Gegužės 3 d. Ignalinos rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) meras Justas Rasikas ir Savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė su gėlėmis skubėjo į Lietuvos žiemos sporto centrą (toliau – LŽSC), kur pačius šilčiausius padėkos žodžius išsakė ilgamečiam šios įstaigos direktoriui Bronislavui Cicėnui. Rajone sunkiai rastume kitą tokį vadovą, tai pačiai įstaigai vadovavusį 39-erius metus. „Lygiai trisdešimt devynerius, – patikslino Bronislavas, priimdamas gėles. – Mat tuometinei Ignalinos sporto bazei buvau paskirtas vadovauti 1982-aisiais, gegužės 3 dieną. Direktoriumi likau ir po 1992-ųjų, kai bazė buvo reorganizuota į LŽSC.“

Pradėkime nuo pradžių…
Nors LŽSC jau kelioms ignaliniečių kartoms neatsiejamas nuo B. Cicėno vardo, verta prisiminti ir šios įstaigos ištakas. Dar 1958 m., ignalinietis Bronius Šimkūnas ėmėsi iniciatyvos įkurti sporto bazę ir statyti pirmąjį trampliną Ignalinoje. Pirmasis tramplinas buvo natūralus – sukastas kastuvais iš sniego. Tam mintį davė vaikai, kurie šokinėdavo nuo kalno medinėmis slidėmis. Šuoliai nuo šio tramplino siekdavo 30 metrų. Kai tokio rezultato neužteko, pradėtas statyti „didžiuoju“ vadinamas tramplinas. B. Šimkūno entuziazmo paskatinti ignaliniečiai kiekvieną savaitgalį organizuodavo talkas, kurių metu liejo pamatus, tvarkė aplinką ir ruošė tramplino kalną. Tramplinas iš pušinių rąstų buvo suręstas per metus. Tuo metu tai buvo aukščiausias tramplinas Baltijos šalyse. Šuoliai nuo jo siekdavo net 60 metrų! Deja, bet laikas nepagailėjo šio statinio – rąstai supuvo ir tramplinu naudotis buvo uždrausta. Daugybę šuolininkų ir žiūrovų pritraukdavęs tramplinas veikė 1962–1973 m. 1973 m. paskelbtas avariniu, o 1978 m. – nugriautas. Šiuo metu jo vietoje stovi Vilkakalnio apžvalgos bokštas. Tramplinas teliko ignaliniečių ir čia apsilankiusių slidininkų atmintyje, senosiose nuotraukose ir ignaliniečio Rimanto Skunčiko Ignalinos krašto muziejui dovanotame paveiksle. Vienu metu buvo net kilusi idėja atstatyti trampliną Ignalinoje. Šviesios atminties Edita Kondrotienė buvo atidariusi specialią sąskaitą, bet joje, kaip prisimena B. Cicėnas, taip ir liko vieninteliai jo paties įnešti 10 litų.
Slidininkų pamėgtos Ignalinos kalvos patraukė ir tuometinės „Nemuno“ sporto draugijos vadovų dėmesį, kuriems kilo mintis pastatyti naują slidinėjimo bazę. Jie finansavo ir statybą. 1960 m. pradėta statyti sporto bazė buvo didelis įvykis Ignalinos rajono sportiniame gyvenime. Dėl tinkamos geografinės padėties pasirinkta vieta prie Šiekščio ežero. Stačios kalvos ir ilgai besilaikantis sniegas buvo tiesiog ideali vieta slidinėjimui. Tais pačiais metais Ignalinos sporto bazės direktoriumi paskirtas Vytautas Švogžlys, kuris šias pareigas ėjo 20 metų. Taigi, ir pačią sporto bazės idėją pradėjo įgyvendinti jis.
Atėjo ne į tuščią vietą
Pagrindiniai darbai prie Šiekščio vyko 1962–1964 m. Per tą laikotarpį buvo pastatytas pagrindinis korpusas – vieno aukšto mūrinis namas. Išsaugotuose V. Švogžlio prisiminimuose minima, jog iš pat pradžių sporto bazė buvo labai kukli. Finansavimas – taip pat. Nebuvo gero viešbučio (tik bendrabučio tipo kambariai), karšto vandens, todėl sportininkams tekdavo praustis sniegu. Bet – nors sąlygos buvo ne pačios geriausios – į Ignalinos sporto bazę atvykdavo daug slidininkų. Kartais vienu metu susirinkdavo net 400–450 sportininkų.
Už trejeto kilometrų nuo sporto bazės buvo įrengta šaudykla: ekskavatoriumi iškasta duobė, po to pagal iš estų gautus brėžinius Vilniuje pagaminti šaudymo skydai. Taip sporto bazėje pradėjo treniruotis ir biatlonininkai. Ignalinos vardas vis dažniau buvo tariamas, vis labiau girdimas.
Taigi B. Cicėnas, atėjęs į Ignalinos sporto bazę, rado čia ne pliką lauką. Tiesa, kaip jis pats prisimena, pirmąją jo darbo dieną, 1982 m. gegužės 3-ią, merkė lietus, tad naujasis direktorius dėl būsimo stadiono vykdomų statybos darbų į bazę atbrido per balas guminiais batais. Tuomet nė trisdešimties neturėjęs vyrukas, buvęs Ignalinos dujų ūkio inžinierius, nestokojo tik entuziazmo. Tiesa, palei Šiekštį nuo kalnelių slidėmis jau leidosi nuo penkiolikos metų, o vėliau su broliais Algiu ir Mindaugu patyrė net skrydžių nuo didžiojo tramplino azartą ir malonumą. Sportas buvo Bronislavo kraujyje, mintyse ir gyvenimo pasirinkimas. Direktoriumi jis tapo, baigęs du kursus tuometiniame Kauno kūno kultūros institute.
Darbo ėmėsi iš peties
Jau pirmaisiais vadovavimo metais B. Cicėnas kaip minima patarlėje „vasarą ėmė ruošti slides“ – kad slidininkai galėtų treniruotis ir vasarą, sumanyta nutiesti asfaltuotą riedučių trasą. Pirmiausia, buvo nutiesta trasa aplink šaudyklą, bet iki šaudyklos ir trasos sportininkus reikėjo vežioti autobusu. Todėl 1986 m. ratas prie šaudyklos sujungtas 2,5 kilometro atkarpa su baze. Po to atkarpa pailginta dar 2,5 kilometro. Kaip prisiminė Bronislavas, nemažai reikalų tada tekdavo derinti su Maskva, tad ne kartą ten važiuota su „pilnais čemodanais“. 1988 m. riedučių trasos darbai buvo užbaigti.
Savotiško virsmo metais galima laikyti 1992 m., kai, susijungus Ignalinos ir Respublikinei žiemos sporto bazėms, Ignalinos sporto bazė buvo perorganizuota į LŽSC. Atkreiptas dėmesys, padidintas finansavimas: per ketverius metus įrengta 7,5 km ilgio asfaltuota slidžių ir riedučių trasa. Tad jau nuo 1996 m. centre galėjo slidinėti ir kalnų slidinėjimo mėgėjai. Kalnų slidinėjimui skirtos trys nusileidimo trasos. Viena jų – 160 m ilgio. Čia veikia keltuvai, slidinėjimo įrangos nuomos punktas.
LŽSC atnaujinti buvo skirta ES bei Kūno kultūros ir sporto departamento lėšų. Ir nors Ignalina garsėja ilgiausiomis, rūsčiausiomis žiemomis, giliausiomis pusnimis, būta metų, kai žiemos sporto mėgėjų „mana“ (sniegas) iš dangaus nepasirodydavo. Prieš šitą gamtos neteisybę Lietuvos žiemos sporto centras ėmė „ginkluotis“: dar 1999-aisiais buvo įsigyta sniego patranka, nuklodavusi sniegu plikas slidininkų trasas. Šiuo metu Lietuvos žiemos sporto centre „kovinėje parengtyje“ – aštuonios sniego gaminimo patrankos.

Augo ir plėtėsi
Žiemos sporto mėgėjų Meką augino sėkmingi projektai ir milijoninės investicijos. Trys didieji projektai, vykdyti LŽSC 2002, 2006–2008 ir 2009–2015 metais, pakeitė jį neatpažįstamai. Per tą laiką įsigyta nauja sniego gaminimo ir kalnų slidinėjimo įranga, keltuvai, sniego rogės. Įgyvendinus 2009 m. pradėtą vykdyti LŽSC modernizavimo projektą „Lietuvos žiemos sporto centro Ignalinoje plėtra ir modernizavimas“ (LR Vyriausybės nutarimu šis projektas buvo pripažintas valstybei svarbiu ekonominiu projektu), pastatytas modernus varžybų aptarnavimo pastatas, kuriame įrengta 16 slidžių ruošimo kambarių, treniruoklių salė, pirtis, sporto įrangos laikymo garažai. Sporto gatvėje įrengta biatlono šaudykla, distancinio (lygumų) slidinėjimo 2 km trasa su dirbtinio sniego gaminimo sistema ir apšvietimu nakties metu. Aktyviam poilsiui žiemą čia įrengtos ir veikia 4 kalnų slidinėjimo trasos su 4 keltuvais (viena kalnų slidinėjimo trasa su keltuvu skirta vaikams ir pradedantiesiems, kuriuos instruktuoja ir slidinėti moko instruktoriai, viena – varžybų vykdymui ir dvi – mėgėjiškam slidinėjimui).
Džiaugiantis laimėjimais, nevalia nepastebėti ir juos temdžiusių šešėlių. B. Cicėnas pripažino, jog būta itin gausaus lankytojų antplūdžio, bet buvo ir „nulinių“ metų, kai LŽSC tedirbo kelias dienas. Pastaraisiais metais LŽSC „per slides“ kaip reikiant kirto karantinas: jau balansavome ties išlikimo riba. Bet Savivaldybės pagalba, iš dalies atlaisvintas karantinas leido per tris mėnesius išlaviruoti ir pavasarį pasitikti be skolų.
Ignalina įprato, jog čia, kur yra puiki biatlono trasa, kur įrengta viena iš dviejų Tarptautinės slidinėjimo federacijos reikalavimus atitinkančių lygumų slidinėjimo trasų Lietuvoje, treniruojasi Lietuvos slidininkai ir biatlonininkai, o kasmet vykstančios „Žalgiriados“ sukviečia šimtus žiemos sporto mėgėjų. Savotišku „Žalgiriadų“ rekordininku yra tapęs pats LŽSC direktorius B. Cicėnas. Jis dalyvavo bene visose vykusiose žalgiriečių sporto žaidynėse ir daugelį kartų tapo įvairių rungčių nugalėtoju. Verta paminėti, kad 1992-aisiais jis buvo tik per žingsnį nuo olimpinių žaidynių. Bet tada Bronislavui jau buvo kone keturiasdešimt, taigi buvo pasirinktas jaunesnis – Ričardas Panavas, kuris vėliau dalyvavo dar keturiose olimpinėse žaidynėse. Tik Bronislavo entuziazmo tai nenumalšino, slidžių į kampą jis nepastatė. Jo laukė kitos trasos, daugybė apdovanojimų: 11 kartų jis tituluotas dirbančiųjų Europos žiemos sporto žaidynių čempionu (savo amžiaus grupėse). Paskutinį kartą šį vardą apgynė prieš šešetą metų. Kai mėgino suskaičiuoti visus apdovanojimus, medalius, sakė, radęs jų daugiau nei šimtą. Ir pagrįstai juokavo, kad jau nebeturi kam ir ką įrodinėti, dalyvaudamas varžybose.
„Uogienių karalius“
Prisiminęs sportinius metus, varžybas, šypsojosi, kad buvo pramintas „uogienių karaliumi“, mat prieš varžybas perpjaudavo batoną išilgai, aptepdavo sviestu, uogiene ir taip pasistiprindavo: „Toks buvo anų laikų dopingas!“ Iš varžybų parsiveždavo ne tik medalius, bet ir smagių įspūdžių, plėtė draugų ratą. O Ignalinoje rengiamų „Žalgiriadų“ laukdavo visi žiemos sporto entuziastai. Neretas užklausdavo, ar bus Bronius, (taip jį visi mieliau vadindavo, dar ir Broniuku šaukdavo), ar pagros jis akordeonu. Ir Bronislavas grojo. Tebegroja. Mat muzika yra gal antroji jo aistra, leidusi numalšinti įtampą, susirasti bičiulių.
Per tuos dešimtmečius, kai LŽSC tapo moderniu, tinkamu treniruotis profesionalams, Ignalinoje tiesiog lijo sporto žvaigždėmis. „Marijonas Steckas, Antanas Rukšėnas, Vilmantas Gineitas, Bronius Dešukas, Kazys ir Petras Milašiai, Vida Vencienė, Kazimiera Strolienė, Tomas Kaukėnas…“ – nesustodamas vardijo B. Cicėnas. Ypatingi prisiminimai išlikę apie Algimantą Šalną, su kuriuo net gimė tą pačią rugsėjo 12 dieną. Maža to, rugsėjo 12 d. gimė Bronislavo mama ir Algimanto tėvelis, tad gimtadienį dažnai švęsdavo keturiese!
LŽSC gyvybės nepraranda ir vasarą, čia būta net miesto pramoginių renginių. Lankėsi centre Prezidentas Valdas Adamkus, LR Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, užsuko ir Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius su savo bendrapartiečiais, leidosi Prezidento Rolando Pakso malūnsparnis, viešėjo kardinolas Audrys Juozas Bačkis..
Gal pastarasis įtemptas sezonas, gal kitos priežastys lėmė, kad LŽSC direktorius B. Cicėnas – slidinėjimo (1986 m.) ir biatlono (1988 m.) sporto meistras – šiemet pirmąkart per visą žiemą neatsistojo ant slidžių. Šiemet ir LŽSC jis perduoda laikinajam direktoriui Andriui Leškevičiui. Ir net neprašomas užtikrino: „Andriui tikrai padėsiu kuo galėsiu. Pats nebūčiau laimingas, matydamas, kad nyksta tai, dėl ko išgyvenau, ką kūriau, tad būsiu šalia, kol mano patarimas bus reikalingas ir naudingas.“