji pas Dievulį išlaikė.“ Anot pašnekovės, ji žinojo „kad yra laidai, o ant laidų sėdi paukščiukai“, bet kas jie tokie ir kam skirti, neturėjo žalio supratimo. „Pagaudavo“ dainą iš klausos. Kad apie muziką suprastų daugiau, ji ir norėjo dirbti Panevėžyje, kur muzikos mokykloje būtų galėjusi pramokti ir muzikinio rašto. Kaip sakė N. Juočepienė, ji negalėjo dar penkerius metus sėdėti ant mamytės, kuri viena dirbo kolūkyje ir, be savęs, dar išlaikė dukrą ir savo motiną, sprando.
Vyžuonos – ne Panevėžys
Anot N. Juočepienės, nors ir netekusi abiejų tėvų, likimo ji buvo apdovanota ne tik neeiliniais matematiniais sugebėjimais, bet ir gražiu balsu, todėl aktyviai dalyvavo muzikiniame instituto gyvenime, o gavusi diplomą galvojo pasukti į Panevėžį, kur dirbdama matematiko darbą galėtų neatitolti ir nuo mėgstamos veiklos. Tačiau likimas reikalus pakoregavo kiek kitaip. N. Juočepienei besimokant institute, čia buvo įkurta Estetikos katedra, kurios vedėju tapo muzikologas Stasys Yla. Pašnekovė ten mokėsi dailės istoriją, muzikos istoriją, solinį dainavimą ir fortepijoną. Ji nežinojo, kad S. Yla yra jos biologinės mamos pusbrolis, o šis pagal pavardę atkapstė, kas tokia yra jo studentė. Jis davė N. Krivickaitei paskyrimą į Vyžuonas, kad būtų arčiau savo mamytės, kuri dėl dukters paaukojo visą gyvenimą. Giminaitė pakluso ir Vyžuonose praleido penkerius metus (bene įžymiausias N. Juočepienės mokinys – Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis). Čia mokytoja ir ištekėjo.
Iš Vyžuonų persikraustė į Uteną (čia gavo butą). Pusę metų dirbo vakarinėje mokykloje. Tada gimė duktė, tad mamytė iš Garnelių persikraustė į Uteną padėti ją auginti. Gimtuosius namus nupirko pašnekovės mamytės pusbrolis Bronius Patalauskas, o babunytę ėmė globoti dukra Emilija. Tačiau senelė netrukus susirgo plaučių uždegimu ir mirė.
Namą, kuriame dabar gyvena pašnekovė, kolūkių laikais pasistatė to paties kaimo gyventoja Anelė Rusteikienė. Jos sūnus vedė pradinių klasių mokytoją, dirbusią Sudeikiuose. Kadangi tada nebuvo patogu važinėti iš Garnelių į Sudeikius, pora pardavė namą Garneliuose ir išsikraustė į Sudeikius. Neįrengtus namus nupirko pašnekovės teta Emilija (tetutė), norėjusi būti arčiau mamos ir sesers. Beje, šitie namai buvo pastatyti visai netoli tos vietos (gal už dešimties metrų), kur stovėjo senasis Žiedų namas, vėliau iškeltas į vienkiemį. Kai 1994 m. mirė mamytė, pašnekovė persikraustė pas tetutę, o ši Dievui sielą atidavė 1997 m. Beje, šiuose namuose kaip pašnekovės svečiai yra lankęsi matematikas Vytautas Statulevičius, solistas Edmundas Kuodis.
Šiltumu nupirkti mokiniai
Po motinystės atostogų N. Juočepienė ėmė dirbti naujai pastatytoje Utenos 4-ojoje vidurinėje, vėliau net 28 metus praleido 6-ojoje. Nors „į pensiją paleido anksčiau“, 13 metų dirbo jau būdama pensininke, nes mokytojos „nenorėjo paleisti nei vaikai, nei tėvai“. „Man niekada nepakliuvo bloga klasė, man nepakliuvo blogi mokiniai, nebuvo blogų tėvų, – teigė matematikė. – Vasarą, baigdami mokslo metus, vaikai kokiai parai atvažiuodavo pas mane su palapinėmis. Gyvenime daug keliavau – Europą išmaišiau kaip reikalas. Per vasarą keliaudavau tris kartus: su mokiniais, su šeima ir su kokia nors drauge.“
Mokytoja pripažino, kad su vaikais mokėjo sutarti. Būdavo, po pamokos prieina mokinys ir prašo pagalbos. Tada jiedu per pertrauką pasikalba, pasitaria. „Mokytojas turi būti ne griežtas, o šiltas, prie kurio vaikai galėtų glaustis“, – įsitikinusi ilgametė pedagogė. Kartą, kai sudarė penkiolikos vien neklaužadų berniokų klasę, joks mokytojas nenorėjo jos imti. O N. Juočepienė sutiko. „O jau kokie faini vaikai! Ir dabar dar ir skambina, ir atvažiuoja ir t. t. Jeigu mokytojas už ausies griebia, plaukus rauna, stumdo, ar vaikas gali klausyt? O jei eini išsišiepęs ir jeigu ką nors negerai padaro, viską nuleidi juokais, viskas – nupirkti vaikai. Turiu savo auklėtinio nupieštą paveikslą. Kadangi esu gimusi Arklio metais, tas vaikas, Rimukas, augęs vaikų namuose, gimtadienio proga nupiešė ir padovanojo man arklio paveikslą. Nuostabiai gražus arklys! Tokių be galo gerų vaikų turėjau labai daug“, – šypsojosi mokytoja.
Autoriaus nuotr.