Utenos krašto kūrėjas – Stepas Eitminavičius
2015 sausio 19, Pirmadienis 08:01

Utenos krašto kūrėjas – Stepas Eitminavičius

Utenos krašto kūrėjas – Stepas Eitminavičius

Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Po dviejų savaičių pristatysime kitą kūrėją, o šį kartą kviečiame susipažinti su prozininku, eseistu, poetu ir mokytoju Stepu EITMINAVIČIUMI. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam Utenos krašto kūrėjui iki sausio 22 dienos – atsakymus į klausimus pateiksime po savaitės.

Prozininkas, eseistas, poetas Stepas Eitminavičius, nuo 2007 metų Lietuvos rašytojų sąjungos narys, gimė 1952 metų liepos 17 dieną Paukšteliškių kaime, Zarasų rajone. 1970 metais Zarasuose baigęs vidurinę mokyklą, jau po penkerių metų Vilniaus universitete filologijos fakultete įgijo filologo, lietuvių kalbos ir literatūros dėstytojo kvalifikaciją. Trumpai dirbo mokytoju Ignalinos rajono Linkmenų vidurinėje mokykloje ir iki šiol mokytojauja Utenoje. Šiuo metu dirba lietuvių kalbos ir literatūros mokytoju Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje.
Neatsitiktinai Stepas Eitminavičius – eseistas. Jo pirmoji knyga „Kas esi, mokytojau?", išleista 1990 metais, nustebino visą pedagogų pasaulį, nes tai – esė mokytojui ir apie mokytoją. Po dvejų metų pasirodė miniatiūrų knyga „Metai, žaibo apšviesti". Miniatiūros mokytojo ir rašytojo kūryboje užima vieną iš pagrindinių kūrybos dalių. 1995 metais išleista kita miniatiūrų knyga „Žiūrėjimas į mėnulį", dar po metų pasirodė kita miniatiūrų knyga gražiu pavadinimu – „Šermukšniai". Po šių kūrinių išleidimo Stepas Eitminavičius 2001 metais tapo Utenos rajono meno ir kultūros premijos laureatu. Praėjus dvejiems metams jis skaitytojams ir gerbėjams atsidėkojo antra eseistikos knyga „Skyrybos ženklai mokykloje" (2003 m.). 2004 metais vėl išleido miniatiūrų knygą „Žaismingiau apie kalbą ir literatūrą", o nenutoldamas nuo mokyklos temos išleido puikų eseistinio žanro kūrinį „Baladė apie mokytoją", kuris 2005 m., neatsiejant ir jo kūrybingos pedagoginės veiklos, įvertinamas ir už tai mokytojui skiriamas Utenos miesto nusipelniusio žmogaus apdovanojimas. Atrodo, jau daug parašyta, tačiau Stepas Eitminavičius sukūrė dar vieną novelių knygą „Balti juodraščiai", išleistą 2006 m. 2007 m. pasaulį išvydo pirmoji apysaka „Minties budėjimas" (2007 m.). Ketverių metų kūrinių lietaus pertrauka subrandino knygą „Mėginimai nuskinti dieną proza" (2011 m.). 2012 metais Stepas Eitminavičius visus savo gerbėjus nustebino poezijos rinkiniu „Šimtas metrų Utenėlės". Šiais metais pasirodęs novelių, kurių kelios spausdinamos šiame „Indrajos" numeryje, rinkinys „Ratas" pribloškia gilia psichologija.
Jau daugelį metų nuo pat mokyklos atidarymo mokytojas su mokiniais kuria garsiojoje Adolfo Šapokos gimnazijoje. Penkios su mokiniais parengtos knygos išvydo pasaulį „Knyga Andersenui" (1997 m.), „Parko pamokos, pamokos parke" (1999 m.), „Atėjome iš vaikystės" (2003 m.) ir naujausios – „Su klausančia ir klausiančia dvasia" (2008 m.) bei „Iš pa Utenas" (2009 m.).
Stepas Eitminavičius išleido ir dešimt literatūros populiarinimo, literatūros dėstymo metodikos knygų, kuriomis naudojasi šalies pedagogai „Mano džiaugsmas, mano skausmas" (1992 m.), „Klausimų labirinte" (1994–1995 m.), „Stebėti, pamatyti, pasakyti" (1995 m.), „Atodūsis" (1996 m.), „Kolegoms, kuriems irgi skauda" (1998 m.), „Teksto analizė – malonumas ar kančia?" (1999 m.), „Su devintokais, dešimtokais" (1999 m.), „Kokia ugnim nušviesti?" (2000 m.), „Mažoji didaktika" (2001 m.), „Lietuvių kalbos egzaminas: ką ir kaip mokytis?" (2003 m. ir 2005 m.), „Justino Marcinkevičiaus pamokos" (2012 m.).
Taip pat Stepas Eitminavičius sudarė „Utenos literatų kūrybos almanachą" (2013 m.), „Vyžuonos paraštėse" ir „Žodis iš Tolminkiemio" (2013 m.).

„Utenos dienos" inf., Vytauto Ridiko nuotr.


 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėjas Pranas Savickas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su profesionaliu drožėju antalieptiškiu Pranu Savicku. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki balandžio 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas

  Pačioje gražiausioje Anykščių vietoje, šalia pušyno, gyvenantis ir save vadinantis metalo plastiku Rimantas Tuskenis – kuklus menininkas, kaip jis pats sako, nemėgstantis nei girtis, nei daug pasakoti apie savo kūrybą. Tačiau jo darbai daug iškalbesni už patį Rimantą: jo kieme jau puikuojasi užsakytas angelas, nuo lietaus prisidengęs metaliniu skėčiu. Kiti darbai iškeliavo į draugo sodybą prie Rubikių ežero, mat ten esą daugiau erdvės ir jie puikiai dera žavingoje aplinkoje.

 • Utenos krašto kūrėjas Rimantas Tuskenis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su metalo plastiku Rimantu Tuskeniu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki rugpjūčio 25 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Ilgametį pedagogą kurti paskatino buvęs mokinys

  Bemaž 40 metų Saldutiškyje gyvenantis Lionis Gaižauskas dar būdamas visai mažas prisijaukino medį, tačiau gyvenimas susiklostė taip, kad ilgus metus dirbo su gerokai šaltesne medžiaga – metalu. Beveik ketvirtį amžiaus mokyklos duris varstęs pedagogas atskleidė, kad imtis kūrybinės veiklos – iš medžio gaminti kibirus, kubilus, skrynias, stalus, taburetes ir kt. – jį paskatino buvęs mokinys.

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Utenos krašto kūrėja Anelė Araminienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su audėja Anele Araminiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 26 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Moters talentas kurti šiaudinius sodus slypi genuose

  Šiaudų sodai – tai iš suvertų ant siūlo šiaudelių surištas papuošalas, kuris kabinamas virš vestuvinio stalo. Sugrįžę iš jungtuvių vestuvininkai rasdavo stalą apsėstą persirengėliais, todėl pabroliai turėdavo vietas „išpirkti" sodu. Šis paprotys buvo paplitęs visoje Lietuvoje, bet ilgiausiai išsilaikė Aukštaitijoje.
  Tokie sodai buvo kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja" varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Anksčiau taip pat tikėta, kad šiaudų sodai saugo namus nuo nelaimių ir atneša sėkmę.
  Daugiau nei 10 metų sodų rišimu užsiimanti ir Zarasų mieste gyvenanti Zofija Maculevičienė, kurianti šedevrus iš šiaudų, yra pakerėta jų grožio ir tikina, kad šis užsiėmimas jai teikia malonumą ir neapsakomą džiaugsmą.

 • Inkilų meistras mėgaujasi sparnuočių kaimynyste

  Antalieptėje gyvenančio medžio drožėjo Zenono Striškos kieme – tikras paukščių rojus. Čia savais balsais pavasarį pasitinka nuo mažens gamtą mylinčio antalieptiškio meile ir rūpesčiu globiami žvirbliai, karklažvirbliai, naminiai žvirbliai, zylės, margasparnės musinukės, pilkosios musinukės, kielės, dagiliai, dūminė raudonuodegė ir kregždės. Kiekvienas paukštis turi savo buveinę – Zenono rankomis skobti ir įmantriai papuošti inkilai puošia kiemą, o sparnuočių melodijos teikia nepakartojamo džiaugsmo.

  Portalo udiena.lt žurnalistai pravėrė medžio drožėjo dirbtuvėlių duris...

 • Utenos krašto kūrėja Zofija Maculevičienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Zarasuose gyvenančia šiaudinių sodų rišėja Zofija Maculevičiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas Zenonas Striška

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Antalieptėje (Zarasų r.) gyvenančiu medžio drožėju Zenonu Striška. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki gegužės 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3280
Vakar apsilankė:8622
Šią savaitę apsilankė:34840
Šį mėnesį apsilankė:45654
Viso (nuo 2015-02-16):14312814
Šiuo metu naršo:
76
2020-08-07
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!