Nušalimai: kaip jų išvengti?

Nušalimas – tai audinių pakenkimas žema temperatūra, kuris sukelia kraujagyslių spazmus. Dėl nušalimo pakinta kraujagyslių sienelės bei sutrinka audinių mityba. Dažniausia nušąla galūnės – rankos, kojos bei veido dalys – ausys, nosis, skruostai.

Nušalimų pasitaiko ne tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir esant darganotam, vėjuotam orui, ypač vaikštant be pirštinių ir avint ankštus batus. Daugelis žmonių nežino, ką daryti nušalus, ir neretai norėdami padėti nušalusiajam, tik dar labiau pakenkia.

Vadinamosios šalčio traumos yra labai klastingos, nes dažniausia tuo pačiu metu atšąla visas organizmas. Nušalimų rizikos grupei priklauso turgaus, gatvės prekiautojai, statybininkai, sargai, kiemsargiai – žmonės, kuriems ilgai tenka būti lauke. Kartai nušalimų neišvengia ir poledinės žūklės mėgėjai. Tačiau didžiausia problema – neblaivūs asmenys, kadangi jie praranda jautrumą šalčiui.

Šaltas oras papildomai apkrauna širdį. Jei sergate širdies ligomis ar vargina padidėjęs kraujospūdis, venkite šaltyje atlikti sunkius darbus. Jūsų kūnas, siekdamas išsaugoti šilumą, dirba labai sunkiai ir neverčiant jo dirbti dideliu krūviu, dirbkite šiltai apsirengę ir iš lėto. Darykite pertraukėles, kurių metu stenkitės pasišildykite patalpoje, gerkite šiltus, saldžius gėrimus, nes jie padeda palaikyti kūno temperatūrą. Tam tikromis sąlygomis (ilgesnį laiką veikiant šalčiui, pučiant vėjui, padidėjus drėgmei, avint ankštą ir šlapią avalynę ir pan.) nušąlama net minusinėje 3-7 temperatūroje.

Jei planuojate ilgiau būti šaltame ore, sočiai pavalgykite, tinkamai apsirenkite. Reikia vengti alkoholio vartojimo, nes šaltyje jis ne sulaiko, bet atvirkščiai – verčia organizmą išspinduliuoti šilumą.

Svarbu laiku ir tinkamai suteikti pirmąją pagalbą. Nukentėjusį reikia įnešti į šiltą patalpą, nuvilkti šlapius, apšalusius drabužius ir pasistengti padidinti kūno temperatūrą. Nušalusią vietą reikia aprišti šildomuoju tvarsčiu: vilnoniu šaliku, skara, antklode. Jei nukentėjusysis sąmoningas, galima pasodinti į šiltą vonią ir duoti gerti šiltų saldžių skysčių. Kai nušalusi vieta pradeda skaudėti, niežtėti, dilgčioti, blogiausia jau praėjo ir atsistatė kraujotaka.

Nesąmoningą ligonį patartina šiltai užkloti ir kuo skubiau kreiptis pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą.

Janina GRUZDIENĖ, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyr. specialistė

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas