Parama kuria Lietuvos kaimą

Sėkmingas verslas negimsta per naktį. Viskas prasideda nuo minties, idėjos, kuriai sparnus suteikti gali Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP). Lietuvos žemdirbiai, jaunieji ūkininkai, vietos veiklos grupės, kaimo gyventojai, pasinaudoję Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos teikiamomis galimybėmis jau įgyvendino tūkstančius projektų, susikurdami darbo vietas ne tik sau, bet ir vietos gyventojams. Tam, kad šie projektai augtų, kad atsirastų naujų idėjų, šiuo metu įgyvendinama Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programa, kurios teikiamomis galimybėmis naudojasi ir vieni gražiausių 2007-2013 m. Programos įgyvendinimo pavyzdžių.
Žemės ūkio ministerijos ir Lietuvos kaimo tinklo iniciatyva kelis jų birželio 22 d. aplankė Žemės ūkio ministerijos vadovybė bei ambasadoriai Lietuvoje.

 Ožkų ūkis – trumposios maisto grandinės pavyzdys

Pirmoji stotelė – didžiausias Baltijos šalyse A. D. Ėmužytės ekologinis ožkų ūkis, esantis Griciūnuose. Savo svajonę ūkininkauti taip, kaip kadaise ūkininkavo jos seneliai ir proseneliai, ūkininkė D. Ėmužytė ekologiniame ožkų ūkyje pavertė realybe per 20 metų. Šiandien tai yra didžiausias ekologinis ožkų ūkis ir veislynas, turintis daugybę sertifikatų bei laimėjęs daug apdovanojimų. Ūkininkės Dalios Ėmužytės vardą žino visi ekologiškos produkcijos gamintojai Lietuvoje. Jos gaminami sūriai garsėja visoje šalyje, o garbūs svečiai, apsilankę ūkyje, iš pirmų rankų galėjo įvertinti šių neeilinių produktų skonį.
Šiame ūkyje gaminama apie 70 rūšių įvairių sūrių, dalis jų sertifikuoti kaip tautinio paveldo produktai. Ūkyje veikia ir ožkos pieno produktų parduotuvė, kur galima įsigyti desertinių, su pelėsiu, kanapėmis kitais priedais ar šviežio sūrio bei dietinės ožkų mėsos. Taip pat vyksta edukacinės ekskursijos bei degustacijos.
Beveik prieš dešimtmetį ūkininkės sūriai buvo parduodami tik ūkininkų turgeliuose. 2009 m. pradėjus eksploatuoti sūrinę, išaugo sūrių gamyba. Tai leido ūkininkei išplėsti realizacijos tinklą ir šiandien šių sūrių galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose. Visa tai tapo įmanoma sujungus ūkininkės sumanumą, darbštumą ir, žinoma, 2007–2013 m. KPP paramą.

Darnus ūkininkavimo ir verslo duetas Sodeliškių kaime

Biržų rajone esanti Daliaus Linkevičiaus Sodeliškių dvaro sodyba yra puikus pavyzdys, kaip gali derėti tausus, darnus, ekologinis ūkininkavimas ir kaimo turizmo verslas. Viskas prasidėjo nuo ūkininkavimo, grūdinių kultūrų auginimo. Ūkininkai tradiciškai startavo nuo paramos žemės ūkio technikai, vėliau perėjo prie kaimo turizmo sodybos, į kurią, pasak žemės ūkio viceministro Rolando Taraškevičiaus, šiandien drąsiai galima atvežti kolegas iš užsienio, svečius, taip perduodant gerąją patirtį, žinias ir populiarinant poilsį Lietuvos kaime.
„Šiandien matome, kaip ūkininkai sėkmingai naudojasi KPP teikiamomis paramos galimybėmis. Jie turėjo idėją, ambicijų, o KPP suteikė jiems galimybę įgyvendinti savo viziją. Kaimo turizmas visada buvo KPP dalis, kaip viena iš alternatyvių ne žemės ūkio veiklų, visada buvo remiamas, taip yra ir šioje finansinėje perspektyvoje. Rugsėjo – spalio mėnesiais bus renkamos paraiškos ne žemės ūkio verslo plėtros projektams įgyvendinti, skiriama 12 mln. eurų (visam laikotarpiui yra skirta 73 mln. eurų). Kaimo turizmo tinklo, sodybų plėtros  pavyzdžiai rodo, kad priemonė išties naudinga ir mes ją remsime toliau.  Tai svari parama, kuria kviečiame naudotis”, – teigė žemės ūkio viceministras R. Taraškevičius.
Šiuo metu Lietuva yra KPP 2014-2020 m. įgyvendinimo pusiaukelėje. Tam tikroms priemonėms lėšų jau ima trūkti, todėl Vyriausybės prioritetas – peržiūrėti visų priemonių panaudojimo efektyvumą bei tikslų pasiekiamumą.
„Kai kurios priemonės yra populiaresnės už kitas, todėl svarstysime galimybę vienose priemonėse sutaupytas lėšas nukreipti į kitas, tačiau ne žemės ūkio verslo sektoriuje viskas vyks kaip planuota. Šią savaitę vyko Stebėsenos komiteto posėdis, kuriame socialiniai partneriai kartu su  ministerijos specialistais, Europos Komisijos atstovais įvertino KPP 2014-2020 m. įgyvendinimo, tikslų pasiekiamumą.  Galime patvirtinti, kad einame teisingu keliu,  sutarta, kad sieksime taisyklių įgyvendinimo supaprastinimo, kad programa  būtų dar arčiau žmogaus, pareiškėjo, kad neliktų biurokratinių trikdžių ar kliūčių įsisavinti Europos Sąjungos paramą, – supaprastinimo būtinybę pabrėžė viceministras.
KPP suteikė ūkininkui galimybę sutvarkyti melioracijos griovius, išplėsti valdomos žemės plotus ir šiandien Sodeliškių dvaro sodyba yra pavyzdys, kaip naudodamiesi parama ūkininkai  gali savo hobi paversti sėkmingu verslu ir prisidėti prie rajono klestėjimo įdarbinant nemažą dalį vietos bendruomenės narių.
Po sėkmingų pavyzdžių, kaip galima įgyvendinti svajones, pasitelkus KPP paramą, pristatymo įvyko diskusija, skirta aptarti 2014-2020 m. KPP įgyvendinimo rezultatus bei aktualijas, pristatyti geruosius įgyvendintų projektų pavyzdžius.

Žemės ūkio ministerijos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas