Sraigtasparniui nutūpti ant žemės neleido vienas po kito pasiklydę grybautojai
ĮvairenybėsSraigtasparniui nutūpti ant žemės neleido vienas po kito pasiklydę grybautojai
2014 rugsėjo 02, Antradienis 10:31

Sraigtasparniui nutūpti ant žemės neleido vienas po kito pasiklydę grybautojai

Sraigtasparniui nutūpti ant žemės neleido vienas po kito pasiklydę grybautojai

Gamtos gėrybėmis turtingi miškai kasmet privilioja daugybę uogautojų ir grybautojų – į miškus plūsta nemažas srautas Lietuvos gyventojų. Niekuomet šis žmonių antplūdis nepraeina be liūdnų padarinių – rinkdami uogas ar grybus žmonės neretai praranda orientaciją ir pasiklysta, todėl vis dažniau jų tenka ieškoti specialiosioms tarnyboms – policijos, Viešojo saugumo tarnybos – pareigūnams, šauliams, kariškiams, miškininkams. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (toliau - VSAT) ekipažui prisieina kelti į dangų sraigtasparnį.

Pasiklydėliams pasitelktas sraigtasparnis

Įvykių apie miškuose paklydusius žmones nestigo ir praėjusį savaitgalį: sekmadienio, praėjusį sekmadienį rytinė išvyka į mišką rinkti grybų apkarto Šalčininkų rajone gyvenančiam 86-erių senoliui. Didžiuliame miško masyve jo nuklydusio ieškojo ne tik giminės, bet ir Šalčininkų policijos pareigūnai, kinologai su šunimis. Paiešką apsunkino tai, kad senolis su savimi neturėjo jokios ryšio priemonės. Į neviltį artimuosius varė galėjęs nutikti pats blogiausias scenarijus dėl senolio sveikatos problemų. Pasitelkus VSAT Aviacijos rinktinės sraigtasparnį, netrukus pranešta, kad paklydėlis sulaikytas Baltarusijos Respublikoje. Jį sulaikė Baltarusijos pareigūnai.
Tą pačią dieną Jurbarko policijos teisėtvarkininkams galvos skausmu tapo 69-erių Jurbarko rajono gyventojo, išvažiavusio grybauti, paieška. Ji vyksta iki šiol. Vyriškis grybauti išvyko 11 val., o jau 13.30 val. paskambino giminėms ir pasakė, kad pasiklydo. 16 val. telefonu žmonai skundėsi niekaip nerandąs kelio. Nuo to laiko dingusysis į telefono skambučius nebeatsiliepė. Surastas tik jo automobilis. Šiuo metu sutelktos didžiulės policijos, kinologų su tarnybiniais šunimis, pasieniečių pajėgos. Sraigtasparniu taip pat ieškota paklydėlio, skrisdami iš oro žvalgėsi pasieniečiai, deja, nesėkmingai. Ekipažas šią oro transporto priemonę kėlė iš karto po paieškos operacijos Šalčininkų rajone ir darbus tęsė iki paryčių.

Geriausias pagalbininkas – telefonas ir kompasas

Kad grybavimas netaptų sunkia išgyvenimo drama, pareigūnai ragina grybauti tik žinomame miške arba su tais, kurie jį pažįsta, taip pat į mišką eiti ne po vieną ir stengtis nenutolti vienam nuo kito. Didelis pagalbininkas miške – įjungtas mobiliojo ryšio telefonas, kuriuo būtų galima susisiekti su artimaisiais, ar kompasas, kuris bent padėtų susiorientuoti, kur – šiaurė, o kur – pietūs.
Saulėtą dieną galima orientuotis pagal saulę, mat ji visada juda iš rytų į vakarus. Reikia tik žinoti, kad saulė rytuose būna apie 6 valandą, pietryčiuose – 9, pietuose – 12, pietvakariuose – 15, vakaruose – 18 valandą. Be to, galima susivokti ir pagal kitus orientyrus – medžių kamienai, akmenys visuomet labiau apsamanoję iš šiaurinės pusės. Skruzdėlynai paprastai būna sukrauti pietinėje medžio pusėje. Pavienių medžių laja pastebimai tankesnė pietinėje pusėje. Labai naudinga prisiminti ryškesnius orientyrus (kvartalinius stulpus, vėjo išvartas, smėlio karjerus ir kt.), fiksuoti laiką, kada pro juos praeinama. Miškų kvartalai numeruojami iš šiaurės į pietus ir iš vakarų į rytus, todėl ant stulpų mažesni skaičiai yra šiaurėje ir vakaruose. Svarbiausia, gerai įsidėmėti, kuria kryptimi (į rytus, šiaurę, pietus ar vakarus) pradėjote eiti.

Policijos departamento inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Grybų ir daržovių mišrainė žiemai

  Reikės
  0,75 l virtų grybų, 2 kg kopūsto, 1 kg morkų, 1 kg svogūnų, 3 šaukštų druskos, 5 šaukštų aštraus pomidorų padažo, lauro lapų, pipirų, petražolių lapelių.

  Gaminimas:
  kopūstą supjaustykite ir apvirkite nedideliame kiekyje vandens, virtas morkas supjaustykite, svogūnus apkepinkite. Viskas išmaišykite, sudėkite virtus grybus, pomidorų padažą, prieskonius ir troškinkite apie 15–20 min. Karštą mišrainę sudėkite į stiklainius ir sandariai uždarykite.

 • Tarybos narys savo kalėdinę eglutę papuoš... miške rastais grybais

  Tikriausiai nė vieno nebestebina, kad net viduržiemį išėjus į mišką pasivaikščioti galima prisirinkti grybų. Panašiai nutiko ir Leliūnuose gyvenančiam Utenos rajono savivaldybės tarybos nariui Kęstučiui Udrui, kuris praėjusį savaitgalį, kaip ir įprasta, išėjo pasivaikščioti ir pasigėrėti gamta.

 • Grybai naudingi, jei tinkamai renkami ir ruošiami

  Šis ruduo kaip niekada dosnus grybais. Renka juos ne tik prisiekę grybautojai, bet ir atsitiktiniai miškų lankytojai. Ir nenuostabu: grybų mitybinė vertė nuo seno žinoma.

 • Į lovą gali paguldyti grybai

  Prasidėjus grybų sezonui daugelis skuba į miškus, nes grybavimas suteikia žmogui didelį malonumą, atsipalaidavimą ir poilsį. Nors daugelis grybautojų mano, kad puikiai pažįsta valgomuosius grybus, retkarčiais į pintines papuola ir nuodingų grybų, kurie pridaro daug nemalonumų. Todėl tiek grybaujant, tiek vėliau apdorojant grybus reikia būti itin atidiems.

 • Nuodingi grybai gali sugriauti gyvenimą

  Gerai šiemet užderėję grybai traukte traukia žmones į miškus. Norint, kad ne tik grybų rinkimas, bet ir jų valgymas teiktų vien malonumą, būtina grybus gerai pažinti. Esama mirtinai nuodingų grybų, kurie labai panašūs į naudinguosius.

 • Net ir nenuodingi grybai gali būti sunkios ligos ir mirties priežastimi

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, apsinuodijimai botulotoksinu Lietuvoje yra labai reti, tačiau itin pavojingi. Per paskutinius penkerius metus (2011–2015 m.) užregistruota 13 botulizmo atvejų. Dažniausia šios ligos priežastis – namuose konservuoti grybai.

 • Daug diskusijų kėlusios grybavimo taisyklės panaikintos

  Aplinkos ministro įsakymu panaikintos Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklės. Pripažinus netekusiomis galios šias taisykles, panaikinamas apribojimas rinkti ir supirkti baravykus, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis negu pusantro centimetro, ir voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis negu vienas centimetras, kadangi tokio mažo dydžio surenkamų (ir ypač superkamų) grybų kiekis nėra ir negali būti didelis ir neigiamo poveikio grybų ištekliams bei jų populiacijoms nedaro.

 • Prasidėjęs grybų sezonas grybautojus gena į miškus

  Lietaus negailintys liepos mėnesio orai miškuose išaugino grybų derlių. Tačiau tuo džiaugiasi ne visi grybautojai: vieni tuščiai išmaišo miškingas vietoves ir nieko nepeša bei namo grįžta tuščiais krepšiais, kitiems sekasi geriau, grybų randa, bet sukirmijusių.

  Kainos turguose laikosi gana aukštos: už kuklią baravykų šeimyną nesidrovima paprašyti 7 eurų, o supirktuvėse kaina tesiekia vos 3 eurus.

 • Aplinkosaugininkai įspėja: vietoj miško gėrybių, neparsineškite protokolo

  Pastaruoju metu į Lietuvos miškus patraukė pulkai grybautojų. Kad vietoj gamtos gėrybių į namus netektų grįžti su administracinio teisės pažeidimo protokolu, aplinkosaugininkai primena – būnant miške reikia nepamiršti lankymosi miške bei grybavimo taisyklių reikalavimų.

 • Miško gėrybių rinkėjams prasideda darbymetis

  Iki šiol gamta gailėjo lietaus ir paskutinius du mėnesius labai mažai lijo. Tačiau šiomis savaitėmis ne tik drėgmės, bet ir šilumos užtenka. Miškuose netrūksta uogautojų ir grybautojų. Tiesa, grybautojai nesidžiaugia gausiu derliumi: voveraitės jau dygsta, tad pirmieji grybai dažniausiai iškeliauja į turgų. Praėjusią savaitę Utenoje šviežių voveraičių kibirėlį nusipirkti buvo galima ir už 10 eurų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5900
Vakar apsilankė:8976
Šią savaitę apsilankė:23757
Šį mėnesį apsilankė:172165
Viso (nuo 2015-02-16):12523599
Šiuo metu naršo:
133
2020-02-19
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!