10 klausimų į kuriuos turite sau atsakyti prieš imant kreditą 

Paskolos gali būti geras pasirinkimas, kai susidūrus su finansiniais sunkumais. Tačiau tik tuo atveju, jei nuoširdžiai atliekate namų darbus ir įvertinate esamą situaciją. Dalinamės klausimų sąrašą į kuriuos atsakius būsite pasiruošę priimti teisingus finansinius sprendimus. 

1. Kokios sumos man iš tiesų reikia?

Nors kredito įmonių sąlygos gali ir atrodyti labai geros, tačiau, pirmiau turite galvoti apie tai, kokios sumos jums tikrai reikia. Per maža paskola yra geriau nei per didelė. Jei pasiskolinsite per mažai – gali reikėti imti dar vieną paskolą ir mokėti papildomus sutarties sudarymo mokesčius. Todėl prieš imant paskolą yra svarbu tiksliai nustatyti reikiamą paskolos sumą. Bet jei, pavyzdžiui, jums reikia 500 eurų, o nutariate dėl visa ko pasiimti 1000 eurų. Gal ir verta užsimesti kažkiek atsargai, tačiau tai neturėtų būti daugiau nei 10 proc. Juk kreditai nemokamai nėra suteikiami, už juos reikia mokėti procentus ir įvairius papildomus mokesčius.

2. Kiek galiu ramiai pasiskolinti, kad nesusidurčiau su finansiniai sunkumais? 

Visos kredito įstaigos reikalauja dviejų dalykų t.y. užtektino pajamų dydžio ir jų tvarumo. Remiantis atsakingo skolinimo nuostatais, kreditų grąžinimui jūs galite skirti iki 40% nuo grynųjų mėnesio pajamų. Pavyzdžiui, uždirbant 1000€ į rankas, už paskolas galite mokėti iki 400 Eur per mėnesį. Jeigu esate santuokoje pajamos sumuojamos.

  • Kokia būtų geriausia kredito grąžinimo trukmė, kad mano finansinė padėtis nebūtų pernelyg sudėtinga? 

Pasirinkus ilgesnį paskolos grąžinimo laikotarpį, mėnesinė įmoka mažės, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje sumokėsite daugiau palūkanų. Todėl gerai apsvarstykite, kuriam laikotarpiui Jums reikia paskolos. 

  • Ar aš turiu pakankamai pajamų, kad galėčiau ramiai gyventi ir grąžinti kreditą laiku?

Jei paėmus paskolą Jums trūksta pinigų kasdienėms išlaidoms ar reikia save labai suvaržyti, o dar blogiau negalite laiku mokėti įmokų, nes ištiko netikėtos nelaimės reikalaujančios papildomų finansų. Tokiu atveju turėtume gerai apsispręsti ar toks kreditas Jums reikalingas.

3. Kuris finansavimo variantas man labiausiai tinka?

Vartojimo paskola yra tik viena iš finansavimo paslaugų. Nors ir kiekvieną iš žemiau aptariamų paskolų taip pat galima laikyti vartojimo paskola, kredito įmonės kiekvienai jų gali taikyti skirtingą kainodarą. Todėl yra svarbu susipažinti su kiekvienos jų sąlygomis.

  • Paskola automobiliui – skirta transporto priemonei įsigyti. 
  • Paskola būsto remontui – bet kokiems būsto įrengimo, remonto, atnaujinimo ar kitoms susijusioms reikmėms finansuoti.
  • Greitieji kreditai – sprendimas dėl kredito priimamas ir pinigai pervedami išskirtinai greitai.
  • Lizingas – paslauga, dar žinoma kaip išperkamoji nuoma, paslauga kai pinigai yra skirti konkrečiai prekei ar paslaugai įsigyti.
  • Refinansavimas – skirtas sujungti turimus įsipareigojimus ir taip pagerinti paskolos sąlygas.
  • Kredito kortelė – kortele, kurioje turėsite kredito limitą, kurį galėsite bet kada panaudoti atsiskaitydami už paslaugas ar pirkinius. Kredito linija veikia panašiu principu, tačiau neturėsite kortelės, todėl pinigus turėsite persivesti iš kredito linijos į savo banko sąskaitą.
  • Paskola su turto įkeitimu – skolinantis įkeičiant turtą.
  • Būsto paskola – kreditas skirtas būstui ar kitam nekilnojamam turtui įsigyti įsigyti. 

4. Kokia tikroji kredito kaina? 

Beveik kiekviena kredito bendrovė savo tinklapyje turi paskolos skaičiuokles, todėl labai svarbu prieš imant kreditą patikrinti kokia yra tikroji kredito kaina ir kiek grąžinę kreditą Jūs iš tiesų sumokėsite. Atkreipkite dėmėsį į šiuos kriterijus: 

  • Kokią sumą gausiu? 
  • Kokią sumą grąžinsiu? 
  • Kiek sumokėsiu papildomiems mokesčiams? 

Taip pat, atkreipkite dėmėsį į BVKKMN ( Bendra vartojimo kredito kainos metinė norma) šis rodiklis tiesiogiai nurodo tikrąją kredito kainą. Mažesnė BVKKMN norma reiškia, kad per visą paskolos laikotarpį bendra palūkanų ir administravimo mokesčio suma bus mažesnė. Todėl lyginant vartojimo paskolas, kai tikslas yra pasiskolinti kuo pigiau, labai svarbu jas palyginti būtent pagal BVKKMN.

5. Kokios papildomos kredito sąlygos? 

Priklausomai nuo to kokį paskolos tipą planuojate pasirinkti paskolos sutarties sąlygos gali labai skirtis. Taip pat, šios sąlygos gali skirtis ir nuo to, kurią kredito bendrovę pasirinksite, nes yra numatyti įstatymai, ko turi laikytis kiekviena bendrovė, tačiau niekas nedraudžia turėti papildomų sąlygų. Pavyzdžiui, imant automobilio lizingą turėsite pirkti ir KASKO draudimą ar imant paskolą būstui turėsite sumokėti pradinė įnašą. Labai gerai pasidomėkite kokios galimos papildomos paskolos sąlygos. 

6. Kokia dabar ekonominę situaciją, infliaciją bei palūkanų normą?

Ne tik nekilnojamojo turto kainos nuolat keičiasi, tačiau ir maisto produktų kainos parduotuvėse. Kainų pokyčiai priklauso nuo įvairių veiksnių: pasiūlos ir paklausos, bendros ekonominės situacijos, infliacijos ir palūkanų normų. Kartais gali būti verta neskubėti imti paskolos, jei ekonominė situacija nėra palanki. Pavyzdžiui, jei infliacija ir palūkanų normos auga, o ekspertai kalba apie galimą NT kainų kritimą, gali būti verta palaukti ir kol kas neimti būsto paskolos.

7. Iš kurios finansinės įstaigos pasiskolinti?

Neapsistokite ties vienu finansų įstaigos tipu. Suprantama, kad jei turite banko sąskaitą vienoje įmonėje, gali atrodyti lengviau paskolą imti būtent iš jos. Tačiau tai gali reikšti, kad pasiskolinsite brangiau, o sutarties sąlygos bus prastesnės. Prieš skolinantis pinigus visada rekomenduojame palyginti bent kelias kredito įmones ir jų pasiūlymus. Galiausiai yra svarbu atsižvelgti ir į kredito davėjo reputaciją. Tai leis netiesiogiai įvertinti klientų aptarnavimo, problemų sprendimą ir kitus skaičiais neišmatuojamus dalykus.

8. Ar galima gauti pigesnį kreditą? 

Kredito įmonės paskolos kainą nustato kiekvienam klientui individualiai savo kainodaros rėmuose, jūs galite daryti įtaką, kokią kainą Jums pasiūlys, naudojantis šiais patarimais:

  • Kredito istorijos gerinimas gali gerokai padidinti jūsų galimybes gauti asmeninę paskolą su mažesne palūkanų norma. Savo kredito reitingą ir istoriją galite pagerinti laiku atlikdami įvairius mokėjimus ir tvarkingai vykdydami savo įsipareigojimus.
  • Įsipareigojimų mažinimas. Jūsų įsipareigojimų ir pajamų santykį. Sumažinus šį santykį – padidinus pajamas arba sumažinus įsipareigojimus – galite tikėtis mažesnės palūkanų normos. 

9. Kokias pasekmes gali turėti vėlavimas kredito grąžinime mano kredito istorijai ir finansinei padėčiai?

Ar girdėjote posakį: „ tikėkitės geriausio, bet ruoškitės blogiausiam“, taip yra ir su paskolom prieš skolinantis įvertinkite, kas nutiktų, jei kredito laiku negalėsite grąžinti. Pavyzdžiui, paskolos su turto įkeitimu atveju ar prarasite turtą, jei praleisite mėnesinę įmoką? 

10. Ar tikrai man reikia šio kredito ar galėčiau išsiversti ir be jo?

Visada įvertinkite, o gal Jums kredito visai nereikia, gal pavyktų įgyvendinti savo planus ir be jo. Kokias alternatyvas turite, jei kreditas neatrodo tinkama alternatyva? Gal galite pataupyti ar galite kol kas nepirkti norimo daikto. 

Apibendrinant, neskubėkite ir visada skolinkitės tik labai gerai paskaičiavę savo pajamas, išlaidas, jog naujas finansinis įsipareigojimas Jums nebūtų našta. 

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas