Dvasinę ramybę randa kurdama pintus stebuklus
2016 spalio 04, Antradienis 15:52

Dvasinę ramybę randa kurdama pintus stebuklus

Dvasinę ramybę randa kurdama pintus stebuklus
 • Lina NARČIENĖ
 • 17 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Rankos stiprios, bet siela trapi. Tokiais žodžiais galima apibūdinti Utenoje gyvenančios vytelių pynėjos tautodailininkės Danutės Kiškienės asmenybę. Po Žuvies ženklu gimusios moters pasaulyje vietos atsiranda kenčiantiems, paguodos ieškantiems žmonėms, mat ji visą savo gyvenimą ypač jautriai reaguoja į kitų skausmą. Gyvenimas ir jai pačiai nepašykštėjo skaudesnių išbandymų, tačiau kiekvieną dieną ji nusiraminimą randa kurdama pintus stebuklus ir puoselėdama senąją lietuvių kultūrą bei tradicijas. Jos darbai ypatingi, spinduliuojantys šiluma. Galbūt todėl, kad ji labai myli savo darbą.

Kokia esate moteris?

Esu labai jautri galbūt todėl, kad esu Žuvis. Juk to pasakyti negalime apie Avinus ir Ožiaragius. Į viską pernelyg skaudžiai reaguoju, esu neabejinga aplinkai. Prisimenu, kaip mane sukrėtė teroro išpuolis Niujorke buvusiuose prekybos centrų dangoraižiuose. Rytojaus dieną neradau ramybės, skaudėjo galvą. Tai dar kartą įrodo, kad esu labai jautrus žmogus.
Tokiam žmogui, kaip aš, pernelyg sunku gyventi: viską iki smulkmenų surenku į savo širdį.

Galbūt paguodos ir šilumos ieškote pindama įvairiausius dirbinius?

Tikrai taip. Tai labai padeda. Man patinka šis darbas. Ne tik mintys nuskrieja toli, bet ir atsipalaiduoju, juntu dvasinę palaimą. Nuo jaunystės patiko iš vytelių pinti gaminiai. Dar dirbau tuomečiame Utenos buitinio gyventojų aptarnavimo kombinate, tačiau 1992 metais prasidėjo didelė bedarbystė. Kaip ir daugelis kitų netekau darbo. Užsiregistravau į Darbo biržą. Dar neskubėjau lankyti kursų, tačiau pavasarį nusprendžiau nebesėdėti namuose ir eiti mokytis pinti iš vytelių. Tąkart nė nesitikėjau, kad išmoksiu pinti. Pasirodė pernelyg sudėtinga. Pamenu, kažką surezgiau iš stambių vytelių... Bet po truputį viskas klostėsi kitaip: gimė pirmas darbas – krepšis.

Ar tuomet tikėjote, kad iš šio amato – vytelių pynimo – galima išgyventi ir išlaikyti šeimą?

Žinoma, kad tikėjau. Juk rimti pynėjai pina ir sudėtingus baldus, uždirba tikrai daug. Juk tai verslas. Vytelių pynimo pradžioje nebuvo lengva: teko ne tik susipažinti su pynimo subtilybėmis, bet ir ieškoti vietos, kurioje būtų galima patogiai dirbti. Drąsiai galima teigti, kad per 20 darbo metų su pintais dirbiniais buvo visko: ir sėkmingo darbo, ir mažesnių nesėkmių.
Šeštadieniais prekiaudavau turguose, o darbo dienomis triūsdavau namuose. Tekdavo kruopščiai pasiruošti, sutvarkyti vyteles tam, kad būtų galima sėsti ir pinti norimą daiktą. Sakyčiau, kad nėra lengva suvaldyti vyteles, todėl šis darbas reikalauja daug kantrybės ir tvirtų rankų. Per ilgus metus pajutau ir aš šio darbo pasekmes: skaudėdavo pirštus, rankas.
Anksčiau talkindavo ir mano vyras, tačiau jį užklupo liga, tad šiuo metu sukuosi pati: ir kėdutės koją pati prisisuku, susipjaustau ir pasiruošiu medžiagas.

Gyvenate daugiabutyje, dviejų kambarių bute. Ar nėra sudėtinga rasti savo vietą darbui?

Tenka pripažinti, kad pinant iš vytelių yra labai svarbu rasti tinkamą vietą. Tenka pinti visur: ir virtuvėje, ir kambaryje, ir balkone. Bepigu tiems, kas gyvena privačiame name – jiems kur kas paprasčiau.

Dirbiniais papuošiate ir savo namus...

Savo rankomis pintų daiktų ar interjero puošmenų turiu tikrai ne vieną. Štai saldaininės, krepšiai, krepšeliai svogūnams, pintos gėlių puokštės ar baldai. Kartą eidama per kaimynės sodą pamačiau prie krepšio pritvirtintus kankorėžiukus, o aš nusprendžiau savąjį krepšiuką papuošti gilėmis. Ir gražu, ir originalu.

Ar pirkėjai pageidauja neįprastų dirbinių?

Vieną kartą manęs paprašė nupinti lopšį vaikui, tačiau taip jau išėjo, kad tas lopšys pasiliko pas mane, nes niekas jo nebenupirko. Buvau nusprendusi atnaujinti ir restauruoti senus baldus, kurių paviršių apipyniau vytelėmis. Rezultatu buvau ypač patenkinta. Jei idėjų netrūksta, netrūksta ir darbo. Svarbiausia, nepristigti minčių, o jų semiuosi interneto platybėse.

Autorės nuotr.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėjas Pranas Savickas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su profesionaliu drožėju antalieptiškiu Pranu Savicku. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki balandžio 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas

  Pačioje gražiausioje Anykščių vietoje, šalia pušyno, gyvenantis ir save vadinantis metalo plastiku Rimantas Tuskenis – kuklus menininkas, kaip jis pats sako, nemėgstantis nei girtis, nei daug pasakoti apie savo kūrybą. Tačiau jo darbai daug iškalbesni už patį Rimantą: jo kieme jau puikuojasi užsakytas angelas, nuo lietaus prisidengęs metaliniu skėčiu. Kiti darbai iškeliavo į draugo sodybą prie Rubikių ežero, mat ten esą daugiau erdvės ir jie puikiai dera žavingoje aplinkoje.

 • Utenos krašto kūrėjas Rimantas Tuskenis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su metalo plastiku Rimantu Tuskeniu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki rugpjūčio 25 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Ilgametį pedagogą kurti paskatino buvęs mokinys

  Bemaž 40 metų Saldutiškyje gyvenantis Lionis Gaižauskas dar būdamas visai mažas prisijaukino medį, tačiau gyvenimas susiklostė taip, kad ilgus metus dirbo su gerokai šaltesne medžiaga – metalu. Beveik ketvirtį amžiaus mokyklos duris varstęs pedagogas atskleidė, kad imtis kūrybinės veiklos – iš medžio gaminti kibirus, kubilus, skrynias, stalus, taburetes ir kt. – jį paskatino buvęs mokinys.

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Utenos krašto kūrėja Anelė Araminienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su audėja Anele Araminiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 26 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Moters talentas kurti šiaudinius sodus slypi genuose

  Šiaudų sodai – tai iš suvertų ant siūlo šiaudelių surištas papuošalas, kuris kabinamas virš vestuvinio stalo. Sugrįžę iš jungtuvių vestuvininkai rasdavo stalą apsėstą persirengėliais, todėl pabroliai turėdavo vietas „išpirkti" sodu. Šis paprotys buvo paplitęs visoje Lietuvoje, bet ilgiausiai išsilaikė Aukštaitijoje.
  Tokie sodai buvo kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja" varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Anksčiau taip pat tikėta, kad šiaudų sodai saugo namus nuo nelaimių ir atneša sėkmę.
  Daugiau nei 10 metų sodų rišimu užsiimanti ir Zarasų mieste gyvenanti Zofija Maculevičienė, kurianti šedevrus iš šiaudų, yra pakerėta jų grožio ir tikina, kad šis užsiėmimas jai teikia malonumą ir neapsakomą džiaugsmą.

 • Inkilų meistras mėgaujasi sparnuočių kaimynyste

  Antalieptėje gyvenančio medžio drožėjo Zenono Striškos kieme – tikras paukščių rojus. Čia savais balsais pavasarį pasitinka nuo mažens gamtą mylinčio antalieptiškio meile ir rūpesčiu globiami žvirbliai, karklažvirbliai, naminiai žvirbliai, zylės, margasparnės musinukės, pilkosios musinukės, kielės, dagiliai, dūminė raudonuodegė ir kregždės. Kiekvienas paukštis turi savo buveinę – Zenono rankomis skobti ir įmantriai papuošti inkilai puošia kiemą, o sparnuočių melodijos teikia nepakartojamo džiaugsmo.

  Portalo udiena.lt žurnalistai pravėrė medžio drožėjo dirbtuvėlių duris...

 • Utenos krašto kūrėja Zofija Maculevičienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Zarasuose gyvenančia šiaudinių sodų rišėja Zofija Maculevičiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas Zenonas Striška

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Antalieptėje (Zarasų r.) gyvenančiu medžio drožėju Zenonu Striška. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki gegužės 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2788
Vakar apsilankė:10585
Šią savaitę apsilankė:2788
Šį mėnesį apsilankė:2788
Viso (nuo 2015-02-16):13804350
Šiuo metu naršo:
104
2020-06-01
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!