Praėjusią savaitę Lietuvos profesinės mokyklos pradėjo mokinių priėmimą ir paskelbė, kad šiais metais planuojama priimti per 20 tūkst. pirmakursių į 73 šalies profesinio mokymo įstaigas.
Ne išimtis – ir Utena. Utenos regioninio profesinio mokymo centro mokinių priėmimo sąrašuose – jau 45 būsimi pirmakursiai. Pasak šios įstaigos vadovų, planuojama, kad šiemet pavyks įvykdyti numatytą planą ir priimti apie 250 motyvuotų jaunuolių, šioje profesijų „kalvėje” norinčių įgyti vieną ar kitą paklausią specialybę.
Kitą savaitę su Utenos regioniniu profesinio mokymo centru atsisveikinti žada apie 190 mokslus baigusių būsimųjų specialistų. Apžvelgdamas prabėgusius mokslo metus, Utenos regioninio profesinio mokymo centro direktorius Zenonas Alekna teigė, kad metai buvo išties neblogi. „Nors mokinių skaičius mažėja, mes surinkome mokinius. Dažnai mokinių sulaukiame ir mokslo metų eigoje: ateina tie, kurie pamato, kad gimnazijose jiems yra sunku. Tačiau patariu apsispręsti dabar, o ne įpusėjus mokslo metams”, – patarė direktorius, pabrėždamas, kad pernai jaunuolius ypač viliojo automobilių mechaniko specialybė. Šiai dienai prašymus mokyklai pateikė jau apie 12 vaikinų, kurie nori mokytis šioje srityje.
Mokyklos vadovai neslepia – į jų kabinetų duris dažnai beldžiasi įvairių Utenos įmonių savininkai, verslininkai, pageidaujantys jaunų kvalifikuotų darbininkų, turinčių automobilių mechaniko specialybes. „Automobilių yra daug ne tik Lietuvoje, bet ir Utenoje, servisų taip pat netrūksta, todėl juntamas darbuotojų trūkumas”, – pastebėjo Z. Alekna.
Darbdaviai teiraujasi ir suvirintojų, tačiau Utenoje suvirintojais ruošiami tik suaugusieji, mat tam reikia tvirtos mokymo bazės.
Šiais metais Utenos regioninis profesinio mokymo centras siūlo naujovę – nuo rudens bus galima mokytis apskaitininko–kasininko specialybės. „Mūsų darbdaviai pageidauja, kad naujai iškeptas specialistas ne tik dirbtų su kasos aparatu, bet ir mokėtų tvarkyti buhalteriją”, – pastebėjo vadovas, tikėdamasis sulaukti motyvuotų mokinių.
Tačiau ne visi mokiniai yra motyvuoti dirbti ir mokytis. Mokykloje apie 18 proc. jaunuolių nubyra, tiesiog palieka mokyklą motyvuodami tuo, kad sunku suderinti darbą ir mokslą. Žinoma, yra ir kitų priežasčių – noro mokytis stoka, taip pat susižavėjimas užsienio darbo rinkomis…
Direktoriaus teigimu, mokiniams sudaromos sąlygos tiek dirbti, tiek mokytis vienu metu. O paklausių specialybių jaunuoliai mokslo metais yra išgraibstomi verslininkų. „Ateina darbdaviai ir pageidauja darbininkų. Kartais nebeturime ką pasiūlyti – visi motyvuoti mokiniai jau susiradę darbus. Likę tik tie, kuriems rūpi ne darbas, o pašalpa”, – teigė Z. Alekna, pridurdamas, kad vis dažniau profesine mokykla susigundo ir aukštuosius mokslus kolegijose baigę absolventai – jie pageidauja paprastos darbininkiškos specialybės, kuri užtikrintų ateitį.