Pradėti elektroninę prekybą iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasta. Tačiau iš tiesų tai yra daug žinių, patirties ir tam tikrų niuansų žinojimo reikalaujantis žingsnis, kurį šiuolaikiniame modernių technologijų pasaulyje žengti turi kone kiekvienas jaunas verslas. Padėti nepaslysti šiame žingsnyje pradedantiems Utenos verslininkams skuba Europos Sąjungos lėšomis finansuojamas projektas „Elektroninės prekybos startas pasaulinėse rinkose” (toliau – Projektas), vykdomas pagal priemonės „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas” 8 prioritetą „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“.
Galimybės naujam verslui
Projekto vykdytojo, UAB „Siuntikas”, įkūrėja Inga Samušienė pasakojo, kad projekto tikslas – padėti 20 jauno verslo statusą turinčių verslų, įkurtų ne anksčiau kaip prieš dvejus metus Utenos mieste, smulkiųjų arba vidutinių verslų, ar tai būtų individuali įmonė, ar uždaroji akcinė bendrovė, ar verslo liudijimas – suteikiant visą teorinę ir praktinę pagalbą kuriant elektronines parduotuves. Anot pašnekovės, ta pagalba apima viską: pradedant nuo gaminio ar idėjos tobulinimo ir baigiant elektroninės parduotuvės priežiūra.
„Imame gaminį arba idėją, kurią žmogus nori parduoti, išanalizavę rinką pasakome, kas, mūsų nuomone, blogai ir taisytina. Patariame, kokią pakuotę ar etiketę rinktis, kokius įspėjimus ant gaminio klijuoti, padedame surengti produktų fotosesiją. Tada padedame atidaryti elektroninę parduotuvę, kuri tiktų būtent šiam gaminiui, – aiškino I. Samušienė. – Tai priklausys nuo to, ar verslininkas norės prekiauti Lietuvoje, ar tarptautinėje rinkoje, ar tai amatininko dirbinys, ar kitoks gaminys. Parenkame platformą, kuri jam tiktų, parengiame visą informacijos aplanką parduotuvei aktyvuoti ir atidarome elektroninę parduotuvę, kad ji būtų tinkama elektroninei prekybai – parengiame tekstus reikiama kalba, optimizuojame paieškos sistemas. Padedame sureguliuoti siuntimo kainas, patariame dėl gaminio kainų nustatymo. Kai viską padarome, audituojame pardavimus, jei jie vyksta vangiai, žiūrime, kaip juos pakelti, ir netgi padedame susitvarkyti apskaitą. Vykdant tarptautinę prekybą atsiranda pridėtinės vertės mokesčių (PVM) Lietuvoje ir už jos ribų, muitų ir panašiai.”
Pašnekovė patikslino, kad Projektas vykdomas nuo 2019 metų vasario ir iš viso truks aštuoniolika mėnesių. Nuo Projekto pradžios jau įsteigtos šešios elektroninės parduotuvės, o šiuo metu dirbama su trimis. Anot moters, šiuo metu jie plėtoja medienos gaminių, interjero detalių, žaislų ir floristinių kompozicijų prekybą užsienio rinkose – daugiausia Vakarų Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. „Taigi, kviečiame jaunus verslus, siekiančius prekiauti elektroninėje erdvėje, kurie norėtų, kad jiems pagelbėtumėme”, – sakė I. Samušienė.
Žinios – iš patirties
Žinių ir patirties Projektui I. Samušienė sėmėsi iš savo verslo. Iš pradžių interneto puslapių kūrėja žinomose kompanijose dirbusi moteris, išėjusi auginti vaikų, ėmėsi kitos veiklos – gaminių iš veltinio. „Buvo logiška pradėti prekiauti internetu – tai buvo mano pirmoji prekyvietė, – pasakojo moteris. – Po truputį šis verslas įsivažiavo. Aktyviai dalyvauju Lietuvos internetu prekiaujančių bendruomenių veiklose, savitarpos pagalbos grupėse. Taip susikroviau 16 metų prekybos internetu patirties bagažą, kuriuo galiu remtis padėdama Projekto dalyviams.”
Pasak pašnekovės, šis Projektas buvo sugalvotas todėl, kad įmonės komanda, skaitydama paskaitas kaip veltinio amatininkai, dažnai susidurdavo su klausimu – kodėl įkurtos elektroninės parduotuvės neveikia tinkamai, gaminiai jose neparduodami. „Aš visada sakydavau, kad ir neveiks, nes reikia labai daug žinių, kad galėtum įsukti elektroninę prekybą, – dėstė moteris. – Yra daug kliūčių, kurios žmonėms sutrukdo, jei jas pašalintumėme, tada eksportas iš Lietuvos galėtų įsivažiuoti, dėl šios priežasties mes ir orientuojamės į pradedančiuosius verslus, kurie iš esmės yra labai potencialūs, bet dėl tų kliūčių susiduria su didelėmis problemomis.”
Projektas gimė iš praktikos, todėl visa UAB „Siuntikas” komanda tikisi, kad Utenoje besikuriantys ir jau susikūrę jauni verslai noriai dalyvaus projekte ar tiesiog užeis pasikonsultuoti su didele patirtį elektroninėje komercijoje turinčia UAB „Siuntikas” komanda, galbūt taip gims sėkminga veikla. „Šis Projektas – tai didžiulė galimybė, – kalbėjo pašnekovė. – Jeigu žmonės turi minčių, bet neturi pinigų, laiko, žinių arba paprasčiausiai trūksta padrąsinimo, tegul kreipiasi – mes jiems padėsime.”
Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako leidėjas. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.
UAB „Siuntikas“ įsikūręs kūrybinių industrijų centre „Taurapilis“, Aušros g. 47, Utenoje. Teirautis galima ir tel. 8 616 77 737, elektroniniu paštu info@siuntikas.ltarba socialiniame tinkle „Facebook“.
Finansuojama iš regioninės plėtros fondo