Pristatyta kraštietės knyga apie dvi seseris – tarpukario Lietuvos pirmąsias damas
Krašto žiniosPristatyta kraštietės knyga apie dvi seseris – tarpukario Lietuvos pirmąsias damas
2015 liepos 27, Pirmadienis 11:33

Pristatyta kraštietės knyga apie dvi seseris – tarpukario Lietuvos pirmąsias damas

Pristatyta kraštietės knyga apie dvi seseris – tarpukario Lietuvos pirmąsias damas

Neseniai Ignalinos viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštietės istorikės Ingridos Jakubavičienės knyga „Seserys", pasakojanti apie dvi ryškiausias tarpukario Lietuvos moteris ir jų indėlį sprendžiant šalies politinius, diplomatinius ir socialinius klausimus. Pirmosios šalies ponios Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė (seserys Chodakauskaitės), pristatomos plačiai nušviečiant to meto istorinį ir kultūrinį kontekstą, pateikiant įdomių faktų apie asmeninį gyvenimą, garsių jų vyrų Prezidento Antano Smetonos ir Ministro Pirmininko Juozo Tūbelio asmenybes ir likimus.

Knygos pristatymą būtų galima pavadinti netradicine istorijos pamoka. Dalyviai išgirdo tikrai įdomių ir daugeliui net nežinomų faktų, detalių, pastebėjimų. Į renginį gausiai susirinkę ignaliniečiai dėkojo autorei už puikų ir profesionaliai parengtą leidinį, uždavė keletą klausimų, diskutavo, o kai kurie prisipažino, jog istorikė savo uždegančia, faktais ir įžvalgomis paremta patriotine kalba sugebėjo juos įtikinti ir kai kuriais klausimais netgi privertė pakeisti nuomonę. Renginį vedė, su autore, buvusia mokine, maloniai bendravo Skaitytojų klubo prezidentė Irena Šaltienė.
Humanitarinių mokslų daktarė, istorikė Ingrida Jakubavičienė dirba istorinėje prezidentūroje Kaune. Peržiūrinėdama daugybę istorinių nuotraukų ji, kaip pasakojo, daugelyje jų matydavo dvi įspūdingas moteris. Žinodama, kad paprasti lietuviai tikrai labai nedaug težino apie šias spalvingas asmenybes, istorikė užsidegė noru parašyti knygą. Dabar ji pati sako, kad tų ponių svoris valstybėje buvo tikrai didelis, o „kartu savo vyrais jos sudarė tvirtą politinį kvartetą".
Prezidento žmona tarpukariu buvo suvokiama kaip moteris, galinti padėti gauti finansinę paramą, taip pat rekomenduoti asmenis į tam tikrus postus. „Sofija Smetonienė buvo labai išsilavinusi, itin aktyvi, tvirto charakterio ir nors niekada neužėmė valstybinių pareigų, tačiau savo įtaka galėjo prilygti bet kuriam ministrui", – sako knygos autorė Ingrida Jakubavičienė. Taigi suinteresuoti asmenys siekė įgyti S. Smetonienės palankumą, o kiti stengdavosi atsižvelgti į jos rekomendacijas. Su prezidentu ji aptardavo valdininkų nuodėmes ar pasiekimus, kartu spręsdavo, kuris kandidatas tinkamas eiti pareigas. Prezidentienė buvusi ne tik sumani visuomenės ir politikos veikėja, bet ir supratinga žmona, šeimai, o ypač vaikams atsidavusi motina. Sofija Smetonienė daug dėmesio skyrė labdaringai veiklai, asmeniškai padėdavo į ją besikreipiantiems žmonėms. Apie ją labai šiltai atsiliepia ir to meto prezidentūros darbuotojai.
Jaunesnioji Prezidento Antano Smetonos žmonos sesuo Jadvyga buvo pirmoji Lietuvos moteris diplomatinėje tarnyboje, 1918 m. pabaigoje Šveicarijos sostinėje Berne prie Lietuvos atstovybės įsteigusi pirmąjį mūsų šalies informacijos biurą. Be to, ši moteris dirbo Paryžiaus taikos konferencijoje, ieškodama politinės paramos šios šalies spaudoje. Autorė pasakojo šiek tiek komišką situaciją, kaip ši moteris prisidėjo prie Vasario 16-osios akto atsidūrimo Vokietijoje: „Jai buvo pasiūlyta vieną vakarą Lietuvių mokslo draugijos patalpose susitikti su vokiečių karo žurnalistu Oskaru Wöhrle, kuris J. Tūbelienei puoselėjo romantiškus jausmus, ir įteikti jam Vasario 16-osios aktą. Tiesa, O Wöhrle turėjo ateiti anksčiau ir laukti jos neužžiebęs šviesos. J. Tūbelienė tamsoje jam įteikė voką su deklaracijos tekstu ir išėjo. Ši slapta operacija pavyko, ir aktas buvo perspausdintas keliuose stambiuose Vokietijos laikraščiuose. J. Tūbelienė dalyvavo ir dar vienoje svarbioje operacijoje: ilgaauliame bate pargabeno Wilhelmo von Uracho sutikimą tapti Lietuvos karaliumi. Pasakojama, kad ji buvusi labai žavinga, mėgstama, o iki santuokos su Juozu Tūbeliu aplink ją sukosi diplomatai, signatarai ir kiti garsūs to meto vyrai.
Dr. I. Jakubavičienė apgailestauja, kad sovietmetis itin pakenkė A. Smetonos ir jo žmonos autoritetui, mat Prezidentą sovietinė propaganda pavertė bailiu, tėvynės išdaviku, o S. Smetonienę – tiktai kortuotoja, krupniko mėgėja, Prezidento rūmų intrigante. Anot istorikės, sovietams reikėjo ištrinti tai, kas buvo geriausia: „Pirmiausia visiško sunaikinimo nusipelnė autoritetai. Vyravo požiūris, kad jeigu žmogus nėjo valstybinių pareigų, jis valstybės naudai nenuveikė nieko naudingo." Pasakodama apie A. Smetonos pasitraukimą į Vakarus, I. Jakubavičienė tvirtina, kad jo poelgis buvo žymiai geresnis nei Latvijos ir Estijos prezidentų. Jis ir toliau prisistatydavo Lietuvos prezidentu emigracijoje, taip pasirašinėdavo savo straipsnius ir nors nėra aiškių įrodymų, bet visi faktai rodo, kad buvo nužudytas.
Renginyje, kaip minėta, aktyvūs buvo ir jo dalyviai. Savo tėvelių prisiminimais apie to meto Kauną ir pirmąsias damas dalijosi Ignalinoje gyvenanti buvusi kaunietė Gražina Jonikienė. Ji autorei dėkojo už įdomią ir tikrai vertingą knygą bei sakė, kad jau seniai tokia turėjo būti išleista.

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Naujiems mokslo metams artėjant

  Rugpjūčio 29 dieną savivaldybėje vyko Ignalinos rajono švietimo ir ugdymo įstaigų vadovų pasitarimas. Sveikinimo kalboje Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas visiems palinkėjo gerų mokslo metų, gražios artėjančios šventės, tvirtybės ir optimizmo ateičiai, glaudesnio bendradarbiavimo, šiltesnių santykių, kad visiems pavyktų bendrauti ne kaip biurokratams, o kaip atsakingiems žmonėms, ieškantiems išeičių ir sprendimų.

 • Ignalina išeinančiai vasarai dovanojo skrybėlę

  Rugpjūčio 24 dieną Ignalinos vasaros estradoje atsisveikinta su besibaigiančia vasara. Šventė „Paskutiniai žiedai – vasaros skrybėlei“ buvo graži, lyriškai svajinga, romantiška ir trankiai linksma... Gėlėta vasaros skrybėlė, kurią išpuošė visi šventės dalyviai, buvo išplukdyta į paslaptingąsias Ilgio ežero tolumas.

 • Ignalina – dangaus takais

  Ignalinos rajono savivaldybės administracija spaudai parengė nuotraukų albumą „Ignalina dangaus takais“. Kovo mėnesį leidykla „Vyzdys" užbaigė leidybos darbus. Dabar knygą galima įsigyti Ignalinos rajono turizmo informacijos centre ir parduotuvėje „Liepa“. Ignalinos rajono savivaldybė naująjį leidinį naudos reprezentacinėms reikmėms.

 • Padėkojo merui už darbą

  Praėjusią savaitę vyko paskutinis šios kadencijos Ignalinos rajono savivaldybės tarybos posėdis. Posėdyje priimti 23 sprendimai, pritarta savivaldybės mero, savivaldybės administracijos ir direktoriaus 2018 m. veiklos ataskaitoms. Kaip sakė Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis, taryba dirbo sutelktai ir atsakingai, įvyko 11 posėdžių, priimti 223 sprendimai. Meras apžvelgė biudžeto vykdymą ir įstaigų veiklą, savo darbą įvairiose komisijose, tarybose, asociacijose, tarptautinį bendradarbiavimą.

 • Ignalinos savivaldybės įmonės pateko į STT akiratį

  Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos korupcijos prevencijos pareigūnai atliko korupcijos rizikos analizę Ignalinos rajono savivaldybės (Savivaldybė) kontroliuojamų įmonių „Ignalinos autobusų parkas“, „Ignalinos butų ūkis“, „Ignalinos vanduo“, „Ignalinos šilumos tinklai“, „Kompata“, „Didžiasalio komunalinės paslaugos“ valdymo srityje.

 • Ignalinos rajono neįgalieji džiaugiasi nauja transporto priemone

  Kovo 25 dieną Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis apžiūrėjo naują neįgaliųjų poreikiams pritaikytą autobusiuką, kurį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Neįgaliųjų reikalų departamentas skyrė Ignalinos rajono neįgaliųjų draugijai. Ignalina – viena iš 20-ties savivaldybių, gavusių tokias transporto priemones.

 • Metų knygos rinkimai: skelbiami ryškiausių kūrinių penketukai

  Šiemet, kaip ir kasmet nuo 2005 metų, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos inicijuota ir kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija, Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka rengiama akcija „Metų knygos rinkimai" vėl kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. Keturioliktą kartą vykstanti akcija skatina Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius jos kūrinius, populiarinti skaitymą kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą.

 • Ignalinoje pagerbti policijos pareigūnai

  Rugsėjo 27 dieną Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis dalyvavo Paliesiaus dvare vykusiame iškilmingame Lietuvos policijos įkūrimo 100-ųjų metinių ir Angelų Sargų – Policijos dienos minėjime bei pasveikino Ignalinos rajono policijos komisariato vadovą Dainių Šidlauską, pareigūnus, darbuotojus.

 • Ignalina – renovacijos lyderė visoje šalyje

  Ignalinos miesto gyventojai jau įprato prie pasikeitusios aplinkos, modernizuotų daugiabučių namų vaizdo. Malonaus nustebimo gali sulaukti tik iš atvykusiųjų. Pirmoji pradėjusi renovaciją ir visai Lietuvai pateikusi savivaldybės sukurtą naują jos modelį Ignalina ir toliau išlieka lyderė. Gyventojų nereikia įtikinėti, kad modernizuotas būstas yra jaukesnis, šiltesnis, sunaudoja mažiau šilumos energijos ir, žinoma, yra patrauklesnis pirkėjui.

 • Strigailiškyje valomas Palaukinio ežeriukas

  Strigailiškio (Ignalinos r.) gyventojai džiaugiasi šalimais turėdami Palaukinio ežeriuką. Vieniems kliūva grožėtis jo didžiąja, kitiems – į kaimelį įsirangiusia mažąja dalimi. Neseniai šioje dalyje buvo organizuoti valymo darbai. Buvo šienaujamos nendrės, plaukant valtimis grėbiamos vandenį, ypač pakraščiuose, tirštai užtraukusios žolės. Ežeriukas po tokio valymo tarsi atsikvėpė, išgražėjo.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5465
Vakar apsilankė:7725
Šią savaitę apsilankė:31267
Šį mėnesį apsilankė:154343
Viso (nuo 2015-02-16):11125074
Šiuo metu naršo:
123
2019-09-19
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!