Ignalinos rajono savivaldybės taryba šiemet patvirtino naują Jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programą (toliau – Programa), kai darbdaviams, įdarbinusiems 14–19 m. jaunuolį, kompensuojama dalis darbuotojui išmokamo darbo užmokesčio. Tiek jaunimas, tiek darbdaviai giria šį žingsnį ir džiaugiasi Programos pagaliau sulaukę ir savo mieste. Įgyvendinant šią Programą, jauniems asmenims sudarytos galimybės tapti darbo rinkos dalyviais, gauti darbo užmokestį ir „pasimatuoti profesiją“, taip ugdant darbines ir socialines kompetencijas.
Abipusė nauda
Šioje Programoje dalyvaujantys darbdaviai už jauną žmogų, įdarbintą visu darbo krūviu, per mėnesį gauna 300 eurų kompensaciją. Maksimalus kompensacijos dydis darbdaviui už vieną įdarbintą jauną žmogų per programos vykdymo laikotarpį – 600 eurų, o maksimalus jos dydis vienam darbdaviui, įdarbinusiam jaunus žmones, yra 1800 eurų.
UAB ,,Romnesa“ generalinis direktorius Romualdas Spulis, jau penkerius metus panašia programa naudojęsis Druskininkuose, džiugiai priėmė jaunuolius ir Ignalinoje. Anot verslininko, pelno siekiančiai organizacijai tai yra puikus būdas padėti jaunam žmogui pažinti darbo pobūdį, pinigų vertę.
„Mūsų įmonėje dirba jaunuoliai ir be Programos paramos, tačiau parama yra gera motyvacija tiek darbdaviui, tiek jaunuoliui. Jauni žmonės ateina be patirties, juos reikia apmokyti, iš dalies – tai jų silpnybė, lyginant su senbuviais. Taigi Programa naudinga ir mums, ir jiems“, – sakė R. Spulis.
Vertinga, maloni patirtis
„Romnesoje“ dirbantis septyniolikmetis Paulius Martiševskij apie Programą sužinojo Ignalinos gimnazijoje. Klasės valandėlės metu jaunuoliams buvo pristatyta naujovė apie tai, kaip lengviau susirasti darbą. „Dirbu virtuvėje, gaminu sušius, kebabus, mėsainius. Nors planuoju studijuoti teisę arba ekonomiką, neabejoju, jog ši patirtis man tikrai pravers“, – tikino gimnazistas.
Toje pat bendrovėje administratoriumi įsidarbinęs septyniolikmetis Matas Kovalevskis neslėpė, jog praėjusiais metais, kai jų mieste tokios paramos darbdaviams dar nebuvo, darbo ieškojo savo jėgomis ir pradėjo nuo paprasčiausių pareigų: kapojo ir vežė malkas, kasė žemę. Šiemet, atėjęs darbintis ir sužinojęs apie Programą, Matas buvo paskirtas administratoriaus pareigoms. Jis atsakingas už bendravimą su klientais, įvairių užsakymų priėmimą, prižiūri interneto svetainę.
„Tikrai reikėjo laiko priprasti prie darbo pobūdžio, bet padedant maloniems kolegoms įsisavinau informaciją. Žinoma, buvo visokių situacijų. Pavyzdžiui, pirmą dieną dirbant Mindūnų kempinge (Molėtų r.) klientams reikėjo aprodyti teritoriją, nors dar pats nebuvau matęs jos visos. Tačiau nesutrikau ir paprašiau kitų darbuotojų pagalbos. Kolegos priėmė labai šiltai ir noriai padėjo. Nebuvo jokio išankstinio nusistatymo prieš jauną žmogų, kuris dar ne viską žino, kaip dažnai pasitaiko“, – šių metų darbo patirtimi dalijosi M. Kovalevskis.
Atsakomybė– nuo jaunų dienų
„Ignalinos dienos“ kalbintas Ginučiuose įsikūrusios kaimo turizmo sodybos ,,Gervinė“ savininkas Valdas Gervė taip pat džiaugėsi Programa ir tikėjosi ja pasinaudoti kitais metais. „Priimti nepilnametį išties didžiulė atsakomybė, tačiau jaunuoliams tai puiki proga suprasti, kaip „ateina“ pinigai, patiems prisiimti atsakomybę. Tokiu būdu jaunuoliai nesivalkios gatvėje ir nesėdės tėvams ant sprando, pradės mąstyti į priekį, galbūt net išsirinks specialybę“, – samprotavo verslininkas.
Vykdomos visoje Lietuvoje
Šiemet Programa pirmą kartą pristatyta ne vienoje Lietuvos savivaldybėje, nors kitose, pavyzdžiui, jau minėtuose Druskininkuose, atsirado ir gerokai anksčiau – prieš penkerius metus. Kaip informavo Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – JRD) vyresnioji patarėja Gintarė Stankevičienė, Druskininkai buvo pirmoji Lietuvos savivaldybė, pradėjusi vykdyti tokią Programą ir iki šiol sėkmingai ją tęsianti, ją koordinuoja Druskininkų jaunimo užimtumo centras. Beje, nuo pat pradžių, taip pat ir šiemet, nes nelaimėjo konkurso, Druskininkų savivaldybė Programą įgyvendina savo iniciatyva, negaudama paramos iš JRD.
Anot specialistės, JRD šiais metais pirmą kartą paskelbė Jaunimo užimtumo vasarą ir integravimo į darbo rinką finansavimo konkursą, kurio tikslas – sudaryti palankias sąlygas jaunimo užimtumui didinti vasaros metu (ne ugdymo proceso metu) Lietuvoje, tam skirta 150 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų. G. Stankevičienės teigimu, iš JRD lėšų finansuojamas Jaunimo užimtumo vasarą ir integravimo į darbo rinką 2021 m. programas savivaldybės vykdo dalinai prisidėjusios prie jų ir pačios – ne mažiau kaip 40 proc. išlaidų dengiama iš savivaldybės biudžeto. JRD paramą laimėjusių projektų sąraše – keturiolika savivaldybių, tarp jų – ir Ignalinos rajono savivaldybė, kuriai šiais metais Programai finansuoti Ignalinos rajone JRD skyrė 5 175 eurus (didžiausia vienam projektui galima skirti valstybės biudžeto lėšų suma – 10 tūkst. eurų). Pasak pašnekovės, iš viso 2021 m. vasaros užimtumo programą buvo nusimačiusios įgyvendinti 32 savivaldybės, o rezultatai – kaip ir viščiukai – bus skaičiuojami rudenį, kai spalio mėnesį bus gauti ataskaitiniai duomenys už trečią ketvirtį.
Pasiteisinęs pavyzdys
Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Jaunimo reikalų koordinatorė (vyr. specialistė) Asta Morkienė džiaugėsi, jog Ignalinoje įvyko visai sėkmingas debiutas. Anot jos, Programa susidomėjo 22 rajono jaunuoliai, iš kurių dabar dirba net 19: „JRD matydamas, jog tai puiki praktika, paskelbė konkursą papildomoms lėšoms gauti, kurį Ignalinos rajono savivaldybė laimėjo, todėl galėjome įdarbinti daugiau jaunimo“.
Programoje dalyvauti gali juridiniai asmenys, įsteigtos organizacijos, individualia veikla besiverčiantys piliečiai, kurių veikla vykdoma Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje; Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje gyvenamąją vietą deklaravę jaunuoliai, besimokantys šio rajono ugdymo įstaigoje pagal pagrindinio ar vidurinio ugdymo programą. Darbdavio šeimos nariai ir jauni žmonės, toje įstaigoje įdarbinti anksčiau nei 2021 m. liepos 1 d., dalyvauti Programoje negali.
Pasak pašnekovės, iš viso rajone Programa pasinaudojo 10 įmonių. Norintys dalyvauti Programoje kitais metais turėtų kreiptis į A. Morkienę, kuri neslėpė, jog yra numačiusi patobulinimų ir tikisi, jog su Ignalinos rajono savivaldybės administracijos pritarimu juos pavyks įgyvendinti.