Antibiotikai šiukšlių dėžėje – griežtas ne
ĮvairenybėsAntibiotikai šiukšlių dėžėje – griežtas ne
2016 lapkričio 21, Pirmadienis 09:21

Antibiotikai šiukšlių dėžėje – griežtas ne

Antibiotikai šiukšlių dėžėje – griežtas ne

Išmesdami į šiukšlių dėžę senus ar nebereikalingus antibiotikus, žmonės net nenumano, kad tampa ne tik aplinkos teršėjais, bet ir prisideda prie šiems vaistams atsparių bakterijų platinimo. Pastaruoju metu visame pasaulyje netyla diskusijos apie tokių bakterijų atsiradimą ir dėl to kylančios didelės grėsmės, kad gydant ligas gali pritrūkti tinkamų antibiotikų.

Kaip rodo naujausi moksliniai tyrimai, atsparias antibiotikams bakterijas gali pernešti kirai. Pernai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Mikrobiologijos ir virusologijos instituto mokslininkai tyrė šiuos paukščius, kurie pastaruoju metu vis dažniau aptinkami mūsų šalies sąvartynuose, nes ten lengvai randa maisto. O į sąvartynus su kitomis atliekomis patenka ir žmonių išmesti antibiotikai. Patekę į sąvartyne besimaitinančio kiro organizmą jie ne tik gali sukelti paukščio apsinuodijimą, bet ir, kaip parodė šie tyrimai, taip paveikti jame esančias bakterijas, kad jos mutuotų ir taptų atspariomis tam antibiotikui.
Šias atsparias bakterijas, kaip sako Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Laura Janulaitienė, kirai gali ir išplatinti. Paprastai dienos pabaigoje jie skrenda nakvoti į upių pakrantes. Kirų išmatos užteršia vandenį, kuriuo bakterijos gali plačiai paplisti. Be to, patys kirai yra migruojantys paukščiai, jiems neegzistuoja valstybių sienos, todėl atsparių antibiotikams bakterijų platinimo galimybės tampa pasauline problema.
Aplinkosaugininkai primena, kad antibiotikų, kaip ir kitų senų ar nebereikalingų vaistų, negalima nei mesti į šiukšlių dėžę, nei pilti į kanalizaciją. Juos reikia atiduoti vaistinėms, kurios perduos šias atliekas jas tvarkančioms įmonėms. Farmacijos įstatymas įpareigoja vaistines priimti iš gyventojų visus naikintinus vaistinius preparatus. Jeigu vaistinėje dirbantis farmacijos specialistas atsisako priimti, apie tai reikia pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu tel. 8 800 73568.

Aplinkos ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Antibiotikai: atsisakyti negalima, pamilti draudžiama

  Kai gydytojai paskiria vaikams antibiotikų, jų tėvai neretai susimąsto: ar tokie stiprūs vaistai nepakenks vaiko imunitetui dar labiau, ar tikrai jie yra būtini ir galbūt yra įmanomi kiti gydymo metodai. Pasak kompetentingų gydytojų, toks nerimas dažniausiai būna visiškai nepagrįstas, todėl vertėtų atsakingai vertinti visas visuomenės sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijas ir jokiu būdu šios grupės vaistais nepiktnaudžiauti.

  Apie tai, kaip savo vaikų sveikata rūpinasi ir kokiais pagrindiniais antibiotikų vartojimo principais vadovaujasi, pasakoja vaikų mados ir gyvenimo būdo tinklaraščio autorė, keturių vaikų mama Ieva Arnauskienė.

 • „Paskyrėme sau antibiotikų. Ar žinome, kuo rizikuojame?“

  Neatsakingas antibiotikų vartojimas ne tik kenkia žmogaus sveikatai, bet ir žaibiškai didina šios grupės vaistų atsparumą, kas galiausiai gali baigtis tuo, kad infekcijoms gydyti nebeturėsime efektyvių vaistų.

  Apie tai, kaip neracionaliai vartojant antibiotikus rizikuojame pabloginti savo sveikatos būklę ir kokių pagrindinių taisyklių vertėtų laikytis vartojant šios grupės vaistus, pasakojo vaistininkas Laurynas Rukas.

 • Antibiotikus ragina vartoti atsakingai

  Kasmet lapkričio 18 dieną minime Europos supratimo apie antibiotikus dieną. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai primena, kaip svarbu atsakingai vartoti antibiotikus ir laikytis gydytojų nurodymų.

 • Supratimo apie antibiotikus diena: juos privalome vartoti apdairiai

  Kasmet lapkričio 18-ą yra minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šią dieną Europos visuomenės sveikatos stiprinimo iniciatyva, siekiama geriau informuoti visuomenę apie antibiotikams atsparių bakterijų keliamą grėsmę visuomenės sveikatai ir paskatinti apdairų antibiotikų vartojimą. Naujausi duomenys patvirtina tą faktą, kad visoje Europos Sąjungoje daugėja antibiotikams atspariomis bakterijomis užsikrėtusių gyventojų, o atsparumas antibiotikams kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai. Antibiotikus vartojant atsargiai atsparių bakterijų plitimą galima sustabdyti, kad gydymas antibiotikais būtų veiksmingas ir ateinančioms kartoms.

 • Specialistai perspėja: antibiotikai nėra vaistai nuo visų ligų

  Įsibėgėjant peršalimo ligų sezonui, Lietuvoje sparčiai daugėja gyventojų, kurie aukštą temperatūrą, kosulį ir kitus virusinio susirgimo simptomus bando įveikti griebdamiesi antibiotikų, pastebi vaistininkai. Lapkričio 18 dieną, Europos supratimo apie antibiotikus dieną, specialistai perspėja, kad netinkamai vartojami antibiotikai ne tik nepadės įveikti tokių negalavimų, bet ir gali turėti ilgalaikių neigiamų pasekmių sveikatai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8895
Vakar apsilankė:9798
Šią savaitę apsilankė:55368
Šį mėnesį apsilankė:88085
Viso (nuo 2015-02-16):14112077
Šiuo metu naršo:
113
2020-07-12
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!