Lietuvos mėsos perdirbėjai nenori kiaulių marui atiduoti atsikovotų rinkų
KaimasLietuvos mėsos perdirbėjai nenori kiaulių marui atiduoti atsikovotų rinkų
2016 sausio 13, Trečiadienis 13:54

Lietuvos mėsos perdirbėjai nenori kiaulių marui atiduoti atsikovotų rinkų

Lietuvos mėsos perdirbėjai nenori kiaulių marui atiduoti atsikovotų rinkų

Visų kiaulių augintojų didysis galvos skausmas – afrikinis kiaulių maras (AKM) – jau dvejus metus yra įkėlęs koją į Lietuvą. Šia kiaulėms mirtinai pavojinga liga užkrėsta teritorija apima jau 19 savivaldybių, o viruso keliama grėsmė nė nežada trauktis. Siekdama užtikrinti kiaulininkystės sektoriaus stabilumą ir apsaugoti nuo plintančio viruso, Žemės ūkio ministerija, surėmusi pečius su socialiniais partneriais, rengia prevencijos priemonių kiaulių laikymo vietose ir šernų populiacijoje planą.

Veterinarijos specialistai ir kiaulių augintojai jau seniai sutarė, kad egzistuoja dvi didžiausios problemos, kol kas neleidžiančios švęsti pergalės prieš afrikinį kiaulių marą. Tai – biologinės saugos reikalavimų nesilaikantys, dažniausiai maži neversliniai ūkiai, ir šernai. Šiandien šalyje yra 95 versliniai kiaulininkystės ūkiai, kuriuose laikoma 550 000 kiaulių, ir 23 000 mažų neverslinių ūkių, savo reikmėms auginančių apie 80 000 kiaulių. Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus Jono Miliaus, visi versliniai ūkiai yra nuolat kontroliuojami, jie tvarkingai laikosi nustatytų reikalavimų. Maras labiausiai pamėgo būtent neverslinius ūkius, kuriuos sudėtingiausia kontroliuoti. Juose liga pasireiškia dažniausiai dėl biologinės saugos trūkumų ir netiesioginių kontaktų su AKM sergančiais šernais.
Diskutuojant dėl plano priemonių, Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas pasiūlė sistemingai stiprinti biologinę saugą visuose kiaulininkystės ūkiuose, o visus kiaulių laikytojus tikrinti mažiausiai du kartus per metus. Siūloma į šią veiklą įtraukti ir privačius veterinarijos gydytojus, kurie geriausiai pažįsta savo aptarnaujamus ūkius.
Lietuvos maisto pramonininkų konfederacijos direktorius Egidijus Simonis atkreipė dėmesį į kiaulių supirkėjus – tarpininkus, vežančius kiaules. Plane siekiama užtikrinti, kad nevyktų nelegali prekyba gyvomis kiaulėmis, o gyvūnams pervežti būtų naudojamas specialus transportas. Atkreiptas dėmesys ir į gyvulių transporto priemonių plovimą skerdyklose šaltuoju metų laiku – kai kurioms kiaulių skerdykloms reikėtų griežtesnės VMVT kontrolės.
Pasak Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktoriaus Egidijaus Mackevičiaus, šalies mėsos perdirbimo pramonė yra įvaryta į kampą. „Kai kurie galimi eksporto partneriai įtariai žiūri net ir į I buferinę zoną, ką kalbėti apie II ir III zonas. Medžiotojai turi suprasti, kad mes prarandame eksporto rinkas – užsidarome savo šalies viduje. Kiaulės yra mūsų rankose, o štai šernai – tai jau globalus klausimas", – kalbėjo E. Mackevičius.
Šernų populiacija šiuo metu mažinama medžiojant, mokant išmokas už nušautas šernų pateles, nuolat vykdomas sumedžiotų gyvūnų kraujo tyrimų stebėjimas. Kaip dar viena priemonė galėtų būti ir premijos už rastus nugaišusius šernus. Šernų problemos viena Lietuva nepajėgi išspręsti, tad nekantriai laukiama ir tarptautinių organizacijų sprendimo dėl šernų populiacijos kontrolės ir požiūrio į laukinės gyvūnijos ligas pokyčių.
Kaip informavo ŽŪM ES ir tarptautinių reikalų departamento direktorius Rolandas Taraškevičius, kiaulininkystės sektoriaus klausimas visada yra Europos Komisijos darbotvarkėje: versliniams kiaulininkystės ūkiams kompensuojamas kainų skirtumas tarp kiaulių, išaugintų ir parduotų iš III AKM zonos ir kitos teritorijos, neseniai aktyvuotas privatus kiaulienos saugojimas. Šiuo metu Lietuva nekantriai laukia EK sprendimo, kuriuo kai kurie III AKM zonoje esantys Lietuvos rajonai būtų perkvalifikuoti į II AKM zoną, kad būtų mažiau apribojimų prekybai.

Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Senieji metai baigiasi, afrikinis kiaulių maras – ne

  Afrikinis kiaulių maras (AKM), apėmęs pusę Lietuvos teritorijos, nė nesiruošia trauktis. Nuo šių metų pradžios Lietuvos laukinėje faunoje AKM patvirtintas 1 096 vietose 1 934 šernams (221 sumedžiotam ir 1 713 nugaišusių). Tai rodo, kad medžiotojai turi būti aktyvesni, o kiaulių laikytojai išlikti budrūs ir laikytis biologinės saugos tvartuose reikalavimų.

 • Kiaulininkystės komplekse Jonavos rajone – įtariamas AKM protrūkis

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Kauno apskrityje, Jonavos rajone, Šilų kaime, UAB „Beržų kompleksas" kiaulių fermoje, kurioje šių metų balandžio mėnesio duomenimis buvo laikoma 25 131 kiaulė, įtariamas afrikinio kiaulių maro protrūkis (AKM).

 • Utenos rajone – trečias afrikinio kiaulių maro atvejis

  Vyžuonų seniūnijoje sumedžiotam antramečiui šernui nustatytas afrikinis kiaulių maras (AKM). Apie tai informavo Utenos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Tai jau trečias AKM atvejis Utenos rajone šiais metais.

 • Patyrusiesiems nuostolių dėl afrikinio kaulių maro – kompensacijos

  Kiaulių laikytojams, patekusiems į afrikinio kiaulių maro (AKM) teritorijas, kuriose taikomi sugriežtinti reikalavimai tiek kiaulių laikymui, tiek jų realizavimui, papildomai skirta apie 1,6 mln. Eur parama.

 • Anykštėnams teks atsisakyti kiaulių ūkių

  Nustatytas jau penktas Lietuvoje ir trečias Anykščių rajone afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejis kiaulių laikymo vietoje. Diagnozė patvirtinta keturioms kiaulėms laikytoms ūkyje Umėnų kaime (Troškūnų sen.).

 • Maro kontrolė: pažeidimų daro ir smulkūs, ir stambūs kiaulių ūkiai

  Nuolat baksnojantys kaltinančiu pirštu į smulkiuosius kiaulių ūkius, stambūs komerciniai ūkiai dabar turėtų suklusti. Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai patikrinus biosaugos reikalavimų laikymąsi ūkiuose, paaiškėjo, kad problemų rasta 30 proc. smulkiųjų ūkių ir 27 proc. stambiųjų.

 • Medžiotojai įpareigojami tikrinti teritorijas aplink kiaulių laikymo vietas

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad nuo šių metų liepos 9 dienos įsigalioja VMVT direktoriaus, kaip ekstremaliųjų situacijų vadovo, sprendimas, kuriuo medžiotojai afrikiniu kiaulių maru (AKM) užkrėstose teritorijose įpareigojami kartą per savaitę vykdyti laukinės faunos apžiūrą aplink kiaulių laikymo vietas, kuriose auginama daugiau kaip 100 kiaulių.

 • Rasta antroji šerno, užsikrėtusio afrikiniu kiaulių maru, gaišena

  Utenos rajone vėl rasta šerno, užsikrėtusio afrikiniu kiaulių maru, gaišena – apie tai informavo Utenos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tai antrasis šį mėnesį afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejis Utenoje.

 • Utenos rajone – pirmasis šiais metais afrikinio kiaulių maro atvejis

  Utenos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – Utenos VMVT) informavo, jog šių metų birželio 6 dieną gyventojas telefono skambučiu pranešė, kad Stalnioniškio kaimo miške (Vyžuonų sen.) rasta suaugusio šerno gaišena. Atvykus specialistams, gaišena buvo saugiai supakuota ir išsiųsta į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą afrikinio kiaulių maro (AKM) ligai nustatyti. Gaišenos gulėjimo vietoje ir apie ją atlikta dezinfekcija autorizuotais biocidais, skirtais afrikinio kiaulių maro sukėlėjui nukenksminti.

 • Per savaitę nustatyti septyni afrikiniu kiaulių maru užsikrėtę šernai

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informavo tai, kad šią savaitę nustatyti septyni afrikiniu kiaulių maru (AKM) užsikrėtę šernai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:10153
Vakar apsilankė:9860
Šią savaitę apsilankė:64177
Šį mėnesį apsilankė:342951
Viso (nuo 2015-02-16):13790017
Šiuo metu naršo:
227
2020-05-30
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!