Valstybės garantuojamo advokato pagalba: kokiomis aplinkybėmis jis skiriamas?

Klausimas:

Prireikė advokato, tačiau neturiu pakankamai lėšų jam mokėti. Pagal ką yra nustatomi prioritetai gaunantiems valstybės finansuojamą advokatą? Į ką reikėtų kreiptis?

Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

Gyventojai dažnai klaidingai galvoja, kad prireikus valstybė jiems be jokių papildomų sąlygų garantuos antrinę teisinę pagalbą – valstybės finansuojamas, t.y. nemokamas advokato paslaugas Jūsų atstovavimui teisme. Verta žinoti: valstybė tokias paslaugas garantuoja tik asmenims, atitinkantiems tam tikrus kriterijus.

Pirmiausia, Jūsų turtas ir pajamos neturi būti tam per didelės. Antrinę teisinę pagalbą gali gauti tik Lietuvoje teisėtai gyvenantys asmenys, kurių turtas ir metinės pajamos neviršija Vyriausybės nustatytų turto ir pajamų lygių. Yra du teisinės pagalbos finansavimo lygiai. Jei Jūsų pajamos ir turtas neviršys pirmojo finansavimo lygio, gausite nemokamą advokatą, jei neviršys antrojo – 50 procentų išlaidų advokatui kompensuos valstybė, tuo tarpu likusią dalį turėsite padengti patys.
Formules, naudojamas skaičiuojant, ar Jūsų turto ir pajamų lygis leidžia valstybei visiškai arba dalinai apmokėti antrinę teisinę pagalbą, rasite adresu http://www.teisinepagalba.lt/antrine/tm/skaiciuokle/.
Taip pat įstatymas numato išimtis, kuomet nemokamą antrinę teisinę pagalbą gali gauti ir šių kriterijų neatitinkantys asmenys. Šį sąrašą galite rasti adresu http://www.teisinepagalba.lt/lt/antrine/tm/antrinekamteikiama/.
Verta žinoti, kad kai kuriais atvejais net ir atitinkant turto ir pajamų ar kitus kriterijus valstybė turi teisę atsisakyti suteikti teisinę pagalbą. Šių aplinkybių sąrašą taip pat rasite adresu http://www.teisinepagalba.lt/lt/antrine/tm/antrinekamteikiama/. Be to, turėkite omenyje, kad jei valstybė teisinę pagalbą Jums jau teikia daugiau negu dviejose bylose, visose kitose bylose dalį išlaidų turėsite padengti patys.
Jei manote, kad atitinkate kriterijus gauti valstybės garantuojamai antrinei teisinei pagalbai, kreipkitės į Jūsų gyvenamosios vietos savivaldybei priskirtą Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą, pateikdamas prašymą suteikti antrinę teisinę pagalbą, teisę gauti antrinę teisinę pagalbą įrodančius dokumentus bei reikalavimą pagrindžiančius dokumentus. Jų Lietuvoje yra penkios – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Tarnyba išnagrinės Jūsų prašymą ir priims sprendimą.
Jei prašymas patenkinamas, Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba, įvertinusi Jūsų nuomonę, parenka iš jos sudarytų sąrašų advokatą, teiksiantį pagalbą. Jūs taip pat turite teisę paprašyti Jums paskirti ir į sąrašus neįtrauktą advokatą, jei turite jo sutikimą. Advokato teikiama pagalba apima dokumentų rengimą, gynybą ir atstovavimą bylose, įskaitant vykdymo procesą, taip pat Jūsų interesų atstovavimą sprendžiant ginčą ne teisme, t.y. taip vadinama ikiteismine tvarka, jei tokią tvarką nustato įstatymai ar teismo sprendimas.
Jei Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sprendimas dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo Jums yra nepalankus, jis gali būti skundžiamas administraciniam teismui, kurio veiklos teritorijoje yra ši tarnyba.
Esant reikalui, prisiminkite, kad Jūsų teises visada gali ginti ir privatus advokatas. Lietuvoje registruotų advokatų kontaktiniai duomenys yra skelbiami Lietuvos advokatūros svetainėje www.advoco.lt.
Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.

Teisingumo ministerijos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas