Naujai išrinktas Lietuvos Respublikos Seimas savo darbą pradėjo prieš kiek daugiau nei 100 dienų. Per jas matėme visko: draudimų, baudų, nesusikalbėjimo tarpusavyje. Tačiau būta ir konstruktyvaus darbo. Apie tai, kaip sekasi dirbti opozicijoje, kokius įstatymų projektus pateikė, ir apie išlaikytą ryšį su Utena kalbėjomės su Seimo nariu Gintautu Palucku.
Ar nepamiršote Utenos po praėjusių Seimo rinkimų? Ar domitės, kas vyksta mūsų rajone?
Tikrai nepamiršau ir nepamiršiu, seku visas naujienas. Be to, turiu vieną garbės skolą – turiu bėgti. Ir ne bet kaip, o vilkėdamas kostiumą. Kadangi per rinkimus toks šmaikštus pažadas buvo, jį tikrai įgyvendinsiu, o prie neįprasto bėgimo, kai situacija leis tokį organizuoti, pakviesiu prisijungti visus uteniškius.
Taip pat seku Utenos „Juventus“ komandos rungtynes, labai džiaugiuosi jų pergale Karaliaus Mindaugo taurės turnyre. Sirgau kartu su visais uteniškiais. Kai tik karantino sąlygos leis, grįšim prie gyvų susitikimų ir bendravimo.
Šis Seimas dirba jau daugiau nei šimtą dienų. Šiuo metu esate opozicijoje. Ką pavyko nuveikti per pirmąjį šimtadienį?
Kai kas mano, kad opozicijoje darbas nevyksta ir nieko doro negali nuveikti, tiktai kritikuoti valdžią. Iš tiesų, opozicija yra tam, kad siūlytų alternatyvius sprendimus, t. y. Vyriausybė atneša vienokius, tu pasiūlai kažką kito. Be to, kiekvienas Seimo narys, nepaisant to, ar jis yra pozicijoje ar opozicijoje, turi teisę ir netgi pareigą inicijuoti ar siūlyti teisės aktų pakeitimus.
Per šimtą dienų mes su komanda nuveikėme, mano nuomone, labai nemažai. Esame autoriai bene dešimties įstatymų pataisų ir dar beveik dvigubai tiek esame bendraautoriai, t. y. rengėme juos kartu su kitais Seimo nariais.
Viena vertus, šimtas dienų prabėgo labai greitai, tačiau jos buvo labai produktyvios, nes pasiūlymų esame pateikę labai nemažai.
Pasikalbėkime apie Jūsų minėtus įstatymų projektus bei pasiūlymus. Esate įvardijęs, jog vienas iš prioritetinių darbų – pagalba šeimoms, sulaukusioms ar belaukiančioms vaikų. Teikiate įstatymų paketą, kuriuo bus siekiama papildomą poilsio dieną suteikti tėvams, auginantiems ir vieną vaiką (šiuo metu reikia turėti bent du – red. past.), taip pat imatės iniciatyvos, kad susilaukę vaiko tėvai galėtų susigrąžinti dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Papasakokite, kokie tai pasiūlymai.
Manau, jog šie pasiūlymai bus ypač aktualūs Utenai, kadangi į rajoną siekiama pritraukti jaunų šeimų, yra sukurta ir jų skatinimo programa. Nuolat mąstome, kaip valstybė gali prisidėti prie teigiamų pokyčių šioje srityje, ypač regionuose, ir tai įgyvendiname.
Pasiūlymas dėl tėvadienio / mamadienio tėvams, šeimoms, netgi auginančioms vieną vaiką, atsirado dėl labai realios situacijos. Deja, turime nemažai išsiskyrusių šeimų, auginančių vieną vaiką. Vaikui reikia dėmesio, kokybiško laiko kartu, todėl ta papildoma poilsio diena yra labai reikalinga. Antra priežastis, kaip visi žinome, ta papildoma laisva diena suteikiama tik auginantiems vaikus iki dvylikos metų. Šiuo atveju, kai šeimoje yra keli vaikai bei kažkuriam iš jų sukanka dvylika, o kitam vis dar yra devyneri, nutinka taip, kad poilsio diena tau nebepriklauso, nors šeimoje vis dar yra keli vaikai. Tokių gyvenimiškų situacijų yra tikrai daug ir jas reikia spręsti. Tai yra netgi ne tėvų interesas, o, pirmiausia, vaikų interesas turėti kokybiško laiko kartu su tėčiu ar mama.
Kitas mano pasiūlymas – gyventojų pajamų mokesčio lengvata šeimoms, susilaukusioms vaikų. Beveik 10 tūkst. eurų mokestinė lengvata, vadinamasis „neapmokestinamųjų pajamų dydis“, būtų taikoma asmens metinėms pajamoms. Ši lengvata leistų asmenims tokia suma nesumokėti mokesčių arba susigrąžinti juos iš biudžeto.
Kam to reikia? Pirmiausia, dėl paprastos priežasties – vaikai kainuoja, o gimus vaikui didžiausias rūpestis visgi yra ne kaip jį išmaitinti, bet kaip supirkti viską, ko jam reikia: nuo lovytės iki saugios kėdutės automobilyje. Tai yra ne dešimtys, ne šimtai, o dažnai ir tūkstančiai eurų. Toks palengvinimas tikrai padės šeimoms, kurios dirba, moka mokesčius – jos atitinkamai 10 tūkst. eurų suma susimažintų savo apmokestinamąsias pajamas, o šiuos pinigus galėtų išleisti gimusiam vaikui.
Artėjančio pavasario Seimo sesijai pateikėte dar vieną įstatymo iniciatyvą, kuri bus aktuali smulkiesiems verslininkams, veikiantiems ir Utenoje. Tai didžiųjų prekybos centrų darbo laiką ribojantis įstatymo pakeitimas. Kas tai? Kokie ribojimai būtų taikomi didiesiems prekybos banginiams?
Norėčiau pabrėžti, kad tai nebus draudimas. Dažnai mes visi kalbame, kad drausime kažkam kažką daryti. Šiuo konkrečiu atveju tai mėginimas suderinti visų interesus: tiek pirkėjų, tiek stambiųjų ir smulkiųjų prekybininkų. Kitaip tariant, šiuo įstatymu būtų suteikta teisė savivaldybei nustatyti, kada dirba prekybos centrai.
Įstatymo pakeitimai, jei jie būtų priimti, numatys 76 valandų per savaitę prekybos centrų darbo laiką, o savivaldybės taryba turės teisę nustatyti, be abejo, tariantis su didžiaisiais prekybininkais, kaip tą laiką per savaitę išdėlioti: ar tai būtų laisvas sekmadienis, ar laisvesni vakarai.
Pirmiausia, savivaldybės įgaus daugiau savarankiškumo siekiant subalansuoti didžiųjų ir mažųjų prekybininkų interesus. Visų antra, tai darys įtaką ir prekybos centrų darbuotojams. Visi žinome dabartinę situaciją: ilgos valandos, maži atlyginimai. Taip, valandų būtų mažiau, bet už tą patį trumpesnį laiką atlyginimas būtų didesnis. Apie tai kalba ir patys prekybos centrų savininkai.
Manau, kad ši idėja tik Lietuvoje yra baisiai nauja ir daug kam kelia nuostabą. Visoje Europoje tai yra labai normali praktika, kad prekybos centrai dirba trumpiau arba nedirba sekmadieniais tam, kad sukurtų erdvę smulkiesiems, šeimos versliukams, paslaugoms teikti ir prekiauti. Tai yra visiškai normali ir graži praktika, jog vietoje to, kad sekmadienį eitume ir trintumėmės prekybcentryje, einame į turgų, mažesnes parduotuvėles, susipažįstame su smulkiaisiais prekybininkais mūsų aplinkoje. Tikiu, kad Utenoje, kurioje netrūksta smulkiųjų prekybininkų, paslaugų teikėjų, ši iniciatyva taip pat pasiteisintų.
Šios dienos aktualijos – COVID-19 tema. Pastaruoju laikotarpiu buvote matomas kaip smulkiųjų verslininkų gynėjas: kvietėte pasirašyti peticiją, pasisakančią už saugų grožio sektoriaus atstovų darbą, palaikėte slidinėjimo centrų atidarymą, parengėte ir pateikėte savo siūlymus Ministrei Pirmininkei dėl darbo turgaus paviljonuose. Kaip manote, ar galima rasti balansą tarp žmonių sveikatos ir ekonomikos išsaugojimo?
Reikia suprasti du dalykus. Pirma, pandemija ar mūsų santykis su virusais, deja, išliks panašus. Pandemija rytoj nesibaigs, tikėtina, kad sulauksime dar daugiau įvairiausių bangų, nes apie tai kalba visi mokslininkai.
Antra, jeigu prisiminsime prieš tai buvusius koronavirusus, pavyzdžiui, SARS ar SŪRS, galime pastebėti, kad virusai aštrėja, tampa bjauresni ir turi didesnį poveikį visuomenei, todėl mums reikia išmokti gyventi. Išmokti gyventi su virusais: taikyti apsaugos priemones, saugotis, parengti gydymo įstaigas ir kita. Būtų labai klaidinga manyti, jog mes galime paimti, viską uždaryti ir virusas prapuls. To tiesiog nebus – apie tai kalba visas pasaulis, nes karantinai turi ne tik teigiamą poveikį visuomenės sveikatai, t. y. mažėjantį susirgimų skaičių, bet ir labai didžiulį neigiamą poveikį – ekonominį, socialinį, psichologinį. Tai reiškia, kad mes, priimdami vienokius ar kitokius sprendimus, sulaukiame pasekmių visose mano minėtose srityse, todėl turime labai konkrečiai ir giliai žiūrėti į kiekvieną sektorių.
Šaukėme kelias savaites, kad smulkieji prekybininkai ar paslaugų teikėjai gali dirbti saugiai, kadangi yra įrodę po pirmojo karantino, kad vadovaudamiesi įvairiomis Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintomis tvarkomis gali dirbti, ir viruso proveržių ar sklidimo židinių ten nebuvo nustatyta. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad tie, kurie gali dirbti saugiai, turi dirbti. Kitu atveju jie yra sodinami ant neadekvačios paramos, kuri nepadeda, o verslai skęsta skolose. O tai – ir didžiulė našta biudžetui, kuris nėra guminis – noriu priminti, kad mes skolinamės milijardais.
Paprastas principas – kas gali dirbti saugiai, turi dirbti saugiai. Tai taikoma ir slidinėjimo centrams: pramogos vyksta lauke, išlaikomi atstumai, o žmonės paprastai slidinėdami dar mėgsta kaukes dėvėti. Kitaip tariant, ten galima užtikrinti, jog viruso židinių nebus, kadangi žmonės laikosi saugių darbo ir elgesio taisyklių.
Tai, dėl ko mes kritikavome Vyriausybę, ko aš pasigedau, yra požiūris, kuris vertintų konkrečias aplinkybes konkrečioje srityje. Kalbant apie smulkiuosius prekybininkus, apskritai yra sunkiai suvokiama, kai nuo prekyvietės stalo leidžiama prekiauti, o iš paviljono, kuris turi vieną įėjimą, neleidžiama. Aš suprantu, kartais per skubėjimą, nepagalvojimą klaidų pasitaiko, mes visi jų darome, tačiau jas reikia skubiai taisyti, nes tai turi milžiniškas pasekmes – ekonomines ir socialines.
Žmonės negali gyventi ilgą laiką uždaryti ir verslai negali funkcionuoti ilgą laiką uždaryti, nes kaupiasi prastovos, paskolos, nuomos mokesčiai ir, galiausiai, netgi panaikinus karantiną negalės atkurti savo veiklų.
Tačiau girdėjome daug ir įvairių nuomonių, pavyzdžiui, dėl grožio sektoriaus darbuotojų, kurie prieš pradėdami dirbti nėjo testuotis. Kaip vertinate tokį jų poelgį?
Noriu pabrėžti, kad testams pasidaryti yra reikalinga infrastruktūra: vietos, kuriose testą gali atlikti saugiai. Įsivaizduokite, ilgą laiką buvai be darbo, o dabar lėksi į privačią kliniką ir už 80 eurų darysiesi testą. O pinigėlio tai nėra…
Žmonės nesijautė saugūs mobiliuosiuose patikros punktuose, kur dažniausiai atvažiuoja tie, kurie jaučiasi prastai. Žmonėms, kurie testuojasi tik profilaktiškai, būtina kitokia infrastruktūra, kur eina tik nesergantys. Kai nesukuri sąlygų ir pasakai, kad nuo pirmadienio galėsi dirbti ir tam turi vos kelias dienas pasirengti, būna sunku. Juk visi supranta, kad jei grožio sektoriuje išplis koronavirusas, vėl įvyks visiškas uždarymas.
Grįžkime prie Utenos reikalų. Per praėjusią rinkimų kampaniją akcentavote kelio Vilnius–Utena rekonstrukcijos būtinumą, įtraukėte šį objektą į savo rinkimų programą. Neseniai pasirodė ministerijos informacija, kad šiais metais planuojama skirti 2,8 mln. eurų kelio popieriukams sutvarkyti. Ar sekate naujienas dėl kelio rekonstrukcijos eigos?
Savo rinkimų kampanijos metu aš žadėjau į šį projektą atkreipti nacionalinį dėmesį. Galiu drąsiai pasakyti, kad man pavyko. Seime dirbu Ekonomikos komitete, kurio darbo sritis yra susijusi su energetika, susisiekimu ir ekonomika. Būtent pirmuosiuose posėdžiuose diskutavome apie kelių infrastruktūrą ir pasibaisėtiną kelio Vilnius–Utena būklę. Iš šios diskusijos ir išsirutuliojo dabartinis Susisiekimo ministerijos pasiūlymas šį kelią sutvarkyti iki 2025 metų.
Aš priminsiu, jei kas pamiršo, kad rinkimų kampanijos metu buvo daugybė abejojančių ar atvirai neigiamai atsiliepiančių apie tokią galimybę, sakančių „be šansų, daug metų trunka“, o dabar mes turime grafiką, turime pirminį finansavimą projektavimui. Aišku, velnias slypi detalėse, o tos detalės yra susijusios su tuo, kaip ministerija ir Kelių direkcija sugebės įvykdyti viešuosius pirkimus, kaip bus užtikrinama, kad rangovai darbus darytų laiku, kaip įtrauks darbams reikalingą finansavimą į valstybės biudžetą. Šiuos dalykus aš, dirbdamas komitete, prižiūrėsiu, kontroliuosiu, jei reikės, pasisakysiu atvirai ir Seimo posėdžių salėje, tad mano pažadas niekur nedingo, jis šiuo metu yra įgyvendinamas.
Ministerijos pateiktas kelio rekonstrukcijos grafikas yra pas mane ant stalo, tad jei jo nebus laikomasi, kažkas strigs, kažkas tinginiaus, mes tikrai netylėsim ir per parlamentinę kontrolę aš šias problemas judinsiu tol, kol tas kelias bus padarytas.
O uteniškiai ar gali į Jus kreiptis jiems aktualiais klausimais?
Taip, žinoma, gali. Nuo sausio mėnesio mano komandoje pradėjo dirbti padėjėjas, Utenos rajono savivaldybės tarybos narys Paulius Čyvas, kuris man padeda komunikuoti su uteniškiais. Ateityje, kai tik bus galima, atidarysime biurą Utenoje, kuriame žadu lankytis ne rečiau nei vieną kartą per savaitę. Mielai susitiksiu su žmonėmis, pabendrausime, išklausysiu jų problemas, bandysime jas spręsti. Tikrai žadu apsilankyti ir Utenoje vyksiančiuose renginiuose, be abejo, sporto rungtynėse.
Visgi, kol esame uždaryti, pakviesiu savo problemas, rūpesčius ir džiugesius perduoti mano padėjėjui elektroniniu paštu paulius.cyvas@lrs.lt arba telefonu 8 696 20 026.
Kalbėjosi Tomas KLEVAS