Trečiadienio popietę vienoje iš Utenos kraštotyros muziejaus saugyklų (Utenio a. 15) policijos pareigūnai atliko patikrinimą ir rado daiktą, panašų į sprogmenį. Buvo įvestas planas „Skydas“, evakuoti pastate buvę darbuotojai bei žmonės iš šalia esančių namų, o teritorija aptverta STOP juosta.

Dvi moterys (viena iš jų – garbaus amžiaus) dairėsi aplinkui nesuprasdamos, kas čia vyksta. Joms buvo pasakyta, kad išeitų iš namų, mat šalia esančiame pastate galimai rasta sprogmenų.
Kaip teigė Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovai, gavę muziejaus darbuotojų prašymą patikrinti saugykloje laikomus daiktus, pareigūnai rado daiktą, panašų į sprogmenį. Apie 15.09 val. buvo įvestas planas „Skydas“, taip pat evakuoti pastate buvę darbuotojai bei žmonės iš gretimai esančių pastatų.
Atvykę Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ išminuotojai nustatė, kad tai Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų artilerijos gilzės, trys vienetai artilerijos sviedinių korpusų be sprogstamosios medžiagos, vamzdžio dalis. Sprogmenys buvo nepavojingi – jie išvežti neutralizuoti.
Šią situaciją pakomentavo ir Utenos kraštotyros muziejaus vyriausioji fondų saugotoja Bronislava Juknevičienė, kuri, kaip pati sakė, kovo 26 dieną susipažino su LR ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimais, įvertino situaciją ir nedelsdama susisiekė su Lietuvos nacionalinio muziejaus bei Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojais, kurie turi patirties saugant ir eksponuojant ginklus.
„Taip pat paskambinau į Kultūros ministeriją – specialistai paaiškino, kokių veiksmų mes, laikydamiesi minėto įstatymo pakeitimų, turime imtis. Tą pačią dieną susisiekiau su Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnais, kurie paaiškino, kokius veiksmus turime atlikti dėl mūsų muziejuje saugomų ginklų. Ginklai buvo paruošti policijos apžiūrai“, – komentavo B. Juknevičienė. Ji pridūrė, kad vienoje iš muziejaus saugyklos, esančios Utenio aikštėje, patalpų kovo 30 dieną buvo rasti du maišai su daiktais, panašiais į gilzes. Anot jos, maišai buvo padėti atskirai, ne prie muziejaus apskaitoje esančių eksponatų. Kovo 31 dieną policijos pareigūnai atvyko apžiūrėti ginklų bei įvertinti to, kas buvo rasta. „Pareigūnai buvo iškviesti todėl, kad mes privalome vykdyti LR ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos iki 2019 metų rugsėjo 14 dienos įsigytus ginklus turime pateikti registruoti apskrities vyriausiajam policijos komisariatui. Vienas iš daiktų, buvusių maiše, policijos pareigūnams sukėlė įtarimą. Jie ėmėsi atitinkamų priemonių: aptvėrė teritoriją bei iškvietė „Aro“ pareigūnus. Pareigūnai maišus su daiktais išsivežė sunaikinti. Laikydamiesi Kultūros ministerijos kovo 29 dieną muziejams pateiktų rekomendacijų, muziejuje saugomus ginklus registruosime bei vykdysime kitas įstatymų numatytas priemones“, – sakė B. Juknevičienė.
Laikraščio „Utenos diena“ inf., Visvaldo Kulakausko nuotr.