Artėjančią žiemą pasitiko su papuošta ožkele
JaunimasArtėjančią žiemą pasitiko su papuošta ožkele
2017 lapkričio 10, Penktadienis 14:41

Artėjančią žiemą pasitiko su papuošta ožkele

Artėjančią žiemą pasitiko su papuošta ožkele
 • Lina NARČIENĖ
 • 40 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Penktadienį Utenos vaikų lopšelio–darželio „Želmenėlis" kieme buvo ypač linksma: į reikšmingą rudens pabaigos šventę kartu su auklėtojomis sugužėjo šios įstaigos ugdytiniai, atstraksėjo ir labai laukiama viešnia – ožkelė, kuri iš pradžių baikščiai žvelgė į susirinkusiųjų minią, neįprastą šurmulį, bet vėliau, rodos, apsiprato ir nebekreipė dėmesio į vaikų pastangas ją kuo žaismingiau papuošti.

Utenos vaikų lopšelio–darželio „Želmenėlis" bendruomenė gali didžiuotis nuo mažų dienų vaikams įskiepijanti pagarbą tradicijoms, neleidžianti užmiršti senųjų protėvių papročių ir tradiciškai sukviečianti sudalyvauti kasmet rengiamoje Baltojo oželio šventėje. Tiesa, šįkart į svečius atvesta ir rūpestingai šeimininko Alvydo Laurinavičiaus prižiūrima ožkelė nebuvo balta. Kol visi vaikai susirinko į kiemelį, ožkelė šiek tiek nerimavo: išsigandusi nuolat mekeno ir glaustėsi prie savo šeimininko, gyvenančio Stanėnų kaime (Utenos seniūnija), kuris šiai vaikų šventei ne pirmus metus atvežantis savo augintinį ožiuką ar ožkytę. „Būta gi šeško! Įsimetu į automobilį, jeigu ir atsitinka bėda, kilimėlį nupurtai, ir viskas", – juokėsi savo augintinę glostydamas A. Laurinavičius, besidžiaugdamas, kad vaikams suteikiantis tiek daug džiaugsmo.

Šv. Martyno dienos kasmet paminėti nepamirštanti šios ugdymo įstaigos bendruomenė ne tik sudainavo po vieną kitą dainelės posmą, bet ir ožkelę padabino ant kaklo užkabinę vainiką, o gyvulį vedė aplink medį. Tokia tradicija atkeliavusi iš piemenų laikų ir būtent šią dieną prašoma daugiau sniego. „Piemenukai per šv. Martyno dieną vesdavo oželį aplink beržus prašydami žiemos. Tai savotiška ganiavos pabaigos diena. Šeimininkė visąlaik pavaišindavo piemenėlius, jiems duodavo sūrį tam, kad nebekankintų ožio. Baltas oželis simbolizuodavo sniego baltumą. Ši šventė – piemenų palikimas. O vienu metu gaspadoriai net drausdavo kankinti šiuos gyvulėlius", – su šios šventės reikšme supažindino muzikos pedagogė Elena Kiškienė, prisiminusi, kad pirmaisiais metais vaikai šį gyvulėlį maišydavo su... šunimi.

Ši simbolinė šventė – rudens ir žiemos sandūra – tai senoji lietuvių tradicija, kuri yra beveik užmiršta. „Mes šią tradiciją atgaivinome prieš daugelį metų. Važiuodavome į Beržatilčio kaimą, kur pas ūkininkus Juodvalkius natūralioje kaimiškoje aplinkoje švęsdavome Oželio dieną. Džiugu, kad ši tradicija vaikams labai reikalinga", – šypsojosi pedagogė. Šventės dalyviai ožkelei dovanų – obuolių, kopūstų ar morkų – atnešė, o šeimininkės kiekvienam ir po karštą virtą bulvę su luobele įteikė.

Kad ši diena ypatinga, teigia ir Gamtos mokslų daktaras etnologas Libertas Klimka, kuris tikino, kad šv. Jurgis tvartus atidaro, o šv. Martynas uždaro. Tai diena, kurią iškepama žąsis, o iš jos krūtinkaulio spėjama, kokia gi žiemužė laukia. Senoliai sakydavo: „Jei per Martyną žąsis ant vandens, per Kalėdas bus ant ledo. Ir atvirkščiai".

Šiltas Martyno dienos oras žada šaltą žiemos pradžią. Tai paskutinė rudens šventė, po kurios pradedamas žiemos laukimas.

Autorės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Rudens palydėtuvės – su ožka

  Lapkričio 12-ą švenčiama Ožio diena, anot etnologų – įspūdingos rudens palydos, padėka derliaus dievams. Tai – paskutinė rudens šventė. Ganymo sezono pabaigą žmonės anuomet pažymėdavo įvairiomis apeigomis, burdavo, ar greit ateis žiema. Baltas ožys tapdavo tarpininku tarp dieviškojo ir žemiškojo pasaulių, buvo manoma, kad jis gali priartinti žiemą ir savo elgesiu išduoti apie ateitį. Pasak lietuvių tradicijų žinovų, Ožio diena buvo itin svarbi piemenėliams, nes prisnigus jiems prasidėdavo savotiškos atostogos, nebereikėdavo tęsti ganiavos: piemenėliai galėdavo pailsėti, prie šilto „pečiaus" pasišildyti, šiltos putros sočiai prisisrėbti. Šią šventę ketvirtus metus iš eilės švenčia ir Utenos vaikų lopšelio-darželio „Želmenėlis", puoselėjančio senąsias tradicijas, ugdytiniai.

 • Žiemą grasina ne tik peršalimo ligos, bet ir žarnyno infekcijos

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad artėjant žiemai atkreiptume dėmesį ne tik į peršalimo ligas, bet ir žarnyno infekcijas. Dėl higienos įgūdžių stokos šie virusai labiausiai plinta vaikų kolektyvuose per užterštas rankas ir aplinkos paviršius. Vaikai iš kolektyvo virusų parsineša namo, kur užsikrečia kiti šeimos nariai.

 • Uteniškiai mėgaujasi žiema

  Sausio mėnesio vidurys Lietuvai dovanoja tikrą žiemą – lauke spaudžia nedidelis šaltukas, krenta elegantiškos snaigės. Ketvirtadienio rytą lankomiausiose Utenos vietose sutikti uteniškiai neslėpė džiaugsmo – mieste karaliaujanti žiema jiems nė kiek netrukdo aktyviai sportuoti, žvejoti ir rūpintis Dauniškio bei Vyžuonos parkuose gausiai apsigyvenusiomis voverėmis.

 • Kaip elgtis per šalčius?

  Oro temperatūra Lietuvoje pastarąsias dienas laikosi žemiau dešimties laipsnių šalčio, o kai kuriose šalies vietose termometro stulpelis nukrenta ir žemiau  dvidešimties laipsnių šalčio. Sinoptikai prognozuoja, kad ir ši savaitė bus žvarbi ir šalta. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos primena gyventojams, kaip elgtis per šalčius.

 • Kokios globos žiemą laukia vandens paukščiai

  Vėluojanti šių metų žiema tik dabar surentė ledo tiltus. Tradiciškai pirmieji užšalo tvenkiniai, mažesnieji ir seklūs ežerėliai. Gali būti, kad paskutinių naktų šaltis sukaustė jau ir didžiuosius ežerus. Dabar daug kur ledo storis siekia daugiau kaip 10 centimetrų.

 • VDI primena žiemiškų orų pavojus darbe

  Valstybinė darbo inspekcija primena, kad stojus žiemiškiems orams kiekvienoje darbovietėje būtina įvertinti papildomus pavojus, gresiančius įvairiais pakenkimais sveikatai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1810
Vakar apsilankė:9270
Šią savaitę apsilankė:30894
Šį mėnesį apsilankė:210351
Viso (nuo 2015-02-16):12260701
Šiuo metu naršo:
84
2020-01-23
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!