Kaip renovuojami namai Lietuvoje galime išgirsti įvairiausių nuomonių: nuo blogiausių atsiliepimų iki sėkmės istorijų. O kaip namus renovuoja užsieniečiai? Technologijos mokslų daktarė, izoliacinių sprendimų kompanijos „Paroc” komunikacijos vadovė Baltijos šalyse Audronė Endriukaitytė pasidalijo eksperimentinių projektų Skandinavijoje patirtimi.
Skirtumai – esminiai
Pasak dr. A. Endriukaitytės, pastatų renovacija arba modernizavimas – tai didelis iššūkis visai statybos pramonei. Kiekvienas pastatas yra išskirtinis ir unikalus, o efektyvios modernizacijos sprendiniai ir jų įdiegimo būdai – gana sudėtingi. Vienas esminių renovacijos skirtumų pas mus ir, pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse yra senų pastatų modernizacijos kompleksiškumas.
Lietuvoje dažniausiai renovacija apima tik sienų ir stogo šiltinimą, fasadų apdailą, langų pakeitimą, dar gal šildymo sistemos modernizavimą. Renovacijos darbai prie seno daugiabučio vyksta mėnesiais, gyventojai patiria daug nepatogumų, o ir pats gyvenimas tokioje „statybvietėje” tampa nesaugus.
Ieškant geriausių, optimaliausių renovacijos sprendimų Suomijoje ir Švedijoje buvo atlikti pilotiniai projektai, kurių metu senų pastatų renovacija buvo vykdoma kaip kompleksinis sprendinys. Jis aprėpė ne tik atitvarų apšiltinimą, bet ir pastato vėdinimo, sandarumo, skaidrių atitvarų įrengimo ir šiluminių tiltelių įtakos mažinimo uždavinius. Galvojama ne tik apie šiandieną apie mažesnes sąskaitas už šildymą, bet ir apie ilgalaikį pastatų energinį efektyvumą, sveikesnę ir geresnę gyvenamąją aplinką, mikroklimatą būstuose, saugesnes pastato konstrukcijas gaisro atveju.
Skydai per visą namo aukštį
Suomijoje, 30 000 gyventojų turinčiame Riihimäki miestelyje, Helsinkio universiteto specialistai ir Suomijos techninių tyrimų centro VTT ekspertai, kartu su izoliacinių sprendimų specialistais realizavo eksperimentinį seno daugiabučio renovacijos projektą „Innova”.
Jo metu buvo naudojami specialūs, gamykloje pagaminti skydai per visą daugiabučio aukštį. Šie sandarūs ir kokybiški fasado apšiltinimo elementai buvo sumontuoti gamykloje ir į statybvietę atvežti jau pagaminti.
Gamykloje ant specialių stalų tokius skydus galima paruošti kur kas kokybiškiau ir greičiau nei statybvietėje. Jų ten neveikia atmosferos drėgmė ir krituliai.
Vežant į objektą ir montuojant jau pagamintus elementus gerokai padidėjo renovacijos darbų sparta, sumažėjo statybos darbų priežiūros procedūrų ir statybininkų broko. Šiuose skyduose jau buvo sumontuota ne tik šilumos izoliacija iš akmens vatos, bet ir sudėti nauji ventiliacijos ortakynai, sumontuoti langai ir balkonų durys.
Dar vienas svarbus momentas – vietoje plokščio stogo ant daugiabučio buvo įrengtas vienšlaitis stogas su nedegia akmens vata apšiltinta palėpe, kurioje buvo sumontuota viso namo vėdinimo sistemos įranga, vadinamoji rekuperacinė sistema.
„Be to, skirtingai nuo mūsų, Riihimäki miestelyje renovuojant daugiabutį langai buvo sumontuoti ne senosios vietose, sienos angokraščiuose, bet iškelti į išorę ir sandariai sumontuoti šiltinimo sluoksnyje, – pasakoja dr. A. Endriukaitytė. – O tai reiškia, kad tokiame pastate bus mažiau šiluminių tiltelių ir sumažės šiluminės energijos praradimų”.
Balkonai prie daugiabučio buvo statomi atskirai, kaip atskiras elementas, atskira konstrukcija. Jie buvo atskirti nuo pagrindinių pastato atitvarų ir taip buvo išvengta šiluminių tiltelių per balkonų konstrukcijas.
Keičiasi gyvenamosios aplinkos kokybė
Dar vienas įdomus, „RenZero” pavadinimu pakrikštytas, eksperimentinis renovacijos projektas buvo vykdomas Švedijoje ir Suomijoje modernizuojant senus individualius, vienbučius namus.
Eksperimentui buvo pasirinkti iki 1950 metų pastatyti namai: Švedijoje – individualus karkasinis namas sostinės priemiestyje, o Suomijoje – senas medinis namas vienkiemyje.
Kadangi dauguma senų individualių pastatų, kuriuos reikėtų renovuoti yra atokiose kaimo vietovėse, buvo sukurtas specialus fasado šiltinimo elementas su šilumos izoliacijos sluoksniu, kurį atsinešti ir pritvirtinti prie sienos gali du žmonės.
A. Endriukaitytė pasakoja, kad namo modernizavimas buvo organizuojamas taip, jog gyventojams nereikėtų laikinai išsikraustyti iš būsto. Švedijoje namas buvo renovuojamas įrengiant vėdinamo fasado šiltinimo sistemą, o Suomijoje senas medinis namas buvo apšiltintas tinkuojamiems fasadams skirta akmens vata.
„Verta pažymėti, kad šie projektai – tai ne tik pastato atitvarų – sienų ar stogo – apšiltinimo sprendimai. Jų metu buvo sprendžiami pastato vėdinimo, sandarumo, atitvarų apšiltinimo, skaidrių atitvarų įrengimo ir šiluminių tiltelių įtakos mažinimo uždaviniai. Visų šių priemonių tikslas buvo ne tik sumažinti energijos sąnaudas pastatui šildyti, bet ir pagerinti patalpų vidaus mikroklimatą, sukurti sveikesnę ir kokybiškesnę gyvenamąją aplinką”,– pažymi A. Endriukaitytė.
Pagal skandinavų patirtį pernai ir Latvijoje, Jelgavoje, buvo įgyvendintas eksperimentinis „Meka” renovacijos metodas, naudojant specialius gamyklose pagamintus skydus su akmens vatos užpildu viduje. Šį projektą inicijavo Latvijos medienos perdirbėjai, mokslininkai ir šiltinimo technologijų specialistai.