Kiaušinių marginimas vašku: tradicijos persipina su kūrybiškumu

Trečiadienį Utenos tradicinių amatų centre „Svirnas“ su plačia šypsena pasitikusi tautodailininkė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė savo kūrybinėmis paslaptimis dalijosi su menui, grožiui neabejingomis uteniškėmis, panorusiomis išbandyti kiaušinių marginimą karštu vašku. Prieš Velykas O. Tumėnaitei-Bražėnienei – pats darbymetis. Kaip pati sakė, jos vedamose edukacijose dalyvavo daugiau kaip 1 000 mokinių bei apie 100 suaugusiųjų iš visos Lietuvos.

„Tikiu, kad ne tik man, bet ir kiekvienam edukacijų dalyviui bendras laikas įdomus, kūrybingas ir naudingas“, – teigė tautodailininkė, kuri kalbėjo apie kiaušinių marginimo technikas. Labiausiai lietuviai pamėgę dažymą natūraliomis liaudiškomis priemonėmis – svogūnų lukštais ir žolelėmis. Tiesa, šios priemonės nėra labai meniškos, todėl kiaušinių marginimą galima paįvairinti juos išrašant karštu vašku ir skutinėjant.

„Margučių skutinėjimo procesas reikalauja daugiau meniškumo, o marginimas karštu vašku – įgūdžių“, – akcentavo kūrėja. Ji susirinkusias moteris ragino nesielvartauti, kad pirmąkart marginant kiaušinius vašku linijos nebus tokios tiesios kaip norėtųsi. – Aš pažadu, kad kitais metais raštai bus gražesni, o trečiais marginimo metais – dar tobulesni. Tam reikia įgūdžių, patirties. Tai amatas, priklausantis nuo praktikos. Pirmiausia darbą pradėkite taškiuko padėjimu, o paskui – ir brūkšneliu.“

Uteniškė pirmiausia patarė ant kiaušinio karštu vašku išpiešti norimą ornamentą, pamerkti į šviesesnės spalvos dažus, paskui numarginti dar kartą ir margutį vėl pamerkti į kitos spalvos dažus. „Sakoma, kad pasaulyje įdomiausi, kūrybiškiausi margučiai, marginti ukrainiečių. Ukrainoje yra vienintelis pasaulyje margučių muziejus. Prieš kelerius metus jame lankiausi. Ukrainiečiai marginimui naudoja piltuvėlį karštam vaškui, todėl gali išgauti įspūdingiausių raštų. O mūsų priemonės štai tokios: lazdyno pagaliukas su adatėle ar plonyte vinimi“, – demonstravo O. Tumėnaitė-Bražėnienė, kuri patarė moterims vienoje rankoje laikyti kiaušinį, kitoje – lazdyno pagaliuką, pasirinkti patogią vietą ir tik tuomet pradėti kūrybinį darbą, kuris reikalauja kantrybės ir kruopštumo. Anot jos, kiaušinio išrašymas karštu vašku nėra įprastas piešimas.

Norint kiaušinį padabinti kuo įmantresniais raštais, neretai adatėlę į karštą vašką tenka merkti net 100–200 kartų. Ornamento smulkumas priklauso nuo adatėlės plonumo. Pasak tautodailininkės, šio proceso metu turi dirbti abi rankos: viena piešia vašku, kita sukioja margutį.

Kalbėdama apie kiaušinių marginimo tradicijas, O. Tumėnaitė-Bražėnienė teigė pažįstanti močiučių, kurioms visas kaimas neša kiaušinius, o jos margina karštu vašku, tarkime, žiūrėdamos televizorių – taip per vakarą gali išmarginti šimtus kiaušinių. Kiaušinių marginimas, anot tautodailininkės, į Aukštaitiją atkeliavęs iš kitų šalies regionų. „Dažnai klausiu, kodėl kiaušinius dažniausiai skutinėdavo vyrai, o vašku margindavo moterys. Skutinėjimas – labai ilgas procesas, todėl tik vyrai tam turėdavo daugiausia laiko, nes nebuvo televizorių, kompiuterių… O moterys sukosi namų ruošos darbų verpete – gryčias tvarkydavo, kiemus švarindavo ar Velykoms pyragus kepdavo“, – paaiškino uteniškė, kuri prieš kelerius metus išleido knygą „Margučių marginimas Aukštaitijoje“, kurioje pateikiamos iliustracijos bei tradicinės, šiuolaikinės kiaušinių marginimo technikos.

Iš savo mamos talentą kurti paveldėjo dukra Adelė, kuri, pasak O. Tumėnaitės-Bražėnienės, kiaušinius margina tobulai ir gerokai pralenkė savo motiną. „Aš daugiau mokau kitus, pasakoju, rodau, o ji sėdi ir tyliai dirba“, – šypsojosi tautodailininkė, Jos teigimu, dukra dar maža būdama stebėdavo mamos darbus, mokėsi, sėmėsi žinių, todėl kūryba augo ir skleidėsi kartu su ja.

Velykiniam stalui papuošti galima numarginti ir tuščių kiaušinių. Jiems paruošti reikia žinių ir įgūdžių. Pirmiausia tenka pašalinti kiaušinio turinį. Moteris patarė išgręžti mažą skylutę, paimti didelį švirkštą, pritraukti oro ir jį stumti į margučio vidų tol, kol ištekės trynys bei baltymas.

Kiaušinių marginimo procesas įdomus tuo, kad iš dažų ištrauktas margutis gali nustebinti kiekvieną kūrėją savo raštais, spalvomis, ornamentika. Tačiau, pasak tautodailininkės, dažniausiai kyla klausimas, kaip pašalinti vašką. Tam gali būti naudojamas plaukų džiovintuvas, žvakė, taip pat galima šiek tiek palaikyti įkaitintoje orkaitėje, o tirpti pradėjusį vašką atsargiai pašalinti sausai nuvalant.

Nevirto kiaušinio marginimas karštu vašku – taip pat populiari technika, tik tam reikia iš anksto pasiruošti svogūnų lukštų, juodalksnio žievės ir kitų gamtoje randamų bei buityje naudojamų natūralių margučių dažymo medžiagų.

Vytauto Ridiko nuotr. ir vaizdo įrašas

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas