Tauragniškių dėmesys hab. dr. Eugenijai Šimkūnaitei

Šiemet per visą Lietuvą – nuo Mažeikių iki Tauragnų – nuvilnijo spalvingi Žolinės renginiai, skirti Eugenijos Šimkūnaitės 100-mečiui. Visur, kur ji lankėsi ir skaitė paskaitas, vyko susitikimai, augalų pažinimo pamokos, arbatų degustavimas.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras organizavo renginį – praktines dirbtuves „Vaistažolės mūsų gyvenime“, skirtą mokslininkei, vaistinių augalų tyrėjai, visuomenės švietėjai, sveikos gyvensenos populiarintojai habil. dr. E. Šimkūnaitei. Neseniai Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sode vykusiame moksliniame-praktiniame seminare buvo pažymėta dr. E. Šimkūnaitės mokslinė, edukacinė šviečiamoji ir gamtosauginė veikla. Mažeikiškiai per Žolinę sukūrė taką iš vaistažolių ir gėlių „Kai pakvimpa žolynai“. Galima teigti, kad įspūdingiausias renginys vyko Tauragnuose, kur habilituota daktarė praleido savo jaunystę.

Šiemet visa Lietuva mini jos 100-metį. LR Seimas tarp kitų dešimties nutarimų 2020-uosius paskelbė Eugenijos Šimkūnaitės metais. Neatsitiktinai Utenos rajono savivaldybėje buvo sudaryta komisija, numatanti, kaip minėsime žemietės jubiliejų. Viena iš Tauragnų bendruomenės idėjų buvo deramai įamžinti Gesės, taip ją dažnai vadindavo tauragniškiai, atminimą. Buvo sumanyta jos tėvų buvusios trobos vietoje pastatyti stogastulpį, žymintį, kad čia ji gyveno, čia praėjo jos basakojės vaikystės vasaros, o šalia, Gesės vyšnių sode, jos atminimą įamžinti pastatant suolą. Skulptorius ir žymus medžio drožėjas ukmergiškis Rimantas Zinkevičius, prieš kurį laiką išdrožęs suolą ir ant jo išraižęs habilituotos daktarės žodžius: „Jeigu paparčio žiedo specialiai neieškai, tai žiedas susiras tave būtinai“, buvo patenkintas savo darbu. Nuo šiol suolas visiems Gesės vyšnių sodo lankytojams primins garsios žiniuonės išsakytą mintį ir leis atsipūsti bei pamąstyti apie jos nuveiktus darbus. Šalia Gesės sodo bendruomenės rūpesčiu pastatytas stogastulpis dr. E. Šimkūnaitei atminti atvykusiems svečiams bus dar vienas traukos centras – šį įspūdingo dydžio stogastulpį kūrė tauragniškiai. Tauragnų seniūnijos seniūnas Alvydas Danauskas Ksavero Stundžios sodyboje surado unikalų ąžuolą, o du žymūs šio krašto medžio drožėjai Antanas Budvytis ir Romualdas Šimkūnas per trumpą laiką sukūrė meno šedevrą – kaip sakė seniūnas, iš pasakos į visus žvelgiančią laumę, raganą, tikrą E. Šimkūnaitę.

Pristatant šį Tauragnų traukos centrą dalyvavo viešnia iš Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento patarėja Asta Kandratavičienė, nepamiršusi atvežti ministro Aurelijaus Verygos, buvusio dr. E. Šimkūnaitės mokinio, dovanų ir padėkų seniūnui A. Danauskui ir Tauragnų karšto bendruomenės pirmininkei kultūros darbuotojai Danguolei Trimonienei už ilgametį žymios kraštietės atminimo puoselėjimą. Tiek bendruomenės pirmininkė, tiek seniūnas nepamiršo ir stogastulpio autorių – jiems įteikė dovanų.

Dr. E. Šimkūnaitė parašė nemažai knygų, o dar viena knyga buvo pristatyta per Žolinę, vykusią Tauragnuose. Knygoje – per 30 moterų autorių, kurios žolynų motyvais sukūrė karpinius. Į šią knygą savo kūrinius sudėjo tautodailininkės ir karpinių meistrės iš visos Lietuvos. Iš 37 karpytojų yra ir kelios uteniškės Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė, Aušra Būgienė, Rasa Slesoriūnienė, Giedrė Sudniūtė, Vaida Svigarienė ir tauragniškės Regina Mačienė bei Lina Paukštienė.

Neliko šiam renginiui abejinga ir Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo valdybos pirmininkė Birutė Karnickienė, dėkojusi visiems tauragniškiams ir idėjos įamžinti žiniuonės atminimą autoriams.

Pagerbiant dr. E. Šimkūnaitės atminimą susitikime su tauragniškiais bei svečiais dalyvavo žymi Lietuvos žolininkė, Žolinčių akademijos vadovė bei sveikos gyvensenos propaguotoja Danutė Kunčienė. Šventę vainikavo jos keptos duonos ragavimas ir tradicinė tauragniškių šiupininė su žolelių arbata. Daugelis dalyvių iš šventės namo parsinešė ir po žiupsnelį čia pat pagamintos D. Kunčienės druskos su žolelių mišiniu. Žymi žolininkė sumanė ir tauragniškiams prisižadėjo iš Gesės vyšnių lapų pagaminti ypatingą prieskonių skanskonį. Pasak žolininkės D. Kunčienės, skanskoniai – tai sudėtiniai, iš įvairių maistinių ir vaistinių augalų sukomponuoti produktai.

Autoriaus nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas