Kodėl renovuojant daugiabutį pravartu įsirengti rekuperacijos sistemą?

Oro cirkuliacija – būtinas procesas namų patalpose, užtikrinantis deguonies papildymą ir anglies dvideginio, vandens garų pertekliaus, įvairių teršalų, dulkių bei mikroorganizmų pašalinimą. Kai tokia oro kaita nevyksta, patalpose ima trūkti gaivaus oro, kaupiasi drėgmė, gali atsirasti pelėsis ir sveikatos sutrikimai. Šių problemų išvengti leidžia tinkamas patalpų vėdinimas, kurį garantuoja namų atnaujinimo metu įrengta centralizuota rekuperacinė sistema arba individualus rekuperatorius.

Gresia sveikatos bėdos

„Šviežio oro užtikrinimas yra itin svarbus veiksnys mūsų sveikatai, todėl jo trūkumas gali prisidėti prie produktyvumo sumažėjimo, nuovargio atsiradimo, galvos svaigimo ir skausmo, atsparumo ligoms atsiradimo, pablogėjusios emocinės būsenos. Atsiradęs pelėsis ilgainiui gali lemti įvairias kvėpavimo takų problemas – jis dažniausiai pasireiškia galvos skausmu, nerviniu dirglumu, nuovargiu, alerginėmis reakcijomis, peršalimo simptomais, akių ašarojimu, odos perštėjimu, sloga, kosuliu, pneumonija, astmos priepuoliais ir kt.“, – pasakoja Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Bendruomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Gintarė Baštunova.
Jos teigimu, mokslininkai patvirtino nuolatinį ryšį tarp drėgmės bei pelėsio patalpose ir kvėpavimo sutrikimo bei astmos atsiradimo: žmonės, kurie gyvena „nesveikuose“ namuose, 40 proc. dažniau ja serga. Pavyzdžiui, drėgnose ir supelijusiose patalpose augantys vaikai nuo pusantro iki trijų kartų labiau linkę kosėti ir dusti, jiems pasireiškia astmos ir kitų kvėpavimo takų ligų simptomai.

Siūlo sprendimą renovacijos metu

Modernizavus seną, energiškai neefektyvų daugiabutį, padidinama jo šiluminė varža ir užtikrinamas visiškas sandarumas. Tai reiškia, kad šiluma lieka viduje, o skersvėjis per plyšius ir langus nebepatenka į pastatą. Tiesa, toks atnaujinimo procesas sukelia vieną problemą – patalpose ima trūkti šviežio oro. Ją spręsti galima dviem būdais.
Pirma – namus vėdinti pravėrus langus, tačiau svarbu žinoti, kad tokiu būdu kartu su oro cirkuliacija iš namų „išeis“ ir visa sutaupyta šiluma. Antra – renovacijos metu įsirengti centralizuotą rekuperacinę sistemą arba individualų rekuperatorių.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, kad rekuperatoriai ne tik padeda sutaupytą šilumą išlaikyti patalpose, bet ir pasirūpinti savo sveikata. Šiuose įrenginiuose esantys filtrai lauko orą išvalo nuo dulkių, nešvarumų, teršalų ir žiedadulkių. Tai labai aktualu gyvenantiems mieste, šalia judrių gatvių ar turintiems alergijų.
Rekuperatorius mechaniškai vėdina patalpas, pasitelkdamas ventiliatorius su šilumokaičiu. Šviežias šaltas oras į kambarį patenka perėjęs per šilumokaitį, kuris orą iš dalies pašildo ir per ortakius tiekia į patalpą.
Žiemą rekuperatoriaus šilumokaitis šaltą orą sušildo panaudodamas iš namo pašalinamą šilto oro energiją, o vasarą, atvirkščiai – iš patalpų šalinamas vėsesnis oras atšaldo iš lauko patenkantį įkaitusį orą, todėl rekuperatorius yra naudingas visus metus.
Visgi, rekuperacinė sistema kai kuriems gyventojams gali pasirodyti per brangi, tokiu atveju galima priimti kitą sprendimą – įsirengti individualų rekuperatorių. Tai padės ne tik apsaugoti savo ir artimųjų sveikatą, bet ir užtikrinti efektyvų namų atnaujinimą.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas