Neatsakingas gyventojų elgesys su atliekomis plonina jų pačių kišenę
AktualijosNeatsakingas gyventojų elgesys su atliekomis plonina jų pačių kišenę
2017 rugpjūčio 10, Ketvirtadienis 11:39

Neatsakingas gyventojų elgesys su atliekomis plonina jų pačių kišenę

Neatsakingas gyventojų elgesys su atliekomis plonina jų pačių kišenę
 • Gerda MAKSIMAVIČIŪTĖ

Utenos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiams neseniai teko skubėti gesinti Utenos regioninio nepavojingų atliekų sąvartyno teritorijoje (Mockėnų k., Utenos sen.) liepsnojusios šiukšlių vežimo mašinos. Šio gaisro priežastis – neatsakingas gyventojų, į mišrių komunalinių atliekų konteinerį išvertusių, kaip manoma, žarijas ar karštus pelenus, elgesys. Laimei, ugnis buvo sutramdyta dar prieš šiukšliavežei įriedant į modernią komunalinių atliekų mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą. Užsidegus čia saugomoms dešimtims tonų atliekų, didžiulis neseniai pastatytos gamyklos pastatas veikiausiai būtų supleškėjęs. UAB Utenos regiono atliekų tvarkymo centro (URATC) specialistų teigimu, žmonės nesusimąsto, kad aplaidus ir abejingas elgesys su atliekomis gali atnešti milžiniškų nuostolių, kuriuos tektų padengti visiems gyventojams, mokantiems už komunalines paslaugas.

Degė šiukšliavežė
Nors gyventojai skatinami buitinėmis atliekomis atsikratyti išmetant jas į prie gyvenamųjų namų įrengtus konteinerius, ugniagesiai įspėja, jog pelenams, ypač – jei šie dar rusenantys, ten tikrai ne vieta. Dėl neatsargaus elgesio padaroma žalos ne tik atliekų tvarkytojams, bet ir aplinkai – kyla pavojus padegti netoli esančius objektus, o degančių atliekų dūmai yra itin kenksmingi.
Anot URATC sąvartyno eksploatacijos vadovo Daliaus Veršelio, bendrovė, kurioje yra įrengti priešgaisriniai rezervuarai, hidrantai, gausu įvairios gaisrų gesinimo įrangos, su šiukšlių vežimo mašinos gaisru susidūrė pirmą sykį. „Šiukšliavežė, gabenusi atliekas, surinktas iš mišrių komunalinių atliekų konteinerių, turėjo išversti jas modernioje MBA gamykloje, kuri eksploatuojama tik kiek daugiau nei metus, – sakė D. Veršelis. – Laimei, laiku buvo pastebėti rūkstantys dūmai. Galėjo kilti didžiulis pavojus sudeginti visą gamyklą..."

Trūksta atsakomybės
Pašnekovo teigimu, praėjus kelioms dienoms nuo šiukšlių vežimo mašinos gaisro, degė nepavojingų atliekų sąvartyne saugomų gamybinių atliekų krūva. „Skaitytojams tikriausiai kils klausimas, kodėl priimdami į sąvartyną atliekas jų netikriname. O kaip patikrinti visą sunkvežimio, kuriuo būna atvežamos atliekos, turinį? – retoriškai klausė D. Veršelis. – Žmonės turėtų būti atsakingesni, suvokti, kad netgi mažytė nuorūka, įmesta į konteinerį, gali pridaryti labai didelių nuostolių, kuriuos padengti turėsime mes, visi Utenos regiono gyventojai, mokantys už komunalines paslaugas."

Per minutę – didžiuliai nuostoliai
Ne paslaptis, kad komunalininkai mišrių komunalinių atliekų konteineriuose dažnai aptinka tai, ko ten neturėtų būti. URATC atstovai primena, jog Utenos regiono gyventojai smulkių statybos ir griovimo, plastiko, stiklo atliekų, automobilių padangų, popieriaus, nenaudojamos buitinės technikos (televizorių, šaldytuvų, viryklių ir kt. įrangos), baldų bei pavojingų atliekų (akumuliatorių, galvaninių elementų, gyvsidabrio lempų, dažų, lakų, tirpiklių atliekų ir jų taros, asbesto ir kt.) gali atsikratyti atliekų priėmimo ir laikino saugojimo aikštelėse, kurių adresai paskelbti interneto svetainėje www.uratc.lt. Atvežtos į aikšteles rūšiuotos atliekos iš gyventojų, kurie yra sudarę sutartis su atliekų vežėjais, priimamos nemokamai.
D. Veršelis pateikė konkretų pavyzdį, kaip neapgalvotas žmogaus poelgis pridarė didžiulės žalos. Į mišrių komunalinių atliekų konteinerį buvo įmesta lenta su vinimi. Kartu su visu atliekų srautu lentai patekus į mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių juostinį transporterį, buvo išilgai perpjauta 80 m juostos. Per vieną minutę buvo padarytas 3 500 Eur nuostolis. „Į automobilio baką juk nepilame bet kokio kuro, tai kodėl į konteinerius metame tokias atliekas, kurių ten neturėtų būti?.." – stebėjosi D. Veršelis, pridūręs, kad būtume sąmoningi ir rūšiuotume atliekas atsakingai, nes už neapgalvotus poelgius teks susimokėti.

URATC nuotr.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos rajone neatsakingas atliekų tvarkymas padarė didžiulę žalą

  Vilniaus apygardos teisme nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje, remiantis ikiteisminio tyrimo metu pareigūnų surinktais duomenimis, bankrutavusi atliekų tvarkymo veiklą vykdžiusi bendrovė ir jos vadovai kaltinami tuo, kad sistemingai pažeidinėjo teisės aktų nustatytas aplinkos apsaugos taisykles netinkamai tvarkydami žmonių sveikatai ir gamtai pavojingas atliekas Utenos rajone, Dičiūnuose, esančioje bendrovės atliekų tvarkymo aikštelėje, dėl to galimai buvo padaryta didelė žala aplinkai.

 • Netrukus turėsime visai kitaip išmesti maistą – ragina galvoti apie taršos mažinimą

  Nuo metų pradžios didžiųjų Lietuvos miestų savivaldybėse turėjo būti sudarytos galimybės atskirti biologiškai skaidžias bei maisto ir virtuvės atliekas nuo mišrių komunalinių atliekų. Artimiausiais metais prie naujos tvarkos prisitaikyti turės visa valstybė.

 • Informacija Utenos rajono gyventojams

  Utenos rajono gyventojai namų ūkiuose susidariusias atliekas gali atvežti į UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“ eksploatuojamą atliekų priėmimo ir laikino saugojimo aikštelę, esančią Sąvartyno g. 5, Mockėnų km., Utenos r.

 • Kviečiame dalyvauti aplinkosauginiame konkurse „Kita forma“

  Prasidėjus naujiems mokslo metams Lietuvos vaikai vėl kviečiami į savo aplinką pažvelgti kūrėjo akimis ir namuose randamus medžiagų likučius bei nereikalingus daiktus paversti dekoro detalėmis, interjero akcentais, aksesuarais, baldais ar žaidimais bei dalyvauti aplinkosauginiame konkurse „Kita forma“. Šių metų konkursas dalyvių registracijos lauks iki spalio 21 dienos, o geriausi darbai bus eksponuojami nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

 • Rinks daugiausiai atliekų surinkusią bendruomenę

  Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas.

 • Kenksmingos atliekos Dičiūnuose: planas sutvarkyti yra, bet pavojus nedingo

  Iki 2009 metų maždaug trys dešimtys Utenos rajono Utenos seniūnijos Dičiūnų kaimo gyventojų savo aplinkoje jautėsi ramiai. Kaimas nuošalus, tylus, iki Utenos septyni kilometrai, šalia miškas, kuriame galima ne tik pasivaikščioti. Niekas net nebūrė, kad idilė greitai baigsis. Staiga kaimo keliukais ėmė vienas paskui kitą važinėti pilni statinių, paketų, plastikinių talpų ir kitokio šlamšto sunkvežimiai, kurie suko prie sovietinių laikų pastato, kažkada buvusių tarybinio ūkio mechaninių dirbtuvių ir jų kieme esančių garažų, pertvarkytų į sandėlius. Tik tada žmonės susirūpino, išsiaiškino, kad kažkokia Vilniuje registruota bendrovė čia įrengė laikiną pavojingų atliekų saugojimo vietą. Gyventojams buvo aiškinama atsieit pavojingas krovinys čia bus neilgai, visos atliekos greitai iškeliaus kitur.

 • Atliekų surinkimo ir tvarkymo fronte – nauja tvarka, nauji įkainiai

  2016 m. gruodžio 22 d. Utenos rajono savivaldybės taryba patvirtino naują mokesčio už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą – dvinarės įmokos – taikymą Utenos rajone. Šių metų balandžio 27 d. Utenos rajono savivaldybės taryba pakeitė 2016-12-22 patvirtintus komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo įkainius, kurie pradėti taikyti nuo gegužės 1 d.

  Apie būtinybę keisti dvinarės įmokos taikymo tvarką, naujuosius atliekų surinkimo ir tvarkymo įkainius kalbėjomės su Utenos rajono savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos ir civilinės saugos skyriaus vedėja Rosita Deveikiene.

 • Komunalinių atliekų surinkimo mokestį uteniškiai vadina diskriminaciniu

  Praėjusį ketvirtadienį vyko ketvirtas šių metų rajono savivaldybės tarybos (toliau – Taryba) posėdis. Politikai svarstė 52 klausimus, trys iš jų buvo informacijos. Spręsti aktualių klausimų ir priimti svarbių sprendimų susirinko 22 Tarybos nariai. Posėdyje nedalyvavo Egidijus Puodžiukas, Robertas Miliauskas ir Darius Šinkūnas. Daugiausia dėmesio sulaukė 41 klausimas, kuriuo buvo pakeista Utenos rajono savivaldybės įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo metodika. Posėdyje dalyvavę ūkininkai mokestį vadina diskriminaciniu ir teigė nematą vietos valdžios pastangų pakeisti Vyriausybės nutarimą.

 • Dėl naujo mokesčio – galvos skausmas

  Metų pradžioje įsigaliojusi analogų Europoje neturinti nauja mokesčio už atliekų tvarkymą ir surinkimą tvarka sukėlė sumaištį bendruomenėse, ja nepatenkinti verslininkai, katalikų bažnyčios atstovai. Nuo sausio 1 dienos uteniškiai už atliekų tvarkymą moka dvinariu tarifu. Atliekų tvarkymo mokestį sudaro pastovioji ir kintamoji dalys. Po pirmųjų naujo mokesčio sąskaitų rajono savivaldybės administracija sulaukė skundų, todėl kovo mėnesio pabaigoje vykusiame Utenos rajono savivaldybės tarybos (toliau – Tarybos) posėdyje buvo nuspręsta sudaryti darbo grupę ir išsiaiškinti susidariusią situaciją.

 • Atliekų tvarkytojams – nauji reikalavimai

  Nuo balandžio 1 dienos įsigaliojo Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimai. Taisyklėse atsirado nauji reikalavimai pavojingų atliekų tvarkytojams. Nuo šiol pavojingų atliekų laikymo vieta turės būti padengta skysčiams atsparia danga ir įrengta taip, kad teršalai su paviršinėmis nuotekomis nepatektų į aplinką.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4461
Vakar apsilankė:9249
Šią savaitę apsilankė:40470
Šį mėnesį apsilankė:188878
Viso (nuo 2015-02-16):12540312
Šiuo metu naršo:
117
2020-02-21
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!