Danas tiki Lietuvos futbolo atgimimu
SportasDanas tiki Lietuvos futbolo atgimimu
2019 birželio 21, Penktadienis 08:51

Danas tiki Lietuvos futbolo atgimimu

Danas tiki Lietuvos futbolo atgimimu

„Liverpool“ klube dirbęs Carstenas Dohmas įsitikinęs, kad futbolo ateitis – intelektualus žaidėjas. Tapti tokiais jis mokys ir Lietuvos futbolo talentus. Liepos pabaigoje–rugpjūčio pradžioje Utenoje vyks vieno geriausiųjų Danijos vaikų futbolo specialisto Carsteno Dohmo vasaros stovykla. Joje futbolo paslapčių penkias dienas semsis talentingi 14–16 metų paaugliai.

47–erių metų danas 25 metus praleido treniruodamas vaikus ir jaunuolius, o pagrindinė jo specializacija yra – paaugliai. Jis dirbo tokiuose žinomuose klubuose, kaip „Liverpool", „Nordsjaelland", „Brondby".
Keli Lietuvos futbolo klubai ir akademijos dirba pagal lietuvio trenerio Aurelijaus Skarbaliaus ir C. Dohmo sukurtą „Auri-Dohm" jaunųjų futbolininkų rengimo programą. Pirmeivis čia buvo Utenos „Utenio" futbolo klubas, kuris pirmas užmezgė ryšius su A. Skarbaliumi, o vėliau ir su specialistu iš Danijos.
C. Dohmas ne kartą lankėsi Lietuvoje, rengė seminarus, konsultavo bei apmokė su šia programa dirbti vaikų trenerius. Į jo seminarus susirinkdavo ir treneriai iš kaimyninės Latvijos.
„Be jokių abejonių, tai yra specialistas, kuris atneša čia daug žinių, tačiau ne tik teorinių, nes teoriją jis sujungia su praktika. C. Dohmas yra labai žingeidus ir išsilavinęs žmogus, daug metų pats kiekvieną dieną būnantis su vaikais ir jaunimu, nenutolęs nuo futbolininkų ugdymo kasdienybės ir realijų," – apie daną kalbėjo A. Skarbalius, kuris pats su šiuo treneriu susipažino dar tada, kai buvo Kopenhagos „Brondby" futbolininkas.
Vėliau A. Skarbaliui dirbant treneriu Danijoje jo ir C. Dohmo keliai susikirto ne kartą. Ir dviejų trenerių bendradarbiavimo vaisiumi tapo „Auri-Dohm" futbolininkų rengimo programa. Anot A. Skarbaliaus, į šią programą buvo sujungta jo paties strategija ir C. Dohmo metodika.
„Carstenas buvo vienas iš mano mentorių bei inspiratorių", – prisipažino A. Skarbalius. Jis C. Dohmą ir pakvietė padėti Lietuvos futbolui.
Ir nors šiuo metu Lietuvos futbolas yra gilioje duobėje, danas tiki, kad tai – laikina. Ir ėmus rimtai dirbti su vaikais, ateityje išaugs futbolininkų kartos, pakelsiančios Lietuvos rinktinę iš Europos futbolo dugno.
„Aš nesakyčiau taip savo projektui, jeigu 100 procentų netikėčiau jo sėkme. Bet matau Lietuvos futbolo potencialą, kadangi nedidelėje šalyje įmanoma matyti bendrą žaidimo aspektą ir suvesti viską į vieną visumą. Tačiau tam reikia bendradarbiavimo ir įsipareigojimų koordinavimo tarp visų pusių: futbolo vadovybės, politikų, klubų, futbolo bendruomenės ir kitų", – įsitikinęs Danijos futbolo specialistas.
Vis tik C. Dohmas pripažįsta, kad auginant futbolininkus Lietuvoje yra ir savų papildomų sunkumų. Kad ir tas, kad mūsų šalyje, skirtingai nei didesnėje Europos ir pasaulio dalyje futbolas nėra populiariausias sportas.
„Jei aplinka nėra „futbolinė", tai gali tapti papildomu sunkumu. Kai šalies mastu kitas sportas yra numeris vienas ir tai įstumia futbolininkus į sunkesnę padėtį," – teigė danų treneris, – Nepaisant to, regioniniu mastu visada galima sudaryti optimalią futbolo aplinką bet kurioje šalyje. Tik tas neturėtų būti vien tik skambiais žodžiais. Reikia atlikti konkrečius, tikslingus veiksmus. Jei yra konkretūs tikslai ir atliekami konkretūs veiksmai paremti aiškiu suvokimu, kur ir kodėl einama ir visi veikia, kaip viena komanda, tuomet tai pasiekiama."
Dažnas Lietuvos treneris skundžiasi tuo, kad dėl futbolo infrastruktūros trūkumo jo galimybės išugdyti gerą futbolininką yra kur kas mažesnės, nei užsieniečių. C. Dohmas pripažino infrastruktūros svarbą, bet šio klausimo į pirmą vietą neiškelia. Jis sako, kad sėkmingam jaunojo futbolininko vystymuisi yra svarbesnių faktorių.
Anot trenerio, ruošiant jaunąjį futbolininką vienodai svarbūs visi žaidimo komponentai: taktika, technika, psichologija ar fizinis pasiruošimas.
„Jie negali būti atskirti ir nei vienas negali būti išskirtas ar sureikšmintas. Visa tai yra viena visuma. Tiesa, kai kurioms sferoms skiriame daugiau dėmesio tam tikru metu, tam tikrame amžiuje. Pavyzdžiui technikai ir fizinėms savybėms labai didelį dėmesį skiriame pačioje pradžioje, vaikystėje, pridedame šiek tiek taktikos ir viską įvelkame į tinkamą psichologinį rūbą. Aš visa tai matau taip", – sakė C. Dohmas.
Danas yra įsitikinęs, kad futbolo ateitis priklauso intelektualiems žaidėjams: „Asmeniškai aš koncentruočiausi į skirtingų žaidimo situacijų sprendimą. Į žaidėjo intelektą ir žaidėjo intelekto ugdymą. Stengčiausi „įmesti" žaidėją į skirtingas problemines žaidimo situacijas, kuriose jis būtų priverstas priimti nestandartinius sprendimus ir mokytis. Jis turi tapti labai technišku ir puikiais tarpusavio supratimo įgūdžiais pasižyminčiu žaidėju, suvokti savo ir kitų žaidėjų vietą aikštėje, lengvai keistis pozicijomis ir nuspėti varžovo veiksmus".
Specialistas iš Danijos prognozuoja, kad kuo toliau, tuo labiau intelektualūs futbolininkai bus vertinami klubų.
Anot trenerio, svarbiausios vaiko savybės, siekiant tapti profesionaliu futbolininku, yra ne tiek fiziniai duomenys, kurie augant keičiasi, o charakterio savybės. Esminės – atkaklumas, užsispyrimas ir kantrybė.
„Atsakyti 100 procentų, ar vaikas taps profesionalu, galima tik prasidėjus asmens brandai. Tik tuo metu mes turime daugiau patikimų duomenų, matome asmenybės subrendimą, mąstymą aikštėje, žaidimo supratimą, tikrąjį techninį ir taktinį lygį", – teigė C Dohmas.
Daug lengviau dirbti su šio amžiaus žaidėjais, kai jie dar prieš paauglystę buvo mokomi esminių dalykų – pajausti ribas ir atsakomybę už savo veiksmus.
Intelektualių futbolininkų išugdymas yra vienas iš „Auri-Dohm" ugdymo programos tikslų. Nors Lietuvos futbolo federacija pasirinko, įsigijo ir šalyje platina Briuselio „Anderlecht" (Belgija) klubo jaunųjų futbolininkų ugdymo programą, dalis šalies futbolo klubų ir mokyklų mieliau renkasi A. Skarbaliaus ir C. Dohmo bendrą darbą.
„Mūsų metodologijos sąranga ir turinys yra unikalūs, ypatingai dėl išskirtinio dėmesio individualiam žaidėjui ir individualiam jo ugdymui. Ypatingas dėmesys individualiai technikai ir individualiai taktikai yra esmė ugdant žaidėjo intelektą, o žaidėjo intelektas, kaip minėjau anksčiau, mano nuomone bus ypatingai svarbus, - kalba vaikų treneris iš Danijos. - Mūsų metodikoje daug dėmesio skiriama proaktyviems veiksmams ir gebėjimui atpažinti bei suvokti distancijas ir veiksmus, t. y. tinkamas laikas, kada atliksime ar pritaikysime tai ką išmokome. Toks pat svarbus - judėjimo ir aplinkos suvokimas, t. y. kada, kur ir kaip juda žaidėjas. Visa tai susijungia intelektualaus žaidėjo sąvokoje. Tai dažnai pamirštama arba nustumiama į antrą planą kitose programose, bet yra esminiai akcentai „Auri-Dohm" darbe".

Utenos „Utenio" inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Jau šią vasarą Ignalinoje bus žaidžiamas paplūdimio futbolas

  Šią vasarą Ignalinos miesto paplūdimyje prie Gavio ežero bus atidaryta paplūdimio futbolo aikštė, atitinkanti FIFA standartus. Ši idėja gimė praėjusiais metais. Tuomet Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas kreipėsi į Lietuvos futbolo federaciją ir netrukus buvo sutarta dėl bendradarbiavimo.

 • „Utenio“ treniruočių planas – per naktį

  Pasaulį užklupusi koronaviruso pandemija ir Lietuvoje paskelbtas karantinas tapo nemenku iššūkiu įvairių sporto šakų fizinio rengimo treneriams. Kai kuriems iš jų teko per naktį keisti ilgą laiką ruoštą pasiruošimo sezonui planą ir staigiai persiorientuoti į nuotolines treniruotes namuose. Su tuo teko susidurti „Utenos Utenio“ futbolo klubo ir akademijos fizinio rengimo vadovui ir kineziterapeutui Aurimui Tilindžiui. Utenos komandai pasiruošimo planas buvo dėliojamas pagal „Auri-Dohm“ metodologiją.

 • Europos futbolo čempionatas ir įdomūs faktai apie futbolą

  2020 UEFA Europos futbolo čempionatas bus jau šešioliktas Europos čempionatas, kurį stebėsime 2020 m. birželio 12 d. – liepos 12 d. Šis čempionatas iš ankstesnių išsiskirs tuo, jog pirmą kartą istorijoje futbolo čempionato varžybos vyks 12 skirtingų šalių ir 12 skirtingų stadionų. Pusfinalis ir finalas organizuojamas Londono „Wembley“ stadione. Atrankoje į čempionatą varžosi 55 rinktinės, iš kurių liks 24 komandos, dalyvausiančios šiame Europos futbolo čempionate, kuris taip pat yra ir jubiliejinis – jam bus jau 60 metų!

 • Sekmadienį Utenos stadione – futbolo šventė

  Po penkerių metų pertraukos Utenoje vyks didelė futbolo šventė – sekmadienį „Utenio“ stadione vyks Lietuvos futbolo federacijos taurės finalo rungtynės. Šių rungtynių laukianti Utenos futbolo bendruomenė tikisi, kad tai suteiks motyvacijos ir vietos jaunimui sportuoti.

 • Jaunųjų futbolininkų ugdymu rūpinsis danas

  Futbolo klubas „Utenos Utenis“ pasirašė dviejų metų sutartį su futbolo specialistu iš Danijos Carsten Dohm. Didelę patirtį vaikų ir jaunimo futbolo ugdymo srityje sukaupęs D. Carsten tapo klubo techniniu vadovu, kuris koordinuos bei užtikrins vaikų ir jaunimo futbolo vystymo programos įgyvendinimą bei vykdymą.

 • Merginų tikslas – garbingai sudalyvauti

  Kovo 31 dieną pirmą kartą istorijoje Utenos merginų futbolo komanda startuos aukščiausioje šalies lygoje. LMFA A lygoje debiutuosiančios FK „Utenis“ merginų komandos pagrindinis tikslas – garbingai sudalyvauti pirmenybėse ir nustebinti pačioms save.

 • UAFF taurę iškovojo Visagino komanda

  Kovo 23 dieną Molėtuose vyko Utenos apskrities futbolo federacijos salės futbolo taurės varžybos, kuriose po atkaklios kovos triumfavo visaginiečiai.

 • Utenoje lankėsi svečiai iš Švedijos ir Islandijos

  Kovo 6 dieną „Utenos Utenį“ aplankė svečiai iš Švedijos ir Islandijos futbolo klubų. Praėjusį rudenį futbolo akademijos „Utenis“ vadovas Vaidotas Rastenis kartu su futbolo klubo „Ataka" atstovais lankėsi Švedijoje ir Islandijoje, kur gilinosi į šių užsienio šalių futbolo sistemas.

 • Čempionais tapo „Ekrano“ senjorai

  Kovo 2 dieną Molėtuose finišavo Utenos apskrities futbolo federacijos senjorų salės futbolo čempionatas, kuriame triumfavo Panevėžio senjorai.

 • Naujos asociacijos siekis – nauja kokybė

  Sausio 31 dieną įsteigta nauja asociacija, vienijanti šalies vaikų ir jaunimo futbolo ugdymo organizacijas. Pagrindinis naujosios asociacijos veiklos tikslas – vaikų ir jaunimo futbolo ugdymo aplinkos ir veiklos sąlygų, taip pat ugdymo paslaugų kokybės gerinimas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1213
Vakar apsilankė:5816
Šią savaitę apsilankė:41474
Šį mėnesį apsilankė:28364
Viso (nuo 2015-02-16):14052356
Šiuo metu naršo:
74
2020-07-05
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!