Uteniškės natiurmortai gimsta iš paprastų buities detalių
2019 vasario 13, Trečiadienis 15:27

Uteniškės natiurmortai gimsta iš paprastų buities detalių

Uteniškės natiurmortai gimsta iš paprastų buities detalių
  • Lina NARČIENĖ
  • 15 foto, video
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Daugiau nei prieš 10 metų pirmąją savo personalinę parodą surengusi uteniškė tautodailininkė Jolita Levčenkienė savo kūrybos mylėtojus nustebina nebe pirmą kartą. Šią savaitę Leliūnuose esančiame Vytauto Valiušio keramikos muziejuje lankytojams duris atvėrė šios kūrėjos tapybos darbų paroda „Natiurmortas“ – joje pristatomi darbai dar kartą įrodo autorės meistriškumą ir užsidegimą dirbti. Pati parodos autorė prisipažino, kad natiurmortus jai kurti lengviausia, nes nereikia galvoti. „Šaldytuvą atsidarai, o ten – lašiniai, rauginti kopūstai, bulvės... Žinoma, teko ir kiaušinienę kepti. Visi žinome, kaip ta kiaušinienė atrodo, bet štai atvaizduoti mene reikėjo konkretaus pavyzdžio. Atsinešiau keptuvę, ištepiau stalą, po ranka pasitaikė laikraštis, kuris puikiai tiko natiurmortui“, – savo prisiminimais dalijosi parodos autorė.

Kaip pasakojo J. Levčenkienė, natiurmortai gimsta iš paprastų buities detalių. „Ir kuo ta mūsų buitis negraži? Natiurmortai – tai negyvoji gamta, kuri mums suteikia gyvybės. Kartais nutapyti natiurmortą užtenka to, ką randu šaldytuve, pintinėje, o kartais ir vyrui tenka nubėgti į parduotuvę silkės", – apie savo autorinę parodą kalbėjo menininkė. Ji prisipažino, kad šiai parodai teko pasirengti per labai trumpą laiką: trūko tapybos kūrinių, tad net septyni paveikslai gimė per porą savaičių. Tačiau ji labiausiai laukianti tų akimirkų, kai į rankas paims teptuką ir vėl tapys žirgus, kurie yra savotiška jos kūrybos vizitinė kortelė. Kartais norėdama pabėgti nuo kūrybos, nerimstančios sielos menininkė dar kuria keramikos darbus, sutažo papuošalus, o neseniai jos kūrybos kraitėje atsirado ir fantastiška švilpynių kolekcija.
Menininkę kartu su Utenos meno kūrėjais sveikinęs Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas ypač vertino uteniškės kūrybos darbus ir linkėjo, kad paroda turėtų tęsinį.

Gerbiama Jolita, kuo natiurmortai svarbūs Jūsų gyvenime?

Natiurmortas – negyvoji gamta. Tai nuskintos gėlės, vaisiai, maistas – tai, ką mes galime rasti savo buityje. Natiurmortai piešiami nuo seno, tačiau kurį laiką jie buvo šiek tiek pamiršti. Bet ar toji buitis nenuostabi? Į drobes sugulė ir rauginti kopūstai, lašiniai, daržovės... Net kiaušinius teko sudaužyti ar kiaušinienę kepti, kad turėčiau bendrą vaizdą. Sudėlioju visus daiktus ir piešiu. Išskyrus gėles ir katiną, kurio neturiu. Tai pats lengviausias žanras.
Pirmąją vietą vis tik skirčiau žirgams. Tapyti peizažų nemėgstu, o kodėl – negaliu pasakyti.

Jūsų kūrybos vizitinė kortelė – žirgai. Kodėl?

Man daugelis žmonių užduoda šį klausimą, bet atsakymo nežinau. Rengiuosi parodai Utenoje – čia turėtų būti eksponuojami vien žirgai. Juos tapydama tiesiog medituoju.

Ar šioje parodoje pristatomi darbai išplauks į platesnius vandenis?

Kai kurie šios parodos kūriniai jau dalyvavo respublikinėje natiurmortų parodoje, kur suvažiuoja įvairūs kūrėjai – nuo primityvaus iki natūralistinio stiliaus – ir tuomet pristatomi jų darbai.

Kada dažniausiai gimsta darbai: naktį ar dieną?

Man visai nesvarbus paros laikas. Kartais sakoma, kad nėra įkvėpimo. Ši frazė man skamba juokingai. Įkvėpimo neturi tik tinginiai. Man užtenka į rankas paimti teptuką – nusiteikimas darbui iškart atsiranda.

Vytauto Ridiko nuotr. ir video

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

  • Parodoje – lekiantys žirgai

    Nuo spalio 8-os iki lapkričio 9 dienos Utenos kraštotyros muziejaus parodų salėje veikia tautodailininkės Jolitos Levčenkienės įspūdingų tapybos darbų paroda „Tos akys...“.

  • Kūrėja neatsilieka nuo naujovių: jos kūrybą paįvairina Simpsonai ir Garfildai

    Dar vaikystėje savo meninius sugebėjimus išbandžiusi ant sienų, o tik vėliau juos perkėlusi į popieriaus lapą, garsi mūsų krašto tautodailininkė, tapytoja ir keramikė Jolita Levčenkienė sako niekada nesvajojusi tapti menininke. Iš pradžių visa tai jai neatrodė patrauklu, tačiau gyvenime viskas taip susidėliojo į savo vietas, kad šiandien Jolita net neįsivaizduoja savęs, dirbančios kitokį darbą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1818
Vakar apsilankė:11068
Šią savaitę apsilankė:39467
Šį mėnesį apsilankė:39467
Viso (nuo 2015-02-16):13841029
Šiuo metu naršo:
76
2020-06-05
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!