Pasaulinės reikšmės dvaras – vertas atkūrimo
KultūraPasaulinės reikšmės dvaras – vertas atkūrimo
2015 liepos 23, Ketvirtadienis 15:14

Pasaulinės reikšmės dvaras – vertas atkūrimo

Pasaulinės reikšmės dvaras – vertas atkūrimo
 • 10 foto

Liepos 17 dieną į Vyžuonų miestelyje (Utenos r.) vykstantį antrąjį tarptautinį Marianos Veriovkinos vardo tapybos plenerą „Naujasis menas ir šokis" susirinko dailininkai iš įvairių kraštų. Pasak organizatorių, šis pleneras toliau švies visuomenę apie tarptautinę reikšmę turintį Vyžuonėlių dvarą, kuris, užuot tapęs kultūros ir turizmo traukos objektu, šiuo metu nyksta. Liepos 22 dieną Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyko diskusija dėl Vyžuonėlių dvaro išsaugojimo bei pritaikymo kultūrinei veiklai.

Diskusijoje pažymėta Vyžuonėlėse dailininkės kelią pradėjusios žymios rusų kilmės vokiečių avangardo tapytojos M. Veriovkinos (1860–1938 m.) svarba. XX a. pradžioje ji įsijungė į vokiečių dailės aplinką, kartu su bendraminčiais dailininkais Aleksejumi Javlenskiu, Vasilijumi Kandinskiu, Pauliu Klee, Augustu Macke, Franzu Marcu ir kitais įkūrė avangardinę „Mėlynojo raitelio" grupę. Vakarų Europoje M. Veriovkina išgarsėjo kaip viena pirmųjų ekspresionizmo dailininkių.
Iki šių dienų išliko Vyžuonėlių dvaro parkas, medinis gyvenamasis namas, puoštas ornamentuotais drožiniais, ūkiniai statiniai (karietinė, arklidės, kluonai ir kt.). Taip pat išliko ir M. Veriovkinos ateljė – vienintelis Lietuvoje XIX a. dailininko ateljė pastatas.
Jau antrus metus rengiamas dailininkės Marianos Veriovkinos vardo tarptautinis pleneras, kurio metu siekiama atskleisti Vyžuonėlių dvaro svarbą ne tik Utenos apskričiai ar Lietuvai, tačiau ir Vakarų Europai.
Liepos 22 dieną Utenos Antano ir Motiejaus Miškinių viešojoje bibliotekoje vyko diskusija dėl Vyžuonėlių dvaro išsaugojimo bei pritaikymo kultūrinei veiklai. Todėl kartu su kitais uteniškiais į diskusiją atvykę Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė, savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistas Arvydas Mitalas, Vyžuonų seniūnijos seniūnas Audrius Remeikis, Seimo narė Milda Petrauskienė, Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Arūnas Svitojus bei šios asociacijos narė Dalia Gruodienė, Kultūros paveldo departamento Utenos skyriaus vedėjas Arūnas Giraitis, Vilniaus dailės akademijos profesorius Arvydas Šaltenis, plenero dalyviai, dvaro pastatų savininkai aptarė šiandieninę situaciją.
Viena iš Vyžuonėlių dvaro atstatymo iniciatorių dailės istorikė ir tyrinėtoja dr. Laima Laučkaitė-Surgailienė tvirtino, jog į šią diskusiją susirinko tie, kuriems rūpi Vyžuonėlių dvaras. Anot jos, dvaras yra europinės reikšmės, kuriame kūrė Vakarų Europos lygmens dailininkė – M. Veriovkina, todėl, jos nuomone, būtina dvarą restauruoti, o tai atlikus, jo erdves naudoti įvairiems plenerams ir kitiems renginiams. Šiai minčiai pritarė visi susirinkusieji, tik diskusijoje kalbėjęs vienas iš Vyžuonėlių dvaro savininkų V. Kutka pabrėžė, kad dėl įvairių įstatyminių apribojimų kultūrinio paveldo pastatus sunku išlaikyti, nes tam reikia labai daug pinigų.
Kitas renginys – liepos 26 dieną, 14 val. Visi kviečiami pasipuošti retro stiliumi ir atvykti į M. Veriovkinos Vyžuonėlių dvarą, kuriame vyks plenero uždarymo paroda bei modernaus šokio atlikėjų Daivos Zabulionytės, Irinos Peleckienės, Gretos Kardi ir Deniso Kolomyckio pasirodymas. Paroda vyks senuose dvaro pastatuose. Uždarymo svečiai galės susipažinti ne tik su plenero dalyvių darbais, bet ir su M. Veriovkinos kūryba, jos darbų faksimilės bus eksponuojamos pagrindiniame dvaro pastate.
Plenere dalyvauja Romualdas Balinskas, Saulius Dastikas, Mantas Maziliauskas, Andrius Surgailis, Loreta Zdanavičienė, Mykolė Ganusauskaitė, Arvydas Šaltenis, Gabrielė Adomaitytė, Indrė Liškauskaitė, Andrius Venslovas, Aušra Žvinytė (Lietuva); Edmunds Lucis, (Latvija); Ameret (Annette Vahle), Marianne Gielen (Vokietija). Iš plenero metu sukurtų kūrinių bus formuojama būsimo Marianos Veriovkinos fondo kolekcija.
Liepos 27– rugpjūčio 31 dienos plenero paroda veiks Utenos krašto muziejaus parodų salėje.

udiena.lt ir asociacijos „Lietuvos–Vokietijos forumas" inf.

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image _IMG4952.jpg
 • Click to enlarge image _IMG4959.jpg
 • Click to enlarge image _IMG4963.jpg
 • Click to enlarge image _IMG4967.jpg
 • Click to enlarge image _IMG4970.jpg
 • Click to enlarge image _IMG4972.jpg
 • Click to enlarge image _IMG4973.jpg
 • Click to enlarge image _IMG4975.jpg
 • Click to enlarge image _IMG4977.jpg
 • Click to enlarge image _IMG4980.jpg
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Baigėsi tradicinis M. Veriovkinos simpoziumas

  Praėjusį savaitgalį Vyžuonėlių dvare, šalia Utenos, vyko 7-ojo Marianos Veriovkinos simpoziumo uždarymo šventė. Simpoziumo uždarymo metu buvo galima pasižiūrėti dailininkų iš sostinės, Dusetų (Zarasų r.), Utenos, Anykščių bei atvykusių iš užsienio simpoziumo metu sukurtų darbų.

 • Menininkus subūrė simpoziumas: uždarymas jau sekmadienį

  Utenoje ir Vyžuonose jau septintąjį kartą surengtas tarptautinis menininkų – dailininkų ir fotografų – simpoziumas, kuriame dalyvauja 14 menininkų iš JAV, Šveicarijos ir įvairių šalies vietovių.

 • Dailininkė Mariana Veriovkina ir jos tėvo dvaras užvertais langais

  Ne kiekvienas uteniškis yra buvęs mediniame Vy­žuonėlių dvare, jau pamiršusiame jame kažkada skambėjusius pokylius ir prieš daugybę metų išėju­sius amžinojo poilsio šeimininkus. Čia gyveno, kūrė ir idėjas puoselėjo rusų kilmės dailininkė Mariana Veriovkina, buvusio dvaro savininko Vladimiro Ve­riovkino dukra. Nykstantis dvaras visus metus sto­vi beveik tuščias. Jis trumpai pagyvėja vasarą – jau šeštus metus Utenos apylinkėse rengiamo dailinin­kės M. Veriovkinos atminimui ir dvarui išsaugo­ti skirto tarptautinio tapybos simpoziumo uždary­mo metu. Čia ir šiemet vyko dalyvavusių dailininkų sukurtų darbų paroda, koncertas. Nuo Utenos mies­to ir pagrindinio kelio, jungiančio Uteną ir Kupiš­kį, dvarvietė nenutolusi, bet, ko gero, tik nedaugelis žino šį kultūros paveldo objektą ir jo istoriją, o kai kurie niekada nėra buvę Vyžuonėlių dvare ir nenu­mano apie tokios vietos egzistavimą.

 • Menininkus sukvietė Tarptautinis M. Veriovkinos simpoziumas

  Liepos 10 dieną, trečiadienį, prasidėjo šeštasis Tarptautinis Marianos Veriovkinos simpoziumas „Paryžiaus pamokos“, kuriame dalyvauja būrys lietuvių menininkų, du prancūzai ir vienas estas.

 • Kūrybinis tiltas sujungs du menininkus

  Liepos 6–rugsėjo 26 dienomis Vyžuonų seniūnijoje vyks V tarptautinis Marianos Veriovkinos simpoziumas „Kūrybiniai tiltai: M. Veriovkina ir M. K. Čiurlionis". Simpoziumo renginiuose bus atskleidžiami dviejų žymių dailininkų M. K. Čiurlionio ir M. Veriovkinos ryšiai.

 • Vyžuonėlių dvare vėl garavo arbata...

  Praėjusį sekmadienį, liepos 17-ą, Vyžuonėlėse, buvusio Veriovkinų šeimos dvaro teritorijoje, ant stalų vėl garavo rusiški virduliai (kokie ten virduliai – samovarai!), iš kurių buvo pilstoma arbata visiems atvykusiems į jau 3-ojo tapytojos Marianos Veriovkinos dailės plenero/simpoziumo uždarymą. Renginiui akomponavo grupė „Rakija Klezmer Orkestar" iš Vilniaus, grojanti tradicinę žydišką muziką, kokia Vyžuonėlėse skambėjo prie Veriovkinos, itin mėgusios jos klausytis...

 • Sekmadienį Vyžuonėlių dvaras skambės nuo muzikos ir meno mėgėjų klegesio

  Šį sekmadienį, liepos 17 dieną, 14 val. Vyžuonėlių dvare meno ir muzikos gerbėjus dailininkai iš Lietuvos, Latvijos, Vokietijos ir Gruzijos pakvies į trečiojo tarptautinio M. Veriovkinos vardo simpoziumo pirmos dalies uždarymo parodą ir koncertą.

 • Dokumentiniame filme – Marianos Veriovkinos gyvenimo ir kūrybos detalės

  Liepos 14 dieną 19 val. uteniškiai kviečiami į dokumentinį filmą „Mariana Veriovkina: Aš gyvenu tik akių dėka", kuris bus rodomas Utenos kino namuose „Taurapilis".

  Portalo udiena.lt skaitytojams pateikiame trumpą Lietuvos dailėtyrininkės, humanitarinių mokslų daktarės Laimos Laučkaitės šio filmo anotaciją.

 • Antrojo Marianos Veriovkinos dailės plenero afišos ir užkulisiai

  Nerami ir maištinga ekspresionizmo raitelės Marianos Veriovkinos dvasia vis dažniau ir drąsiau prasklendžia virš jos taip mėgto dabar nykstančio Vyžuonėlių dvaro statinių su lakonišku hamletišku klausimu: „Būti ar nebūti?" Apie šį neeilinį kultūrinį renginį „Utenos dienoje" jau buvo rašyta, kviesti žiūrovai, kurių į visus susitikimus susirinko gausiai. Neabejingi jie ir šio susitikimo bei plenero dalyviai naujai atgimstančiam dar vienam kultūros židiniui Utenos apylinkėse.

 • Vyžuonėlių dvare – įvairių meno formų spektras

  Liepos 26 dieną Vyžuonėlių dvare vyko Marianos Veriovkinos vardo tapybos plenero uždarymas. Renginio svečiai buvo kviečiami pasidabinti retro stiliaus apranga, o senuose Vyžuonėlių dvaro pastatuose eksponuojami plenero dalyvių darbai. Nuo liepos 27 iki rugpjūčio 31 dienos plenero paroda veiks Utenos krašto muziejaus parodų salėje. Iš plenero metu sukurtų kūrinių bus formuojama būsimo M. Veriovkinos fondo kolekcija.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2803
Vakar apsilankė:5435
Šią savaitę apsilankė:2803
Šį mėnesį apsilankė:13617
Viso (nuo 2015-02-16):14280777
Šiuo metu naršo:
74
2020-08-03
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!