Iš Utenos kilęs šimtametis: „Reikia dirbti, nekerštauti ir nevogti“
ĮvairenybėsIš Utenos kilęs šimtametis: „Reikia dirbti, nekerštauti ir nevogti“
2017 sausio 18, Trečiadienis 08:57

Iš Utenos kilęs šimtametis: „Reikia dirbti, nekerštauti ir nevogti“

Iš Utenos kilęs šimtametis: „Reikia dirbti, nekerštauti ir nevogti“

Gyvenime daug vargo matęs, beveik ketvirtį amžiaus tremtyje praleidęs šiaulietis Jonas Ziberkas antradienį jį šimtojo gimtadienio proga pasveikinti atėjusius svečius pasitiko nuoširdžia šypsena. Guvus, linksmas ir šnekus senolis nepritrūko šnekos nei bendraudamas su žurnalistais, nei su jį pasveikinti atėjusiais Šiaulių miesto meru Artūru Visocku bei Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vilma Meleniene.

Tarnavo Lietuvos kariuomenėje

Utenos rajone Gaižiūnų kaime ūkininko šeimoje gimęs J. Ziberkas nuo mažumės triūsė tėvų ūkyje. „Mokyklos aš baigiau tik keturis skyrius (klases), vėliau dar mokiausi Žemės ūkio mokykloje, o po to mane patraukė karyba. Baigęs Karo mokyklą tarnavau Lietuvos kariuomenėje.
Pamenu, kaip trys mūsų pulkai norint atgrasyti lenkus buvo dislokuoti prie Širvintų – ten lauko sąlygomis mes išgulėjome tris mėnesius", – tarnybos kariuomenėje sunkumus prisiminė J. Ziberkas. Po sovietų invazijos, 1941-aisiais, J. Ziberkas kartu su tėvais ir dviem seserimis buvo ištremtas į Sibirą.

Šeimą sukūrė tremtyje

Tremtyje J. Ziberkas susipažino su dešimčia metų už jį jaunesne lietuvaite Irena, kurios tėvai taip pat buvo ištremti. Ši pažintis tapo lemtinga. Tremtyje susituokę Jonas ir Irena Ziberkai neseniai atšoko savo deimantines vestuves, o po poros mėnesių paminės 63-ąsias santuokos metines. „Į jauną merginą dėmesį atkreipiau dar Lietuvoje, kai mūsų ešelonai su iš skirtingų Lietuvos kraštų į vagonus sugrūstais tremtiniais sustojo toje pačioje Naujosios Vilnios stotyje. Ten į akį krito ši vandenį visiems nešiojusi mergina. Antrą kartą ją pamačiau jau po daugelio metų, kai atvažiavau aplankyti nuo mūsų atskirtos ir į Komiją ištremtos savo sesers. Man Irena labai patiko ir mūsų pažintis baigėsi vedybomis. Dėl to nė karto nepasigailėjau. Sugyvename puikiai, pasitaiko, kartais ir pasiginčijame, tai galime ir pora valandų po to nesikalbėti, bet niekada gyvenime nesu jos nė pirštu palietęs. Nesuprantu vyrų, kurie gali savo žmonas mušti. Tai gyvuliai, o ne žmonės. O šeimoje reikia klausyti vienas kito ir gyventi geruoju", – laimingo santuokinio gyvenimo receptu dalijosi J. Ziberkas.

Nenorėjo išleisti į pensiją

Tremtyje J. Ziberkui teko daug dirbti. Tremtiniai kirto mišką, statė namus. Darbštus lietuvis netruko atkreipti dėmesį – J. Ziberkui buvo pavesta vadovauti brigadai. Statybose įgyta patirtis lietuviui pravertė ir Lietuvoje – 1964 metais su žmona į Lietuvą grįžęs ir Šiauliuose apsigyvenęs. J. Ziberkas ir toliau dirbo statybininku, buvo paskirtas brigadininku. „Į pensiją išėjau vėlai, mano brigada dirbo gerai, todėl vadovai vis dar prašė pasilikti", – išvardinęs Šiauliuose statytus objektus sakė šimtametis. J. Ziberkas sakė, kad darbe ir pats netinginiavo, ir savo pavaldinius skatino gerai dirbti. „Mano brigadoje nebuvo sovietmečiu taip paplitusių išgertuvių. Darbe dirbdavome, o jei būdavo kokia proga, tai ją paminėdavome ne darbo metu", – sakė senolis.

Viską galima pasiekti darbu

Šimto metų sukakties proga iššauto šampano J. Ziberkas net neparagavo, nors sakė abstinentu savęs vadinti negalįs. „Išgerti truputį, jei yra proga, galima. Bet pats potraukio gėrimui neturėjau, tik prie progos stikliuką išlenkdavau, o štai dabar jau nebegeriu. Neseniai lankėsi sūnus, tai gal kokius penkis lašelius į stikliuką įsilašinęs išgėriau", – sakė J. Ziberkas. Paklaustas, koks jo ilgaamžiškumo receptas, senolis kiek susimąstė: „Ką reikia daryti, kad sulauktum ilgo amžiaus? Kad būtų gera, reikia dirbti, nekerštauti, nevogti. Manau, kad vien tik darbu viską gali pasiekti."

Lankyti žmonos eidavo pėsčiomis

Guviai atrodantis senolis po namus vaikšto nesiramsčiuodamas lazda. „Dabar jau sveikata nebe ta. Štai prieš kelerius metus, kai žmona ligoninėje gulėjo, jos lankyti eidavau pėsčiomis, o ne važiuodavau autobusu (nuo pietiniame miesto rajone esančio Ziberkų buto iki ligoninės – apie septyni kilometrai kelio). O pastaruoju metu į lauką išeinu rečiau, paskutinį kartą į kiemą buvau išėjęs prieš Kalėdas.

Mėgsta laidas apie gyvūnus

Pasivaikščiojimus po lauką žiemą pamiršti turėjęs šimtametis ir dešimčia metų už jį jaunesnė žmona nenuobodžiauja ir savo jaukiame bute. „Vyras mėgsta skaityti laikraščius, žiūrėti televizorių. Jį domina sportas, o ypač – laidos apie gyvūnus", – sutuoktinio pomėgius vardijo I. Ziberkienė.
Skaniausias valgis – duona su sviestu
Moteris sakė, kad vyras neišrankus ir valgiui. „Pusryčiauja jis kareiviškai: duona su sviestu, kiaušinis ir arbata. Pietums užkanda ko nors rimčiau, o vakare vėl išsiverdame arbatos, suvalgome varškės. Duona su sviestu Jonui skaniausiu valgiu taip ir liko dar nuo tremties laikų", – sakė I. Ziberkienė.

Meras šimtametį apjuosė juosta

Jaukiai apstatytame, tvarkingame bute gyvenantys Jonas ir Irena Ziberkai labiausiai laukia į svečius iš Vilniaus atvykstančio sūnaus ir žinių apie anūkę, kuri baigusi universitetą apsigyveno Portugalijoje. Šimto metų jubiliejų J. Ziberkui primins ne tik jį pasveikinti į namus atvykusio Šiaulių miesto mero A. Visocko įteikta gėlių puokštė, bet ir tautinė juosta, kuria meras apjuosė šimtametį. Geros sveikatos ir dar ilgų gyvenimo metų J. Ziberkui palinkėjusi Šiaulių civilinės metrikacijos skyriaus vedėja V. Melenienė jubiliatui įteikė ir voką su 145 eurais – taip per gimtadienį apdovanojami visi šimto ir daugiau metų sulaukę šiauliečiai.

Šaltinis: lrytas.lt, R. Vitkaus nuotr.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šimtametė Veronika Deveikienė: „Pragyvenau su Dievo ir žmonių pagalba“

  Veronika Deveikienė (Jurgelevičiūtė) gimė 1919 metų gruodžio 8 dieną Paisetės I kaime (Saldutiškio sen.), ta­čiau 1937 metais tėvai nusipirko ūkį Pagaigalės I kaime (Švenčionių r.). Čia ir prabėgo beveik visas senolės gy­venimas. 30 metų ji žiemas leido Leliūnuose, savo sūnė­no Ričardo Valiulio ir jo žmonos Onos namuose, vasa­rą vis sugrįždama į Pagaigalę. Dėl susidėvėjusio klubo sąnario prieš kelerius metus V. Deveikienė Valiulių na­muose apsistojo visam laikui.

 • Nuo gyvenimo negandų šimtametė gynėsi dirbdama ir bendraudama

  Žmonės, gimę kartu su Lietuvos valstybe ir šiemet kartu su ja švenčiantys garbingus jubiliejus, tarsi dar labiau įprasmina savo gyvenimus, taip gražiai susijusius su šalies istorija. Šimto metų sukaktį liepos 23-ą atšventė ir Ignalinos rajono Pažemiškio kaimo gyventoja Elena Braziulienė. Ji džiaugsmingai sutiko pasveikinti atvykusius svečius, pasakojo apie savo gyvenimą ir vis stebėjosi, kad tiek metų jai lemta nugyventi, o jie taip greitai lyg upėje vanduo nutekėjo...

 • Šimtametė nuo ligų ir gyvenimo negandų gynėsi darbu

  Prieš šv. Velykas Mockėnuose gyvenanti Valerija Lapinskaitė–Bajoriūnienė atšventė gražų jubiliejų – jai sukako 100 metų. Ta proga šampano taurę kartu su svečiais iškėlusi šimtametė nestokojo šmaikštumo, deklamavo eilėraštį ir prisipažino, kad jos ilgaamžiškumo paslaptis galbūt slypi tame, kad ji visą gyvenimą daug dirbo.

 • Šimtmetį atšventė buvusi pedagogė Anelė Babrauskienė

  Prabėgo 100 metų nuo dienos, kai Pakalniuose buvo įsteigta pradžios mokykla. Simboliška yra tai, kad šiemet savo 100-ąjį gimtadienį švenčia ir ilgametė Pakalnių mokyklos mokytoja Anelė Babrauskienė.

 • Utenoje pasveikinta šimtametė Zofija Žvirblienė

  Trečiadienį, vasario 10 dieną, Utenoje gyvenanti Zofija Žvirblienė švenčia savo 100-ąjį jubiliejų – šimtametės pasveikinti atvyko ir Utenos rajono savivaldybės mero Alvydo Katino sveikinimą įteikė mero patarėjas Gintautas Petravičius ir Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Inga Šakalienė.

 • Pasveikinta šimtametė jasoniškė Marija Švilpienė

  Rugsėjo 30 dieną pasveikinta 100 metų sulaukusi Utenos rajono gyventoja – Jasonių kaime gyvenanti Marija Švilpienė. Garbaus jubiliejaus proga ją pasveikino Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Inga Šakalienė, Leliūnų seniūnijos darbuotojai.

 • Šimtametis Vytautas Samuolis svečiams deklamavo eilėraščius

  Šiuo metu Utenoje gyvenantis Vytautas Samuolis savo šimtmečio jubiliejų sutiko jaukiame savo sūnaus Vaclovo ir jo žmonos Liudmilos bute, esančiame V. Kudirkos gatvėje. Senolį su garbingo jubiliejaus proga pasveikinti atvyko bei sveikatos, tvirtybės ir gražių gyvenimo akimirkų linkėjo Utenos rajono savivaldybės mero patarėjas Gintautas Petravičius ir Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Inga Šakalienė.

 • Ignalinietė atšventė šimtmetį

  Balandžio 1 dieną pasveikinta šimtojo jubiliejaus sulaukusi Ignalinos rajono Didžiasalio kaimo gyventoja Stasė Baužienė. Ją pasveikino šio rajono vadovai, artimieji, palinkėję sveikatos, stiprybės ir Dievo palaimos.

 • Šimto metų sulaukusi senolė nepasiduoda ligoms

  Šampano taurę rankoje laikanti šimtametė Marija Stanienė visą laiką šypsojosi jai dėmesį rodantiems ir pasveikinti su garbingu jubiliejumi atvykusiems svečiams, kurie sausio 5 dieną atskubėjo pasveikinti 100 metų sulaukusios senolės. Į patogų krėslą įsitaisiusi Marija prie vaišėmis nukrauto stalo kartu su svečiais pasidalijo savo mintimis apie gyvenimą ir pasidžiaugė gausiu būriu vaikų, anūkų ir proanūkių. Vargu, ar visa šeimyna sutilptų į erdvų jos dukros Nijolės butą, kur šiuo metu ir gyvena senolė.

 • Pasveikinta šimtametė Ona Štarienė

  „Istorija skaičiuoja tūkstantmečius, žmogus – metus, valandas, dienas. Laikas priartino gražią ir prasmingą šventę. 100-ojo jubiliejaus proga linkiu Jums geros sveikatos, artimųjų meilės bei kasdienių džiaugsmų!"– šiais žodžiais buvo pasveikinta Tauragnų seniūnijos Geguniškio viensėdžio gyventoja Ona Štarienė, kuri gruodžio 14 dieną atšventusi savo 100-ąjį gimtadienį.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:746
Vakar apsilankė:6758
Šią savaitę apsilankė:13371
Šį mėnesį apsilankė:46088
Viso (nuo 2015-02-16):14070080
Šiuo metu naršo:
105
2020-07-08
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!