Karpinių meistrės rankose atgyja rudeniški lapai

Po kojomis čežantys įvairiausiomis spalvomis nutapyti medžių lapai gali atgyti naujam gyvenimui ir tapti net subtiliu namų dekoro akcentu. Tautodailininkė ir karpinių meistrė Odeta Tumėnaitė–Bražėnienė, ilgus metus puoselėjusi mintį ir svarsčiusi, ką gražaus galima sukurti iš nukritusių medžių lapų, neseniai ėmėsi neįprastos veiklos.

„Kai kasmet matai tokį gožį, negali nesižavėti tuo. Gal jau 10 metų svajodavau pradėti karpyti rudeniškus lapus, tačiau vis neprisiruošdavau. Gal tam nebuvau subrendusi“, – prisipažino O. Tumėnaitė–Bražėnienė, kuri šiais metais nebegalėjo abejingai praeiti pro prikritusių lapų kilimus, o jų prisirinkusi pavertė tikrais meno kūriniais. Be galo mylinti gamtą ir dievinanti ramius pasivaikščiojimus su savo šeimos nariais, pašnekovė prisipažino, kad tokių pasibuvimų gamtoje galėtų būti ir daugiau, o jei nėra galimybės – ji mėgaujasi gražiais parko vaizdais pro savo darbo kambario langą.

Kūrėjai tiek pats lapų karpymo procesas, tiek rezultatas labai patiko. „Praėjusį sekmadienį su šeima išėjome pasivaikščioti, prisirinkau puikių lapų ir ėmiausi veiklos. Tam tinka visų medžių lapai, tačiau aš renkuosi didesnius, mat iš jų galima padaryti ir didesnių, ir įdomesnių karpinių. Esu nusprendusi prisirinkti ir liepos lapų – išeitų labai gražios miniatiūros“, – pasakojo tautodailininkė, karpyti išbandžiusi klevo ir dekoratyvinio ąžuolo lapus.

Uteniškė prisipažino, kad kokią medžiagą paimtų į rankas, visuomet išlieka jos savitas kūrimo stilius. „Gyvybės medis, augaliniai motyvai: gėlės, medžiai, būtinai paukšteliai ar žirgeliai“, – vardijo O. Tumėnaitė–Bražėnienė, paklausta, kokius motyvus galima išvysti jos mažyčiuose kūrinėliuose.

Ji sakė pastebėjusi, kad medžio lapai yra plonesni, tad lengviau karpyti ir pjaustyti. „Tačiau reikėtų įvertinti ir kitą jų savybę – jie yra labai lengvai pažeidžiami. Galima įkirpti per daug nei norėtųsi, taip pat gali įplyšti ir pan.“, – pabrėžė kūrėja.

Iškarpiusi įmantriausius piešinius lapuose, meistrė prisipažino, kad norėtų šiuos nedidelius karpinius iš lapų įrėminti ir turėti nedidelę parodėlę. Ši veikla yra nauja, tad menininkei yra smalsu stebėti, kiek laiko iškarpyti lapai išsilaikys. Kad karpinys atrodytų gražesnis, tvirtesnis, medžių lapus ji išlygina arba šiek tiek paspaudžia. „Nieko nėra amžina, todėl nesistengsiu šių kūrinių išlaikyti ilgam. Man didžiausią malonumą teikia ne noras kažką išsaugoti, o pats karpymo džiaugsmas. Lapai tinkami tuo metu, kol nėra perdžiuvę, todėl jų negalime pasilikti žiemai ar pavasariui. Reikia džiaugtis tuo, ką turime šiandien“, – samprotavo moteris. Savo karpiniais iš lapų ji pasidalijo socialinėje erdvėje, taip pat įkėlė ir filmuotą medžiagą, kaip tinkamai iškarpyti medžio lapus, ir iškart sulaukė nemenko žmonių susidomėjimo.

Kone keturis dešimtmečius užsiimanti karpiniais O. Tumėnaitė–Bražėnienė prisipažino, kad ši veikla ją yra įtraukusi nuo studijų laikų. Su tradiciniais karpiniais – užuolaidėlėmis, lentynėlių papuošimais – susipažino dar vaikystėje. Aktyviai keliaujanti, dalyvaujanti parodose menininkė gali didžiuotis savo pasekėja, perėmusia kūrybos patirtį iš mamos, jauniausia dukra Adele, kuri ne tik karpo, dalyvauja edukacijose, bet ir intensyviai kuria raižinius bei neseniai išleido grafikos darbų albumą.

Nuotr. ir video iš O. Tumėnaitės–Bražėnienės asm. archyvo

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas