Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos atstovai, dalyvaudami renginyje Utenoje, skirtame paminėti Kovos su prekyba žmonėmis dieną sakė, kad dažniausiai į prekybos žmonėmis pinkles patenka vaikai ar paaugliai, turintys socialinių problemų, dėl dėmesio, socialinės pagalbos stygiaus, o jų neturintys – dėl informacijos stokos.
Nepilnamečio įtraukimas į nusikalstamą veiką, nelegalus įdarbinimas ar paslaugų teikimas, vertimas užsiimti prostitucija ar kitomis seksualinio išnaudojimo formomis, neteisėtas įvaikinimas ar kiti išnaudojimo tikslai pažeidžia nepilnamečio teises.
„Mažai tikėtina, kad vaikai prisipažins tapę prekybos žmonėmis aukomis, nes didžioji dauguma jų net nežino ir nesupranta, kad tapo aukomis, kiti kenčia nuo traumų, baimės, bauginimų bei gėdos. Kartais patirti išgyvenimai tokie nemalonūs, kad juos norisi kuo greičiau pamiršti ir nekalbėti apie tai, kas įvyko.
Natūralu, kad vaikai, paaugliai pyksta, kai artimieji ar specialistai primygtinai siūlo pagalbą. Vis tik mes, vaiko teisių apsaugos specialistai, ugdymo įstaigų atstovai, nepilnamečių tėvai turime kalbėti su savo vaikais, matyti juos, girdėti. Nebūkime abejingi ir svetimo vaiko pagalbos šauksmui, ypač jeigu jis neturi artimųjų, ar ryšys su jais nutrūkęs, jeigu nežino, kur kreiptis pagalbos, yra įbaugintas ar šantažuojamas pasekmėmis kitiems šeimos nariams”, – minint Kovos su prekyba žmonėmis dieną sakė Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) Utenos rajone patarėja Gailutė Blažienė.
Vaiko teisių apsaugos specialistai pateikia galimus prekybos vaikais aukos požymius, kuriuos pastebėjus galima įtarti, kad vaikas galimai išnaudojamas, ir būtina reaguoti, pasikalbėti su vaiku:
• Nelanko mokyklos, blogi mokymosi rezultatai.
• Bėga iš namų, o grįžę negali paaiškinti, kur buvo.
• Turi brangių daiktų ar turto (drabužių, telefoną, pinigų ir kt.), bet negali paaiškinti, kaip ir kur juos įsigijo.
• Gauna atlygį ar dovanų už tam tikrą veiklą iš žymiai vyresnių, giminystės ryšiais nesusijusių asmenų.
• Turi psichikos ir (ar) fizinės sveikatos problemų (vystymosi, valgymo sutrikimų, traumų ir kt.).
• Serga lytiškai plintančiomis ligomis, ankstyvi lytiniai santykiai, ankstyvas neplanuotas nėštumas.
• Lankosi suaugusiems asmenims skirtose vietose (naktiniuose klubuose, baruose ir pan.).
• Keliauja į užsienį kartu su suaugusiuoju, kuris nėra artimasis giminaitis ar atstovas pagal įstatymą.
• Turi žymiai vyresnį draugą, su kuriuo dažnai susitinka ar bendrauja telekomunikacijos priemonėmis.
• Turi nusikalstamą praeitį, ryšių su nusikalsti linkusiais asmenimis, buvo įtrauktas į nusikalstamas veikas.
• Priklauso gatvės vaikų grupei (ypač jei grupės veiklą kontroliuoja ženkliai vyresnis asmuo).
• Turi skolų (ypač jei vaikas nurodo, kad yra skolingas asmeniui (verbuotojui), paskatinusiam jį atlikti tam tikrus veiksmus (elgetauti, daryti nusikalstamas veikas ir pan.).
• Žaloja save, bandė žudytis.
• Patiria socialinę izoliaciją (neturi bendraamžių draugų, vengia bet kokio bendravimo, net akių kontakto).
• Nenatūraliai stengiasi atrodyti suaugusiu, rengiasi amžiaus neatitinkančiais drabužiais.
• Vyksta ar ruošiasi vykti į užsienio valstybę, tačiau negali nurodyti kelionės tikslo, nemoka tos šalies kalbos.
„Sunku įvardinti vieną priežastį, dėl kurios vaikas galimai tampa prekybos vaikais auka. Tai gali būti ir problemų šeimoje (tėvų emocinio šaltumo, abejingumo, dėmesio stokos, alkoholizmo, tėvų negebėjimo nuosekliai ir pagal vaiko raidą bendrauti su vaiku) pasekmė, ir smurtas šeimoje (psichologinis, fizinis, nepriežiūra, seksualinis), ir finansinis nepriteklius (socialinė atskirtis tarp vaikų, skurdas), ir netinkamas laisvalaikio leidimas ar užimtumo nebuvimas, ir visuomenės abejingumas (susvetimėjimas, nepasitikėjimas), ir informacijos apie galimas grėsmes trūkumas”, – priežastis, kurios gali sąlygoti tapimą prekybos vaikais auka, vardijo G. Blažienė.
Pastebėję nepilnametį, kuris galimai yra tapęs prekybos vaikais auka, nedelsiant kreipkitės pagalbos į policiją (112) arba artimiausią vaiko teisių apsaugos skyrių.
Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus inf.