Ko dar nežinojote apie erkių pernešamas ligas
ĮvairenybėsKo dar nežinojote apie erkių pernešamas ligas
2014 rugsėjo 05, Penktadienis 11:07

Ko dar nežinojote apie erkių pernešamas ligas

Ko dar nežinojote apie erkių pernešamas ligas

Erkės ieško grobio nuo pavasario iki rudens, kol vidutinė žemės temperatūra nukrinta iki 5 laipsnių šilumos, tad ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį reikėtų būti budriems. Erkių gali būti visur – ne tik miške, tačiau ir jūsų namo kieme, paežerėje, tad svarbu pasirūpinti saugia aplinka – nupjauti žolę prie namų, vaikų žaidimų aikštelėse, nuo takų. Taip pat visada verta pasirūpinti erkes atbaidančiomis medžiagomis ir tinkama apranga einant į mišką ar kitas vietas.

Prognozuojama erkių platinimų ligų padidėjimo rizika

Lietuva, Latvija ir Estija – Europos Sąjungos šalys, kuriose rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu (EE) yra viena didžiausių Europoje. Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje 2006–2013 m. erkiniu encefalitu sirgo 3 494 gyventojai, 2010 m. ir 2012 m. mirė po tris susirgusiuosius.
Laimo liga (LL) per minėtą periodą susirgo 15 604 asmenys. Lietuvos teritorijoje plačiai paplitęs pagrindinis šių ligų platintojas Ixodes ricinus erkė. Jų randama ne tik miškuose, bet ir miestų parkuose.
Erkių platinamų ligų paplitimą lemia daugybė veiksnių, tarp jų ir gamtos sąlygos, klimato kaita – spėjama, kad Europoje per kitą šimtmetį klimatas pašiltės 2–5 °C ir reikšmingai padidės kritulių kiekis, o remiantis biologiniais ir statistiniais modeliavimo rezultatais, prognozuojama ir EE, LL padidėjimo rizika.

Svarbiausia – nepanikuoti

Žmonės dažnai nežino, kad Laimo ligą ir erkinį encefalitą perneša ne tik suaugusios erkės, bet ir nimfos, kurias pastebėti kur kas sunkiau. Tačiau pastebėjus įsisiurbusią erkę, svarbiausia nepanikuoti:
pasistenkite kuo greičiau ištraukti erkę – staigiu judesiu, suimdami visą kūną, kuo arčiau odos, kad erkė neatpiltų „turinio" į žaizdelę;
atsiminkite, kad pastebėjus ir ištraukus erkę per 24 val., apsisaugosite nuo Laimo ligos net ir tuo atveju, jei įsisiurbusi erkė buvo jos nešiotoja;
įkandimo vietą galite dezinfekuoti;
netepkite įsisiurbusios erkės riebalais ir nesvilinkite jos;
stebėkite savo būseną – jei pasireiškia į gripą panašūs simptomai ar parausta įkandimo vieta, kreipkitės į gydytoją.
Nuo erkių platinamo encefalito gali apsaugoti vakcina, tačiau skiepų nuo Laimo ligos nėra, todėl ja užsikrėtusieji dažniausiai patiria ilgą ir varginantį gydymą didelėmis antibiotikų dozėmis. Medikai įspėja, kad svarbu laiku ir tinkamai diagnozuoti ligą, siekiant apsisaugoti nuo nereikalingo gydymo antibiotikais.

Kuo pavojinga Laimo liga?

Jei po erkės įsisiurbimo praėjus kelioms savaitėms ar daugiau atsiranda paraudimas, vadinamoji „erythema migrans" – didesnis nei 5 cm paraudęs odos plotelis, prašviesėjęs centre, primenantis žiedą arba mėlynę (šis simptomas pasireiškia 45–65 proc. užsikrėtusiųjų) – galima įtarti, kad užsikrėtėte Laimo liga. Kartais gali varginti silpnumas, sąnarių maudimas, kiti bendri negalavimai, tačiau net jei tuo metu nejaučiate jokio sveikatos pablogėjimo, paraudimas neniežti ir neskauda, vis vien turite kreiptis į infekcinių ligų ar šeimos gydytoją. Atsiradus Laimo ligai būdingam paraudimui, gydymas skiriamas iš karto, o esant neaiškiai diagnozei, sergančiam žmogui imamas kraujas ir laboratorijoje nustatomi Laimo boreliozės IgM ir IgG antikūnai. Jei nors vienas iš šių tyrimų bus teigiamas, turi būti atliekamas patvirtinamasis kraujo tyrimas, o gavus teigiamą rezultatą, gali būti skirtas gydymas antibiotikais.
Atlikti tyrimus dėl Laimo ligos patariama ne anksčiau nei po 4–6 savaičių. Dažnai atlikus pirminį tyrimą imunofermentiniu ar imunofluorescenciniu metodu bei gavus teigiamą rezultatą, suskumbama skirti antibakterinį gydymą. Svarbu žinoti, kad gydymas turėtų būti skiriamas po pirminio tyrimo atlikus dar vieną specifinį tyrimą „Westernbloto" metodu, kuris paneigia arba patvirtina, ar jūs tikrai užsikrėtėte Laimo liga.
Laimei, Laimo ligos I ir II stadijos yra visiškai išgydomos antibiotikais. Svarbiausia laiku nustatyti diagnozę ir tiksliai vartoti gydytojo skirtą vaistų dozę, nes netinkamas šios ligos gydymas neretai tampa įvairiausių kitų negalavimų pasekmė.

Kokie simptomai vargina sergant erkiniu encefalitu?

Virusas gali būti perduodamas įsisiurbus užkrėstai erkei arba rečiau – geriant nepasterizuotą infekuoto gyvūno pieną. Lietuvoje pastebimi padažnėję užsikrėtimo erkiniu encefalitu (EE) per pieną atvejai. 2011 m. registruoti 4 protrūkiai (sirgo 13 asmenų), 2012 m. taip užsikrėtė 15 asmenų. Iš viso 2012 m. Lietuvoje EE sirgo 495 asmenys, t. y. 130 atvejų (26,3 proc.) daugiau nei 2011 m., panašūs skaičiai užfiksuoti ir 2013 m. – 501 asmuo susirgo erkiniu encefalitu, 2 iš jų mirė.
Erkinio encefalito inkubacinis periodas gali tęstis iki 30 dienų. Ligos simptomai ligos pradžioje panašūs į gripo: būdinga neaukšta temperatūra (iki 38 laipsnių), raumenų skausmai, kaulų laužymas, bendras silpnumas. Tokia savijauta kamuoja iki 7 dienų, tuomet žmogus tarsi savaime pasveiksta ir paprastai nebejaučia jokių simptomų.
Du trečdaliai užsikrėtusiųjų erkiniu encefalitu pasveiksta savaime, todėl dažnai daroma klaida – imama tirti erkę, nors iš tiesų reikia tirti žmogų. Likusiems liga pereina į vadinamąją antrąją fazę, kurios metu pažeidžiama centrinė nervų sistema. Tokiu atveju gali vystytis meningito ar encefalito klinika. Jai būdinga aukšta (iki 40 laipsnių) temperatūra, pykinimas, vėmimas, stiprūs galvos skausmai. Taip pat atsiranda smegenų audinio pažeidimo požymių, tai – sąmonės, orientacijos, mąstymo sutrikimai, atsiranda drebulys, traukuliai, sutrinka eisena, kalba, pusiausvyra ir koordinacija, gali vystytis parezės ir paralyžiai. Liga sukelia įvairių pasekmių, išliekančių visą gyvenimą. Tai gali būti miego sutrikimai, galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, netgi elgesio pokyčiai ir kt.
Vaikams EE eiga dažnai būna švelnesnė. Mažuosius ypač svarbu atidžiai apžiūrėti ir vėliau stebėti, jei įtariate, kad galėjo įsisiurbti erkė ar nimfa.
Tyrimą dėl EE galima atlikti praėjus 14 dienų po erkės įsisiurbimo, jei simptomai būdingi erkiniam encefalitui. Imamas kraujas ir nustatomas Erkinio encefalito IgM. Nustačius erkinio encefalito diagnozę, taikomas simptomus lengvinantis gydymas. Deja, virusą veikiančių vaistų kol kas nėra, tad skiepai yra vienintelis būdas išvengti šios ligos.

Imunitetui įgyti reikia trijų erkinio encefalito vakcinos dozių. Skiepijimo schema:

I dozė;
II dozė – 14 d.–3 mėn. po pirmosios;
III dozė – 5–12 mėnesių po antrosios.

Imunitetas metams įgyjamas po pirmųjų dviejų dozių. Jam pratęsti reikalinga trečia dozė, vėliau imunitetui palaikyti pakanka skiepytis kas trejus–penkerius metus. Vakcinos efektyvumas siekia 98 procentus.

Iki š.m. spalio 6 d. taikoma 30 proc. nuolaida tyrimams:
Laimo boreliozės IgM ir IgG antikūnų nustatymas – 97 Lt/28,09 Eur
Laimo ligos sukėlėjo IgM arba IgG nustatymas imunoblotingu (WB- patvirtinantis tyrimas) – 115 Lt/33,31 Eur*

Parengė Infekcinių ligų gydytoja Julija PETRINA

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šiais metais nuo erkinio encefalito jau mirė šeši asmenys

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) praneša dar apie du šį mėnesį registruotus mirties atvejus nuo erkinio encefalito (EE) Šiaulių rajone ir Panevėžio mieste. Iki spalio vidurio mirė šeši asmenys. Visi šiais metais mirę asmenys nebuvo pasiskiepiję nuo erkinio encefalito, ligos eiga sunki jų vidutinis amžius – 72 m.

 • Antroji šiemet erkinio encefalito auka – sostinėje

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) praneša apie antrąjį šiais metais mirties atvejį nuo erkinio encefalito (EE), užregistruotą Vilniaus mieste. Pirmasis mirties nuo erkinio encefalito atvejis liepos pradžioje užregistruotas Šiaulių apskrityje.

 • Cheminis erkių naikinimas nėra efektyvus

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad tinkamiausias būdas mažinti ligas platinančių erkių populiaciją – tinkamai prižiūrėti parkus, sodybas, poilsiavietes: pjauti žolę, neleidžiant jai užaugti aukštesnei nei 10 cm. Erkei reikalinga drėgmė. Kai žolė žema, erkei gresia išdžiuvimas.

 • Atšilus orams – saugokimės erkių

  Jau pabudo erkės ir jos bus aktyvios iki spalio mėnesio. Todėl leidžiant laisvalaikį parkuose, pamiškėse ir vaikštinėjant takais, šalia kurių auga aukšta žolė, tiek į žmonių, tiek į jų augintinių kūnus gali įsisiurbti erkės. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad užkratą nešiojančios erkės itin pavojingos pavasarį, nes peržiemojusios ir išlindusios iš dirvožemio, aktyviai ieško maisto – žmonių ar gyvūnų kraujo.

 • Prasidėjo rudeninė erkių aktyvumo banga

  Mėgstantieji laiką leisti gamtoje neturėtų pamiršti, kad rudenį prasideda antroji erkių aktyvumo banga, todėl labai svarbu nepamiršti ir gamtoje tykančių erkių. Iš pažiūros šis mažas parazitas gali sugriauti kiekvieno mūsų sveikatą.

 • Neleiskime erkėms sugriauti savo gyvenimo

  Besidžiaugiantiems pamažu atgimstančia gamta pravartu prisiminti, kad jų gyvenimą vieną dieną aukštyn kojomis gali apversti iš pažiūros nekalti vabalėliai – erkės. Lietuva priklauso didelio pavojaus užsikrėsti erkių platinamomis ligomis zonai, todėl reikėtų žinoti, kad šie parazitai aktyvūs tampa tada, kai vidutinė paros temperatūra pakyla iki 5-7 laipsnių šilumos. Erkės yra pavojingos tol, kol pašąla.

 • Medikai įspėja: atšilus orui bunda ligas platinančios erkės

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai įspėja, kad atšilus orui po žiemos jau bunda erkės, kurios platina pavojingas ligas. Lietuvoje sergamumas erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu (EE) ir Laimo liga (LL) yra vienas didžiausių Europoje. Kasmet Lietuvoje šiomis ligomis suserga apie 3 tūkst. asmenų.

 • Sergamumas erkių platinamomis ligomis – didžiausias per penkerius metus

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šių metų sausio–rugpjūčio mėnesiais Lietuvoje užregistruoti 354 (90 proc. didesnis sergamumas nei praeitais metais per tą patį laikotarpį) erkinio encefalito ir 1 477 (20 proc. didesnis sergamumas nei praėjusiais metais per tą patį laikotarpį) Laimo ligos atvejai.

 • Utenos rajone daugėja susirgimų erkiniu encefalitu

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų teko net 12 susirgimų erkiniu encefalitu. Tai gerokai viršija statistikos ribą ( 5 atv./100 tūkst. gyv.), kai jau rekomenduojama skiepytis nuo šios infekcijos.  Tačiau nuo erkinio encefalito pernai pasiskiepijo tik  2,14 proc. šalies gyventojų.  Apie tai  Tarptautinės Vilniaus užkrečiamųjų ligų savaitės renginiuose diskutavo medikai ir mokslininkai.

 • Ragina saugoti augintinius nuo erkių

  Jau pabudo erkės ir jos bus aktyvios iki spalio mėnesio. Todėl leidžiant laisvalaikį parkuose, pamiškėse ir vaikštinėjant takais, šalia kurių auga aukšta žolė, tiek į žmonių, tiek į jų augintinių kūnus gali įsisiurbti erkės. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad užkratą nešiojančios erkės itin pavojingos pavasarį, nes peržiemojusios ir išlindusios iš dirvožemio, aktyviai ieško maisto – žmonių ar gyvūnų kraujo.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:574
Vakar apsilankė:9249
Šią savaitę apsilankė:36583
Šį mėnesį apsilankė:184991
Viso (nuo 2015-02-16):12536425
Šiuo metu naršo:
73
2020-02-21
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!