Kaip rašoma portale uzpaliai.lt ir Utenos krašto enciklopedijoje, nuo Didžiosios Lietuvos Kunigaikštystės laikų Užpalių dvaras buvo žinomas kaip karališkasis, jo valdytojai dažnai keisdavosi. Pirmasis dvaro šeimininkas (nuo XIII a. pab. iki 1442 m.) buvo Kristupas Astikas, kuris Vytauto laikais aktyviai dalyvavo Lietuvos politiniame gyvenime. Utenos rajone iš viso yra 14 dvarų.
Dvaro istorija
Užpalių pilies šeimininkams priklausė žemės beveik iki Dusetų, taip pat už Anykščių, netoli Kavarsko, Penionių dvaras ir netoli Vilniaus esanti Sudervė su jos apylinkėmis.
Istoriniai šaltiniai rodo, kad vėlesniais metais dvaro šeimininkų seka buvo tokia: (1442–1477 m.) Radvila Astikas; (1478–1510 m.) Mikalojus Radvilavičius; (1510–1511 m.) Georgijus Astikavičius, Stanislovas Astikavičius; (nuo 1519 m.) Mikalojus Radvila; (nuo 1522 m.) Stanislovas Radvila; (1532–1541 m.) Šimkus Mackevičius; (nuo 1542 m.) Vaitiekus Junzila; (1545–1552 m.) Vilniaus tijūnas; (1554 m.) Povilas Giedraitis; (1553–1563 m.) Vaitiekus Jasinskas; (1567–1574 m. ?) Kotrynos Radvilaitės pirmasis vyras Mikalojus Naruševičius.
Kas ir kokiais metais Užpalių dvarą valdė laikotarpiu nuo 1570 m., nėra tiksliai žinoma. Yra išlikę žinių, kad tuo laikotarpiu dvaro šeimininkais yra buvę šie didikai: Mikalojaus Naruševičiaus brolis Kristupas Naruševičius (apie 1570–1630 m.); Kristupo Naruševičiaus sūnus Stanislovas Kristupas Naruševičius (apie 1610–1650 m.); Stanislovo Kristupo duktė Joana Teodora Naruševičiūtė. Per ją kaip kraitis dvaras galėjo pereiti Oginskių giminei. Užpaliuose yra šeimininkavęs Joanos Teodoros Naruševičiūtės vyras Jonas Jackus Oginskis (1619–1684 m.), jo sūnus Kazimieras Dominikas Oginskis (1665–1733 m.), Kazimiero Dominiko sūnus Juzefas Tadas Oginskis (1700–1736 m.) bei Juzefo Tado sūnus Mykolas Kazimieras Oginskis (1730–1800 m.).
Istoriniai šaltiniai rodo, kad 1773–1789 m. Užpalių dvarą valdė LDK Lietuvos didysis etmonas Mykolas Kazimieras Oginskis.
Prieš 1795 metus Užpalių dvarą nupirko Pranciškus Sapiega iš Derečino (dabartinė Baltarusija). Užpalių dvaro šeimininku yra buvęs ir Eustachijus Sapiega. Jam dvaras priklausė iki 1831 m. sukilimo. Po sukilimo caro valdžia dvarą nusavino, žemę išdalijo valstiečiams. Vėlesniais metais kurį laiką dvaro centrą valdė Sapiegų administratoriai.
Iki mūsų dienų išlikęs mūrinis Užpalių administracinis dvaro pastatas, kurio amžius – ne daugiau kaip 200 metų.
Šiuo metu iš viso yra išlikę keturi dvaro pastatai. Vieną jų, vadinamąją kamenyčią, įsigijo ūkininkė Viktorija Jovarienė – žinoma Užpalių žirgininkė, pirmoji moteris, dalyvavusi respublikinėse Sartų žirgų lenktynėse. 1808 m. iš akmens pastatytos arklidės vis plačiau atveria duris lankytojams, jose vyksta kultūriniai ir bendruomenės renginiai.
1792 m. Užpaliams suteiktos Magdeburgo miesto teisės.
Atidarymo šventė
Rugsėjo 6 dieną žmonės susirinko paminėti Užpalių dvaro administracinio pastato atidarymo. Dvaro kieme gausiame susirinkusiųjų būryje buvo dalis Utenos rajono savivaldybės tarybos narių, kviestinių svečių bei Užpalių bendruomenės narių. Renginys truko apie tris valandas, vyko įvairūs pasirodymai. Renginį vedė Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Jūratė Brasiūnienė, kuri jau kelerius metus dvaro pastato atnaujinimo projektą, ir Utenos kultūros centro režisierius Vytautas Kubilius.
Renginio vedėjas minėjo, kad su šia švente sutampa ir Europos paveldo dienos Lietuvoje: „Europos paveldo dienos – tai kiekvieną rugsėjį vykstantys kultūros paveldui pažinti skirti renginiai, kurių organizatoriai kviečia peržengus savo namų slenkstį į mus supančia istorinę aplinką pažvelgti nauju žvilgsiu.“ Toliau klausytojams buvo pristatoma Užpalių dvaro istorija bei dvarų reikšmė istoriniame kontekste.
Projekto koordinatorė Kultūros skyriaus vedėja J. Brasiūnienė sveikino susirinkusius: „Pagarbus ačiū Užpalių bendruomenei už viską, ką padarėte, kad senasis dvaro administratoriaus namas atgimtų.“ Ji taip pat reiškė padėką Utenos rajono savivaldybei, Kultūros ministerijai, Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos, Utenos regiono vietos veiklos grupei ir savo kolegoms. Už statybos darbus J. Brasiūnienė dėkojo bendrovei „Bikusta“, už kasdienį rūpestį – Užpalių seniūnijai, Utenos rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros plėtros skyriaus vyriausiajam specialistui Vytautui Leikai, Apskaitos skyriaus vyriausiajai specialistei Vilmai Šalčiūnienei.
Vedėjas pabrėžė, jog šie metai ypatingi dvarų kultūros puoselėjimu Utenos krašte, ir priminė, kad vasarį duris atvėrė atnaujinti Utenos dvaro savininkų Aleksandro ir Teodoros Balcevičių statyti rūmai.
„Užpalių kraštas – tai Šventosios upės kaspinu perrišta dovana kiekvienam keliautojui“, – tvirtino J. Brasiūnienė.
Utenos kultūros centras pristatė lėlių teatro spektaklį, kuris liepos pradžioje dalyvavo Dainų šventės Teatro dienoje. Spektaklis kurtas pagal Regimanto Kaškausko pjesę „Meilės keturkampis“. Režisierė – Janina Baldauskienė, dailininkas Rimantas Jacunskas, kostiumų dailininkė Jurgita Pilipavičienė. Vaidino teatrų „Zuikis Puikis“ ir „Skruzdėlytė“ aktoriai.
„Užpalių dvaras išliko kultūros židiniu ir neabejojame, kad bendradarbiaudami sukursime stiprų magnetą, traukiantį kūrybiškus, pozityvius žmones, bei surasime vietą kultūrinio turizmo žemėlapyje“, – tvirtino šventės vedėjas V. Kubilius.
Naujuoju dvaro administratoriumi paskelbtas Utenos kultūros centras, su kuriuo Utenos rajono savivaldybė pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl veiklų vykdymo.
Susirinkusius šventėje sveikino Seimo narys Edmundas Pupinis, rajono savivaldybės meras Marijus Kaukėnas, rajono savivaldybės tarybos narys Nerijus Stasiulionis. „Utena negali pasigirti dideliu kiekiu tokių kultūrinių objektų, gražiu ir įspūdingu senamiesčiu, tad tokie objektai yra labai svarbūs. Tai pritraukia lankytojų, investicijų, sudaro galimybę vietos bendruomenei kurti verslus“, – sakė tarybos narys. Jis pabrėžė, kad dvaro statybos darbai dar nebaigti, nes viduje reikalingi šio pastato dvasią atitinkantys baldai.
Vėliau sveikinimo kalbas sakė VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ direktorė Olga Gončarova, Užpalių garbės piliečiai Nijolė Rimkevičienė, profesorius Albinas Kusta, žurnalistas Stanislovas Balčiūnas, Utenos regiono vietos veiklos grupės pirmininkė Jolita Umbrasienė. Eiles Užpaliams deklamavo šio krašto garbės pilietė klubo „Ašvienių fanai“ prezidentė Viktorija Jovarienė.
„Lietuvos keliautojas, galiu pasakyti, yra išlepęs ir kiekvienais metais ieško naujų vietų bei naujų atradimų. Įdomu ir tai, kad vis daugiau turistų nebenori lankytis vietose, kuriose yra labai daug žmonių, kurios yra labai žinomos. Žmonėms reikia ne nuotraukų, o tikrų patirčių“, – sakė „Keliauk Lietuvoje“ direktorė O. Gončarova, kuri akcentavo, kad turistų įspūdžiai keliauja iš lūpų į lūpas ir vis pritraukia naujų lankytojų. Tapti tokiu traukos objektu ji palinkėjo ir Užpalių dvarui. Pasisakę svečiai dvarui įteikė dovanas – svečių knygą, Vasario 16-osios Aktą.
Dainininkė Evelina Sašenko akompanuojant pianistui Pauliui Zdanavičiui atliko gausybę kūrinių prancūzų kalba. Violončele grojo Tomas Ramančiūnas. Po koncerto Užpalių klebonas Jonas Bučelis palaimino dvaro pastatą, merui M. Kaukėnui ir Seimo nariui E. Pupiniui perkirpus simbolinę atidarymo juostą svečiai sugužėjo į vidų.
Autorės ir Vytauto Ridiko nuotr.