Daugailių bendruomenė stojo į kovą prieš mokyklos uždarymą

Neseniai Daugailiuose ir šio miestelio apylinkėse pasklido kalbos neva rengiamasi visiškai užverti mokyklos duris. Ši žinia, pasak daugailiškių, visiems buvo netikėta ir labai skaudi, tad norėdami aiškumo, miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojai suskubo surengti susirinkimą. Į jį atvykusios rajono valdžios atstovės paneigė šį gandą – bent artimiausiu metu Utenos Vyturių progimnazijos Daugailių skyriaus uždaryti neketinama.

Prieš kelerius metus Daugailių pagrindinė mokykla tapo Vyturių progimnazijos skyriumi: dabar čia mokosi tik pradinukai ir ikimokyklinukai

Pokyčiai skaudžiai palietė

Į Daugailių mokykloje surengtą susirinkimą sugužėjo gyventojai ne tik iš miestelio: jų atvyko iš Juknėnų, Radeikių, kitų aplinkinių kaimų ar viensėdžių. Visus juos vienijo bendras motyvas – dėti visas pastangas išlaikyti mokyklą ir neleisti jos uždaryti. Karingai nusiteikę gyventojai iškart pažėrė priekaištų, jog neatsižvelgiant į gyventojų norus prieš kelerius metus dar anuometės valdžios buvo parengtas Utenos rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2021–2025 metų bendrojo plano projektas, tad prieš trejus metus Daugailių pagrindinė mokykla buvo prijungta prie Vyturių progimnazijos ir tapo jos skyriumi. Apie šią situaciją jie sužinojo tik iš viešumoje sklandančių kalbų, neva apie tai iš anksto su bendruomene nebuvo diskutuota. Anot jų, buvo pranešta tik tada, kai planas jau buvo paruoštas įgyvendinti. „Tąkart mums teko patirti skaudžią situaciją, kai aštuonmetė mokykla tapo pradine. Šiuo metu mokiniai nuo namų paimami 6 val. ryte. Tai yra normalu? Ar tolia taktika bus taikoma ir ateityje?“ – valdžios atstovus klausimais apipylė susirinkę gyventojai.

Buvusi ilgametė Daugailių seniūnijos seniūnė Giedrė Eimutienė palaikė susirinkusiuosius ir piktinosi, kad minėtasis planas nebuvo konkretus ir aiškus. Šie pokyčiai Daugailių krašte skaudžiai palietė daugelį gyventojų, ypač tų, kurie augina vaikus. Jie susidūrė ir su vaikų pavėžėjimo iki ugdymo įstaigų problema.

Gelbės jungdami klases

Gyventojams rūpi ir tai, kad jie nebūtų pamiršti ir visa jiems aktuali informacija ateityje pasiektų laiku, mat tuomet, kai su parengtais projektais supažindinama per vėlai, sprendimų keisti jau nebegalima. Anot jų, ne vienus metus bendruomenei buvo nuolat pabrėžiama, kad mokykla bus uždaroma, tad atsižvelgdami į tai vaikus auginantys tėvai juos pradėjo vežioti į kitas mokyklas.

Utenos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Diana Guzienė pritarė, kad apie kiekvieną žingsnį rengiant mokyklų pertvarkos planus turi būti informuojamos ne tik mokyklos, bet ir visos seniūnijos bendruomenė.

Mažėjantis vaikų skaičius ne tik Daugailių seniūnijoje, bet ir visame rajone (taip pat ir šalyje) kelia nemenką galvos skausmą – tenka uždarinėti mokyklas, kad jos nestovėtų pustuštės, arba ugdymo įstaigas prijungti prie kitų, didesnių. Ne išimtis buvo ir anuometė Daugailių pagrindinė mokykla, tapusi progimnazijos skyriumi, kuris dabar kasdien surenka 19 pradinukų ir 11 darželinukų, o žvelgiant į ateitį šie skaičiai gali keistis į prastąją pusę. Nebent įvyktų stebuklas – į seniūniją atvyktų gyventi daugiau jaunų šeimų su vaikais arba viena kita daugiavaikė šeima, kuri taptų gelbėjimosi ratu norint išlaikyti Daugailių skyrių.

Susitikime nuskambėjo siūlymas visais įmanomais būdais padėti išsaugoti Daugailių skyrių, gyventojai pasisakė už klasių sujungimą.

„Jeigu jums tinka, kad būtų jungiamos pirmos–ketvirtos ir antros–trečios klasės, tai šis variantas tinka ir mums. Laikomės tokios politikos: jeigu tai neprieštarauja teisės aktams ir bendruomenė to pageidauja, mes irgi palaikome idėją išlaikyti mokyklą“, – kalbėjo D. Guzienė. Ji supažindino ir su mokinių skaičiumi: kitais metais, planuojama, bus tik vienas pirmokas, antrokų ir trečiokų – po keturis, o ketvirtokų – septyni. O 2026–2027 mokslo metais, planuojama, pirmokų bus du, antrokų – vienas, trečiokų ir ketvirtokų – po keturis.

Į mokyklą – dviem valandomis anksčiau

Bendruomenės nariai džiaugėsi ugdymo kokybe Daugailių skyriuje: „Kitose mokyklose vaikai tokio dėmesio negauna ir negaus.“ Jie gyrė čia dirbančius pedagogus, žinančius kiekvieno vaiko poreikius.

„Pagvildenkime kitą klausimą – mokinių pavėžėjimo. Ar žinote, kad iš Juknėnų vaikai paimami6 val. ryte? Ką planuojate daryti? Tai visiškai nenormalu. Tiems vaikučiams reikia keltis ryte vėliausiai 5.30 val.“ – nuskambėjo tėvų klausimas. Į jį pirmoji atsakymo ieškojusi Vyturių progimnazijos direktorė Edita Kadūnienė pasisakė už dar vienągeltonąjį autobusiuką ir vairuotojo etatą. Jai pritarusi pavaduotoja ugdymui Ligita Vaišnoraitė paaiškino, kad geltonasis autobusiukas turi nuvažiuoti iki 14 kilometrų nuo Daugailių nutolusio Nečėnų kaimo, paskui mokinius paimti iš kitų gretimų kaimų – mažuosius paleisti Daugailiuose, vyresniuosius nuvežti iki miesto mokyklos. Todėl realybė tokia – pirmieji vaikai į šią specialią transporto priemonę įlipa labai anksti ir darda nemažus atstumus iki kitų kaimelių. Kitas autobusiukas važiuoja vaikų pasiimti į priešingą Daugailių seniūnijos pusę.

Vienas iš tėvų siūlė į šią situaciją pažvelgti praktiškiau ir teigė, kad nelogiška būtų pirkti dar vieną mokyklinį autobusiuką ir įdarbinti vairuotoją tam, kad galėtų paimti kelis vaikus iš vieno ar kito kaimo ir juos vežti į mokyklą ir namo. „Galbūt, tarkime, kažkas iš tėvelių galėtų vežioti vaikus lengvuoju automobiliu ir už tai būtų kompensuojama?“ – kažkas pateikė savo siūlymą.

Švietimo ir sporto skyriaus vedėja pridūrė, kad kiekvienas pasiūlymas yra svarstytinas, daug diskutuojama apie vaikų pavėžėjimą. Ji taip pat teigė, kad pritaria tėvų nerimui, jog vaikams iš namų išvažiuoti 6 val. ryte yra visiškai nenormalu. Ji pažadėjo padėti išspręsti šią problemą.

Baigiantis susitikimui bendruomenės nariai kreipėsi ir į Utenos rajono savivaldybės vicemerę Daivą Pečionę. „Mes kovosime ne tik už mokyklos, bet ir už šio pastato išsaugojimą. Jis mums labai svarbus“, – kalbėjo susirinkusieji. Juos dabartinė Daugailių seniūnijos seniūnė Eitutė Mardosienė paragino būti aktyviems: ne tik dalyvauti bendruomeniniame gyvenime, bet ir rengti projektus, padėti juos įgyvendinti.

Susirinkimo pradžioje šiek tiek įkaitusią atmosferą malšinusi D. Guzienė susirinkusius ramino, kad nereikia daryti skubotų išvadų – keitėsi šalies valdžia, gali keistis ir situacija švietimo sistemoje. Susirinkusieji svarstė ateityje pakviesti pasikalbėti ir Seimo narį Vitalijų Šeršniovą bei jam išsakyti savo problemas, lūkesčius ir norus.

Autorės nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas