Buvę Lietuvos pašto vadovai galimai iššvaistė 3,7 mln. eurų
LietuvaBuvę Lietuvos pašto vadovai galimai iššvaistė 3,7 mln. eurų
2019 sausio 03, Ketvirtadienis 09:24

Buvę Lietuvos pašto vadovai galimai iššvaistė 3,7 mln. eurų

Buvę Lietuvos pašto vadovai galimai iššvaistė 3,7 mln. eurų

Po bendro Susisiekimo ministerijos ir AB Lietuvos pašto kreipimosi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl įtariamos didelės turtinės žalos ir galimai nusikalstamų buvusių bendrovės vadovų veiksmų.

Abejotinais tikslais įsteigę dukterinę įmonę, skolinę bendrovės lėšas ir sukūrę schemą išvengti bendrovės valdybos kontrolės sudarant sandorius, buvę AB Lietuvos pašto vadovai 2012–2016 m. galimai iššvaistė apie 3,7 mln. eurų bendrovės lėšų.

„Susisiekimo sektoriuje korupcijos prevencijai pastaruosius dvejus metus skiriamas ypatingas dėmesys – sukurta sistema, kurios tikslas ne tik išsiaiškinti praeities problemas įmonėse, bet ir užtikrinti, kad piktnaudžiavimui būtų užkirstas kelias ateityje. Lietuvos pašte aptikti galimai itin įžūlios pasipelnymo iš valstybės schemos pėdsakai. Glaudžiai ir aktyviai bendradarbiaudami su teisėsauga tikimės, kad bus atsakyta į visuomenei rūpimus klausimus", – sakė susiekimo ministras Rokas Masiulis.

Įnašui – tik Lietuvos pašto pinigai

Įtarimų sukėlusi buvusių AB Lietuvos pašto vadovų veikla prasideda 2012 m. spalio 5 d., kai bendrovė Lietuvos paštas įsteigė dukterinę įmonę UAB „LP Mokėjimų sprendimai". AB Lietuvos paštas buvo vienintelis naujosios bendrovės akcininkas, o jos vadovu tapo tas pats AB Lietuvos paštui vadovavęs asmuo. Naujosios UAB „LP Mokėjimų sprendimai" steigimo adresas – tas pats, kuriuo buvo registruota AB Lietuvos paštas. Įstatinis kapitalas: 10 000 Lt (2 896 Eur). Savo turto ar nuosavo kapitalo bendrovė neturėjo. Įstatuose numatyta veikla – prekybos, gamybos, paslaugų teikimo ir kita veikla – nerodė jokio apibrėžto bendrovės įsteigimo tikslo.
Vos kelios dienos po naujosios įmonės įsteigimo AB Lietuvos paštas ir UAB „LP Mokėjimų sprendimai" kartu su dar penkiomis įmonėmis ir įstaigomis sudarė Klasterio partnerių jungtinės veiklos sutartį, vėliau 2014 m. ir 2016 m. šios sutarties pagrindu pasirašė naujas jungtinės veiklos sutartis dėl mažmeninių ir finansinių paslaugų platformos, susidedančios iš atskirų modulių, sukūrimo ir licencijavimo klientams. Atsakingu partneriu paslaugų platformai kurti buvo pasirinkta viena iš Klasterio sutarties bendrovių.
Veiklai pagal minėtas jungtinės veiklos sutartis vykdyti atsakingajam partneriui dalimis buvo pervedami piniginiai partnerių įnašai, kurių bendra suma siekia beveik 3,7 mln. eurų. Tačiau iš septynių kartu veikiančių partnerių finansinius įnašus darė tik dvi bendrovės – AB Lietuvos paštas (iš viso 1,9 mln. eurų) ir UAB „LP Mokėjimų sprendimai" (iš viso 1,8 mln. eurų), tuo tarpu kitų partnerių įnašai į bendrą veiklą buvo tik nepiniginiai.
Įsteigimo metu UAB „LP Mokėjimų sprendimai" neturėjo savo turto ar nuosavo kapitalo, nevykdė ir neplanavo vykdyti jokios kitos ūkinės finansinės veiklos, todėl pagal minėtas jungtinės veiklos sutartis veikė įnešdama tik AB Lietuvos pašto jai paskolintas lėšas – beveik 1,8 mln. eurų. AB Lietuvos paštas šiai bendrovei suteiktos paskolos iki šiol nėra grąžintos.

Lėšos išleistos, nauda mokėtojams abejotina

Nors visa minėta finansinių paslaugų platformos kūrimo veikla iš esmės finansuota tik AB Lietuvos pašto lėšomis, Lietuvos paštas nebus pagrindinis sukurto produkto naudos gavėjas. Pagal jungtinės veiklos sutartis 51 proc. bendrų turtinių teisių į atskirus platformos modulius ir galimų pajamų įgijo jokių lėšų neįnešęs atsakingasis partneris. Įnašų mokėtojams AB Lietuvos paštui ir UAB „LP Mokėjimų sprendimai" tektų tik po 15 proc. minėtų turtinių teisių.
Paslaugų platforma ir atskirų jos modulių kūrimo darbai iki šiol nėra baigti. AB Lietuvos paštas šia paslaugų platforma savo veikloje iš dalies naudojasi. Bendrovės duomenimis, UAB „LP Mokėjimų sprendimai" sukurtais platformos moduliais savo veikloje nesinaudoja ir iš sudarytos jungtinės veiklos sutarties negavo jokio pelno, pajamų ar naudos.

Kodėl reikėjo naujos įmonės?

AB Lietuvos pašto vadovų galimybes savarankiškai priimti didelės vertės finansinius sprendimus riboja bendrovės įstatai. Juose numatyta, kad sprendimus dėl veiksmų, kurių vertė viršija 1/20 dalį bendrovės įstatinio kapitalo, priima bendrovės valdyba. Akivaizdu, kad veikdama tik savo vardu, bendrovė Lietuvos paštas be valdybos sutikimo nebūtų galėjusi priimti tokios apimties finansinių sprendimų.
Visos minėtos aplinkybės, siejant jas tarpusavyje, rodo, kad UAB „LP Mokėjimų sprendimai" buvo įsteigta ir mokėjimai per ją buvo vykdomi siekiant vienintelio tikslo – sudaryti sandorius, išvengiant AB Lietuvos pašto valdybos kontrolės dėl jų tikslingumo ir sudarymo. Visi minėti sandoriai – jungtinės veiklos sutarčių sudarymas, tokio dydžio finansiniai įnašai, kuriamos paslaugų platformos įsigijimas nebūtų buvę galimi be AB Lietuvos pašto valdybos pritarimo, jei bendrovė šiuos sandorius būtų norėjusi atlikti savarankiškai.

Konstatuojama turtinė žala

AB Lietuvos pašto ir jos dukterinės įmonės UAB „LP Mokėjimų sprendimai" atsakingų asmenų veiksmais, sudarant AB Lietuvos paštui nenaudingus sandorius ir AB Lietuvos pašto lėšomis apmokant bendrovei „LP Mokėjimų sprendimai" iš esmės nevertingą ir nenaudojamą produktą, AB Lietuvos paštui buvo padaryta didelė turtinė žala. Be to, susidariusi situacija leidžia manyti, kad AB Lietuvos pašto atsakingi asmenys naująją bendrovę įsteigė dirbtinai, siekdami palengvinti nenaudingų sandorių sudarymą ir išvengti AB Lietuvos pašto valdybos kontrolės sudarant sandorius, kurie savo pobūdžiu galėjo padaryti ir padarė turtinę žalą AB Lietuvos paštui.
Sukurta korupcijos prevencijos sistema
2016 m. gruodžio – 2018 m. gruodžio mėn. susisiekimo sektoriuje atlikti 143 auditai. Jie tapo pagrindu sektoriaus korupcijos prevencijos sistemai. Šios sistemos veikimui užtikrinti nuo 2017 m. spalio mėn. visose Susisiekimo ministerijai pavaldžiose įmonėse ir įstaigose dirba specialistai, atsakingi už korupcijos prevenciją ir veiklos skaidrumo didinimą. Ministerija yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartis su Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, glaudžiai bendradarbiauja su Valstybės saugumo departamentu. Susisiekimo ministro R. Masiulio teigimu, nepriklausomai nuo to, kokia bus politinė valdžia, ši sistema bus garantas ateičiai, kad tai, kas neskaidraus susisiekimo sektoriuje vyko anksčiau, jau būtų nebeįmanoma.

Susisiekimo ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Padėka paštininkams – nuo saldumynų iki ranka rašytų atvirukų

  Lietuvai kovojant su koronaviruso pandemija, iš šalies gyventojų jaučiama didelė padėka tiek medikams, tiek visiems kitiems, dirbantiems ir kasdien dėl kitų gerovės rizikuojantiems savo sveikata. Ne išimtis ir Lietuvos pašto darbuotojai – specialioje internetinio puslapio platformoje jiems palikta šimtai gyventojų „ačiū“. Norintys padėkoti klientai, tai daro ne tik žodžiu, bet ir išradingomis dovanomis – nuo saldumynų iki ranka rašytų atvirukų.

 • Pusšimtis tarnybinių automobilių pasiekė mobilius laiškininkus

  Lietuvos paštas tęsia pasitvirtintą ilgalaikę darbuotojų darbo sąlygų gerinimo strategiją, tad 52 mobilūs laiškininkai Ignalinos, Telšių, Zarasų, Ukmergės ir Varėnos rajonuose šį pirmadienį, rugsėjo 30 dieną, gavo Lietuvos pašto logotipu pažymėtus tarnybinius automobilius. Kitą mėnesį bus išdalinti dar 53 automobiliai kituose rajonuose – Alytaus, Pasvalio, Šakių, Širvintų ir Švenčionių. Šiuos automobilius mobilūs laiškininkai naudos iki 2020 m. pradžios, po to jie bus pakeisti visiškai naujomis transporto priemonėmis. Iki 2020 m. I ketvirčio numatyta laiškininkams skirti 440 naujų tarnybinių automobilių.

 • Utenos rajono paštininkai sės ant elektrinių dviračių

  Birželio 25 dieną į 13 Lietuvos miestelių gatves elektriniais Lietuvos pašto dviračiais išvažiuos 36 laiškininkai. Ta proga laiškininkai išklausė Lietuvos policijos ir Lietuvos pašto atstovų vedamus specialius dviračio eksploatacijos ir saugaus eismo kursus, buvo aprūpinti dviračio šalmais, atšvaitais bei ant dviračių montuojamais korespondencijos krepšiais. Tai trečias laiškininkams numatytų 210 elektrinių dviračių projekto etapas.

 • Lietuvos paštas aprūpins automobiliais laiškininkus kaimo vietovėse

  Didžiausią pašto paslaugų teikimo vietų tinklą turintis Lietuvos paštas iki 2019 m. I pusmečio paskelbs kelis viešųjų pirkimų konkursus 640 automobilių nuomai. Automobiliai bus skirti bendrovės laiškininkams, dirbantiems kaimiškose vietovėse.

 • Utenoje eksponuojamas rekordu pripažintas paveikslas iš pašto ženklų

  Uteniškiai turi unikalią progą pamatyti Jolitos Vaitkutės iš daugiau nei 10 tūkst. pašto ženklų sukurtą tautos patriarcho dr. Jono Basanavičiaus portretą ir Utenos kolegijos studentų, dėstytojų bei mokinių iš pašto ženklų sukurtas skiautinių mozaikas. Kūriniai eksponuojami Utenos centriniame pašte.

 • Pasitraukė AB Lietuvos pašto valdyba

  Trečiadienį atsistatydino AB Lietuvos pašto valdyba. Valstybei nuosavybės teise priklausančių AB Lietuvos pašto akcijų valdytoja yra LR susisiekimo ministerija.
  „Bendrovės valdybos kadencija turėjo baigtis jau greičiau nei po pusmečio, tad jos narių sprendimas trauktis nėra netikėtas. Bendrovė pereina į naują valdymo etapą, todėl valdybos noras perduoti estafetę naujiems žmonėms yra natūralus. Dėkojame valdybos nariams už darbą", – sakė susisiekimo viceministras ir AB Lietuvos pašto valdybos pirmininkas Paulius Martinkus.

 • Pašto karvelių laikai praėjo – siuntos gali dingti

  Į „Utenos dienos" redakciją kreipėsi Los Andžele gyvenanti Gitana Kaušylaitė. Moters kantrybės taurę išsekino pašto paslaugos, kuriomis naudojantis Utenoje gyvenančios mamos jau kurį laiką nepasiekia sveikinimai – atvirukai ir smulkios siuntos. „Pašte gavome patarimą, kad reikia siųsti registruotu paštu! Vien todėl, kad kažkas negali dirbti profesionaliai, mes turime viską siųsti registruoti paštu? Man būtų gėda Vakarų šalyse kam pasakyti, kad mūsų šalyje vyksta tokie apiplėšimai. Vakarų pasaulyje niekas tokių patarimų neduoda ir jokių problemų su siuntiniais ir laiškais nekyla", – laiške rašė G. Kaušylaitė.

 • Mobiliojo laiškininko kasdienybę praturtina nuoširdus bendravimas

  Gegužės 30 dieną Utenos rajone sėkmingai startavo mobilieji laiškininkai. Kaimiškųjų vietovių gyventojai jau gali patys pasirinkti, kaip ir kur pasinaudoti pašto paslaugomis. Daugailių seniūnijoje tokią galimybę suteikia moderniomis darbo priemonėmis, nauju automobiliu aprūpinta mobilioji laiškininkė Sandra Gužienė, sutikusi nauja patirtimi pasidalyti su laikraščio „Utenos diena" skaitytojais.

 • Bus renkamas gražiausias pasaulyje pašto ženklas

  Lietuvos paštas gyventojus kviečia rinkti gražiausią 2016 metais išleistą pašto ženklą. Daugiausia simpatijų pelnęs ženklas atstovaus Lietuvai tarptautiniame Asiago filatelijos meno konkurse. Balsuoti už labiausiai patinkantį pašto ženklą ir skirti „kelialapį" į vadinamąją pašto ženklų olimpiadą galima internetiniame tinklalapyje www.gražiausiaspaštoženklas.lt iki balandžio 13 dienos.

 • Uždarius pašto skyrius, kaimus aptarnaus ateities laiškininkai

  Artimiausiu metu šalies kaimiškose seniūnijose turėtų nebelikti stacionarių pašto skyrių – juos pakeis mobilūs ateities laiškininkai. Net ir atokiausiuose viensėdžiuose gyvenantiems senjorams, kaip tikino Lietuvos pašto vadovai, nereikėsią rūpintis, kaip nuvykti į artimiausią paštą – ateities laiškininką išsikvietus telefonu, visos pašto paslaugos bus teikiamos jų pačių namuose. Tačiau tokie planuojami pokyčiai pasėjo šiokį tokį nerimą tarp Utenos rajono gyventojų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3443
Vakar apsilankė:6920
Šią savaitę apsilankė:29428
Šį mėnesį apsilankė:62145
Viso (nuo 2015-02-16):14086137
Šiuo metu naršo:
131
2020-07-10
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!