Ignalina tapo Lietuvių kalbos dienų sostine
Krašto žiniosIgnalina tapo Lietuvių kalbos dienų sostine
2020 vasario 13, Ketvirtadienis 14:22

Ignalina tapo Lietuvių kalbos dienų sostine

Ignalina tapo Lietuvių kalbos dienų sostine
 • 13 foto

Penktus metus rengiamos Lietuvių kalbos dienos – tai daugybė Lietuvoje ir užsienyje organizuojamų renginių, skirtų lietuvių kalbos prestižui ir sklaidai didinti. Šiais metais pirmą kartą Lietuvių kalbos dienų sostine tapo Ignalina. Čia lietuvių kalbai skirti renginiai vyks iki rugsėjo mėnesio.

Vasario 12 dieną Ignalinos viešojoje bibliotekoje šventiškai atidarytos Lietuvių kalbos dienos. Ignalina sulaukė garbių svečių, buvo skaitomi pranešimai apie kalbos aktualijas, pasirašytas Ignalinos rajono savivaldybės administracijos ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos susitarimas. Džiugino meninė programa: šventinį renginį vedė aktorius Rimantas Bagdzevičius, o šventę papuošė ir praturtino Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos mokytojų meninė programa, nuostabi muzika, jausmingos Birutės Paukštienės, Aldonos Čeponienės ir Jurgitos Antonovienės dainos.

Renginys pradėtas Ignalinos gimnazijos mokinių kompozicija „Nepamirški, Lietuva, linų" pagal lietuvių liaudies dainą „Trepute, martela".  Daina, šokis ir meninis žodis sujungti į vientisą, gražų ir labai prasmingą kūrinį, apdainuojantį lino kelią. Kompozicijoje meniškai pademonstruota ir pagarba kalbai, senosioms tradicijoms, ir naujai šiuolaikinei išraiškai. Elektrinės gitaros ir būgnų muzika trankiai ir energingai palietė širdis, dovanojo geriausius jausmus ir nuteikė labai šventiškai.
Simboliška, kad Lietuvių kalbos dienų renginiai savo kelionę pradeda būtent čia, rytų Lietuvos krašte. Krašte, kuriame net ir lenkų okupacijos metais vyravo ir išliko lietuviška dvasia, veikė šv. Kazimiero ir „Ryto" draugijos, buvo įkurtos daraktorių mokyklos, dirbo knygnešiai. „Kalba – tai mūsų tautos išlikimo pamatas. Labai džiaugiamės Ignalinai parodytu dėmesiu. Mes, kaip Lietuvių kalbos dienų sostinė, įsipareigojame renginius išplėsti iki rudens, kalbai parodyti deramą dėmesį,"– sveikindamas visus susirinkusius ir svečius sakė Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas. Jis pasidžiaugė ir Švenčionių, Zarasų rajonų savivaldybių merų, šių savivaldybių ir Visagino kalbos tvarkytojų dalyvavimu renginyje. Svečiai sveikino ignaliniečius, linkėjo sėkmės Lietuvių kalbos dienų sostinei ir organizatoriams perdavė atvežtus suvenyrus. Renginį organizavo Valstybinė lietuvių kalbos komisija, Ignalinos rajono savivaldybė ir viešoji biblioteka.
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis pristatė Lietuvių kalbos dienų idėją ir sakė, kad Ignalina pasirinkta ne šiaip sau: „Tai puikus kraštas, nuostabūs žmonės, graži gamta ir vertinga istorija. Juk Ignalina atlaikė istorinius iššūkius, išgyveno demarkacines linijas, rusinimą ir lenkinimą. Ir ji neleido lietuvių kalbos plotui mažėti, todėl šiandien ir gauna pareigą būti priekyje, o visa Lietuva gali ja didžiuotis". A. Antanaitis dėkojo savivaldybės administracijai, labai entuziastingai priėmusiai jo pasiūlymą ir visus kvietė aktyviai dalyvauti renginiuose.
J. Rasikas ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas pasirašė susitarimą, pagal kurį Ignalina 2020 metais paskelbta Lietuvių kalbos dienų sostine. Šalys įsipareigoja bendradarbiauti organizuodamos ir viešindamos Lietuvių kalbos dienų renginius Ignalinos rajone. Meras komisijos pirmininkui įteikė specialų Lietuvių kalbos dienų sostinės suvenyrą: tokius suvenyrus gavo visi svečiai.
Lietuvos mokslų akademijos akademikas Bonifacas Stundžia skaitė paskaitą apie kalbos aktualijas ir savo kalbą pradėjo tarmiškai: „Kalbu tarmi, katra panašį į Jūsų. Esu Ignalinos kaimynas, kilęs iš Utenos krašto, Daunorių kaimo...". Mokslininkas priminė Kazimiero Būgos mintį, kad lietuvių kalba yra marga kaip genys ir mokė nevadinti jos archajiška, nes visos archajiškos kalbos jau išnykę. Mūsų kalba išlaikiusi daugiausia senovės, turinti daug konservatyvių elementų, tačiau ji kuria ir naujoves, yra gyva, besikeičianti.
Renginiu džiaugėsi Lietuvių kalbos instituto direktorė Albina Auksoriūtė. Ji pristatė instituto  veiklą, šioje įstaigoje veikiantį interaktyvų lietuvių kalbos muziejų. Renginio pabaigoje pristatyta paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis", kurią pristatė Lietuvių kalbos instituto socialinių programų koordinatorė Dovilė Bielevičiūtė. Rankomis liečiami eksponatai pasakoja apie svarbiausius lituanistikos ir kalbotyros pasiekimus, supažindina su lietuvių kalbos istorija,  parodo  jos savitumą, išskirtinumą ir vietą pasaulio kalbų kontekste. Ši įdomi paroda bibliotekos atradimų erdvėje bus eksponuojama iki vasario 28 dienos.

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Ignalinoje startavo Lietuvos paplūdimio futbolo čempionatas

  Rugpjūčio 1 dieną Ignalinoje buvo pasveikinti Lietuvos paplūdimio futbolo čempionato nugalėtojai – Vilniaus „Igol“ komanda, finale nurungusi Vilniaus „Audrą“. Čempionate dalyvavo aštuonios stipriausios šalies komandos iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Kupiškio, Mažeikių, Elektrėnų ir Prienų. Visą dieną varžybos vyko miesto paplūdimyje prie Gavio ežero, naujoje futbolo aikštėje, kuri neseniai įrengta ir atidaryta būtent  šio renginio metu.

 • Muziejus Ignalinoje papildytas sporto istorijos ekspozicija

  Ignalinos krašto muziejaus sporto ekspozicija papildyta dviem naujais stendais apie bokso istoriją ir daugkartinį Lietuvos bokso čempioną, sporto meistrą Arūną Domininką Grabažį. Iš Kauno kilęs sportininkas nuo 1975 metų gyvena Ignalinos rajone, Mielagėnų miestelyje. Kaip pats sako, jį atviliojo meilė, tokio sprendimo niekada nesigailėjo ir tapo tikru mielagėniškiu.

 • Lietuvių kalbos dienų renginiai tęsiasi – džiaugtasi tarmėmis

  Liepos 7 dieną Ignalinos viešojoje bibliotekoje surengtas šeštasis Lietuvių kalbos dienų sostinės renginys „Pažink savo kaimynus tarmėje“. Ignaliniečiai kviesti pasižiūrėti filmą „Dzūkija“, pasiklausyti dzūkų ir aukštaičių tarmiškos šnekos, sužinoti įdomių kalbinių dalykų, labiau pažinti pietiečių papročius ir tradicijas.

 • Gamtos muziejus Ažvinčiuose jau laukia lankytojų

  Ignalinos rajono Kazitiškio seniūnijoje miškų apsuptas senas ir gražus Ažvinčių kaimas nuo šiol turės įdomų lankytiną objektą. Privačioje sodyboje pastatytas, įkurtas ir birželio 12 dieną visuomenei pristatytas Valdo Danilevičiaus gamtos muziejus, kuriame eksponuojama daugiau nei keli šimtai įspūdingų trofėjų iš viso pasaulio, nuo pačių didžiausių iki mažyčių.

 • Jau šią vasarą Ignalinoje bus žaidžiamas paplūdimio futbolas

  Šią vasarą Ignalinos miesto paplūdimyje prie Gavio ežero bus atidaryta paplūdimio futbolo aikštė, atitinkanti FIFA standartus. Ši idėja gimė praėjusiais metais. Tuomet Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas kreipėsi į Lietuvos futbolo federaciją ir netrukus buvo sutarta dėl bendradarbiavimo.

 • Ignalinoje pagerbtas partizanų atminimas

  Gegužės 17-ą, minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, aplankytos žuvusiųjų už Lietuvos laisvę, tremtinių atminimo vietos Ignalinoje, Ceikiniuose, Mielagėnuose. Ignalinos kapinėse aplankytas nežinomų partizanų kapas.

 • Istorinę sukaktį sukaktį paminės balionų švente

  1932 metais rugsėjo 25 dieną netoli Daugėliškio esančiame Pajurgiškės kaime nusileido 20-tųjų Gordono Beneto oro balionų lenktynių nugalėtojai amerikiečiai Thomas G. W. Settle ir Winfield Bushnell. Pakilę iš Bazelio Šveicarijoje jie per 41 val. 20 min nuskrido 1 550 km ir pasiekė pasaulio rekordą.

 • Kalbėtasi dėl geležinkelio ir autobusų stočių sujungimo

  Vasario 11 dieną savivaldybėje priimti AB „Lietuvos geležinkeliai“ atstovai. Jie susitiko su Ignalinos rajono savivaldybės administracijos direktore Jūrate Balinskiene, mero pavaduotoju Manfredu Žymantu ir aptarė galimybę Ignalinoje sujungti geležinkelio ir autobusų stotis. Susitikime taip pat dalyvavo Ignalinos autobusų parko direktorius Povilas Zabolevičius, Investicijų, planavimo ir turto valdymo skyriaus projektų koordinatorė Rita Kardelienė.

 • Dviejų rašytojų pokalbis apie kūrybą ir gyvenimą provincijoje

  Ignalinos viešojoje bibliotekoje svečiavosi vilkaviškietė rašytoja Daina Opolskaitė. Naujausią, net 15 metų augintą ir brandintą, novelių knygą „Dienų piramidės“ pristačiusią kūrėją kalbino jos vyresnioji kolegė, Ignalinoje gyvenanti rašytoja Gintarė Adomaitytė. Pokalbyje vertėsi gyvenimo ir kūrybos puslapiai, skleidėsi savęs ieškojimo, požiūrio į šiuolaikinę literatūrą, jos poveikį skaitytojui prasmės.

 • Ignalinoje auga naujos plaukimo žvaigždutės

  Ignalinos sporto ir pramogų centro baseine surengtos jau tradicinėmis tampančios plaukimo varžybos ,,Jaunoji plaukimo žvaigždutė 4“. Ši šventė skirta mažiausiems plaukikams, kurie tik pradeda savo sportinį kelią. Į Ignalinos baseiną susirinko apie 130 vaikų iš Mažeikių, Šiaulių, Varėnos, Anykščių, Utenos, Elektrėnų, Rokiškio, Vilniaus plaukimo mokyklos ,,Nemunas“ ir Ignalinos mažieji plaukikai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3833
Vakar apsilankė:8089
Šią savaitę apsilankė:18391
Šį mėnesį apsilankė:29205
Viso (nuo 2015-02-16):14296365
Šiuo metu naršo:
102
2020-08-05
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!