Prasideda Judrioji savaitė

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyrius primena, kad kiekvieną rugsėjį visose Europos Sąjungos šalyse organizuojama Europos judrioji savaitė – didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Jos renginiai vyksta rugsėjo 16–22 dienomis. Rugsėjo 22-a daugelyje Europos miestų tradiciškai skelbiama Diena be automobilio. Šią dieną vienoje ar keliose numatytose miesto zonose leidžiama judėti tik pėstiesiems, dviratininkams ir viešajam transportui.

Ragina eiti pėsčiomis

Šia kampanija siekiama skatinti Europos šalių vietos valdžios institucijas diegti ir populiarinti tvarias transporto priemones bei paraginti gyventojus išbandyti susisiekimo automobiliais alternatyvas: naudotis visuomeniniu transportu, važiuoti dviračiais, eiti pėsčiomis ir taip prisidėti prie triukšmo, oro taršos, energijos suvartojimo ir eismo spūsčių mažinimo.
Sumanymas kartą per metus skelbti akciją „Mieste – be savo automobilio” kilo 1998 m. Prancūzijoje. Šią idėją greitai perėmė ir kitos šalys, o 2000 m. parėmė Europos Komisija. 2001-aisiais 31 Europos valstybės ministrai ar įgaliotieji atstovai pasirašė deklaraciją, kuria pasižadėjo skatinti miestų savivaldos institucijas kasmet rugsėjo 22 d. rengti Dieną be automobilio bei talkinti organizuojant šią tarptautinę akciją, o jos metu ypač daug dėmesio skirti visuomenės švietimui, populiarinti aplinkai ir sveikatai palankų transportą, raginti gyventojus vaikščioti pėsčiomis. Dienos be automobilio sėkmė paskatino akciją išplėtoti ir rengti visą savaitę. 2014 m. Europos judriosios savaitės renginiuose dalyvavo daugiau kaip 2 tūkst. miestų iš 44 šalių. Šių renginių metu įgyvendintos 8 543 ilgalaikės priemonės, sutelkiant dėmesį į judumo valdymą, važiavimo dviračiais ir ėjimo pėsčiomis prieinamumą ir skatinimą.

Nors visos mūsų kelionės yra skirtingos, pernelyg dažnai naudojamės ta pačia transporto rūšimi, nepriklausomai nuo to, ar ji yra tinkamiausia. Mes įpratome rinktis automobilį net tais atvejais, kai važiuodami viešuoju transportu ar dviračiu kelią įveiktume greičiau. Derindami įvairų transportą galėtume sumažinti spūstis mieste bei išvengti priklausomybės nuo savo automobilių.
Šiemet Europos Judrioji savaitė kviečia žmones išbandyti ir naudotis įvairiomis transporto rūšimis, kuriomis dažnai keliausime pigiau bei smagiau.
Pasirinkdami tinkamiausią transportą galime sutaupyti pinigų, pagerinti mūsų sveikatą, tausoti aplinką. Tam tereikia norėti ir ryžtis išbandyti kažką naujo.

Kodėl verta rinktis įvairias transporto rūšis?

Maksimaliai išnaudokite savo laiką. Keliaudami viešuoju transportu galite skaityti laikraščius, pasitikrinti elektroninį paštą savo išmaniajame telefone, dirbti nešiojamuoju kompiuteriu, kalbėtis su draugais arba tiesiog sėdėti, atsipalaiduoti ir klausytis muzikos.
Būkite fiziškai aktyvūs. Apie 30 min. kasdien eidami į darbą ar iki 5 km važiuodami dviračiu jausitės žvalesni ir aktyvesni. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie kasdien bent pusvalandį eina pėsčiomis, gyvena nuo 2 iki 9 metų ilgiau nei tie, kurie keliauja automobiliu.
Taupykite pinigus. Keliaujantieji automobiliu miestuose, kur eismas yra intensyvus, per metus vidutiniškai sunaudoja 500–600 litrų degalų. Už šiuos pinigus galima būtų nusipirkti kelionę į užsienį sau ir savo draugui.
Saugokite planetą. Visame pasaulyje transporto sektorius yra vienas didžiausių oro užterštumo ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinių. Pasirinkę keliones dviračiu ar pėsčiomis mes mažiname oro taršą.

Europos judriosios savaitės renginiai organizuojami ir Lietuvos savivaldybėse: vyks individualios visuomenės sveikatos specialistų konsultacijos (mitybos, žalingų įpročių, fizinio aktyvumo klausimais), šiaurietiško ėjimo, aikido, jogos, šokių pamokos, organizuojami dviračių žygiai, sporto varžybos. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras kviečia Lietuvos miestų ir miestelių gyventojus aktyviai dalyvauti Europos judriosios savaitės (rugsėjo 16–22 d.) renginiuose ir prisidėti prie akcijos „Mieste – be savo automobilio!” – bent šią dieną palikti automobilį ir keliauti kitomis transporto priemonėmis: dviračiais, paspirtukais, riedučiais, riedlentėmis, eiti pėsčiomis arba rinktis viešąjį transportą, o važiuojant automobiliu pavežti kaimyną ar kolegą ir taip mažinti transporto spūstis bei taršą, skatinti fizinį aktyvumą, bendruomeniškumą.

Parengė Alina ROGOŽA, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė

 

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas