Europos Sąjungos lėšos – regiono kultūrai
Krašto žiniosEuropos Sąjungos lėšos – regiono kultūrai
2017 gruodžio 11, Pirmadienis 10:20

Europos Sąjungos lėšos – regiono kultūrai

Europos Sąjungos lėšos – regiono kultūrai

Regione gyvenantys žmonės dažnai pajaučia didesnę atskirtį nuo kultūrinių, pramoginių įvykių nei, tarkim, didžiųjų miestų gyventojai. Todėl labai svarbu regionuose išlaikyti kultūrinius židinius. Utenos regione atsiranda vis daugiau kultūros židinių, kurie labai svarbūs tos vietovės bendruomenei. Prie to nemaža dalimi prisideda įvairūs projektai, finansuojami tiek Europos Sąjungos (ES) fondų, tiek Kultūros ministerijos lėšomis.

Dėmesys mažiesiems
Jau kurį laiką ignaliniečiai džiaugiasi naujomis ir šviesiomis Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įrengtomis patiems mažiausiems ir jų tėvams skirtomis patalpomis. Parengus projektą „Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos infrastruktūros pritaikymas vietos bendruomenės poreikiams“, kuriam lėšų iš 2014–2020 m. ES investicijų veiksmų programos skyrė į Lietuvos regionų kultūros objektus investuojanti Kultūros ministerija, jam pritarė ir Utenos regiono plėtros taryba. Iš panaudotų 70 588 eurų, iš kurių ES skyrė 60 tūkst. Eur, savivaldybė prisidėjo 10 588 Eur, įkurta skaitykla skambiu pavadinimu – „Palėdos Paulės mažylių skaitykla“.

Kaip pasakojo šios bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė, pati skaitykla įrengta atsižvelgiant į Marijampolės bibliotekos pavyzdį. Tačiau ignaliniečių siekiamas tikslas – pritraukti mažuosius lankytojus kartu su tėvais, kurie drauge skaitytų, dalyvautų įvairiose edukacinėse veiklose. „Pastebėjome, kad jaunos mamos nelabai moka lopšinių, kėkavimų, tad vienas iš aspektų – propaguoti liaudies kultūrą, prisiminti tautos lobynus per edukacines veiklas, mokomuosius, lavinamuosius žaidimus. Patalpa nėra didelė, tačiau ją suskirstėme į skirtingas zonas, skirtas skaitymui, individualias erdves, kuriose yra specialus namukas su įvairiais žaidimais. Tokie žaidimai skatina bendrauti, dalytis žaislais ir t. t. Tai sukuria ypač gerą atmosferą", – pasakojo direktorė ir pridūrė, kad mažųjų sulaukiama ir šeštadieniais, kai neužimti tėvai.

Už šio projekto lėšas nupirkta ir naujos kompiuterinės technikos, interaktyvus stalas vaikams, vykdomos edukacijos, kurias kuria patys bibliotekos darbuotojai.

Anksčiau biblioteka Ignalinos mokinius galėjo pakviesti tik į Vaikų literatūros skyrių, bet nebuvo erdvės, skirtos vaikams nuo gimimo iki 8 metų. Tad daugelis naudodavosi suaugusiems skirta skaitykla, todėl iškildavo įvairiausių nepatogumų. „Džiaugiamės, kad šias lėšas panaudojome prasmingai: nenaudojamas rūsio patalpas pavertėme „Palėdos Paulės mažylių skaitykla", kuri turi atskirą įėjimą. Kasdien sulaukiama nuo 14 iki 30 mažųjų ignaliniečių", – pasidžiaugė L. Aleknienė, teigianti, kad tai – puiki vieta vaikams pabūti ir pažaisti tuomet, kai tėvai užsiėmę ir trumpam nori saugiai palikti savo mažuosius.

Bibliotekos darbuotojai įsitikinę, kad ši paslauga prisideda prie Ignalinos miesto patrauklumo vietos gyventojams ir miesto svečiams iš kitų Lietuvos regionų, užsienio.

Vasaros estrada pranoko lūkesčius
Molėtuose šią vasarą iškilusios šiuolaikiškos vasaros estrados molėtiškiams gali pavydėti ne tik aplinkinių Utenos apskrities rajonų, bet ir didmiesčių gyventojai. „Anksčiau prieš kiekvieną renginį surenkamą sceną tekdavo nuomotis, – sakė Molėtų kultūros centro direktorė Inga Narušienė. – Kaskart nuomotis sceną nebuvo naudinga. Mums daug parankiau pinigus išleisti kultūros renginių turiniui gerinti, o ne scenos statymui." Direktorė I. Narušienė džiaugėsi, kad naujai įrengtoje didžiulėje scenoje gali sutilpti net visas „Lietuvos" dainų ir šokių ansamblis su kapela.

Molėtų rajono savivaldybės administracija ir Kultūros centro darbuotojai ieškojo galimybių ir nišų, kaip atnaujinti pasenusią lauko sceną. Projektas „Molėtų miesto laisvalaikio ir pramogų infrastruktūros atnaujinimas ir plėtra (Labanoro g. 18)" buvo įgyvendintas per kelis šių metų mėnesius. Bendra projekto vertė 263 922,88 Eur, ES lėšos – 224 334,44 Eur, savivaldybės lėšos – 39 588,44 Eur.

Įgyvendinus minėtą projektą atnaujinta lauko estrada ir teritorija, aplinka, ją pritaikant šiuolaikiškam ir moderniam kultūros paslaugų teikimui. Projekto metu įrengta aikštelė prie vasaros estrados ir estradą aptarnaujančios technikos aikštelė, kuri naudojama autobusų ir techniniam renginių aptarnavimui. Teritorijoje įrengtas apšvietimas, scena, patalpos artistams.

Projektas „Molėtų miesto laisvalaikio ir pramogų infrastruktūros atnaujinimas ir plėtra" įgyvendintas vos per kelis 2017 metų mėnesius. Direktorės teigimu, dabar šioje jaukioje aplinkoje bus ne tik minimos miesto šventės, švenčiamos Jonines, bet ir rengiami vasaros uždarymai, kiti renginiai.

ES investicijos, administruojamos LR kultūros ministerijos, pasieks arba jau pasiekė šiuos objektus:
• Ignalinos biblioteką;
• Antazavės dvarą;
• Videniškių vienuolyną;
• Utenos dailės mokyklą;
• Lauko estradą Molėtuose;
• Okuličiūtės dvarelį Anykščiuose;
• Lietuvos etnokosmologijos muziejų;
• Zaraso ežero salos renginių infrastruktūrą;
• Buvusią „Sedulinos" mokyklą Visagine – pastatas bus pritaikytas Kultūros, turizmo ir verslo centrui.

Projektas „Lietuvos Respublikos kultūros ministerija – informavimas apie veiksmų programą", projekto Nr. 12.0.1-CPVA-V-202-01-0007, finansuojamas Europos socialinio fondo finansuojamo veiksmų programos 12 prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti" ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
Daugiau informacijos www.esinvesticijos.lt.

Autorės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kultūros išsiilgusiems uteniškiams – išskirtinis pasiūlymas

  Utenos kultūros centras šiomis dienomis negali susitikti su savo bendruomene, brangiausiais žiūrovais, kolektyvų nariais ir visais žmonėmis, kurie dabar turi daugiau laiko praleisti namuose, todėl kviečia nufilmuotus renginius žiūrėti virtualioje erdvėje.

 • Kaista Utenos kultūrininkų kurstomas aistrų katilas (III)

  Tęsiame žurnalistinį tyrimą apie Utenos kultūros centro (toliau – UKC) direktoriaus Eriko Druskino vadovavimo metodus. Tyrimą pradėjome, kai prieš UKC vadovą ėmė kilti Utenos visuomenė, kuri krei­pėsi į Utenos rajono valdžią ir prašė įvertinti jo vei­klą. Rašyti kreipimąsi paskatino E. Druskino veikla UKC, kai jis išardė kelis mėgėjų kolektyvus, atleido arba privertė išeiti 20 darbuotojų.

 • Kaista Utenos kultūrininkų kurstomas aistrų katilas (I)

  Beveik prieš metus į Utenos kultūrinį dangų kaip ko­meta įsiveržė naujasis Utenos kultūros centro (toliau – UKC) direktorius Erikas Druskinas. Solidžią veiklos programą pristatęs ir gausybę idėjų pažėręs naujasis UKC vadovas buvo liaupsinamas Utenos rajono val­džios atstovų, iš dramos ir lėlių teatrų režisieriaus tikė­tasi permainų bei naujovių. Per beveik metus E. Drus­kinas pasiūlė Utenos visuomenei kelis naujus renginius ir festivalius, bet panašu, kad įtiko jis ne visiems. Jau greit pasklido kalbos apie kelių UKC mėgėjų kolekty­vų išardymą, žmonių atleidimus ir kt. Regis, jau iš ke­lių Lietuvos miestų išprašytas UKC direktorius vėl ke­lia pasipiktinimų bangą ir sumaištį tarp darbuotojų jo vadovaujamoje įstaigoje bei Utenos visuomenėje.

 • Nusipelniusiems mėgėjų teatro kūrėjams bus įteikti Metų apdovanojimai

  Didžiausia Lietuvos mėgėjų teatro šventė „Tegyvuoja teatras“ kovo 23 dieną teatro gerbėjus kviečia į Varėnos kultūros centrą. Iškilmingame renginyje, skirtame Tarptautinei teatro dienai paminėti, ryškiausiems mėgėjų teatro kūrėjams bus išdalyta net dešimt „Tegyvuoja teatras“ statulėlių.

 • Laukiame stipraus kultūros vėjo gūsių

  Nuo šio rudens Utenos regiono savivaldybės, kaip ir kitų Lietuvos regionų savivaldybės, į savo rankas perima kultūrinio gyvenimo kūrimą ir papildomą biudžetą. Kultūros ministerija įgyvendino vieną iš savo planų – decentralizuoti kultūros finansavimą ir atiduoti savivaldybėms teisę pačioms spręsti, kokie kultūros ir meno projektai jų regione svarbiausi, kokie menininkai laukiamiausi. Parengta Tolygios kultūrinės raidos programa yra skirta tam, kad įveiktume kultūrinę atskirtį tarp regionų ir didmiesčių.

 • Utenos kultūros centro dailės galerijoje atidaryta išskirtinė paroda

  Praėjusią savaitę Utenos kultūros centro dailės galerija nušvito ryškiomis tarptautinio projekto „Susitikimas ant tilto/ Rendez-vous sur ie pont“ spalvomis. Čia eksponuojami Prancūzijos dailininkų Isidore Krapo, Christophe Massé, Franck Garcia ir mūsų šalies menininkų Arvydo Šaltenio, Lilijos Puipienės, Editos Rakauskaitės, Romualdo Balinsko ir uteniškės Jūratės Mitalienės darbai.

 • Utenoje pagerbti kultūros šviesos nešėjai

  Utenoje pirmą kartą pagerbti mūsų krašto kultūrai nusipelnę žmonės, savo darbais Utenos vardą garsinantys ne tik šalyje, bet ir už jos ribų. Gausus būrys kultūros darbuotojų, menininkų gruodžio 28 dieną Utenos rajono savivaldybės administracijoje dalyvavo apdovanojimų ceremonijoje ir už reikšmingiausius 2017 metų pasiekimus, Utenos vardo garsinimą ir svarų indėlį puoselėjant Lietuvos kultūrą buvo pagerbti padėkomis bei atminimo ženkliukais.

 • Valstybė ir Europos Sąjunga investuoja į Utenos regiono kultūros objektus

  Vienas iš Vyriausybės prioritetų yra regionų skatinimas. Didelis dėmesys yra skiriamas kultūros objektams bei apskritai kultūrai. Nedideliame miestelyje prie bibliotekos matydami renovacijos darbus arba atnaujinamą dvarą, vienuolyną nesusimąstome, kas lemia šių kultūros objektų atgimimą, kodėl būtent jie ir kas juos finansuoja. Su LR kultūros ministerijos Europos Sąjungos paramos skyriaus vyr. specialistu Andriumi Jautakiu kalbėjomės apie šias investicijas ir kaip bei kokie projektai remiami.

 • Pristatyti dviejų skirtingų regionų kultūrų skirtumai

  Šv. Kazimiero ordino Utenos apskrities komtūrija, kuriai vadovauja Zita Mackevičienė, Utenos visuomenei pristatė įdomų projektą „Rytai–Vakarai 20", kuriame atsispindėjo ne tik dviejų regionų kultūra, bet ir visų kultūros bei meno sričių bendra veikla Utenos ir Klaipėdos kraštuose. Tarp Mažosios Lietuvos ir Rytų Aukštaitijos per 20 veiklos ir bendravimo metų susikaupė nemažai patirties, atskleidžiančios jų savitumą, skatinančios kultūrinį turizmą, bendruomeniškumą, įtraukiančios į kultūrinę veiklą visas vietos gyventojų socialines grupes, populiarinančios profesionalųjį meną.

 • Asta Motuzienė: „Kas nedirba, tas neklysta“

  Šių metų balandžio mėnesį Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos vadovė Liana Ruokytė-Jonsson paskyrė premijas geriausiems 2016-ųjų šalies kultūros centrams. Vertinimo komisijos išvadose rekomenduoti net trys kultūros židiniai – Rietavo savivaldybės kultūros centras, Klaipėdos rajono Priekulės kultūros centras bei Utenos, jie ir buvo apdovanoti. Mūsų miesto kultūros centras įvertintas aukščiausia kategorija. Kokiomis nuotaikomis gyvena įstaigos darbuotojai, kas pasikeitė po apdovanojimo ir kas numatyta artimiausiuose planuose, „Utenos dienos" skaitytojams atsakė Utenos kultūros centro direktorė Asta Motuzienė.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5900
Vakar apsilankė:6016
Šią savaitę apsilankė:11916
Šį mėnesį apsilankė:73723
Viso (nuo 2015-02-16):14340883
Šiuo metu naršo:
84
2020-08-11
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!