Socialinės atsakomybės standartas „Utenos trikotaže“ užtikrina etiškos darbdavystės praktiką

Kovo 1 dieną „Utenos trikotažui“ suteiktas socialinės atsakomybės SA8000:2014 sertifikatas. Naujausios standarto versijos sertifikatu gali didžiuotis vos aštuonios Lietuvos įmonės ir tik dvi iš jų veiklą vykdo tekstilės srityje. Šis socialinės atsakomybės standartas „Utenos trikotažui“ nėra naujiena – dar 2006 metais bendrovei pirmajai šalyje buvo suteiktas šis reikšmingas tarptautinis socialinės atsakomybės įrodymas.

AB „Utenos trikotažas“ profesinės sąjungos pirmininkė Vilija Bierontienė sakė, kad bendrovės darbuotojai standarto vertę pajuto jau seniai. „Nuo šiol darbuotojams bei jų problemoms bus skiriamas dar didesnis dėmesys. Šis standartas reikalauja, kad darbdavys užbėgtų įvykiams už akių – pirmas pamatytų, kas nepatinka darbuotojams, – kalbėjo ji. – Kai darbuotojai turi tam tikrų nusiskundimų ar pasiūlymų, kreipiasi į mane. Paskui aš kalbuosi su personalo vadove, jei prireikia, mudvi kartu kreipiamės į direktorių. Darbuotojai gali nebijodami ateiti ir išsakyti savo problemas, o tai – labai svarbu. Žinau daug įmonių, kuriose yra problemų, bet darbuotojai negali apie tai garsiai kalbėti…“
Kad būtų užtikrintas standarto reikalavimų vykdymas, bendrovėje suformuota socialinio veiksmingumo komanda, kurią sudaro deleguoti darbuotojų ir darbdavio atstovai (vienodas abiejų pusių skaičius). Komandoje diskutuojama apie esmines problemas, jų sprendimo būdus. Komandai keliama užduotis teikti vadovybei pasiūlymus, kaip gerinti, efektyvinti organizacijos veiklą. Tai – reguliarus procesas.
Anot AB „Utenos trikotažas“ personalo vadovės Sandros Vireikytės, bendrovei 2006 metais buvo suteiktas socialinės atsakomybės sertifikatas, vėliau – 2019 metais – atliktas pakartotinis sertifikavimas bei „Social Accountability International“ organizacijos išduotas socialinės atsakomybės sertifikatas – įrodymas tarptautiniu mastu, jog bendrovė vykdo socialiai atsakingą bei tvarų verslą, kuriame didžiulis dėmesys skiriamas darbuotojui – žmogui.
„Čia sudaroma saugi ir sveikatai palanki darbo aplinka, imamasi efektyvių veiksmų, kad būtų užkirstas kelias nelaimingiems atsitikimams ir sužalojimams. Mums rūpi, kad darbuotojas būtų gerbiamas – nediskriminuojamas dėl amžiaus, lyties, rasės ir panašių dalykų, – tikino personalo vadovė. – Su darbuotojas elgiamės pagarbiai, saugome jų orumą. Netoleruojame jokios fizinės ar psichologinės prievartos, šiurkštumo ar įžeidinėjimų. Skatiname darbuotojų sąmoningumą, šeimininkiškumu bei iniciatyvumu pagrįstą požiūrį darbe. Gerbiame darbuotojų teisę laisvai jungtis į profesines sąjungas ar kitaip vienytis, siekiant kolektyviai derėtis dėl darbo sąlygų. Veikloje nuolat siekiame skaidrumo, aiškumo, o tai leidžia užtikrinti, jog darbuotojai dirbtų įmonėje ne vienerius metus.“
S. Vireikytė pabrėžė, kad bendrovė ne tik pati įsipareigojo laikytis visų socialinės atsakomybės standarto reikalavimų, bet ir reikalauja atsakingos praktikos iš savo partnerių: tiekėjų, subrangovų, užsakovų ir kt. „Mūsų įmonė niekada nemokėjo atlygio vokeliuose, todėl nesirenka partnerių, kurie taiko tokią praktiką. Su tokiomis įmonėmis mums – ne pakeliui“, – sakė personalo vadovė.
V. Bierontienė akcentavo, kad bendrovės įsipareigojimai darbuotojams nėra vienadieniai, jie – ilgalaikiai. „Jei darbdavys, pasirašydamas su darbuotoju kolektyvinę sutartį, įsipareigoja mokėti jam socialines išmokas, premijas ar pašalpas, privalo tuos įsipareigojimus vykdyti, nepaisant to, kokia tuo metu yra įmonės ekonominė padėtis“, – atskleidė profesinės sąjungos vadovė.
Visame pasaulyje aukščiausių socialiai atsakingos veiklos reikalavimų pagal SA8000 standartą laikosi 4 042 įmonės. Žinant, kad vien Lietuvoje veikia apie 100 tūkst. įvairių ūkio subjektų, šis skaičius nėra įspūdingas. Pasak S. Vireikytės, minėto standarto įdiegimas reiškia ilgalaikius rimtus įsipareigojimus prieš visuomenę, darbuotojus, klientus, partnerius, o tai, anot jos, veikiausiai ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios šiam žingsniui ryžosi vos kelios Lietuvos įmonės.

Autorės nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Aktualijos

Featured

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas

Krašto žinios