Vaikų bei jaunimo psichinę sveikatą stiprinanti virtuali biblioterapija – ir Utenoje
JaunimasVaikų bei jaunimo psichinę sveikatą stiprinanti virtuali biblioterapija – ir Utenoje
2016 vasario 10, Trečiadienis 08:34

Vaikų bei jaunimo psichinę sveikatą stiprinanti virtuali biblioterapija – ir Utenoje

Vaikų bei jaunimo psichinę sveikatą stiprinanti virtuali biblioterapija – ir Utenoje
 • Deimantė KAZOKAITĖ
 • 5 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka praėjusių metų gruodžio 18 dieną pradėjo vykdyti eksperimentinį novatorišką projektą „Mes knygų s@loje", kurio pagrindinis tikslas – pasitelkiant virtualią erdvę stiprinti socialiai pažeidžiamų vaikų ir jaunimo psichinę sveikatą. Projekto partneriai – 11 Lietuvos viešųjų bibliotekų su savo bendruomenėje esančiais socialiniais partneriais. Projekte dalyvauja šeši Vilniaus miesto savivaldybės centrinės bibliotekos filialai, Vilniaus apskrities, Radviliškio, Lazdijų, Zarasų ir Utenos savivaldybių viešosios bibliotekos. Nors psichologai savo darbo praktikoje jau seniai taiko ne vieną biblioterapijos būdą, virtuali biblioterapija išbandoma pirmą sykį.

Lieka neatpažinti

Projekto dalyviai pagal amžiaus grupes individualiai sukurtose bibliotekų erdvėse jungiasi į grupinius virtualios biblioterapijos seansus, vykstančius žaidimo forma. Virtualius užsiėmimus vykdo profesionalūs psichologai ir psichoterapeutai, kuriems savanoriškai talkina Vilniaus universitetuose psichologijos ir psichoterapijos mokslus kremtantys studentai. Interaktyvių susitikimų metu psichologijos specialistai skaito grožinės literatūros kūrinių ištraukas, diskutuoja su probleminio amžiaus jaunuoliais jiems aktualiomis temomis.
Biblioterapijos seansuose vaikai ir paaugliai turi galimybę likti neatpažinti, nes kiekvienas žaidimo pradžioje susikūrė norimą virtualaus žmogeliuko – „avataro" – įvaizdį.
Projekte „Mes knygų s@loje" dalyvaujantiems vaikams ir jaunuoliams iš socialiai silpniausių Lietuvos regionų suteikiama galimybė bendrauti su nepažįstamais žmonėmis nepatiriant nerimo ar gėdos jausmo. Savo mintis ir būseną seansų dalyviai gali reikšti jiems priimtinu būdu: balsu, pasitelkiant mikrofoną, arba savo susikurtam žaidimo veikėjui „avatarui" priskirdami tam tikrą emociją, kurią šis parodo virtualia kūno kalba, mimikomis. Kiekvienas dalyvis turi asmeninę salą, kurioje stato ir dekoruoja namus, augina gyvūnus, priima svečius.

Rezultatai – akivaizdūs

Kaip „Utenos dienai" sakė Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Violeta Cicėnienė, biblioteka aktyviai dalyvauja įvairiuose projektuose, tačiau biblioterapija – visiškai nauja patirtis.
Paklausta, kokiu būdu buvo atrinkti virtualios biblioterapijos projekto „Mes knygų s@loje" dalyviai, Vaikų literatūros skyriaus vedėja sakė, kad bibliotekos kolektyvas puikiai pažįsta čia užsukančius vaikus, todėl tapti novatoriško projekto dalimi pirmiausia siūlė jiems. „Toli gražu ne visi vaikai sutiko su mūsų pasiūlymu. Kai kuriuos kankina tam tikri kompleksai ir baimės, – teigė V. Cicėnienė. – Projekte dalyvauja 10–13 metų ir 14–16 metų vaikai. Šios amžiaus grupės, manau, pasirinktos neatsitiktinai, juk tai – sudėtingiausias žmogaus gyvenimo tarpsnis."
Projekte dalyvauja ir A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Aukštakalnio bei Smėlio filialai. Ten vyksta kitokio pobūdžio užsiėmimai – vaikai ir paaugliai žaidžia psichologų parinktus stalo žaidimus.
Pasak V. Cicėnienės, virtualios biblioterapijos projektas duoda lauktų vaisių – jame dalyvaujantys vaikai pamažu tampa drąsesni, labiau pasitikintys savimi. Pašnekovės teigimu, vaikai patys pasirenka: seanso metu bendrauti su psichologais ar tylėti ir nieko nekalbėti.

Dauniškio gimnazijos trečios klasės mokinė

„Dalyvauti projekte „Mes knygų s@loje" man pasiūlė Dauniškio gimnazijos, kurioje mokausi, socialinė pedagogė. Nors iš pradžių šiek tiek dvejojau, nes maniau, kad neišdrįsiu kalbėti priešais minią žmonių, sužinojusi, jog nei psichologai, nei kiti vaikai nematys mano veido, sutikau. Dabar su nekantrumu laukiu kiekvieno antradienio, kai galiu bendrauti su savo bendraamžiais, pasipasakoti jiems, kaip praėjo mano savaitė. Tiems, kurie baiminasi įsitraukti į panašius projektus, galiu pasakyti, kad tikrai nėra ko bijoti. Priešingai – tai puiki proga susirasti naujų draugų, tobulinti bendravimo įgūdžius, išmokti išklausyti kitų žmonių.
Realybėje su projekto dalyviais dar nesame pažįstami, kol kas vieni kitiems galėjome atskleisti tik savo vardus. Tikiu, kad neilgai trukus vieni apie kitus sužinosime daugiau ir tapsime tikrais draugais."

Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos archyvo nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Bibliotekai – svarbus tarptautinis įvertinimas

  Inovatyvi Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos veikla gyventojų skaitmeninių kompetencijų ugdymo srityje įvertinta reikšmingu prizu – tarptautinio fondo Elektroninė informacija bibliotekoms EIFL (angl. Electronic Information for Libraries) viešųjų bibliotekų inovacijų apdovanojimu ir 1500 JAV dolerių prizu už šeimos skaitmeninių veiklų centrų kūrimo idėją ir jos įgyvendinimo programą.

 • Bibliotekai – reikšmingas tarptautinis apdovanojimas

  Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos inovatyvi veikla gyventojų skaitmeninių kompetencijų ugdymo srityje įvertinta reikšmingu prizu – tarptautinio EIFL fondo viešųjų bibliotekų inovacijų programa skyrė apdovanojimą ir 1 500 USD prizą už šių įgūdžių ugdymo šeimos skaitmeninių veiklų centruose idėją ir jos įgyvendinimo programą.

 • Bibliotekoje – paroda „Miegantys žolynai“

  Praėjusį penktadienį Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje atidaryta Utenos socialinės globos namų gyventojų kūrybos darbų paroda ir pristatyti darbai iš vykusių edukacinių užsiėmimų „Miegantys žolynai“. Stendai papuošti herbariumų paveikslais iš pačių gyventojų pririnktų ir išradingai bei meniškai sudėliotų džiovintų gėlių, uogų, žolelių ir lapų.

 • Bibliotekoje – fotografijų albumo pristatymas

  Lapkričio 22 dieną 17 val. Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyks Valentino Juraičio fotografijų albumo „Rytų Aukštaitijos kaimai. Namų išore ir vidus“ pristatymas. Veiks ir fotografijų paroda.

 • Bibliotekos vadovė V. Garunkštytė pasidalijo gerąja patirtimi

  Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson susitikime su švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene sutarė dėl mokyklų bibliotekų veiklos koncepcijos ir paskirties peržiūrėjimo.

 • Latvijos ir Lietuvos pasienio regiono bibliotekose bus kuriami šeimos skaitmeninių veiklų centrai

  Keturiose Latvijos ir Lietuvos pasienio regiono bibliotekose pradėti kurti švietimui ir gerovei skirtų šeimos skaitmeninių veiklų centrai. Šie centrai papildys ir išplės bibliotekų edukacines veiklas ir taps naujausių technologijų pažinimo vieta. Šeimos skaitmeninių veiklų centrų tinklas kuriamas įgyvendinant 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Švietimui ir gerovei skirtų šeimos skaitmeninių veiklų centrų sukūrimas Rytų Aukštaitijoje ir Pietų Latgaloje" (Nr. LLI-089).

 • Dėl sistemos sutrikimo bibliotekos skaitytojai negali pasiimti leidinių

  Apie savaitę Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose skaitytojai negali pasiimti leidinių, nes dėl LIBIS sistemos sutrikimo laikinai neveikia elektroninis katalogas. Tai patvirtino šios įstaigos direktorė Vida Garunkštytė.

 • Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė kviečia lankytojus

  Visą šią savaitę vyksta Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei skirti įvairaus pobūdžio renginiai: knygų pristatymai, knygų mugė, kūrybos skaitymai, susitikimai su rašytojais ir įvairūs užsiėmimai.

 • Šventė Leliūnuose – ypatinga

  Leliūnų bibliotekos vyr. bibliotekininkė Danutė Mažliokienė neslėpė džiaugsmo – biblioteka pagaliau iš mokyklos pastato perkelta į naujas patalpas miestelio centre. Ji įsikūrė Meno centro patalpose, visai šalia Vytauto Valiušio keramikos muziejaus.

 • Bibliotekai skirta didžiausia suma – 18 tūkst. eurų

  Kultūros ministerija paskirstė valstybės biudžeto lėšas bibliotekų plėtros projektams finansuoti. Utenos A. ir M. Miškinių viešajai bibliotekai skirta 18 tūkst. eurų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5952
Vakar apsilankė:8214
Šią savaitę apsilankė:62657
Šį mėnesį apsilankė:147456
Viso (nuo 2015-02-16):12498890
Šiuo metu naršo:
130
2020-02-16
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!