Utenos gyventojams vasarą apkartino motociklų keliamas triukšmas. Žmonės skundžiasi, kad miesto gatvėmis net ir vėlyvais vakarais važinėja motociklai, kurie kelia didelį triukšmą, o kai kurių skleidžiamas garsas netgi primena gąsdinančius šūvius. Gyventojai dėl neatsakingo motociklininkų elgesio pasipiktinimą lieti pradėjo socialiniuose tinkluose. Vieni teigė, kad viešosios tvarkos sergėtojai privalėtų pasistengti labiau ir užtikrinti rimtį mieste, kiti priekaištavo policijos pareigūnams, esą šie turėtų fiksuoti pažeidimus ir taikyti atsakomybę. „Utenos diena“ pasidomėjo šia situacija – paklausėme, ką apie tai mano motociklininkų bendruomenės bei atsakingų už tvarką ir rimtį institucijų atstovai.
Skundai „raudų sienoje“ nepadės
Socialiniuose tinkluose nuomonę reiškiantys žmonės pasidalijo į dvi puses. Milda Korsakienė, iškėlusi šią problemą vienoje socialinio tinklo grupėje, klausė, ar atsakingos tarnybos naktimis fiksuoja pažeidimus, ar policijos pareigūnai budi ir tikrina galimus pažeidimus. Tačiau atsakymo į savo klausimą, panašu, nesulaukė.
Vieni komentatoriai palaikė motociklininkus ir teigė, kad kiekvienas pergyvenęs jaunystės amžiaus tarpsnį turėtų suprasti šiuolaikinę kartą, o nesuprantantiems ir besipiktinantiems triukšmadariais siūlė išvykti gyventi į vienkiemius. Kiti sakė, jaunystė jaunyste, bet dėl naktinio triukšmo jiems rytais į darbą tenka eiti neišsimiegojus.
Motociklininkų bendruomenės atstovas uteniškis Lukas Kučinskas pravarde Skruzdė teigė suprantantis ir vieną, ir kitą diskutuojančiųjų puses.
„Šiuo klausimu abiem pasisakančioms pusėms reikėtų ieškoti kompromiso, o ne teisti, kaip daro dauguma komentatorių. Kiekvienas mes turėtume žiūrėti, kaip galima būtų esamą situaciją pakeisti, o ne raudoti feisbuke, kaip raudų sienoje. Kiekvienas, kuris komentuoja, galėtų prisidėti prie paieškų, pasiūlyti, kur motociklininkai galėtų važinėtis, išlieti savo energiją, o ne lakstyti gatvėmis“, – komentavo motociklininkas.
L. Kučinsko manymu, motociklų aistruoliai važinėjo ir važinės. Pasak jo, problema išsispręstų, jei mieste ar miesto prieigose būtų sukurta vieta, kur motociklininkai galėtų burtis, treniruotis, važinėti, lavinti įgūdžius ir leisti laiką. Deja, šiuo metu Utenoje nėra tam pritaikytos teritorijos.
Pašnekovas neneigė, kad tarp motociklininkų gali būti ir tokių, kurie vairuoja chuliganiškai.
„Bet tikrai yra ir motoakrobatikos mėgėjų, kurie po miestą važinėja todėl, kad neturi kur daugiau lavinti įgūdžių. Nemaža dalis motoakrobatikos sporto atstovų, iškilusių į žinomų motoakrobatų gretas, yra būtent uteniškiai. Jaunuoliai nori tobulėti, bet šiuo metu nėra tam skirtos vietos, todėl jie važinėja gatvėmis“, – kalbėjo L. Kučinskas.
Anot motociklininko, priežasčių, kodėl kai kurie motociklai kelia garsą, primenantį šaudymą, gali būti įvairių. Tačiau labiausiai tikėtina, kad dauguma jų yra techniškai netvarkingi.
Skruzdė, motociklu važinėjantis jau daugiau nei 15 metų, neslepia, kad ir pats yra sulaukęs miestelėnų priekaištų.
„Kažkada ir mes buvome tokie entuziastingi. Aš puikiai suprantu ir tuos žmones, kurie kenčia dėl triukšmo. Bet motociklas be garso važiuoti negali. Todėl ketinu imtis iniciatyvos įkurti Utenos motociklininkų asociaciją ir tuomet kreiptis į rajono valdžią su prašymu įrengti vietą, skirtą motociklininkams“, – teigė L. Kučinskas.
Viešosios tvarkos sergėtojai skundų nesulaukė
Utenos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Mindaugas Brazauskas komentavo, kad gyventojų pranešimų apie motociklų keliamą triukšmą per pastarąjį laikotarpį nėra fiksuota. Nustatyti tokius pažeidimus, anot pavaduotojo, yra policijos kompetencija – transporto priemonėms už per didelį skleidžiamą garsą gali būti naikinama techninė apžiūra ir draudžiama dalyvauti eisme.
Visgi pašnekovas sutiko, kad kontroliuoti, ar gyventojai laikosi nustatyto ramybės laiko, yra Viešosios tvarkos skyriaus kompetencija.
„Gavę gyventojo pranešimą apie triukšmą, mes reaguojame. Vykstame į įvykio vietą, apklausiame galimus įvykio liudininkus, nurodytą kaltininką. Vertiname aplinkybes, skundo turinį ir pan. Tačiau pažeidimus dėl motociklų keliamo triukšmo sunku nustatyti. Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai neturi galimybių sulaikyti (kartais net ir nustatyti) įvykio kaltininko. Juo labiau kad mūsų skyriaus darbuotojai dirba nuo 8 iki 17 valandos. Todėl apie pažeidimą, įvykusį po 17 valandos, mes galime sužinoti tik kitą darbo dieną“, – komentavo M. Brazauskas.
Policija neturi prietaisų triukšmo lygiui nustatyti
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Utenos AVPK) Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Violeta Ginaitienė teigė, kad per šį motociklų sezoną Utenos AVPK taip pat nebuvo gauta nė vieno oficialaus miesto gyventojo pareiškimo ar skundo dėl motociklų keliamo triukšmo, todėl ir už tai nubaustų motociklininkų nebuvo.
Pasak specialistės, policijos pareigūnai neturi prietaisų transporto priemonių išmetimo sistemų skleidžiamam triukšmui nustatyti ir motociklų techninės būklės netikrina. Jos teigimu, transporto priemonių neleistiną modifikavimą ar jų techninių reikalavimų neatitikimą gali nustatyti Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija „Transeksta“.
Visgi šiais metais Utenos AVPK pareigūnai, į pagalbą pasitelkdami „Transekstos“ specialistus, vykdė dvi prevencines akcijas, kurių metu buvo matuojamas motociklų keliamo triukšmo lygis. Tačiau ir šių prevencinių akcijų metu pažeidimų nustatyta nebuvo.
Ragina pranešti
„Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus dienos metas yra nuo 7 iki 19 val., vakaro metas – nuo 19 iki 22 val., o nakties metas – nuo 22 iki 7 val. Ramybės laiku – nuo 19 iki 7 val. – triukšmauti draudžiama. Savivaldybės yra pasitvirtinusios Triukšmo prevencijos viešosiose vietose taisykles. Triukšmo prevencijos Utenos rajono viešosiose vietose taisyklės skelbiamos Utenos rajono savivaldybės interneto svetainėje“, – komentavo Utenos AVPK Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė V. Ginaitienė.
Už viešosios rimties sutrikdymą pažeidėjams atsakomybė numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 488 straipsnyje.
Šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais, kitokiais garsiniais aparatais ar kiti triukšmą keliantys veiksmai gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte ir kitose viešosiose vietose, o vakaro (nuo 19 iki 22 val.) ir nakties (nuo 22 iki 7 val.) metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, kai tai trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą, užtraukia baudą asmenims nuo 80 iki 200 eurų, o juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims – nuo 200 iki 300 eurų.
Administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą asmenims nuo 200 iki 300 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 400 eurų.
Dėl nedrausmingų motociklų vairuotojų keliamo triukšmo miesto gyventojai gali kreiptis su pasiūlymais, prašymais ar skundais į Utenos rajono savivaldybės eismo saugumo komisiją. Tokia praktika taikoma ir kitose savivaldybėse.
Dėl motociklininkų keliamo triukšmo gyventojai gali kreiptis ir į policiją, skambindami bendruoju pagalbos telefonu 112, arba pranešti per www.epolicija.lt.