Prie Labanoro girios eglynų, tarp Aiseto, Lamėsto bei aibės greta telkšančių kitų ežerų, įsikūrusio Saldutiškio miestelio apylinkės kaitriomis vasaros dienomis vilioja gamtos mėgėjus ir turistus – netoli nuo miestelio lankytojams duris atveria ne viena kaimo turizmo sodyba. Tačiau nedaugelis žino, kad Saldutiškis kaip miestelis dar jaunas, o greta nutiestas siaurasis geležinkelis paskatino bei sutvirtino gyvenvietės kūrimąsi. Geležinkelio linijos iniciatorius buvo inžinierius Boleslovas Jaloveckis (1846–1917 m.) – gyvenvietės centre dar dabar akį traukiančio dvaro savininkas, pirmojo įsigijusio dvarą Jaloveckių giminės atstovo Antano Jaloveckio (1772–1852 m.) anūkas. Metams bėgant Saldutiškis tapo seniūnijos centru, glėbyje glaudžiančiu nemažai dar gyvų kaimų ir kaimelių…
Buvęs saldutiškietis atspėjo ateitį
Miestelio istorija neatsiejama ne tik nuo dvaro ar šalia įsikūrusio geležinkelio, bet ir nuo mokyklos istorijos. Mokyklos gyvuoja ten, kur yra vaikų. Saldutiškio miestelyje gyveno ir mokėsi nemažai iškilių asmenybių. Viena jų – neseniai savo 90-ąjį gimtadienį pasitikęs profesorius, habilituotas mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos narys, Kauno technologijos universiteto garbės daktaras Adolfas Laimutis Telksnys. Tai dar ne visi mokslininko nuopelnai. Kaip teigiama internete pasiekiamoje „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“, A. L. Telksnys – interneto plėtros Lietuvoje pradininkas.
Ne vienas lietuviško interneto vartotojas prisimena 2017 m. išvakarėse socialiniuose tinkluose pasklidusią ir dėmesio susilaukusią nuotrauką, kurioje įamžintas 1968-ųjų sausio 1-os laikraščio „Tiesa“ tekstas. Jame – išsamus tuo metu LTSR Mokslų akademijos Fizikos ir matematikos instituto direktoriaus pavaduotojo pareigas ėjusio A. L. Telksnio straipsnis – atsakymas į klausimą: „Kaip jūs įsivaizduojate 2017 metus?“ Buvęs Saldutiškio mokyklos mokinys, lyg mintyse regėdamas mobiliuosius telefonus ir nujausdamas, kas bus po pusės šimtmečio, rašė: „Kiekvienas žmogus, panašiai kaip kad dabar turi laikrodį, turės „informerį“ – garsų, šviesos, vaizdų (o gal ir skonio, kvapų, nervinių signalų) siųstuvą, imtuvą bei dabartiniu mūsų supratimu galingą skaičiavimo mašiną. Informeris bus ne didesnis už šių dienų rankinį laikrodėlį, todėl patogus nešioti. Norėdamas sužinoti, kas yra pasaulyje parašyta tuo ar kitu mokslo ar technikos klausimu, arba gauti kokių nors kitų duomenų, žmogus galės užklausti per individualų informerį automatinę biblioteką ir momentaliai gaus atsakymą žodžiu, raštu arba vaizdais. Informerio pagalba bus galima gauti ne tik mokslinę, techninę ar ekonominę informaciją. Automatinė biblioteka per kelias minutes prisiųs norimos grožinės knygos kopiją, o paprašius ir paskaitys ją garsiai. Galima bus paprašyti parodyti per individualų ar namų informerį norimą spektaklį, koncertą, kino filmą ar televizijos laidą, kurioje dalyvautų mėgstami atlikėjai, dabar gyvenantieji ar anksčiau gyvenę. Automatinė sporto biblioteka galės parodyti nors ir seniai vykusias sporto varžybas. Automatiniai informacijos centrai galės pateikti duomenis apie pasaulyje esančias tos ar kitos rūšies prekes, pasakyti bet kurio pasaulio gyventojo ar įstaigos adresą, konsultuoti apie turistinius maršrutus, priiminėti įvairiausius individualius užsakymus ir skirstyti juos gamintojams.“ Likimo ironija, jog „Utenos diena“ apie A. L. Telksnį bei jo šeimą sužinojo per jo išpranašautą namų informerį.
Kyšis – avižų maišas
L. A. Telksnio broliai taip pat žinomi ir daug nuveikę.
„Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ duomenimis, vienas jų – žymus kompozitorius Vygandas Jonas Telksnys (1934–1991 m.), parašęs per 1 000 muzikos kūrinių. Kitas – architektas Gintautas Juozas Telksnys (1944–2003 m.), projektavęs visuomeninės paskirties pastatus bei gyvenamuosius namus. Jų tėvai Ona Telksnienė (mergautinė pavardė – Paulėnaitė) bei Adolfas Telksnys dirbo Saldutiškio pradžios mokyklos mokytojais. „Sūnūs Laimutis ir Vygandas vaikystę leido Saldutiškyje, tarp mokyklos sienų, kur tėvai gyveno ir mokytojavo“, – rašė redaktorius Dainius Guobis bei gamtos mokslų daktaras Romualdas Šimkūnas savo
sudarytoje krašto atsiminimų knygelėje „Saldutiškio mokykla“ („Utenos spaustuvė“, Utena, 2006 m. Toliau bus remiamasi šiame leidinyje pateiktais tekstais – aut. past.). Knygoje pateikiama gyvenvietės mokyklos istorija nuo XX a. pradžios. Kaip rašė autoriai, pirmoji mokykla, kurią lankė Saldutiškio vaikai, buvo vadinamoji daraktorinė mokykla. Ji įsikūrė greta miestelio – Antalamėstės kaimo gyventojo Antano Klimašausko namų kamaroje. Spėjama, kad mokykla įkurta dar prieš Rusijos ir Japonijos karą (karas vyko 1904–1905 m. – aut. past.): „Mokykla veikusi maždaug dvi žiemas.“ Pasakojama, kad kartą kažkas pranešė Linkmenų valsčiaus uriadnikui apie veikiančią mokyklą: „Uriadnikui atvykus į kaimą, mokytoja gerų žmonių buvo perspėta ir laiku paslėpė knygas, išmetė iš kamaros suolus, o vaikai spėjo išsibėgioti.“ Rašoma, kad tų namų šeimininkas davė tarnautojui kyšį – avižų maišą.
„Niekur neareštuotas“ mokytojas
Visgi, autoriai pastebi, kad faktai apie Saldutiškyje veikusią mokyklą skirtingi. Pasak jų, mokyklos mokytoja nešiojo Grybauskaitės pavardę. „1921 m. rugsėjo 17 d. pradėjo veikti Salgudiškio pradedamoji mokykla, kuri tuoj buvo pertvarkyta į pradinę. Į ją atvyko „niekur neareštuotas“ mokytojas, o vėliau vedėjas Jonas Janonis iš Linkmenų“, – teigė autoriai, kurie pridūrė, kad J. Janonis prieš tai dar dirbo Linkmenų (dabar Ignalinos r. – aut. past.) mokyklos mokytoju bei vargonaudavo to paties miestelio bažnyčioje (kaip vėliau teigė D. Guobis ir R. Šimkūnas, tik 1926 m. Salgudiškis mokyklą tikrinusio inspektoriaus pirmą sykį buvo pavadintas Saldutiškiu – aut. past.). Pasak autorių, J. Janonis ir įsteigė pirmąją Salgudiškio mokyklą, veikusią nepriklausomoje Lietuvoje: „Įkurta mokykla oficialiai vadinta Salgudiškio pradedamąja mokykla. Pirmieji mokslo metai prasidėjo rugsėjo 17 d., nors vaikai registruoti iki gruodžio mėnesio. Iš viso surašyti 95 mokiniai, pusė jų lankė I skyrių. 14 mokinių skyrius nenurodytas.“ Anot autorių, pats mokyklos įkūrėjas vaikus ir mokydavo: „IV skyriuje mokėsi trylikamečiai Antanas Pelėda iš Paąžuolių ir Antanas Rukšėnas iš Antalamėstės.“ Kitais metais vaikų, anot autorių, susirinko 75, tačiau tuoj pat užfiksuotas incidentas: „Linkmenų valsčiaus Riešutinės vienkiemio gyventojas Juozas Didžiapetris 1922 11 30 skundėsi Švietimo ministerijos Pradžios mokslo departamentui, kad Salgudiškio pradedamosios mokyklos mokytojas J. Janonis pavarė iš mokyklos du jo vaikus, prašė iškelti minimą mokytoją. Šį skundą departamentas 1922 12 01 išsiuntė Utenos apskrities pradedamųjų mokyklų instruktoriui ir prašė pranešti, kas bus padaryta dėl skundo (pasirašė departamento direktorius J. Vokietaitis).“ Belieka spėlioti, dėl kokios priežasties vaikai buvo neįleisti, nes tolesnę skundo eigą D. Guobys ir R. Šimkūnas (o gal istorija) nutyli. 1922 m. buvo priimtas privalomojo pradinio mokslo įstatymas, tad mokyklų kūrimasis ir vaikų lavinimasis paspartėjo.
Visgi, kaip rašė autoriai, „niekur neareštuotas“ J. Janonis vėliau buvo areštuotas – 1924 m. Linkmenų atlaiduose lenkai jį apkaltino už ankstesnę agitaciją prieš juos. Mokytojui skyrė bausmę – 15 metų sunkiųjų darbų kalėjimo (Lietuvos ir Lenkijos karinio konflikto metu Linkmenys buvo perskirti demarkacine linija – didesnę miestelio dalį buvo okupavusi Lenkija, tad galima paspėlioti, kad mokytojas atsidūrė netinkamoje vietoje netinkamu metu – aut. past.): „Iškalėjęs pusantrų metų Švenčionių ir Vilniaus Lukiškių kalėjimuose, buvo paleistas keičiantis politiniais kaliniais.“ Yra likę duomenų apie J. Janonio kaip mokytojo atlyginimą: „Už 1924 m. birželį – 331,8 Lt, iš jų 240 Lt pagrindinės algos, 15 Lt – už vadybą, 24 Lt – už trimetį priedą ir 52,8 Lt pagrindinių priedų. Be to, už tikybos dėstymą sausio–gegužės mėnesiais priskaičiuota 123,6 Lt.“
„Vytis sena, suplyšusi, kryžiaus nėra“
Suėmus J. Janonį, jį pakeitė Adomas Prunskus iš Kirdeikių kaimo, prieš tai lankęs mokytojų kursus. Jis tapo mokyklos vedėju. Pagal 1925 m. mokyklų inspektoriaus Prano Gineičio įrašus mokykloje dirbo ir Saliamonas Kerutis. Inspektoriaus išvadose rašoma, kad mokykla įsikūrusi Salgudiškio dvare: „Dvaras tuo tarpu yra Utenos apskrities žemės tvarkytojo žinioje. Mokomieji kambariai visi tvarkingi: šviesūs, aukšti. Mokytojų butai irgi geri (mokytojai be šeimų užima tik po 1 kambarį).“ Inspektorius mokykloje rado 57 berniukus ir 21 mergaitę: „Vaikai gerokai pralavinti. Skaičiuoja ir orientuojasi gerai.“ Jis padarė išvadas: „Mokytojai dirba sąžiningai, kiek sugeba. Mokyklose tvarka, jauku. Vytis sena, suplyšusi, kryžiaus nėra.“ Tais pačiais 1925 m. S. Kerutis bei A. Prunskus išėjo iš darbo – daugiau įrašų apie juos nėra. Vietoje A. Prunskaus mokyklos vedėju paskirtas iš Anykščių atkeltas Jonas Puodžiūnas. Tačiau, kaip rašo D. Guobis ir R. Šimkūnas, sąžiningai dirbusį buvusį Anykščių pradžios mokyklos mokytoją Anykščių valsčiaus taryba prašė grąžinti į ankstesnes pareigas, tad po metų pastarasis grįžo į Anykščius, kur buvo paskirtas laikinu pradžios mokyklos vedėju. Saldutiškio mokykloje metus dirbo ir jis, ir jo žmona Ona. Rašoma, kad abu mokytojai dirbo gerai – vaikai gerai skaitė ir rašė: „Sausio mėnesį mokyklą lankė 85 vaikai, kovo – 76, gegužės pradžioje – 36 vaikai.“ Iš autorių pateiktų duomenų galima daryti prielaidą, jog mokinių skaičius šiltuoju metų laiku sumažėdavo daugiau nei per pusę – pavasarį prasidėdavo sezoninės veiklos – gyvulių ganymas bei kiti darbai, kuriuos tuo metu atlikdavo vaikai, nepaisant mokyklos.
„Išparceliuotame dvare…“
Autorių teigimu, mokykla turėjo šešis žemėlapius, gaublį, 16 paveikslų, skaitytuvą, kilnojamąją abėcėlę, saikų modelį (matavimo indai, kuriais seikėjama – aut. past.), fisharmoniją, barometrą, termometrą, magnetą ir svarstykles. Vėliau inventorius papildytas elektroforine mašinėle (elektros gamybos prietaisas – aut. past.), kompasu, smuiku, dviem laikrodžiais, stereoskopu (optinis prietaisas, iš dviejų plokščių atvaizdų sukuriantis erdvinį – aut. past.), 14 paveikslų, kryžiumi. Surašyti ir baldai. „Mokytojų bibliotekoje buvo 64 knygos, mokinių bibliotekoje – 92 knygos. Veikė 5 tėvų komitetas.“ Autoriai pateikia 1926 m. mokyklų inspektoriaus P. Gineičio raštų Švietimo ministerijai. Iš jų galime susidaryti platesnį įspūdį apie materialinę mokyklos būklę bei vietą: „Saldutiškio išparceliuotame dvare yra paskirti mokyklai 3 ha žemės su mediniu namu. Tas trobesys reikalingas naujo stogo, nes senasis šiaudinis ir kiauras; gali be laiko supūdyti grindis bei lubas. Iki šiol mokykla bei mokytojai talpinosi dvaro rūmuose, betgi dabar tenka iš ten išsikraustyti, nes juosius žemės reformos valdybos sprendimu užima bažnyčia ir Labanoro miškų urėdija. Tuo būdu mokyklai tektų įsikraustyti į jai skirtus namus. Betgi juosius tuo tarpu užima gavusieji tame dvare sklypus ir, einant „Žemės reformos“ įstatymui, berods, pastarieji turi teises čia pasilikti bent kelis metus. Tie laikinieji gyventojai, žinoma, namų taisyti nė nemano.“ Po metų apsilankęs inspektorius teigė, kad mokyklą reikia remontuoti: „Žiemą klasėse šalta, krosnys apirusios, mokytojų butai nesutvarkyti.“
„Rūpestingas, bet nervingas“
Po J. Puodžiūno grįžimo į Anykščius Saldutiškio mokyklos vedėju paskirtas Liudas Buteliauskas. „Pradžios mokyklų inspektoriaus K. Plungės, 1927 m. patikrinusio Saldutiškio mokyklą, nuomone, vedėjas yra „darbštus, rūpestingas, bet labai nervingas, flegmatikas, be iniciatyvos“. 1929 m. aplankęs Saldutiškį, tas pats inspektorius nustatė, kad L. Buteliauskas „darbuojasi tinkamai“, – rašė D. Guobis ir R. Šimkūnas. Pasak jų, su L. Buteliausku dirbo mokytojas Jonas Tarvydas, baigęs Utenos mokytojų kursus. Abiem mokytojams mokyklų inspektorius negailėjo pagyrų dėl rūpestingumo, tačiau L. Buteliauską peikė dėl jo vangumo bei lėtumo ir J. Tarvydą savo raštuose vadino sumanesniu bei geresniu mokytoju. Be to, po kelerių metų, anot autorių, nutiko keli su šiuo mokytoju susiję įvykiai: „Cecilija Lopetienė iš Žiezdrelės 1929 m. spalio 25 d. pasiskundė švietimo ministrui, kad mokytojas L. Buteliauskas vėluoja į pamokas, palieka vienus mokinius. Iš mokinio Jono Lopetos išviliojęs 5 aukso rublius ir už tai davęs 5 sidabrinius litus. Inspektorius K. Plungė pranešė Švietimo ministerijos I departamentui, kad darydamas reviziją 1929 10 15 apie Buteliausko darbą susidarė gerą nuomonę. Tik neaišku, ar pinigus paėmęs iš mokinio su globėjų žinia. Utenos apskrities V nuovados policijos viršininkas lapkričio 7 d. raštu pranešė, kad pravesta kvota ir byla atiduota Molėtų taikos teisėjui. 1930 m. kovo 15 d. įvykęs teismas L. Buteliauską išteisino, nes mokytojos Sudniūtė ir Tuskenytė paliudijo, kad pinigai rinkti Utenos muziejui.“
Užsimindami apie daugybę dirbusių mokytojų, mokinių, mokyklų inspektorių išvadų, D. Guobis ir R. Šimkūnas aprašė Saldutiškio mokyklos istoriją iki 1960 m., leisdami skaitytojams susidaryti įspūdį apie tuomet gyvenusius miestelio žmones, jų problemas bei buitį, kurią dabar sunku įsivaizduoti taip, kaip prieš pusę amžiaus buvo sunku patikėti tos pačios mokyklos mokinio nuspėtu mobiliuoju telefonu – informeriu.