Kriptovaliutos visiems laikams pakeitė pasaulio finansų rinką. Beje, nors daugelis galvoja, kad pirmoji kriptovaliuta pasaulyje yra bitkoinas, tai nėra tiesa. Dar gerokai iki pasauliui išgirstant apie bitkoiną, kriptovaliutų kūrėjas David Chaum 1990 metais sukūrė kriptovaliutą, kurią pavadino „eCash“. Visgi, iš dalies teisūs ir tie, kurie teigia, kad 2009 metais pasaulį pasiekęs bitkoinas turi teisę vadintis pirmuoju – ši skaitmeninė valiuta tapo pirmąją decentralizuota kriptovaliuta.
Būtent bitkoinas, trumpinamas BTC, pradėtas plačiai naudoti visuomenėje kaip skaitmeninė atsiskaitymo priemonė. Kasdienė bitkoino kaina dabar yra aktuali pokalbių tema įvairiuose visuomenės sluoksniuose. O jos svyravimus kasdien seka milijonai žmonių, lankydamiesi įvairiose svetainėse, tarp jų ir šioje: https://kriptomat.io/lt/kriptovaliutos-kursas/bitcoin-btc-kaina/.
Nuobodūs pirmieji bitkoino metai
Investicijomis į skaitmenines valiutas užsiimantys žmonės, puikiai žino: tiek bitkoino, tiek kitų valiutų kainų svyravimus dabar galima sulyginti su linksmųjų kalnelių atrakcionu – greitai kyla, bet taip pat staigiai gali kristi žemyn. Tačiau pradžia buvo kitokia.
2009 metais paslaptingojo bitkoino išradėjo, pasivadinusio Satoshi Nakamoto pseudonimu, sukurtos valiutos vertė iš pradžių buvo niekinė. Pirmąją transakciją šia valiuta tų pačių metų spalį atliko kompiuterių mokslų studentas Martii Malmi, interneto erdvėje žinomas kaip „Sirius“. Tuomet jis pardavė 5050 virtualių monetų už vos 5 JAV dolerius ir 2 centus. Toks sandėris įvyko mokėjimo sistemoje „PayPal“, kas dabar, esant gausybei virtualių skaitmeninių valiutų keityklų, skamba labai keistai. Išties pirmieji penki bitkoino gyvavimo metai buvo labai monotoniški, o jį pirkdavo ir parduodavo vos keli skaitmeninių valiutų entuziastai.
Dvi picos, kurių vertė šiandien lygi daugiau nei 200 milijonų JAV dolerių
Vis dėlto, 2010 gegužę įvyko pirmasis realus atsiskaitymas bitkoinais. Floridos (JAV) gyventojas Laszlo Hanyecz visiems laikams savo vardą įsirašė į kriptovaliutų istoriją. Internetiniame forume, jungiančiame kriptovaliutų gerbėjus, jis paklausė, ar kas nors galėtų jam už 10000 bitkoinų užsakyti ir pristatyti dvi picas. Norintis atsirado ir netrukus ant Laszlo stalo puikavosi dvi picos iš populiaraus amerikietiško picerijų tinklo „Papa John’s“. Tuomet jos kainavo apie 40 JAV dolerių. Picos buvo greitai suvalgytos, tačiau ši Laszlo diena įėjo į istoriją – juk dabar šios picos būtų pačios brangiausios picos pasaulyje, nes tuomet sumokėti 10000 bitkoinų šiandien yra verti virš 200 milijonų dolerių! Tiesa, vėliau šis žymusis picų pirkėjas yra viešai pasakojęs, kad anuomet jis jautėsi tarsi picas gavęs nemokamai, nes už jas atiduotus bitkoinus jis pats išsikasė skaitmeninių valiutų kasyklose.
2021 metais bitkoino kaina pasiekė neregėtas aukštumas
Bitkoino kaina nesiekė nei dolerio iki pat 2011 metų vasario mėnesio. O tuomet jau prasidėjo tų minėtųjų linksmųjų kalnelių era. 2011 metų birželį bitkoino vertė šoko iki tuomet, rodos, labai įspūdingų 30 JAV dolerių. Tačiau praėjus dar 10 metų, tai kildamas, tai krisdamas, bitkoinas pasiekė neįsivaizduojamas aukštumas – 2021 metų lapkritį vieno bitkoino kaina buvo beveik 69000 JAV dolerių!