Ko gero, būtų sunku surasti Kuktiškių senbuvį, negirdėjusį daugiau kaip 35-erius metus šiame miestelyje gyvenančios Vladislavos Krinickienės pavardės. Ji, dirbdama asmeninio ūkio zootechnike, pažino visus tuomečio Kuktiškių kolūkio žmones. Iš kaimyninės Baltarusijos kilusi moteris sakė, jog gyvendama nedideliame Utenos rajono miestelyje nė karto nesusidūrė su neigiamu požiūriu į kitataučius: „Pirmiausia pačiam reikia būti geram… Kuktiškėse aš nieko neužgavau, manęs irgi.“

Pasirinko zootechnikos mokslus
Pašnekovė gimė Baltarusijoje, Vitebsko srityje, Pastovių rajone. Jos tėvas buvo traktorininkas, mama dirbo mokykloje valytoja. V. Krinickienė turėjo dvejais metais jaunesnę seserį, kuri mirė 2009-aisiais.
Moteris pasakojo, kad, kaip tuomet buvo įprasta, baigusi aštuonias klases ji turėjo likti kaime ir dirbti melžėja ar laukininkystės ūkyje. „Esu labai dėkinga mamai, kad mus su seserimi išleido mokytis. Sesuo Latvijos universitete baigė statybos inžineriją, o aš Cirkliškio technikumą Švenčionių rajone.“
Visuomet gyvus sutvėrimus mylėjusi V. Krinickienė pasirinko zootechnikos mokslus. „Man būdavo labai gaila, kai berniokai skriausdavo varlytes…“ – vaikystę prisiminė ji.
Studijų metais V. Krinickienė su dar keliomis merginomis iš Baltarusijos į Lietuvą važinėdavo autobusu. Su viena iš jų – Ala – gyveno tame pačiame bute Švenčionyse. Nuo tėvų namų, į kuriuos sugrįždavo kas dvi savaites, merginą skyrė apie 90 kilometrų (gali būti įdomu: kelionės į Turkiją).

Meilė iš pirmo žvilgsnio
Su būsimu vyru Juozu, kuris dirbo traktorininku, vairuotoju, 16 metų sėdėjo prie greitosios medicinos pagalbos automobilio vairo, pašnekovė susipažino šokiuose. Anot jos, tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio. 1970-aisiais susituokusi pora drauge nugyveno 46-erius metus. Juodu išskyrė Juozo mirtis.
Pirmiausia Krinickai susilaukė šiuo metu Vilniuje gyvenančios dukros Irenos, paskui pasaulį išvydo sūnūs Petras (gyvena Anglijoje) ir Vytautas (uteniškis).
V. Krinickienė prisiminė dieną, kai vyras pirmą sykį nusivežė ją pas savo mamą: „Nugirdau, kaip ji prie stalo tyliai paklausė Juozo, koks mano tikėjimas. Jis atsakė, kad aš irgi katalikė. Jai tai buvo labai svarbu. Su anyta kalbėdavome rusiškai. Tiesa, aš nelabai mokėjau šios kalbos, nes namie bendraudavome gudiškai.“
Kuktiškietė teigė, kad su vyru susikalbėdavo laisvai, mat jis, kilęs iš Švenčionių krašto, puikiai mokėjo lenkų kalbą, o lenkiški ir baltarusiški žodžiai panašūs. „Prisimenu, buvo jo tetos 50-metis. Mus pakvietė į Vilnių. Visi kalba lietuviškai, nors mirk… Jaučiausi labai nejaukiai. Supratau vos vieną kitą žodį“, – sakė ji.

Sveikatos bėdos
Pašnekovė pasakojo, jog nebijoti kalbėti lietuviškai ją drąsindavo, kaip pati sakė, labai malonios moterys, kartu dirbusios Bartkuškyje, Širvintų rajone: „Prisimenu, sakydavau, pavyzdžiui, ogurkas, o jos taisydavo.“
Ne viename Lietuvos rajone fermos vedėja, zootechnike dirbusi V. Krinickienė Kuktiškėse su vyru apsigyveno 1985 metais. Jiedu čia įsigijo namą.
Visą gyvenimą žmonių apsupta moteris patyrė didžiulį stresą, kai iširus kolūkiams, vėliau – bendrovėms, gyvenimo tempas staiga sulėtėjo. „Pakliuvau į ligoninę. Dėl kraujospūdžio, kurio niekaip negalėjome numušti, man buvo skirta trečia neįgalumo grupė“, – pasakojo kuktiškietė.

Kelionės su vaikais
Pasak kalbintos moters, šiuo metu su artimaisiais ji bendrauja tik lietuviškai. „Kai dukrytė, pradėjusi lankyti pirmą klasę, namuose mokydavosi lietuvių kalbos, aš mokiausi kartu su ja. Mano užsienio kalba buvo vokiečių, o lietuviškos ir vokiškos raidės panašios“, – kalbėjo V. Krinickienė.
Moteriai, kuri prieš penkerius metus liko našlė, vaikai ir jų antrosios pusės neleidžia pasiduoti vienatvei – kviečia kartu keliauti. Ispanija, Portugalija, Prancūzija, Bulgarija, Austrija, Latvija, Lenkija – kur tik nebūta… Bene didžiausią įspūdį kuktiškietei paliko viena gražiausių pasaulio salų tituluojama Tenerifė. „Anksčiau nebuvau mačiusi, kaip auga bananai, didžiuliai kaktusai… Braidžiojau Atlanto vandenyne“, – šypsodamasi įspūdžiais dalijosi V. Krinickienė, kuriai su vyru anuomet yra tekę lankytis Azerbaidžane, Rusijoje.
Trijų anūkų – Anastasijos (23 m.), Veronikos (14 m.) ir Emilio (9 m.) – močiutė jau aštuonerius metus aktyviai dalyvauja Kuktiškių moterų klubo „Kuksa“, kuriam vadovauja Irena Juotkienė, veikloje. „Ko tik mes nedarome… Riešinės, pirštinės, kostiumėliai, paltai, liemenės, šalikai, muilai…“ – vardijo ji.

Susilaiko nuo kelionių į gimtinę
Mintimis sugrįžusi į vaikystę V. Krinickienė papasakojo, kad jos mama buvo audėja, siūdavo. Moteris, kai dar buvo gyvas jos vyras, norėjo iš gimtinės parsivežti mamos audimo stakles, bet to padaryti negalėjo, nes jos laikomos paveldu. „Ir šiandien turiu mamos austų rankšluosčių. „Kuksoje“ iš jų kūrėme tašytes. Vaikystėje buvau labai landi – esu sugadinusi mamos pradėtus austi rankdarbius. Išmėgindavau ir tėvo motociklą „Minsk“, – juokėsi pašnekovė, kuri jau 40 metų vairuoja automobilį.
Kuktiškietės tėvai jau iškeliavę į amžinybę, jų kapus šiuo metu prižiūri moters pusseserė. Su Baltarusijoje gyvenančiais artimaisiais ji bendrauja telefonu, internetu. Koronaviruso pandemija ir neramumai Baltarusijos pasienyje – priežastys, dėl kurių V. Krinickienė jau dvejus metus susilaiko nuo kelionių į gimtinę. „Mūsų kaime anksčiau buvo 50 namų, dabar – tik 14. Ir niekas juose nenori gyventi – neperka“, – sakė ji.

Kuktiškės – mieliausias kampelis
1989 metais Lietuvos pilietybę gavusi V. Krinickienė sakė, jog džiaugiasi gyvenimu Lietuvoje. „Mano vaikai gimė čia, todėl, žinoma, laikau save lietuve. Kai man buvo 50 metų, važiavome į Baltarusiją atsivežti tėvukų. Jie nusistebėjo, kokie Lietuvoje geri keliai, pas mus būdavo duobė duobėje…“ – atsiminė pašnekovė.
Moteris pasakojo, kad apsilankymas Baltijos šalių sostinėse baltarusiams prilygdavo kone stebuklui. Į Vilnių, kurį vadindavo Vilnia, moterys traukdavo pirkti džinsinės medžiagos, iš kurios pasisiūdavo drabužių.
Ne vieną Lietuvos kampelį aplankiusi aktyvi moteris prisipažino, kad mieliausia ir gražiausia vieta jai – Kuktiškės. Gal todėl, kad pažįsta visus žmones.

Ypatinga duonos sriuba
Draugiškumu spinduliuojanti kuktiškietė – ne iš tų vyresnio amžiaus žmonių, kurie visą dieną gali praleisti prie televizoriaus. „Nežiūriu visokių santų barbarų – įsijungiu „Panoramą“, LRT radiją, pasiskaitau naujienas internete. Anksčiau kolūkyje reikėjo dirbti, daržai, šienas, karvės, vaikai… Ir laiko viskam užteko. O dabar, atrodo, jo vis maža“, – šypsojosi V. Krinickienė, kuri dalyvauja ir Utenos rajono neįgaliųjų draugijos, Utenos regiono vietos veiklos grupės siūlomose veiklose. Moters rankdarbiai eksponuojami įvairiose parodose, jų galima įsigyti mugėse.
„Mane vis bara, kad „nusipiginu“. Pavyzdžiui, kiti veltas šlepetes parduoda už 25–30 eurų, o aš prašau 18-os. Man gana“, – sakė ji.
Artėja didžiosios metų šventės, tad negalėjau nepaklausti, kaip V. Krinickienė jas sutinka.
„Velykos, Kalėdos – visada pas mane. Kai žinau, kad į svečius užsuks vaikai, pagaminu duonos sriubos, į kurią būtinai reikia dėti džiovintų grybų. Virti šią sriubą išmokau iš savo mamos. Taip pat gana dažnai vaikams išverdu cepelinų, paruošiu troškintos kiaulienos su bulvėmis, – pasakojo pašnekovė. – O kalbant apie šventes, Baltarusijoje ir Lietuvoje šventiniai patiekalai, galima sakyti, tie patys, skiriasi tik pavadinimai. Pavyzdžiui, lietuviai valgo kūčiukus, o baltarusiai kleckus.“
Šis straipsnis yra parašytas kaip projekto „Esu europietis“ dalis su finansine Europos Sąjungos bei Estijos Užsienio reikalų ministerijos pagalba. Už straipsnio turinį atsako VšĮ „Pilietinio atsparumo iniciatyva“. Jokiomis aplinkybėmis šio turinio negalima vertinti kaip Europos Sąjungos ar kitų organizacijų pozicijos.
V. Krinickienės asm. archyvo nuotr.

