Bardų festivalis „Purpurinis vakaras“: užsklanda kyla

Kaitros prisodrintą rugpjūčio 6-osios vakarą, sostinės muzikos klubo „Artistai” kieme „įžengta” į kitą savaitę Anykščiuose vyksiantį Nacionalinį dainuojamosios poezijos festivalį „Purpurinis vakaras”. Ne pirmą kartą kartu koncertuojantys aktoriai bei tituluoti bardai Aidas Giniotis ir Gediminas Storpirštis koncerte dainavo savo repertuaro „klasikines” bei naujas dainas, tarsi patvirtindami, kad kiekvienas koncertas – debiutas. Čia netrūko sąmojaus, bičiuliškiško „pasikandžiojimo” bei kūrybos žaismės. Susirinkusi įvairių kartų publika, tarsi paruošta nedidėliems iššūkiams, noriai atliepdavo į bardų raginimus kartu padainuoti arba darniai šūktelėti dainos intarpuose. Besileisdama saulė purpuru nuspalvinusi dangų, tik patvirtino koncerte nuolat platinamą žinią apie tuoj tuoj prasidėsiantį „Purpurinį vakarą“ Anykščiuose.

Festivalis „Purpurinis vakaras” – lygiai po savaitės. Jo metu – tokių neeilinių susitikimų scenoje bus pažerta tarsi iš gausybės rago. Jau rugpjūčio 13-osios pavakare (19 val.) atlikėjo Vyganto Kazlausko, gitaristo Tomo Varnagirio bei jaunųjų bardų koncertu „Miesto vaikas” Vyskupo skvere Anykščiuose (prie L. ir St. Didžiulių viešąją bibliotekos) bus duotas startas 8-ajam nacionaliniam bardų festivaliui „Purpurinis vakaras”. Kiekvienas festivalyje apsilankęs svečias – ir per metus išsiilgęs nepamainomai jaukios Dainuvos slėnio dvasios, ir pirmą kartą užklydęs į Anykščius – netruks suprasti, kad trys festivalio dienos subalansuotos taip, kad patenkintų nuoširdžios muzikos, jausmingos poezijos, išraiškingos dailės, žaismingo teatro ar prikaustančio kino alkį.

Penktadienio, rugpjūčio 14-osios, dieninėje programoje karaliaus dvi meno mūzos – dailė ir poezija. 15 val. Anykščių menų inkubatoriuje bus atidaryta tapybos paroda „Patirčių dimensijos”, kur savo kūrinius visuomenei pristatys profesionalūs dailininkai – Lietuvos edukologijos universiteto pedagogai (L. Liandzbergis, R. Bartkevičius, D. J. Šataitė-Rudėnienė, K. Dineikaitė, G. Riškutė-Karinauskienė, K. Sokolovska, P. Gudaitytė, G. Bačinskaitė). Pripildę savo sielas vizualaus meno, festivalio lankytojai 16.30 val. bus kviečiami į Anykščių L. ir St. Didžiulių viešąją biblioteką pasiklausyti poetų Aušros Kaziliūnaitės, Dainias Gintalo, Gintaro Bleizgio, Mindaugo Nastaravičiaus eilių, pasodrintų bardės Deimantės Kavaliauskaitės muzikos garsais.

Penktadienio vakaras kulminaciją pasieks 19 val., kuomet pušų aromatu dvelkiančiame Dainuvos slėnyje prasidės Didysis vakaro koncertas. Kaip jau įprasta, penktadienio scena atiduota jauniesiems talentams, dar tik pradedantiems savo kūrybos kelią, tačiau jau spėjusiems sužibėti įvairiuose Lietuvoje rengiamuose dainuojamosios poezijos konkursuose. Jie ne tik pristatys publikai savo muzikines pažiūras, bet ir naujai prisilies prie klasikos, atlikdami po vieną šviesios atminties maestro Vytauto Kernagio dainą. Jauniesiems bardams drąsos suteiks ir toje pačioje scenoje dainuosiantys jau toli gražu ne ant pirmo muzikos laiptelio stovintys Mykolas Jokubauskas, Artūras Dubaka, grupės „ju.du” bei „Stipriai kitaip”. Muzikiniu penktadienio vakaro siurprizu neabejotinai taps pirmąkart festivalyje žybtelėsiantys „Antikvariniai Kašpirovskio dantys” bei subtilioji Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė” su akustine programa.

Dainuvos slėnį apgaubus sutemoms ir jose išsisklaidžius paskutiniams akordams, vakaras nesibaigs – jis persikels į Anykščių koplyčią, kur vidurnaktį Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės aktorės Nelės Savičenko lūpomis prabils lietuvių bei japonų poetai: Henrikas Radauskas, Henrikas Algis Čigriejus, Takuboku Išikava.

Rugpjūčio 15-osios rytą nepramigti raginami ir auginantys smalsius vaikus, ir širdyje patys nebijantys pasijusti vaikais. Būtent jiems 11.30 val. aikštėje prie Anykščių Kultūros centro šeimyninis aktorių ir bardų duetas – Gediminas ir Ainis Storpirščiai – dovanos unikalų koncertą „Vaikų ir bardų vidudienis”, kuriame gal nostalgiškai, o galbūt ir kiek naujai suskambės puikiai pažįstamos dainos iš pernai išleistos kompaktinės plokštelės „Tarakonas iš vaikystės”. Jas tėvo ir sūnaus duetas pirmąkart įrašė ir išleido kasetės pavidalu dar prieš 25 metus.

Išgaudę savo vaikystės tarakonus, suaugę „Purpurinio vakaro” gerbėjai 13 val. kviečiami į Kultūros centro didžiojoje salėje vyksiantį spektaklį – vienos dalies išpažintį „Pinokio kronikos” (rež. A. Kaniava). Šmaikštūs aktorių Andriaus Kaniavos, Vaidoto Žitkaus ir kompozitoriaus Sigito Mickio dialogai, iš dalies įkvėpti italų rašytojo istorijos apie medinį berniuką, kels žiūrovui ne tik šypseną, bet, tikėtina, ir egzistencinius klausimus: būti savimi ar būti kažkuo kitu?

Klausimams atviras bus ir 16 val. kultūros centre susitikimo su lietuviško kino gerbėjais laukiantis kino režisierius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Audrius Stonys, kurio filmai apdovanoti daugybe įvairių festivalių prizų, iš kurių bene svariausias – Europos kino akademijos apdovanojimas už geriausią metų dokumentinį filmą „Neregių žemė”. Savo naujausiame 2014 metų filme „Avinėlio vartai” žiūrovams leidęs prisiliesti prie Krikšto sakramento slėpinio, režisierius lieka ištikimas jautrioms ir neretai sunkiai apčiuopiamoms, kartais skaudžiai atviroms ar nepatogioms temoms. Kino meno subtilybes festivalio lankytojai galės sužinoti iš paties kūrėjo ar atrasti patys, kartu su A. Stoniu žiūrėdami jo filmus „Avinėlio vartai”, bei 2000 m. sukurtą „Skrydis per Lietuvą arba 510 sekundžių tylos”.

Šeštadienio vakarą vainikuos didysis festivalio pabaigos koncertas, 18 val. visus vėl sukviesiantis į Dainuvos slėnį. Į sceną, be jau festivalio sūkuryje girdėtų D. Kavaliauskaitės bei G. ir A. Storpirščių, lips pasiilgtieji Darius Žvirblis bei Jonas Krivickas, dainuosiantis duetu su Ieva Luckute, atskris „Baltos varnos”, įžengs vienas iš lietuviškosios dainuojamosios poezijos pradininkų Alfredas Kukaitis. Pirmą kartą Anykščių padangėje nuskambės legendinio aktoriaus, dainininko Vlado Bagdono balsas su jam pritariančio kompozitoriaus Andriaus Kulikausko muzikiniais viražais. Specialiai „Purpurinio vakaro” pasirodymui atsikurs aktorių grupė „Užsitęsusios vaikystės ruduo”, talpinanti A. Kaniavos, Aido Giniočio, Ilonos Balsytės, Dariaus Auželio, Daliaus Skamarako ir Aurimo Meliešiaus pavardes. Ne vieną žiūrovą nustebins ir karinius romansus dainuojantys Vilniaus aktoriai Vidas Petkevičius, Saulius Sipaitis, Vytautas Taukinaitis bei Pranas Zaremba. Charizmatiškojo aktoriaus Andriaus Bialobžeskio publikai pristatinėti nereikia, tačiau jo debiutinis duetas su jaunesniuoju broliu kompozitoriumi Martynu Bialobžeskiu (pritariant gitaristui Jonui Krivickui ir trimitininkui Dominykui Vyšniauskui) žadina nemenką smalsumą – jų programoje skambės ir teatro spektaklių dainos, ir niekur dar negirdėti kūriniai. Dar vienas duetas – Saulius Bareikis ir Olegas Ditkovskis – taip pat žada staigmenų. Pasak festivalio direktorės Alinos Semionovos, šių scenos „vilkų”duetas pastaruoju metu gan retai matomas bei girdimas, todėl labai laukiamas ir pasiilgtas.

Juozas ŽITKAUSKAS, Nacionalinio bardų festivalio „Purpurinis vakaras” viešųjų ryšių vadovas

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas