Saldutiškio seniūnijos Kemešio kaimo pakraštyje ošia tankus eglynas. Šalia jo – sodas, kuriame gedintis iš lagerio grįžęs brolis pasodino graikinį riešutmedį, rudenį nusidažantį sodriomis spalvomis. Retai čia sutiksi praeivį, o ir tas, atsitiktinai užklydęs į atokią laukymę, gali nepastebėti tebestovinčios į žemę įkastos buvusios slėptuvės bei nedidelio antkapį primenančio paminklo su ant jo iškaltu Vyčiu bei trijų vyrų pavardėmis. Paminklas kreipiasi į žmogų: „Praeivi, prisimink…“ Nors, ko gero, nė vieno, mačiusio šį įvykį, jau nėra tarp gyvųjų, kai 1945 m. Kemešio kaime buvo nužudyti trys jauni vyrai Kazimieras Samsonas, Mečys Skurkis ir Petras Ubonis, ši istorija keliauja iš lūpų į lūpas nužudytųjų šeimos narių bei vietinių gyventojų pasakojimais.

Nenorėjo tarnauti okupantams
Prisiminimais apie įvykį bei Kemešio kaimo praeitį sutiko pasidalyti dabar Vilniuje gyvenantis dviejų žuvusių vyrų giminaitis Algirdas Samsonas, kuris persikėlęs į sostinę nuo tėviškės nenutolo. Vyras papasakojo, kad jo motinos Bronislavos Samsonienės (gim. 1930 m., mergautinė pavardė Samulytė) šeima vietinė, o tėvo Antano Samsono (gim. 1908 m.) daugiavaikė šeima keliaudavo iš vienos vietos į kitą – gyveno tai Zarasų rajone, tai kitur: „Jie nuomodavosi žemę, nes reikėjo išlaikyti didelę šeimyną – patys žemės iš pradžių neturėjo. Mano mama gimė Kemešyje, o tėvas – Beržatilčio kaime.“ A. Samsonas sakė, kad šalia buvusios tragedijos vietos gausu akmenų, o aplink, kiek jis atsimena, plytėjo dirbami laukai. Pašnekovo tėvas kažkada ten norėjo statytis namus, tačiau dėl tuo metu galiojusios tvarkos to padaryti negalėjo – tuomet šeima apsigyveno kitur: „Vėliau tame pačiame Kemešio kaime nusipirko kiek apleistą namą, kurį suremontavo – jis stovi iki šiol“, – pasakojo vyras, kuris dar prisimena, kaip jam būnant dar visai mažam pasodintas šalia esantis eglynas – dabar miškas retinamas, nes į egles įsimetė kenkėjai.
Tačiau nusikaltimas įvykdytas dar ne tada – vadinkime įvykius tikraisiais vardais. Laikas pynėsi ir lėkė. Gyventojai kūrėsi, mylėjo, augino vaikus, dirbo žemę, bet ramų gyvenimą sustabdė karas, okupacijos bei politiniai neramumai. Lietuviai jaunuoliai buvo verčiami tarnauti okupacinėje sovietų armijoje. Pasak A. Samsono, jo tėvo brolis K. Samsonas, tetos vyras P. Ubonis bei jų draugas M. Skurkis nenorėdami tarnauti okupantams pradėjo slapstytis ir įsirengė slėptuvę.

Slėptuvėje laikė sodo gėrybes
Pašnekovas suabejojo, ar anksčiau ten jau buvo rūsys ir vyrai patalpą tik pritaikė pašalinių akims nematomai vietai, ar slėptuvė įsikūrė plyname lauke. Vėliau šeima slėptuvėje-rūsyje laikė daržoves bei obuolius, kuriuos ne kartą vežė parduoti į tuometį Leningradą: „Dar ir man teko – iš armijos grįžęs du kartus važiavau“, – pridūrė A. Samsonas.
Jis sakė, kad slėptuvė galiausiai buvo išduota saugumiečiams žmogaus, kuris gerai tą vietą žinojo. „Iki to laiko abi netekėjusios mano tėvo seserys Natalija ir Apolonija nešiodavo vyrams valgyti, – kalbėjo pašnekovas. – Ten, kur dabar auga tėvo pasodintas riešutmedis, jo brolį K. Samsoną stribai nušovė į galvą. Nužudė ir kitus du vyrus.“ Pasak A. Samsono, po tragedijos jo tėvas vis kalbėdavo, kad reikia toje vietoje pastatyti paminklą ir ją pažymėti: „Prasidėjus Lietuvos atgimimui, apie 1990 m., ketinimas buvo įvykdytas.“ Pašnekovo teigimu, tėvas norėjo, kad praeidami žmonės nepamirštų istorijos ir prisimintų tai, kas įvyko. Vyras papasakojo, kad šešiolikmetį jo mamos brolį Joną Samulį po kito panašaus incidento sovietai areštavo ir išvežė į Ukrainą, į Donbasą, kasti anglių: „Neva jis, paaugliukas, dirbo partizanų žvalgu ir jiems prijautė. Visi manė, kad jis jaunas, ir jeigu prisiims kaltę, jam nieko nebus.“

Sustabdė stribų pilną traukinį
„Mano tėtį taip pat areštavo – 1945 m. birželio mėnesį. Jis tarnavo pasieniečiu tuomet, kai per Labanorą, Pailgį, Vaišniūnus ėjo demarkacinė linija su Lenkija. Suėmimo motyvas buvo tas, jog jis dirbo tvarkos prižiūrėtoju. Kada į Lietuvą užėjo vokiečiai, jie pasakė: „Arba išvežame jus darbams į Vokietiją, arba tarnaujate mums“, – pasakojo A. Samsonas. Pašnekovas sakė, kad kažkada turėdamas laiko įslaptintame KGB archyve susirado tėvo bylą – ten nebuvo įrašytas nė vienas žmogus, kuris prieš jį būtų ką nors blogo paliudijęs: „Ar tėvas nužudė ką nors, ar įskundė.“ Pasak A. Samsono, dar viena suėmimo priežastis galėjo būti ta, jog darbo metu tėvas gavo nurodymą sustabdyti traukinį: „Sustabdžius paaiškėjo, kad jis pilnas apsiginklavusių stribų. Tėvą nuteisė dešimčiai metų kalėti Vorkutos lageryje.“ Pašnekovas sakė, kad Vorkutoje tėvas atbuvo trejus metus, vėliau – šešerius metus Krasnojarsko krašte, tremtyje. Paprašius apie lemtingąjį traukinį papasakoti daugiau, vyras sakė, kad jį sustabdyti įsakė kapitonas Petrauskas. „Mes nežinome daugiau nieko apie kapitoną Petrauską, – kalbėjo A. Samsonas. – Tokių dalykų vaikams nelabai pasakodavo. Kartais kažką sužinodavome, kai tėvai atsipalaiduodavo, būdavo geresnės nuotaikos. Susimąstai, kad dabar jau būtum gudrus ir smulkiai išsiklausinėtum. O tuo metu tomis istorijomis nenorėdavai tikėti – jos atrodė tarsi pasakos.“ Pasak pašnekovo, A. Samsonas su savo kolega, netoli nuo Kemešio gyvenusiu Gurkšniu, įsiveržė į traukinį – pastarasis spėjo iššokti pro langą: „Tėvas dar bandė koja duris priremti pamatęs iki dantų apsiginklavusius jo keleivius, bet kažkuris jų pro durų tarpą šovė ir peršovė jam, pareigūnui, riešą. Tada jis išlipo ir pasislėpęs lauke išbuvo iki sutemų. Tik tamsoje galėjo pareiti namo. Vėliau jis tą ranką ilgai gydėsi.“

Į mokyklą – susikeisdami
Jau po dramatiškų įvykių gimęs pašnekovas papasakojo, kad augdamas Kemešio kaime vakarais su vietiniais vaikais apeidavo aplinkinius piliakalnius bei raistus: „Ir Sūdalaukį, ir Šarkius, ir kitus kaimus… Visur slidėmis savaitgaliais ir vakarais aplakstydavome…“ A. Samsonas prisimena, kad mokyklą iš pradžių lankė netoliese, Šarkiuose, vėliau – Saldutiškyje. Į mokyklą su broliu dvyniu jis keliaudavo moterišku mamos dviračiu: „Vienas važiuoja, o kitas bėga iš paskos. Atgal – susikeisdavome vietomis. O ketveriais metais vyresnis brolis važiuodavo Ereliuku.“

„Retai kas turėjo geresnius arklius“
A. Samsonas sakė, kad jo vaikystės laikais Kemešyje niekada laukai nedirvonavo: „Net ir nendrynus nupjaudavo gyvuliams žiemai pakratyti tvartuose – visur buvo švaru. Nebuvo nei varnalėšų, nei dilgėlių – viskas sutvarkyta ir iščiustyta. Vyras sakė, kad jo tėvas nedirbo kolūkyje – jis prižiūrėdavo melioracijos griovius, taip pat šeima buvo nemaža, tad jam reikėjo arklio. Valdžia vienu metu norėjo jo arklį atimti ir paversti kolūkio nuosavybe – jam reikėjo rašyti raštus, kad taip neatsitiktų. Pasak jo, arkliai tėvui labai patiko – buvęs pareigūnas, jaunystėje tarnavęs ulonų dalinyje, juos mokėjo išsirinkti: „Apylinkėje retai kas turėjo geresnius.“ Pašnekovas prisiminė, kad vaikystėje jis pats nemažai plušėjo – padėjo tėvams. „Nuo septynerių metų šienaudavau dalgiu. Pradėjęs anksti ryte, darbuodavausi visą dieną, iki pat vakaro. Iki pietų pjaudavau, paskui veždavau, mindavau. Taip prabėgdavo visos vasaros. Nueini rugsėjį į mokyklą – vieni vaikai vyko prie jūros, kiti – dar kur nors. O tu – nematei jokių jūrų, nieko. Jūrą pamačiau daug vėliau, jau kai mokiausi vienuoliktoje klasėje“, – sakė vyras. Anot pašnekovo, didelės nuoskaudos jis dėl to nejaučia, tačiau prisimena, kaip iš miesto atvykę giminės pasakodavo apie tai, kaip lankėsi Palangoje, kaip atostogavo: „O kas ta Palanga? Dabar supranti, kiek kaimo vaikas būdavo atsilikęs, lyginant su miestų vaikais, kurie galėjo lankyti būrelius, lavintis ir kitaip gyventi…“

Nukeldavo puodą
Paklaustas apie išskirtinius Kemešio kaimo gyventojus, kaip Aukštaitijoje dažnai sako – šposininkus, vyras prisiminė savo kaimyną Praną Jušką, kuriam atėjusiam į svečius patikdavo nepiktai pajuokauti: „Tai kokį verdančių makaronų puodą nukeldavo, tai dar kaip nors pajuokaudavo ir ką nors paslėpdavo. Norint patekti į kambarį reikėdavo praeiti virtuvę.“ Pašnekovas sakė, kad jo vaikystės laikais nuo Kemešio per daug nenutolusiame Grašių kaime vykdavo gegužinės: „Visi suvažiuodavo: kas mašina atvykdavo, kas arkliu. O vėliau – į gegužines vykdavome į Linkmenis.“

Plūgą ant pečių atsinešdavo
Vyras prisiminė ir apylinkės kalvį (anksčiau išėjusio straipsnio pašnekovės Nijolės Venckūnienės tėvą Igną Gimžauską – aut. past.). A. Samsono atmintyje jis išliko kaip labai geras kalvis: „Iš visos apylinkės jam suveždavo plūgus taisyti, o plūgą ne kiekvienas kalvis nukalti moka ir turi pajautimą: kai ardavau jo gamintu plūgu, būdavo lengva dirbti – jis eidavo lengvai, tereikėdavo viena ranka prilaikyti.“ Pasak vyro, aplinkiniuose kaimuose būdavo tokių tvirtų „dėdžių“, kurie plūgą į kalvę taisyti ant pečių atsinešdavo: „O mums, vaikams, labai patikdavo nubėgus ten stebėti dumples ir kaip metalą kala.“ Vyras sakė, kad dabar dirba metalo apdirbimo įmonėje – yra inžinierius mechanikas. Anot A. Samsono, nuo vaikystės jis mėgsta ką nors remontuoti, taisyti, konstruoti: „Vaikystėje labai norėdavosi turėti savo dviratį, o jo dar niekas nenuperka… Kur nors gaudavome seną dviračio rėmą – jį persidažydavome, nusipirkdavome ratus. Ir jau turi dviratį bei mandras važinėji į mokyklą! Daug ko neturėdavome, nebuvo galima ir nusipirkti, tad pasigamindavome žaislus patys: tai sūpynes, tai kojūkus – pamatę per televiziją, tai minėtą dviratį. Paskui su tais kojūkais reikėdavo ir per balą pereiti: „Tai kuris pereis, kuris pirmas?“ Vyras sutinka, kad žaislų nebuvimas gyvenant kaime galėjo paskatinti jį kurti: „Kai gyveni pertekliuje, greičiausiai, dingsta tas noras…“ Pasak jo, Kemešyje kiekvienais metais būdavo aktyviai švenčiama Žolinė: per šventę suvažiuodavo giminės, gyventojai ir svečiai dainuodavo.

Šulinys parodė senųjų gyventojų turtinę padėtį
Stabtelėjus ties senųjų Kemešio kaimo gyventojų vardais, tragedija, kalve bei sovietmečiu, neišvengiamai norisi grįžti prie įdomaus klausimo: kas buvo dar seniau? Vyras paminėjo, kad jo šeimos žemėje tebėra labai senas ir didelis šulinys, kurio dugne, skirtingose pusėse, įtaisyti trys ąžuoliniai latakai – jie skirti tam, kad išvalius šulinį pritekėtų švaraus vandens. Kai kiti kaimo šuliniai nusekdavo, šis šulinys būdavo sklidinas: „Abejoju, kad paprastas žmogus savo ūkelyje būtų galėjęs tokį šulinį įsirengti. Greičiausiai, ten gyveno koks nors turtingesnis dėdė. Vėliau į šulinį sudėti gelžbetoniniai rentiniai, bet mediniai latakai dugne ir dabar tebėra.“
Dauguma prisiminimų grimzta į nebūtį – ateinanti rytdiena vis kažką paslėps. Paminklas, riešutmedis, slėptuvė, seni klevai kaime dar kurį laiką primins buvusius šeimininkus, švilpiančias kulkas bei jausmą supratusių, kad tai paskutinė jų gyvenimo diena Kemešio kaime, kur neatmenamais laikais turtuolis įsirengė prabangų šulinį su ąžuoliniais latakais.
